HesloabecedaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslípořadatelská abeceda
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAle možná i přes určitou zkušenost nebo prostě proto, že turnajů na domácí antuce za sebou ještě mnoho nemáte, si pořadatelskou abecedu rádi připomenete.
Poznámka 
ZdrojTenisDatum
Číslo7Strana15Rok1991

HesloabecedaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslítenisová abeceda
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVe dvaceti letech, ve své druhé profesionální sezóně, se už vyhoupl na rozhraní druhé a třetí desítky žebříčku ATP! A to hlavně proto, že… z tenisové abecedy umí solidně úplně všechno.
Poznámka 
ZdrojTenisDatum
Číslo7Strana4Rok1991

HesloabekonomikaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíjeho ekonomickým plánům se přezdívá "abekonomika"
TitulekJaponský premiér opět vyhrál volby. Armáda zřejmě posílíRubrikaZe světa
Autor(pja)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJeho ekonomickým plánům se přezdívá "abekonomika". I z tohoto přízviska lze vyčíst, že premiér Šinzó Abe nyní jednoznačně dominuje japonské politické scéně. Po včerejšku se mu zřejmě bude jeho program prosazovat ještě jednodušeji. Podle prvního průzkumu totiž vládní koalice v čele s jeho Liberálně-demokratickou stranou vyhrála volby i do horní parlamentní komory, obdoby českého Senátu. Sněmovna poradců (volila se její polovina) má sice méně pravomocí než klíčová dolní komora, ale dosud mohla blokovat vládní zákony vlády. Japonsko tak po šesti letech zažije situaci, kdy bude mít kabinet většinu v obou částech parlamentu. "Naše vítězství znamená, že národ chce stabilní vládu, která je schopná rozhodovat," řekl po volbách Abe.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum22.7.2013
Číslo Strana6Rok2013

HesloabelizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
PodheslíBártova "abelizace" státní správy
TitulekBárta dosadil své lidi do úřadů i státních podnikůRubrikaZ domova
AutorJaroslav KmentaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPersonální politiku VV neřídí strana, ale Vít Bárta a jeho bývalá bezpečnostní agentura. MF Dnes zmapovala, kde všude jsou lidé z ABL nebo s ní spjatí. První středu v měsíci se v jednom pražském bytě scházela špička bezpečnostních expertů k partičce pokeru. Sestava to byla vskutku pozoruhodná. Za stolem seděli Michal Moroz, Miroslav Zahálka, Filip Bouček a mnoho dalších. Takhle se všichni scházeli ještě před rokem. Pak se z nich stali vlivní státní úředníci. Michal Moroz je náměstkem ministra vnitra. Miroslav Zahálka byl náměstkem v tom samém resortu do loňského října a Filip Bouček je dnes ředitelem jedné z divizí České pošty. Co tyto lidi spojuje? Všichni jsou od Víta Bárty, faktického šéfa Věcí veřejných a bývalého majitele bezpečnostní agentury ABL. Zahálka byl členem představenstva ABL. Moroz měl sice svou bezpečnostní firmu, ale s ABL úzce spolupracoval. Bouček chodil s Morozem do školy. Tohle je vlastně jen malá ukázka skutečné expanze bezpečnostní agentury ABL do veřejného sektoru poté, co loni ve volbách uspěly Věci veřejné. Lidé z ABL se za tu dobu dostali do vedení mnoha institucí. Před přílišným vlivem "bezpečáků" z ABL přitom loni v létě varoval i premiér Petr Nečas (ODS). "Je to velmi neobvyklé. Nebudu se tvářit, že nad tím lze pokrčit rameny," řekl. Co si myslí dnes? "Svým postojem, který jsem dával jednoznačně najevo, i trpělivým vysvětlováním se podařilo - domnívám se - tuto obavu docela eliminovat," řekl Nečas MF Dnes. Bártova "abelizace" státní správy však zdárně pokračuje. Není to už tak okaté jako na začátku, avšak své lidi má Bárta téměř všude…
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum16.3.2011
Číslo Strana9Rok2011

HesloabelizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíabelizace policie
Titulek RubrikaZ domova
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextLangerizace a abelizace policie. Výkladový slovník # … Přestřelka, která už několik týdnů vyčerpává Nečasovu vládu, na obou stranách odhaluje chvílemi až paranoidní pohled na policii. Johnovy Věci veřejné mají utkvělé mínění, že žádná velká korupční aféra nebude nikdy vyšetřena, dokud klíčové kriminalisty bude jako na provázku vodit exministr vnitra za ODS Ivan Langer. ODS zase nikdo nevymluví její představu, že véčkaři berou policii hlavně jako laciný zdroj informací pro soukromé bezpečnostní agentury. A že policii schválně paralyzují, aby se lidé v budoucnu museli obracet na agentury, pokud jim třeba někdo vykrade chatu. … Plánované personální změny mají podle ní vést k ovládnutí policie ministrem dopravy Vítem Bártou. Bývalý šéf bezpečnostní agentury ABL má podle nich na vnitru větší moc než šéf resortu John. Nečas Bártu nepřímo obvinil z téhož, z čeho VV obviňují Langera - že mu jde o cenné informace z vyšetřování, ale navíc i o posílení pravomocí bezpečnostních agentur v Česku. Ty by teoreticky mohly těžit z neschopnosti policie zajišťovat lidem bezpečnost.
PoznámkaTitulek zprávy. Autoři: Antonín Viktora, Václav Dolejší.
ZdrojMladá fronta DnesDatum7.1.2011
Číslo Strana4Rok2011

HesloabelizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíabelizace politiky
TitulekByznys bezpečnostních agenturRubrikaReflexe
AutorOndřej ŠlechtaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV souvislosti s aktuální krizí vládní koalice se začíná výrazně mluvit o fungování Bártovy bezpečnostní firmy ABL. Na Západě si už delší dobu kladou následující otázku: je narůstající míra privatizace bezpečnostního sektoru nebezpečím pro demokracii, nebo rozumnou alternativou k neschopnosti moderních států dostatečně uspokojovat různé potřeby v tomto odvětví? Tendenci zvyšování role soukromých firem v oblastech, které byly dříve výsadní doménou státu, asi není možné zastavit. Na druhou stranu bychom měli být velice ostražití, dochází-li k tomu v bezpečnostní oblasti. A pokud taková firma, jež sleduje a sbírá informace na politiky a skutečné či potenciální obchodní partnery, vstoupí do nejvyšších pater státní správy, asi není vše úplně v pořádku. # Abelizace politiky # … Rychlý rozvoj firmy předurčil nárůst ambicí jejích šéfů. Bártův úspěšný pokus o průnik do vládních sfér je jasným, ale ne osamoceným důkazem, jak ABL narostl apetit. … Kauza okolo ABL je ale problematická z jiného úhlu pohledu. Zatímco ve Spojených státech stojí nad soukromými bezpečnostními firmami přísné zákony, v České republice pravděpodobně i s tak závažnou věcí, jako jsou odposlechy, mohou nakládat velmi volně.
PoznámkaMezititulek úvahy.
ZdrojReflexDatum21.4.2011
Číslo16Strana20Rok2011

HesloabelizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí"abelizace", tedy prorůstání světa byznysu a politiky
TitulekNatlakované torpédoRubrikaKomentář
AutorBohumil PečinkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextExpremiér Mirek Topolánek dlouhá léta v politice těžil z daru bezprostřednosti - rozkopnout dveře, vymlátit hospodu, rychle se stáhnout, a ještě stačit všechny oslnit. Naposledy exceloval během oslav dvacátého výročí ODS na pražském Žofíně. … Jádrem jeho projevu byla kritika Věcí veřejných jako politické organizace, jež do veřejné sféry přivedla osoby a metody bezpečnostní agentury ABL, vlastněné faktickým předsedou VV Vítem Bártou. Přestože Reflex už rok upozorňuje na bezpečnostní rizika "abelizace", tedy prorůstání světa byznysu a politiky, zdá se Topolánkova analýza, kdy dělá z ABL novodobé gestapo, přece jen přepjatá. To, co se dnes děje, je součástí širšího proudu, který se nazývá komercializace politiky. Jinak řečeno, různým zájmovým skupinám přestává stačit ovlivňovat zvnějšku politiky a snaží se samy uchopit moc a psát zákony. Vezměme například sestavu Lékařského odborového klubu (LOK) z poloviny devadesátých let a porovnejme si, kde sedí tito odboráři dnes. Vyjde nám, že mají v rukou rozhodující místa ve fakultních nemocnicích, na úrovni krajů a sedí v hlavních správních a dozorčích radách rozhodujících pojišťoven. Navíc se dnes na bázi České lékařské komory snaží - paradoxně díky pomoci Víta Bárty - být hlavním hráčem při určování zdravotních standardů.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum28.4.2011
Číslo17Strana12Rok2011

HesloabelizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíabelizace české politiky s rozměrem holešovické tržnice
TitulekSpojit ODS a TOP 09? Ta vize jeRubrikaRozhovor
AutorRenata KalenskáPostavení autora 
MluvčíIvan LangerPostavení mluvčíhočeský politik (ODS)
KontextJá se mám opravdu hrozně dobře a nechci si znečišťovat svůj život otíráním se o špínu. Na vnitru je problém dnes - za dva roky se tam vystřídali tři ministři, desítky náměstků, v čele policie je karikatura jménem policejní prezident nepožívající žádné úcty, protože se do své funkce dostal na základě komediálního představení nazvaného výběrové řízení. A do funkce ho dosadil člověk z organizovaného zločinu jménem Vít Bárta. | O němž vy mluvíte jako o kmotru VV. | Je to kmotr VV. A Věci veřejné jsou sekta se znaky organizovaného zločinu. | Zpět k Nečasovi. Říkáte mu toto? Jak to snáší? | Velmi těžko to snáší. On si uvědomuje ty obrovské náklady, které ODS platí za účast ve vládě společně s VV. A já mu k tomu říkám jedno: "To jsou náklady, a vedle toho musí být nějaké politické výnosy. Musíte voličům připomínat, že kdyby výsledkem voleb byla dvojkoalice Paroubek-Bárta, tak to by byli hoši, kteří by se fakt nezakecali. A abelizace české politiky s rozměrem holešovické tržnice by se stala univerzálním principem fungování české veřejné správy. Takže současnou vládu berte jako racionální kompromis, náklad, který se vám vyplatí, protože pro vás uděláme tohle, tohle a tohle." Tohle je velký nedostatek ODS.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum1.8.2011
Číslo31Strana30Rok2011

HesloabelizátorSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekLangerizace a ABLizace policie. Výkladový slovníkRubrikaZ domova
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Abelizátoři"//Kdo sem patří (podle ODS) # Vít Bárta, ministr dopravy z VV a bývalý majitel bezpečnostní agentury ABL; podle ODS řídí vnitro za Johna. Michal Moroz, Johnův klíčový náměstek a rovněž bývalý spolumajitel bezpečnostní agentury. Viktor Čech, náměstek ministra vnitra, jeho spory s policejním prezidentem urychlily pád Oldřicha Martinů. Jiří Franc, svého ekonomického náměstka poslal Bárta z dopravy na vnitro. # Čím údajně škodí policii # Vládní ODS i opoziční ČSSD se bojí, že "bártovci" ovládnou celý resort vnitra a začnou své moci zneužívat. Třeba informace z policejních spisů by mohly být pro bezpečnostní agentury teoreticky dost cenné.
PoznámkaAutoři: Antonín Viktora, Václav Dolejší.
ZdrojMladá fronta DnesDatum7.1.2011
Číslo Strana4Rok2011

HesloabenomicsSlovní druh / typ heslapodst. ž. neskl.
Podheslíabenomics měla nastartovat růst třemi provázanými cíli
TitulekOdchod globalizujícího nacionalistyRubrikaOrientace
AutorMichal KolmašPostavení autorajapanolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV domácí politice se Abe třeba zasloužil o nakopnutí ekonomiky zmítané generačním propadem, který vyústil z bublinové krize začátku devadesátých let. Abenomics, jak se jeho ekonomická politika začala nazývat, měla nastartovat růst třemi provázanými cíli: 1) monetárním uvolňováním, 2) fiskálními stimuly a 3) strukturální reformou. Byť se v prvních dvou ohledech dá hovořit o relativním úspěchu (finanční impulzy pomohly ke snížení nezaměstnanosti a monetární uvolňování vytvořilo lepší exportní podmínky pro japonské společnosti), minimální strukturální změna neumožnila přetavit částečné úspěchy do dlouhodobě udržitelného růstu, který navíc nyní zničila koronavirová krize.
PoznámkaPříloha.
ZdrojLidové novinyDatum5.9.2020
Číslo Strana14Rok2020

HesloAbenomikaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslísouhlas Japonců s takzvanou Abenomikou
TitulekPremiér Abe vyhrál volby. Přepíše ústavu a slibuje změny v ekonomiceRubrikaSvět
AutorMarek HudemaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNejvětší změny v poválečné historii přinese Japonsku volební vítězství dosavadního premiéra Šinzó Abeho. Mimo jiné se přepíše pacifistická ústava a pro řadu Japonců skončí jistota, kdy měli řadu let jistou práci u jednoho zaměstnavatele. Vládní Liberálnědemokratická strana totiž podle předběžných výsledků drtivě vyhrála nedělní volby do horní komory parlamentu. Může si tak prosadit cokoliv bez ohledu na opozici, která její návrhy v posledních letech blokovala. Výsledek voleb se chápe jako souhlas Japonců s takzvanou Abenomikou, politikou státních výdajů a tištění peněz, kterou premiér Šinzó Abe nedávno vymanil Japonsko z dvacetileté stagnace. "Naše politika nebyla omylem a lidé nás podporují," prohlásil po volbách Abe. Dodal, že chce "co nejdříve podpořit růst mezd a investice v zemi".
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum22.7.2013
Číslo Strana6Rok2013

HesloabenomikaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíanglicky abenomics, česky abenomika, jak se tomuto manévru říká
TitulekJak funguje abenomikaRubrikaByznys speciál
AutorDavid MarekPostavení autorapracovník společnosti Patria Finance
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHitem finančních trhů v posledních měsících je Japonsko. Index japonské burzy Nikkei 225 od poloviny listopadu vystoupal o 45 procent. Více než 20 let vězí země vycházejícího slunce ve všech možných ekonomických pastech. Co se tak najednou změnilo? Po volbách se úřadu premiéra ujal Šinzó Abe a ihned začal pracovat na radikálním obratu hospodářské politiky směrem k větší stimulaci ekonomiky. Anglicky abenomics, česky abenomika, jak se tomuto manévru říká, zahrnuje výraznou stimulaci fiskální i měnovou politikou, včetně obměny vedení centrální banky. Jedním z prvních výsledků bylo výrazné oslabení japonského jenu. Ten za poslední čtyři měsíce oslabil o 20 procent, což mimo jiné zažehlo debatu o měnové válce. Razance nové vlády je pochopitelná. Pokusy vymanit ekonomiku z deflace a nastartovat její růst zatím valného výsledku neměly. Hlavní úroková sazba centrální banky od roku 1995 nepřesáhla půl procenta.
PoznámkaPříloha.
ZdrojMladá fronta DnesDatum18.3.2013
Číslo Strana5Rok2013

HesloabenomikaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslístrukturální reformy nabízené "abenomikou" jsou příliš nekonkrétní
TitulekPřelet nad globální ekonomikouRubrikaNázory
AutorNouriel RoubiniPostavení autoraprofesor Sternovy obchodní fakulty Newyorské univerzity
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDále na východě zkouší Japonsko nový hospodářský experiment, aby zastavilo deflaci, podpořilo hospodářský růst a obnovilo firemní a spotřebitelskou důvěru. Jeho "abenomika" má několik součástí: agresivní měnový stimul ze strany centrální banky; letošní fiskální stimul, který má nastartovat poptávku a jejž v roce 2014 vystřídá úsporný fiskální program s cílem zkrotit deficit a dluh; strukturální reformy vyvolané snahou deregulovat ekonomiku a nové dohody o volném obchodu - počínaje transpacifickým partnerstvím -, které podpoří obchod a produktivitu. Tyto snahy však narážejí na obrovské překážky. Není zřejmé, zda lze měnovou politikou porazit deflaci, přehnaný fiskální stimul a odložená úsporná opatření mohou učinit dluh neudržitelným a strukturální reformy nabízené "abenomikou" jsou příliš nekonkrétní. Napětí ve vztazích s Čínou kvůli územním nárokům ve Východočínském moři navíc může nepříznivě ovlivnit obchod a přímé zahraniční investice.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum3.4.2013
Číslo Strana11Rok2013

HesloabenomikaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí"abenomika" - strukturální reforma
TitulekJak se dnes mění globální rizikaRubrikaNázory
AutorNouriel RoubiniPostavení autorapředseda společnosti Roubini Global Economics, profesor Sternovy obchodní fakulty Newyorské univerzity
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSvětová ekonomická, finanční a geopolitická rizika se mění. Některá rizika teď mají nižší pravděpodobnost - třebaže úplně nevyhasla. Jiná na pravděpodobnosti a významu nabývají. Před rokem či dvěma bylo v centru zájmu celého světa šest hlavních rizik: 1.) Rozpad eurozóny (včetně odchodu Řecka a ztráty přístupu na kapitálové trhy v Itálii či Španělsku). 2.) Fiskální krize ve Spojených státech (při dalších politických rozbrojích nad dluhovým stropem a opětovnou blokací vládních orgánů). 3.) Krize veřejného dluhu v Japonsku (kombinace recese, deflace a vysokých schodků hnala vzhůru poměr dluhu k HDP)… V Japonsku první dva "šípy" hospodářské strategie premiéra Šinzóa Abeho - měnové uvolnění a fiskální expanze - povzbudily růst a zastavily deflaci. Třetí šíp "abenomiky" - strukturální reformy - by společně se zahájením dlouhodobé fiskální konsolidace mohl pomoci ke stabilizaci dluhu (třebaže ekonomické dopady nadcházejícího zvýšení spotřební daně jsou nejisté).
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum4.4.2014
Číslo Strana13Rok2014

HesloabenomikaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
TitulekAbe na skřipciRubrikaSvět
AutorJosef LandergottPostavení autoravedoucí redaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPremiér a předseda Liberálně demokratické strany (LDP) Šinzó Abe (60) před dvěma lety Japoncům nasliboval, že má recept na hospodářskou stagnaci země. Obřímu tisku bankovek a soustavnému zasahování ústřední banky do ekonomiky, například vykupování státních obligací, se začalo říkat "abenomika". Čelem se také postavil k hádkám s Číňany o ostrůvky ve Východočínském moři, na ničem se ale nedohodli. Země je v recesi, a poněvadž Abe je přesvědčen, že se svou recepturou uspěje, pacient jen potřebuje čas, rozhodl se vypsat na prosinec předčasné volby. Parlamentní opozice je sice slabá, ale 16. listopadu dostal vážné varování v lokálních volbách na Okinawě. Při výběru guvernéra liberálně demokratický kandidát pohořel, prosadil se bývalý starosta Nahy Takeši Onaga (64; na snímku). Na rozdíl od LDP je proti stavbě nové americké vojenské základny Futenma - stará by se odsunula z hustě obydlených míst, což si na Okinawě přeje málokdo. První, co vítěz po volbách prohlásil, je, že předchůdcovo rozhodnutí o přemístění zvrátí. Onaga se tak postavil nejen Abemu, ale těžkou hlavu z něho mají i Američané.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum24.11.2014
Číslo48Strana68Rok2014

HesloaberaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíchromozómové aberace
Titulek Rubrika 
AutorJan NečásekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZměny struktury chromozómů označujeme jako chromozómové mutace nebo jako chromozómové aberace (odchylky). Jejich společným základem jsou zlomy chromozómů nebo chromatid. Zlom chromozómu vede k jeho zkrácení; fragment bez centroméry nedospěje do dceřiného jádra a je ztracen. Tato změna chromozómu se nazývá delece na rozdíl od deficience, kde dvěma současnými zlomy se z chromozómu oddělí část, která nezahrnuje konce chromozómu.
Poznámka 
ZdrojGenetikaDatum
Číslo Strana68Rok1993

HesloaberaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslísférická aberace primárního zrcadla
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSvou reputaci potvrdili pracovníci nejen podílem na stovkách vědeckých prací, ale zejména při identifikaci a odstraňování sférické aberace primárního zrcadla.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum18.12.1993
Číslo Strana2Rok1993

HesloakvabelaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíreprezentační družstvo akvabel
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZ hlediska efektivnosti akce, strategického momentu překvapení… mi však mnohem více vyhovuje nabídka Čínské lidové republiky, která nabízí kompletní reprezentační družstvo akvabel…
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum29.1.1994
Číslo Strana8Rok1994

HesloakvabelaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
Titulek"Černé moře" v petrohradském bazénuRubrikaSport
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV bazénu SKA budou bojovat o medaile Her dobré vůle kromě plavců také skokani, akvabely a vodní pólisté.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum23.7.1994
Číslo Strana10Rok1994

HesloakvabelákSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslízeptal se ho, zda by nechtěl dělat akvabeláka
TitulekČtveráci a krasoplavciRubrika 
Autor(f)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJednou byl Michal Hrdý na Smíchově a potkal Martina Kopeckého a ten se ho zeptal, zda by nechtěl dělat akvabeláka. Michal se ho poptal na duševní zdraví, ale nakonec si řekl, že si koneckonců může jednoduše zaplavat a šel.
Poznámka 
ZdrojSorryDatum
Číslo10Strana3Rok2000

HesloakvabelákSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslísoutěží i muži - tedy jacísi akvabeláci
TitulekPodivné sportyRubrikaSport
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAkvabely # …správněji asi synchronizované plavání, je sportem především provozovaným ženami, v této disciplíně ovšem na mnoha místech planety soutěží i muži - tedy jacísi akvabeláci. Synchronizované plavání žen, v němž soutěží jak jednotlivci, dvojice, trojice, tak i celé skupiny, je od roku 1984 olympijským sportem a jediná jeho pochopitelná fáze spočívá v momentě, než akvabely do vody skočí. Ve fázi na suchu, která trvá jen několik sekund, jde o jakousi gymnastiku na kraji bazénu, převážná část vodní fáze pak ztrácí pro laického pozorovatele význam, protože vůbec neví, co se v bazénu děje. Určit historický počátek sportu jednoznačně nelze, dějiny však dokládají, že prvními akvabelami byli opět muži.
PoznámkaAutoři: Václav Buňata, Radim Jahoda. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojForMenDatum7.9.2007
Číslo Strana120Rok2007

HesloakvabelákSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí"akvabeláci" mají smůlu
TitulekBojují za uznání mužských akvabelRubrikaSport
AutorHana RojkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBojují za uznání mužských akvabel # Místo drdolů mají buřinky a místo blyštivých plavek nosí pruhovanou atrapu prvorepublikového koupacího úboru. Čeští krasoplavci se vyrazili představit na olympiádu. … Přestože ženy soutěží ve sportech, které byly donedávna ryze mužskou parketou, "akvabeláci" mají smůlu. Mužské synchronizované plavání oficiálním sportem není.
Poznámka 
Zdroj5plus2Datum9.8.2012
Číslo Strana38Rok2012

HesloakvabelitSlovní druh / typ heslaslov. ned.
Podheslí 
TitulekČeský bodyguardRubrika 
Autor Postavení autora 
MluvčíZbyněk MerunkaPostavení mluvčíhomoderátor
Kontext"Už jsi někdy akvabelil, Jirko?" Hodnotit se bude i umělecký dojem a týmovým partnerem bude Honza Čenský.
PoznámkaKomentář televizní soutěže.
ZdrojvyslTV NovaDatum11.7.1997
Číslo Strana Rok1997

HesloanabexSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslízakoupit příslušné aditivum, například benadit nebo anabex
TitulekOlovnatý benzín v EU končí, u nás bude v prodeji ještě rokRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMísto benzínu super 96 budou muset řidiči v tomto případě načerpat natural 95, k němu zakoupit příslušné aditivum, například benadit nebo anabex, a sami jej pak přidat do nádrže.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum17.11.1999
Číslo Strana18Rok1999

HesloantidiabetickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíbrát standardní antidiabetické léky
TitulekPříběh gurmaruRubrikaInzerce
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextCukrovka je považována za civilizační onemocnění, ale lidé jí trpěli odjakživa. První, kdo našel účinný prostředek k její léčbě již v dávnověku, byli indičtí lékaři. Nemocným podávali výluh z rostliny, kterou nazývali Gurmar, v překladu "zabíjí cukr". Cukrovka je sice nevyléčitelné onemocnění, ale gurmar umožňoval s nemocí účinně bojovat. Současná věda přinesla k povaze nemoci mnoho nových poznatků a umožnila vývoj moderních léků. Jak se ale ukázalo, gurmar, nyní ve formě farmakologicky zpracovaného extraktu, o své zvláštní postavení nepřišel. Nejen že jeho užívání není spojeno se žádnými nežádoucími účinky, navíc potlačuje často nezvladatelné chutě na sladkosti a podporuje redukci váhy. … Dnes z něj mají prospěch tisíce uživatelů, a to i ti, kteří musejí brát standardní antidiabetické léky.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum2.10.2013
Číslo Strana5Rok2013

HesloarabelieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíletošní "arabelie" pak ohrozila izraelskou pozici podruhé
TitulekIzrael na všech frontáchRubrikaSvět
AutorJosef LandergottPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextIzraelci sice demonstrují své dávné nároky na oblast Předjordánska soustavnou výstavbou sídlišť, ale palestinská politika se po americké invazi do Iráku posunula v jejich neprospěch. Křehká rovnováha sil na Blízkém východě vzala za své. Nejhlasitější z nepřátel židovského státu, íránští šíitští kazatelé, po americkém fiasku v Iráku ohrožují sunnitské státy Arabského poloostrova. Letošní "arabelie" pak ohrozila izraelskou pozici podruhé. Padl egyptský prezident Husní Mubarak, jehož vojenská diktatura udržovala s Izraelem mír. Osvícení despotové ale mizejí a demokratizace znamená všelidový odpor proti míru s Izraelem. Z reakce na obsazení části velvyslaneckých prostor v Káhiře davem z 9. na 10. září a po stažení diplomatů z Ammánu, tedy z jediných arabských zemí, s nimiž má Izrael aktivní diplomatické vztahy, lze vypozorovat obavy z další radikalizace.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum26.9.2011
Číslo39Strana58Rok2011

HesloarabelieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslítyhle arabelie nejsou žádný špás
TitulekDemonstrace, která se nekonalaRubrikaSpolečenské dění
AutorHanka DeutschmannPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV Sýrii se umírá a v Německu se k tomu mlčí. Žádné demo, nikdo nejde do ulic, aby protestoval proti vraždění v Sýrii, kde usurpátor Assad, jako už jeho otec, vraždí nevinné. Marně čekám na bouřlivou reakci těch neúnavných obhájců spravedlnosti pro Palestince v Izraeli. Zřejmě pro tuhle levičáckou komunitu není Arab jako Arab. Boj proti Izraeli a solidarita s Palestinci a zároveň lhostejnost k mordování u arabských sousedů. Neúnavní profesionální bojovníci za 'své' Palestince a proti izraelským imperialistům to momentálně nemají lehké. Na Blízkém východě se politická situace proklatě změnila a na nic už není spoleh. Začalo to arabelií, masovými vzpourami v arabských zemích. Vzbouřenci, na rozdíl od Palestinců, nečekali na dobře míněné rady a pomoc 'zkušených' znalců z Německa a odjinud, nepotřebovali žádné 'palestinské komitéty', dali se prostě svou cestou. Spontánnost arabských bouří všechny převezla. Četné skupiny různých aktivistů a sympatizantů, kteří se neustále, aspoň teoreticky, míchají do palestinsko-izraelského chaosu, se tentokrát drží stranou. Dobře vědí, že tyhle arabelie nejsou žádný špás. Tam se střílí a jde do tuhého, tam si nikdo nemůže hrát na hrdinu. Lépe se porvat s izraelskými vojáky na lodi před Gazou, než se nechat zastřelit Assadeovými soldateskami. A potom, tihle Arabové v Egyptě, Tunisu a Lybii nevedou žádný 'osvobozenecký' boj proti nějakému apartheidu, a už vůbec ne proti Židům - což je vždy vděčné téma - ale proti vlastním vládám, což se tak dobře neprodává.
PoznámkaStaženo z http://deutschmann.blog.respekt.ihned.cz
ZdrojInternetDatum13.8.2011
Číslo Strana Rok2011

HesloarabelieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslípříčiny sociálních nepokojů, které loni vedly k "arabelii"
TitulekNeúroda v Americe může spustit nové nepokoje ve světěRubrikaSvět
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextÚrodu ničí nejhorší sucho v posledních osmdesáti letech. Spojené státy jsou největším světovým vývozcem pšenice a kukuřice, jejichž cena opět dosahuje rekordních výšin. Vysoké ceny potravin a volání po státní regulaci cen patřily mezi příčiny sociálních nepokojů, které loni vedly k "arabelii". Rozvojový svět dováží velké množství potravin a z velké části z Ameriky. Ceny obilovin od roku 2004 vzrostly více než dvojnásobně. Zatímco ve Spojených státech vydává statistická rodina za potraviny jen třináct procent svých příjmů, v Maroku to je přes 60 procent a nejvíce to je v Jemenu: tři čtvrtiny! První letošní protidrahotní nepokoje byly v červenci v Indonésii, která je rovněž zčásti závislá na dovozech z Ameriky. Rok 2012 je zatím nejteplejším v USA od roku 1895, odkdy se vedou záznamy. Parno postihlo na 90 % úrody kukuřice a vláda předpokládá, že cena hovězího masa povyroste příští rok až o pět procent, o něco méně u vepřového a mléčných výrobků.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum27.8.2012
Číslo35Strana44Rok2012

HesloarabelieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslínové režimy po arabelii nejsou tak prozápadně tvárné jako ty staré
TitulekŠance pro papoušky a WagneraRubrikaSpeciál
AutorJosef LandergottPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVěčné velmocení # Lidé v muslimském světě na klima obvykle nemyslí, tam už teplo mají. Zato na fiasko americké politiky ano. Nové režimy po arabelii nejsou tak prozápadně tvárné jako ty staré. Lidé například v Egyptě už teď vzpomínají Mubáraka; ne s láskou, ale s hrůzou, že přichází něco mnohem horšího, diktatura temných kleriků. Syřany běsy šťastných zítřků nové diktatury čekají a příležitostí na další otevřenou válku v Libanonu a Iráku je tolik, že spekulanti s ropou mohou být s výhledem na rok 2013 spokojeni. Záruky jim poskytuje i vážný zdravotní stav venezuelského vůdce Huga Cháveze a saúdského krále Abdalláha, který rok 2012 strávil více v nemocnici než doma na trůně. Jižané eurozóny budou v Unii nadále oškubávat své seveřany, vydírat je znetvořenými hesly o solidaritě a o povinnosti držet se chrámového komplexu jménem "euro" a "integrující Evropa". Nejhlasitěji se budou ptát Britové, zdali by nebylo moudřejší přestat tolik do chrámu chodit a zda vůbec žravý eurokult raději neopustit. Nechuť schovávat se za zpackanou myšlenku rychlokvašeného propojování může vést k odumírání bruselského molocha; začít by se mohlo pozvolnou likvidací nesmírně nákladné byrokracie. Její mlsnost stále roste: od poloviny roku mají slíbeno Chorvaté, že se budou moci postavit do fronty na vyplácení bruselských podpor. Rakušané dostávají v lednu v referendu otázku, zda si přejí nadále udržovat občanské vojsko s výběrovým rukováním, anebo zda by nebylo lepší platit si profesionály. Pro armádu, která v posledních sto padesáti letech všechno prohrála a přispěla k demontáži podunajské říše, určitě otázka zásadní…
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum31.1.2012
Číslo1Strana32Rok2012

HesloarabelieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslís arabelií se to změnilo
TitulekPřerostlý arabský trpaslíkRubrikaSvět
AutorJosef LandergottPostavení autoravedoucí redaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJména investičních fondů ovládaných Sáníovci najdeme mezi podnikateli v nemovitostech, například jen v Londýně vlastní reality za 13 miliard liber; rovněž poslední architektonický úkaz nad Temží, mrakodrap The Shard, Střep, patří katarským finančníkům. Podnikají v Číně, investují v Německu. Třebaže se katarská liga hraje teprve čtyřicet let, emír Hamad si pořídil na rok 2022 fotbalový šampionát, ačkoli musí ve svém písku v podstatě všechno teprve postavit. Také tři sta kilometrů podzemky s devadesáti stanicemi a železniční síť s připojením na Saúdskou Arábii. Dlouho se emír snažil být s každým zadobře, až se říkávalo, že Katar je Švýcarskem Arabského poloostrova. S arabelií se to změnilo. Nad hlavami protikaddáfíovských povstalců v Benghází vlála katarská vlajka, katarské mirage po boku letadel NATO bombardovaly vládní pozice. Vzhledem k tomu, že emírova moderně vyzbrojená armáda čítá pouze 12 tisíc mužů, z nichž pouze třetina jsou domácí, je vojenská expanze svou nákladností činem úctyhodným. Katarská armáda dostává deset procent státního rozpočtu stejně jako saúdská. Pouze Omán vydává na světě na zbrojení více peněz.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum7.1.2013
Číslo2Strana47Rok2013

Hesloaudio kabelSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíaudio kabel od CD mechaniky
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextU "našich" základních desek je možno činnost integrované zvukové karty povolit nebo zakázat (propojkou JP5 u základní desky Matsonic M-726). Dále je možno k základním deskám připojit audio kabel od CD mechaniky, a to zpravidla jak analogový (konektory JP1 a JP2), tak i digitální (konektory JP6 a JP7). Konektory určené pro digitální vstup lze zpravidla využít i pro digitální výstup zvukové karty.
Poznámka
ZdrojČNK_synDatum
Číslo Strana Rok1999

HesloaudiokabelSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekYamaha//DOU - 10Rubrika 
AutorDaniel ForróPostavení autoračlen redakční rady
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV příslušenství přístroje najdete demonstrační disketu, návod, dva MIDI kabely a dva audiokabely.
PoznámkaTest víceúčelového sekvenceru Yamaha.
ZdrojMuzikusDatum15.9.1995
Číslo9Strana56Rok1995

HesloautokabelSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípodpis smlouvy o dodávce autokabelů
TitulekTesla Blatná se potýká s ruskou krizíRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Nedávno jsme stáli doslova před podpisem smlouvy o dodávce autokabelů do prvovýroby dvou ruských automobilek. Jedna ale právě díky krizi výrobu zastavila a druhá výrobu nového modelu vůbec nezahájila," vylíčil problémy výrobní a technický ředitel Josef Mařík.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum19.2.1999
Číslo Strana12Rok1999

HeslobabesiózaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíbabesióza (známá jako nantucketská horečka)
TitulekKlíšťata nesou smrtRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPodle nedávné studie vědeckého týmu vedeného dr. Samem Telfordem z Harvardovy školy veřejného zdravotnictví v Bostonu mohou infikovaná klíšťata vyvolat i babesiózu (známou jako nantucketská horečka).
PoznámkaPodle International Herald Tribune, Frankfurt.
Zdroj100+1 zahraniční zajímavostDatum
Číslo15Strana28Rok1996

HeslobabetářSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíbez technického průkazu babetáři značku nedostanou
TitulekBabetáři musejí pro značkyRubrikaMělnicko
Autor(luc)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMělnicko - Majitelé vozidel, na které se až do konce letošního června nevztahovala povinnost registrace, mají ještě více než půl roku na návštěvu referátů dopravy. Jejich stroje musejí mít registrační značky. Mělnický referát dopravy vydal od července, kdy začal nový zákon o provozu na pozemních komunikacích platit, 70 registračních značek na babety. Přidělení nových značek by neměli motoristé nechávat na poslední chvíli, protože k tomu, aby je od úředníků dostali, potřebují několik dokladů, například technický průkaz. A to je právě kámen úrazu. Většina majitelů, kteří jezdí na velice starých strojích, je totiž už dávno nemá. Oldřich Eder z referátu dopravy mělnického okresního úřadu řekl, že bez technického průkazu babetáři značku nedostanou.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMělnický deníkDatum5.12.2001
Číslo Strana17Rok2001

HeslobabetářSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípo českých vozovkách se prohánělo nemnoho babetářů a fichtlařů
TitulekPozor, motorkář!RubrikaKraj Liberecký
AutorJan StránskýPostavení autoravedoucí redaktor liberecké redakce
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJiž čtyři motorkáři letos zemřeli na silnicích Libereckého kraje. A lze očekávat, že další budou následovat. Asi je nejvyšší čas s tím něco udělat. Je totiž dost pravděpodobné, že jak bude česká společnost bohatnout, začne se na silnicích objevovat čím dál víc jezdců na drahých silných strojích. Stejně tak je zřejmé, že na rozrůstající se dav motocyklistů nejsou ostatní motoristé vůbec připravení a při setkání se řvoucí a dravě svištící motorkou často vůbec nevědí, jak správně zareagovat. Není se čemu divit. Vždyť ještě před několika lety se po českých vozovkách prohánělo jen nemnoho babetářů a fichtlařů, zatímco dnes nadupané mašiny potkáte na každém druhém kilometru. Možná je na čase, aby odborníci z řad policistů a dopravních úředníků rozjeli pořádnou preventivní osvětovou kampaň.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum23.6.2008
Číslo Strana2Rok2008

HeslobabetářSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekKdo je kdo mezi motorkářiRubrikaVíkend
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBabetáři # Kdo to je: Babeta je věrným průvodcem venkovských rybářů, odvážnějších babiček a kdysi také vietnamských studentů a dělníků, kteří stroje v kusech či v celku posílali do rodné vlasti. Terén: Venkovské okresní silnice, okrajové městské části, polní cesty a trasy vedoucí k zastávkám pojízdných prodejen. Ohoz: Montérky i silonová zástěra. Pozice stroje: Slavná éra babet pominula. Kola s moderním převodovým systémem jsou často rychlejší, pro dospívající navíc babeta postrádá atributy mužnosti.
PoznámkaMezititulek článku. Příloha.
ZdrojMladá fronta DnesDatum14.6.2008
Číslo Strana2Rok2008

HeslobabetářSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslísraz babetářů
TitulekJede máma, jede táta, Jede jede celá rodinaRubrikaČechy
Autor(čad)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextUhelná Příbram - Na začátku všeho byl pouhý hec. "Chtěli jsme na sraz babetářů dorazit na něčem zcela odlišném než všichni ostatní a celá rodina," vyprávěla Blesku paní Jana (33). Dnes se rodina Smutných z Uhelné Příbrami těší z téměř třímetrové svérázné jawičky-babety. "Je to stejně dlouhé jako Škoda Felicia," směje se hlava rodiny Viktor (33). Sedmdesát hodin trvalo, než ojedinělá babeta spatřila světlo světa. "Přeřízl jsem běžnou babetku. Vzadu jsem posílil pérování, dopředu dal větší nádrž a mohli jsme vyrazit," vzpomíná táta Viktor, jinak vyučený nábytkář. Rodina Smutných prý motorkám podlehla. Syn Michal (10) dokonce od táty k šestým narozeninám dostal miniaturu klasického choppera.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojBleskDatum19.8.2009
Číslo Strana4Rok2009

HeslobabetistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíprojíždějící babetista
TitulekŠofér při otáčení srazil babetistuRubrikaChrudimsko
Autor(ron)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextChrudim - K dopravní nehodě s těžkým zraněním došlo v sobotu na městském komunikačním okruhu v ulici Milady Horákové. Řidič osobního vozidla chtěl vyjet od krajnice a otočit směr auta, avšak nevšiml si projíždějícího babetisty. Srazil šestatřicetiletého muže na zem, čímž mu způsobil zlomeninu ruky. Pacient byl převezen do nemocnice, alkohol u žádného účastníka nehody zjištěn nebyl.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojChrudimský deníkDatum24.8.2009
Číslo Strana4Rok2009

HeslobabetistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíkrampolovský pseudovtip o cyklistech-babetistech
TitulekVietnamem po vlastní oseRubrikaCestování
AutorRomana OttováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVietnamce zná u nás každý, nechybějí prakticky na žádném tržišti či náměstíčku. Na silnicích je téměř vždy potkáváme v rozvrzaných škodovkách, nacpaných taškami se zbožím, jak se pomalu a nejistě pohybují mezi ostatními mnohem dravějšími řidiči. Ale kdo o nich zná něco víc, než krampolovský pseudovtip o cyklistech-babetistech, kteří používají místo helmy skořápku z kokosáku? V loňském roce jsem jako členka přírodovědné expedice strávila ve Vietnamu dva měsíce a projela terénní Toyotou okruh téměř celou zemí.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojAutostylDatum1.10.2000
Číslo Strana34Rok2000

HeslobabetistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslírekordní počet babetistů
TitulekDvě rychlosti k závodění bohatě stačíRubrikaKutnohorsko
AutorMartin VaněkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKřesetice - Když se řekne motocyklový závod, vybaví se většině lidí silné stroje s maximální rychlostí daleko přesahující dvě stě kilometrů v hodině. Burácet, ale při startu dokážou i babety a mopedy. Jen je jich pravda potřeba víc do počtu. Adrenalinovou honičku na babetách zažily v sobotu díky osmému ročníku takzvaného Babeta cupu také Křesetice. Letos se podle slov pořadatele Michala Nevole závodu zúčastnil rekordní počet babetistů. "Babeta cup pořádáme již tradičně vždy první týden v červenci. Letos se zúčastnilo rekordních šestnáct závodníků," řekl s úsměvem Nevole.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojKutnohorský deníkDatum7.7.2009
Číslo Strana3Rok2009

HeslobabetistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíbabetista, který skončil v poli a nejevil známky života
TitulekBabetistu za přejezdem smetlo berlingo. Srážku muž nepřežilRubrikaTitulní strana
Autor(luc)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPo několika měsících se tragickým způsobem zapsal přejezd mezi Krchleby a Straky opět do života lidí. Byť tentokrát účastníkem nehody nebyl žádný vlak, znovu na tomto místě vyhasl lidský život. V sobotu po půl jedné odpolední se k přejezdu blížil dvaašedesátiletý muž na babetě. Podle dostupných informací jel ve směru od Krchleb. Ve stejném směru několik desítek či stovek metrů za ním přijížděl Citroën Berlingo řízený třicetiletým šoférem. Oba muži jsou z Nymburska. O několik chvil později dochází k osudovému střetu jen pár metrů za přejezdem. Výsledkem je odhozený babetista, který skončil v poli a nejevil známky života.
PoznámkaAutoři: Miroslav S. Jilemnický, Olga Havránková. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojNymburský deníkDatum14.9.2009
Číslo Strana1Rok2009

HeslobabetistkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
Titulek RubrikaBenešovsko
Autor(zkl)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBabetistce bez ŘP naměřili 2,24 promile # Sušetice - Podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a řízení motorového vozidla bez řidičského průkazu sdělili ve středu benešovští policisté šestačtyřicetileté ženě. Tu zastavili v obci Sušetice jako řidičku mopedu Babeta. Do přístroje Dräger nadýchala ve čtvrt na dvě odpoledne nejprve 2,18 a po sedmnácti minutách pak dokonce 2,24 promile alkoholu.
PoznámkaTitulek zprávy. ŘP - řidičský průkaz. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojBenešovský deníkDatum24.7.2009
Číslo Strana4Rok2009

HeslobabetistkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíbabetistka se po pádu vážně zranila
Titulek RubrikaNymbursko
Autor(msj)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBabetistka se po pádu vážně zranila, odvezl ji vrtulník # Poděbrady - Vážná dopravní nehoda se stala včera před půl sedmou ráno ve Velkém Zboží u prodejny autodílů. Jedenačtyřicetiletá žena spadla z babety. "Jela ve směru na Nymburk. Podle prvních poznatků se nejednalo o cizí zavinění. Svědci uvedli, že se žena zamotala na motocyklu a sama upadla," řekl zástupce šéfa nymburské dopravky Tomáš Nermuť. Při pádu utrpěla vážné zranění. "Utrpěla vážný úraz hlavy. Pacientka byla letecky přepravena do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích," uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.
PoznámkaTitulek zprávy. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojNymburský deníkDatum20.8.2008
Číslo Strana3Rok2008

HeslobabettaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslívyměnili kola za babetty
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMasívní dolarové injekce rychle mění kambodžskou realitu. Kambodžané nejprve vyměnili kola za babetty, které byly vzápětí vystřídány motorkami.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum
Číslo12Strana83Rok1993

HeslobabeziózaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíbabezióza, jež většinou postihuje starší pacienty
TitulekKlíšťata po zimě ožívají. Co hrozí a jak se bránit?RubrikaZdraví
Autor(Metro)Postavení autora 
MluvčíRodion SchwarzPostavení mluvčíholékař
KontextKteré nemoci mohou klíšťata přenést na člověka, kromě encefalitidy a boreliózy? | Kromě těchto dvou nemocí je to ehrlichióza - horečnaté onemocnění, které způsobují bakterie přenášené klíšťaty. Ty napadají bílé krvinky a snižují jejich obrannou funkci. Dále tularemie, zaječí nemoc, která se prostřednictvím klíšťat také může rozšířit na člověka. Patří sem i babezióza, jež většinou postihuje starší pacienty a často doprovází lymskou boreliózu. A bartonelóza, kterou na člověka klíšťata přenášejí většinou z koček a psů.
Poznámka 
ZdrojMetroDatum13.4.2021
Číslo Strana11Rok2021

HeslobararabelsSlovní druh / typ heslapodst. ?
Podheslízahnuté novel bararabels jsou nejpopulárnější ozdobou pupíku
TitulekBody piercing - díra do světa i do tělaRubrikaVíkend
AutorMarcela TitzlováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNejužívanější typy náušnic://Ke klasickým a univerzálně použitelným ozdobám patří ball closure rings, nejpodobnější tradičním náušnicím//Barbells neboli barbelky čili banánky se používají nejčastěji do jazyka//Zahnuté novel bararabels jsou nejpopulárnější ozdobou pupíku//Circular barbells neboli podkovy se nejspíše objevují v ušních boltcích nebo bradavkách.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum11.4.1998
Číslo Strana10Rok1998

HeslobezkabelovýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíuž nyní jsou k dispozici různé bezkabelové periferie
TitulekTechnologie budoucnosti se připravují už dnesRubrikaInformační a komunikační technologie
Autor(joe)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDomácnosti budou disponovat komunikační a počítačovou sítí, ale dosavadní změť kabelů, dnes typický průvodní jev spojený s počítači, by měl odstranit nástup bezdrátových technologií přenosu dat. Už nyní jsou k dispozici různé bezkabelové periferie, jako např. myši, klávesnice nebo tiskárny využívající infračervený přenos, nebo rádiovou technologii.
PoznámkaPříloha.
ZdrojHospodářské novinyDatum5.10.2000
Číslo Strana8Rok2000

HeslobezkabelovýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípřístroj využívá patentovaný bezkabelový magnetický přenos
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPřístroj využívá patentovaný bezkabelový magnetický přenos rotace snímací vrtulky až do vzdálenosti 50 cm. Jednoduchý a spolehlivý mechanismus je uložen na rubínových ložiscích…
Poznámka 
ZdrojinfmatDatum
Číslo Strana15Rok1994

HeslobezkabelovýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíbezkabelový akumulátorový vysavač
TitulekCo zatěžuje vzduch v interiéru?RubrikaDomácnost
AutorSylva SvobodováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBezkabelový akumulátorový vysavač s výkonem klasického vysavače je poháněn digitálním motorem. Jeho hubice je opatřena rotačním kartáčem s antistatickými karbonovými vlákny, která zajišťují efektivnější sběr jemného prachu. Vysavač je lehký, snadno ovladatelný v různých výškách i v obtížně přístupných prostorách.
PoznámkaPopisek fotografie.
ZdrojDům a bydleníDatum20.8.2014
Číslo33Strana16Rok2014

HeslobiokabelkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslído biokabelky patří jedině biortěnka
TitulekBiošílenství je tu!RubrikaReportáž
AutorLudmila HamplováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDo biokabelky patří jedině biortěnka. Neslíbatelná.
PoznámkaPopisek fotografie.
ZdrojReflexDatum12.3.2009
Číslo11Strana41Rok2009

HeslobiokabelkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
TitulekVeletrh BiofachRubrikaTrendy
Autor Postavení autora 
MluvčíJakub ŠiškaPostavení mluvčíhoredaktor
KontextBiofach je celosvětový veletrh bioproduktů, kde se dá vidět vše, co jakkoliv souvisí s ekologickým zemědělstvím. Potraviny se už neomezují jen na klasický sortiment, ale zahrnují také hotová jídla a polotovary. I zde tedy výrobci reagují na poptávku spotřebitelů, kteří žádají ekologicky čisté potraviny, ale nechtějí trávit příliš mnoho času jejich vařením. Pod názvem bioprodukty se ale stále častěji skrývají i věci, u nichž by to donedávna nikdo nečekal. K letošním novinkám patří například dětské oblečení z biobavlny a kožené výrobky, jejichž základem je kůže z ekofarem. Do spotřebitelského slovníku se tak brzy dostanou výrazy jako bioboty, biokabelka či biotričko. Dalším hitem jsou biohotely, které v posledních letech zdomácněly hlavně v Rakousku a v Německu.
PoznámkaVysílání ČRo 1 - Radiožurnálu. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojvyslČRDatum1.3.2004
Číslo Strana Rok2004

HeslobutylparabenSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíparabeny s dlouhým řetězcem, jako propyl- či butylparaben
TitulekObezřetnost předevšímRubrikaTest
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV tomto vydání dTestu se věnujeme potenciálně rizikovým chemickým látkám obsaženým v kosmetice. Mezi ně patří především endokrinní disruptory, látky narušující hormonální systém. Opalovací přípravky jsou jedním z jejich největších zdrojů, jak potvrdila naše studie. … Sledovali jsme proto, zda výrobci uvádějí některou z těchto nežádoucích látek na obalu. Středem našeho zájmu jich bylo několik. Parabeny s dlouhým řetězcem, jako propyl- či butylparaben používané jako účinné konzervační látky, sluneční filtr OMC (ethylhexyl methoxycinnamát), mírně přísně jsme hodnotili látky ze skupiny siloxanů, které jsou nicméně také podezřelé z účinků na hormonální systém. Zvlášť jsme sledovali používání fenoxyethanolu, jednoho z kontroverzních konzervantů. Zpřísnění limitů pro použití této látky v kosmetice určené pro děti doporučil v loňském roce francouzský úřad pro kontrolu léčiv a zdravotních výrobků ANSM. Vzhledem k tomu, že množství testovaných opalovacích přípravků je určeno pro celou rodinu a vzhledem k předběžné opatrnosti, je lepší se výrobkům s obsahem této látky vyhnout.
PoznámkaSrovnávací test opalovacích prostředků.
ZdrojdTestDatum27.6.2013
Číslo7Strana12Rok2013

HeslobutylparabenSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíparabeny s dlouhým řetězcem (propyl- a butylparaben)
TitulekO slunci a zdravíRubrikaInformační servis
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSoučástí opalovacích přípravků je koktejl chemických látek. U některých z nich se objevují otazníky, protože různé studie signalizují možné problémy, byť k jednoznačnému vyhodnocení jejich nebezpečnosti a následnému zákazu zatím nedošlo. Zde doporučujeme spíše princip předběžné opatrnosti, zvláště když existují vhodné alternativy v podobě přípravků bez těchto látek. Proto jsme například loni vyzvali výrobce k nepoužívání slunečního filtru OMC (ethylhexyl methoxycinnamát) v dětských opalovacích přípravcích, protože OMC podle některých studií může ovlivňovat hormonální systém. Na seznamu látek podezřelých z narušování hormonálního systému dále figurují i parabeny s dlouhým řetězcem (propyl- a butylparaben). Od dubna letošního roku mají výrobci nařízením Evropské komise za úkol redukovat koncentraci těchto dvou látek v kosmetických produktech obecně a zcela je eliminovat v kosmetice pro děti mladší tří let určené na partie, kde se používají plínky.
Poznámka 
ZdrojdTestDatum4.6.2015
Číslo6Strana6Rok2015

HeslobyznyskabelkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslív útrobách byznyskabelky téměř vždy najdete mininotebook
TitulekNejvětší "práskač" je kabelka!RubrikaLetní speciál
AutorJana TobrmanováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextByznysmenku prozradí elegantní a stylový design kabelky bez zbytečných ozdobných aplikací. Co se týče materiálu, jasně vede kůže. Byznysmenka volí kvalitnější značky. Její kabelka totiž musí dokonale podtrhnout styl majitelky i postavení. Kabelku byznysmenky dále poznáte také podle barevné střídmosti. Jednobarevné kousky jsou žádané pro svou kompatibilitu, alespoň co se souznění s oblečením týče. V útrobách byznyskabelky téměř vždy najdete mininotebook. Je tedy dostatečně veliká, drží tvar a má silnější ucha.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLook MagazineDatum27.5.2011
Číslo Strana64Rok2011

Heslocross kabelSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíspojovat dva počítače cross kabelem
TitulekCisco Aironet 350 WirelessRubrikaProdukty
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDnes si představíme kartu Cisco Aironet 350 Wireless, určenou pro připojení notebooků do malých kancelářských mikrovlnných sítí. Trochu nás překvapilo, že se tak významná společnost, působící na trhu směrovačů a přepínačů pro high-level zákazníky, pouští na trh s low-level produkty. Ovšem preciznost Cisca se ukázala i u tohoto produktu. K dispozici jsme měli dvě zařízení typu SA, tedy přijímače, které umožňují přímé spojení dvou počítačů (pear-to-pear). Zařízení typu AP (vysílač) jsme k dispozici neměli. Důležité je říci, že obecně lze spojit bez AP pouze dvě síťové karty. Tedy stejně, jako když spojujete dva počítače cross kabelem a bez přepínače.
PoznámkaAutoři: Jan Zemek, Michal Smolík. Test bezdrátové karty do notebooku.
ZdrojSoftwarové novinyDatum1.8.2002
Číslo8Strana71Rok2002

HeslodeABeLizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíuznat nevěrohodnou deABeLizaci
Titulek RubrikaTitulní strana
AutorPetr ŠabataPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVe Strakově akademii zbyla parta upatlaných údržbářů. Po volbách měla Nečasova vláda čerstvý mandát, reformní étos a nulu na účtu skandálů a korupce. Před rokem už se valila špína z VV a ODS a TOP uznaly nevěrohodnou deABeLizaci - zbylo zaklínání se reformami. Dnes voliči jen nevěřícně zírají na soud s Bártou, odklánění, janouškoviny a další slizké jevy. K tomu opět neinteligentní škrty a drsné zvyšování daní. Jistě, zdravé státní finance jsou správný cíl a z voleb by mohla vzejít ještě horší vláda (podepřená komunisty). Ale menší zlo už je takové, že vypadá jako největší malé zlo na celém světě.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum11.4.2012
Číslo Strana1Rok2012

HeslodeabelizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí"deabelizace" státní správy
TitulekRozhovor s ministrem školství a místopředsedou VV Josefem DobešemRubrikaImpulsy Václava Moravce
Autor Postavení autora 
MluvčíVáclav MoravecPostavení mluvčíhomoderátor
KontextPremiér Petr Nečas v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny dnes prohlásil, že trvá na svých výhradách k ministru školství a místopředsedovi Věcí veřejných Josefu Dobešovi a že "deabelizace" státní správy bude pokračovat. Nakolik tato slova premiéra Petra Nečase podrývají vaši pozici, když jasně říká: "Trvám na svých výhradách k Josefu Dobešovi, je součástí ABL ve státní správě." | Josef Dobeš, ministr školství, místopředseda strany (VV): Já to beru celou dobu poměrně s nadhledem, co se děje kolem mé osoby. Neberu s nadhledem to, co se tady dělo. Jinými slovy, já na to nehodlám reagovat, já si myslím, že je potřeba teda si říct, tak jsme si dali nějakou, nějaký čas na to, abychom se srovnali a šli za těmi klíčovými úkoly. Pro mě je to státní maturita. Já na druhou stranu bych tady vzkázal a já jsem to řekl na klubu Věcí veřejných, já jsem poděkoval těm 20 lidem, my jsme díky stmelení 20 poslanců VV, jsme překonali puč a nedošlo k svrhnutí vlády a nedošlo k svrhnutí pana premiéra Nečase.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojvyslImpulsDatum21.4.2011
Číslo Strana Rok2011

HeslodeabelizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslímísto deabelizace provedl debilizaci
TitulekKostlivci a odpudivá myšRubrikaPublicistika
AutorAlexandr MitrofanovPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdo ještě v pondělí měl strach, že drahou vlast vovinuly mračna, protože se koalice nemůže dohodnout, v úterý ráno musel slzet, jako když čichne k cibuli. Děvčata si mohla s lehkým srdcem krášlit tvářičky před večerním rande, podnikatelé mohli dál plánovat své transakce. Důchodci, policisté, hasiči, ano doslova všichni se mohli samou radostí pominout, že práce vlády na jejich blahobytu bude pokračovat. Jen zlé korupčníky polil studený pot. Vláda věrna svému kursu šetřit na lidech, kde se dá, zřídila novou funkci. Má teď vicepremiéra bez ministerstva, který bude dohlížet na potírání neřádstva v tomto státě. A jelikož je to Radek John, který umí rozpouštět korupci upřeným pohledem a ráznými slovy, do roka a do dne zde nebude žádný kmotr. Ani kmotra. Jen samé veverky, kam se podíváš. Všechno se splnilo, co nám v průběhu krize slibovali vyřešit. Vít Bárta odešel z ministerstva. Má ale rozlehlý dům na pražském Klárově, kam se vejdou na porady jak lidé z vnitra, tak z aparátu nového vicepremiéra pro korupci, a ještě místo pro věrchušku dopravního resortu tam bohatě zbude. Nový ministr dopravy Radek Šmerda si stěžoval, že Bártovy porady bývají až čtyřhodinové. No jo, kdo se dá na vojnu… Deabelizace, která podle premiéra musela proběhnout, protože jinak budou všichni muset překračovat jeho mrtvolu, je též dokonána. John povýšil, Josef Dobeš zůstal ve funkci. Nějak se Nečasovi pomotala písmenka a místo deabelizace provedl debilizaci. Mrtvolou se však stal dokonalou. Samozřejmě politickou. Kdyby se obnovovali televizní gumáci, měl by Nečase představovat hadrový panák.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum20.4.2011
Číslo Strana6Rok2011

HeslodeabelizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslídeabelizace politiky
TitulekKoaliční srůstáníRubrikaPublicistika
AutorMartin HekrdlaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextLídři stran vládní koalice už si navzájem vyláli do chobotnic, kmotrů či chapadel. A hned se ohradili, že ve svých řadách nemají "jasně definovaný skandál" (TOP 09), že naopak mají "průzračné účetnictví" (ODS) a že - na rozdíl od obou koaličních partnerů - "neukradli jednu jedinou korunu" (Věci veřejné). Pravá chvíle vrhnout se do rošády ministerstev a domluvit další společnou práci na "nutných reformách". … Petr Nečas se nechal dotlačit antivéčkařskou "topkou" a "tluchořovci" z vlastní partaje k faktickému vypovězení koaliční smlouvy (odvolání předsedy VV Radka Johna a Josefa Dobeše ze školství ničím jiným není). Když přesto Nečas mluvil o "dosavadním koaličním půdorysu", znamenalo to jediné: naletěl Kristýně Kočí, jejím manažerům, ochráncům a objevitelům štěnic v ložnicích, že "sedm statečných" přeběhlíků existuje. Teď jde o to, kam přesně vycouvat a jak zajistit přežití koalice. … Jediný důvod, proč činitelé ODS v pravidelných intervalech předčítají Klausovi článek 74 Ústavy České republiky. Nechávají se slyšet, že "prezident má konat podle ústavy" (Přemysl Sobotka), neboť "ústavou jsme všichni vázáni" (Petr Nečas). A říkají i jiné triviality z vlastivědy pro nezletilé. Je to složitější. Ústava lhůty nestanoví, a tak Václav Klaus "jen" musí jednat "bez zbytečného odkladu". A není vůbec zbytečné vyčkat pár dní, než si generálové bez vojska - přetahovači přeběhlíků bez přeběhlíků - ujasní, jak konkrétně vybruslit ze zpackaného pokusu o mocenský zvrat ve vládě. Není zbytečné získat čas a "před použitím zatřepat" hlavami těch, kteří ještě včera říkali, že "musí dojít k deabelizaci politiky, k odstřižení vlády a koalice od lidí spjatých s ABL" (Marek Benda, ODS). A kteří předtím tvrdili, že VV a ABL jsou neoddělitelné. Že je to jako s tou ponožkou Jiřího Šlitra, která mu prý srostla s nohou ve vlaku na cestě do Bulharska. "Nebylo poznat, kde končí noha a začíná ponožka - naopak." Nevím, kde ve vládě končí židle "hodných hochů" a začínají sedačky těch "zlých". A kdo přesně je tam sice rovněž darebák, ale náš.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum13.4.2011
Číslo Strana6Rok2011

HeslodeabelizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslírazantní "deabelizace" politiky
TitulekPolitici mlží, ale lidé z ABL dál ovládají klíčové postyRubrikaZ domova
Autor(km)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJak se Vít Bárta snažil prosazovat vliv ABL ve veřejném sektoru? Obsazoval posty "svými" lidmi. Pojďme se vrátit k věcné podstatě aféry kolem ministra dopravy Víta Bárty. Když si přesně před týdnem politici přečetli v MF Dnes speciální přílohu o skutečné motivaci Víta Bárty, jak už si v roce 2008 naplánoval vstup do politiky, aby zvýšil obrat ABL, a jaké nevybíravé metody k tomu využíval včetně sledování konkurence, rozhodli se koaliční partneři k razantní "deabelizaci" politiky.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum15.4.2011
Číslo Strana3Rok2011

HeslodeabelizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
PodheslíPetru Nečasovi se deabelizace moc nedaří
TitulekDevětadvacetiletý ministrRubrikaNázory
AutorAntonín RašekPostavení autorasociolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPavlu Dobešovi z útržkovitých rozhovorů odvaha nechybí. Už jen proto, že takovou funkci vzal. Bude čelit věcným problémům i pozorným očím, není-li jen prodlouženou rukou kohosi jiného, jak se otevřeně mluví. A zároveň připomíná, že se Petru Nečasovi deabelizace moc nedaří. Kdyby jen to. Když se rozhlédne kolem sebe, ani zkvalitňování vládnoucích elit. Přitom prezident Václav Klaus by ty na vrcholu moci chtěl stabilizovat. Pokud možno dlouhodobě. Uvidíme.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum8.7.2011
Číslo Strana11Rok2011

HeslodeabelizovatSlovní druh / typ heslaslov. ned.
PodheslíJan Kubice ale deabelizuje i delangerizuje
TitulekJak se nerozpadnoutRubrikaNázory
AutorDaniel KaiserPostavení autorakomentátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextO víkendu se na zpravodajských serverech objevila anonymní hrozba z vedení VV: jestli nebudeme spokojeni s novým ministrem vnitra Kubicem, shodíme vládu pod záminkou sporů o zdravotní reformu. Jan Kubice ale deabelizuje i delangerizuje: k padlému Johnovu náměstku Michalu Morozovi z minulého týdne včera přibyl Langerův náměstek Jaroslav Salivar. Byl-li zájem ODS a VV o vnitro skutečně motivován tím, co obě strany říkají - tedy ne jejich nekalými záměry, ale obavou z nekalých záměrů protistrany -, mohou si společně oddechnout. Kubice pracuje na tom, aby se všechny jejich obavy rozplynuly. Uklidnění okolo vnitra je předpoklad nutný, nikoliv dostačující. Co dál? Pokud jde občanským demokratům skutečně o soudržnost koalice, není důvod, aby v čele svého poslaneckého klubu, a tím pádem i v delegaci pro koaliční jednání drželi Petra Tluchoře. Jeho sesazení avizované na včerejšek se nekonalo, prý že v červnu poslanecký klub ODS tak jako tak čeká volba nového vedení.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum27.4.2011
Číslo Strana10Rok2011

HeslodemoanalfabetSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslínaprostý demoanalfabet
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDemo má i zajímavý filozofický náboj stylu "buy, consume, die…", takže pro nás nihilistické rebely jistá duchovní podpora. Skal také výborně využívá retro filmečků podobně jako hoší z Capanňi v Black Dove. Mám tento přístup velmi v oblibě, takže to je další plus, které ovlivnilo mé konečné hodnocení této B0MBy. Je to demo, které bych se nebál ukázat i naprostému demoanalfabetovi, a zároveň potěší ostřílené znalce scény. Je to důkaz toho, že na opravdu kvalitní věci se může koukat každý. State of Mind si určitě stáhněte. Pod Wirem vám určitě poběží nezávisle na tom, jakou máte zvukovku. Budete navýsost spokojeni. To vám garantuju.
PoznámkaStaženo z http://vyhen.site.cz/clanky/000061/
ZdrojInternetDatum
Číslo Strana Rok1998

HeslodiabetářSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíjen dvě piva, i ta jsou na diabetáře až až
TitulekU stadionu vyrostl český kempRubrikaFotbal
AutorFilip SaiverPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOba muži jsou v pohodě, ale při příjezdu do Kolína chvíli bloudili. Stadion je umístěn tak, že "vykoukne" až na poslední chvíli. "Pořád jsme jezdili kolem něj, ale trefit jsme to nemohli," líčí Šlauf. Skála nad tím mává rukou, stará se o budoucnost. "Než půjdeme do města, necháme tady jen stan, vše ostatní zamkneme do auta," plánuje. U sebe bude mít dávky inzulinu, jako cukrovkář si jej píchá čtyřikrát denně. "Dovezl jsem si proto na večer jen dvě piva, i ta jsou na diabetáře až až." Pak zapíchne do země poslední kolík a zrakem přejede stadion. Je u něj ticho a ospalý klid, ale před zápasem tu bude české "peklo" a oni budou jeho součástí.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum17.6.2006
Číslo Strana10Rok2006

HeslodiabetesSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslítrpět diabetem
TitulekV rolích lékaře a pacientaRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextP: … jednou tam byl mladý kolega který ze mě udělal pomalu… člověka kterej trpí teda diabetem…
PoznámkaP = pacient u lékaře.
ZdrojAutenTextyDatum
Číslo Strana96Rok1992

HeslodiabetesSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOtázkám diabetu, ať jde o příčiny a okolnosti jeho vzniku (dědičnost, stres, infekce, nadvýživa, prostředí atd.) anebo pokud jde o moderní léčebné metody, je… věnováno mnoho zájmu.
Poznámka 
ZdrojVaření pro diabetikyDatum
Číslo Strana2Rok1992

Heslodiabetická nohaSlovní druh / typ heslaVLJ
Podheslívyužití kmenových buněk při léčbě např. diabetické nohy
TitulekBudoucnost léčby očima kapacitRubrikaZdraví
Autor Postavení autora 
MluvčíJan ŠkrhaPostavení mluvčíhodiabetolog, Všeobecná fakultní nemocnice Praha
KontextCo byste označili za největší pokrok, jaký zažil váš medicínský obor v poslední době? | Kombinace intenzivní léčby inzulinovou pumpou a nepřetržitého monitorování glykemií je předpokladem lepší kompenzace cukrovky, díky novým preparátům se zlepšuje zdravotní stav některých diabetiků. Slibné je i využití kmenových buněk při léčbě např. diabetické nohy.
PoznámkaTýden požádal na pět desítek špičkových lékařů, aby zhodnotili pokrok v medicínských postupech a pokusili se předpovědět, jakým směrem se bude vyvíjet zdravotní péče v jejich oboru. Příloha.
ZdrojTýdenDatum29.4.2013
Číslo18Strana45Rok2013

HeslodiabetickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslínabídka diabetické obuvi
TitulekO věrných služebnícíchRubrikaDia
AutorEva MüllerováPostavení autoraredaktorka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextO dostupnosti, kvalitě a nabídce diabetické obuvi a dalších zkušenostech diskutovali u redakčního stolu MUDR. Lidmila Zemanová, VZP ČR, MUDr. Jaroslav Kalivoda, diabetolog…
PoznámkaÚvod rozhovoru.
ZdrojRádce spotřebiteleDatum
Číslo5Strana36Rok1996

HeslodiabetickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslítato "diabetická" linka má číslo 800 111 800
TitulekGlukometr má mít diabetik vždy po ruceRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Nezřídka dochází i k poškození ledvin a poměrně časté jsou také částečné amputace dolních končetin," říká MUDr. Martina Vostrejžová, která denně prostřednictvím telefonní infolinky pomáhá diabetickým pacientům. Tato "diabetická" linka má číslo 800 111 800 a od pondělí do pátku v době od 8 do 16 hodin může zavolat každý, kdo má zájem o informace týkající se cukrovky a měření cukru v krvi.
PoznámkaPříloha.
ZdrojSlovoDatum7.7.1999
Číslo Strana10Rok1999

HeslodiabetickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslídiabetická retinopatie
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPravda o mém zdraví: Diabetická retinopatie
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum5.2.1994
Číslo Strana10Rok1994

HeslodiabetickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslítzv. "diabetická noha"
TitulekCukrovka v NěmeckuRubrikaKaleidoskop
Autor(bf)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV Německu jsou v současné době registrovány asi čtyři milióny pacientů s cukrovkou, přičemž prakticky u každého druhého pacienta se vyvine časem jako nejvážnější komplikace cukrovky tzv. "diabetická noha". Tato komplikace si ročně vyžádá asi u třiceti tisíc pacientů amputaci končetiny.
Poznámka 
ZdrojVitalDatum
Číslo4Strana30Rok1996

HeslodiabetickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslídiabetické děti
TitulekDiabetické dítě ve školeRubrikaDia
AutorVáclav LetochaPostavení autorapředseda sdružení rodičů a přátel diabetických dětí
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAnketu věnovanou některým specifikům životního stylu rodin s dítětem nemocným cukrovkou uskutečnilo před nedávnem mezi svými členy Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí.
Poznámka 
ZdrojRádce spotřebiteleDatum
Číslo4Strana37Rok1995

HeslodiabetickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslídiabetické dítě
TitulekDiabetické dítě ve školeRubrikaDia
AutorVáclav LetochaPostavení autorapředseda Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJedna z otázek se zabývala problematikou diabetického dítěte ve škole základní i mateřské.
Poznámka 
ZdrojRádce spotřebiteleDatum
Číslo4Strana37Rok1995

HeslodiabetickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslídiabetická dieta
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPřes všechno úsilí zůstává od samého počátku až do dnešní doby základním léčebným prvkem diabetická dieta…, která chce diabetika chránit před… vzestupem krevního cukru zaviněným glycidy potravy.
Poznámka 
ZdrojVaření pro diabetikyDatum
Číslo Strana2Rok1992

HeslodiabetickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíléčba tzv. diabetické nohy
TitulekKmenové buňky: vrací paměť i zrakRubrikaVíkend
AutorEva BobůrkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDalší použití kmenových buněk, na kterém čeští vědci pracují, je krytí kožních defektů. "Vlastní kmenové buňky z kostní dřeně nebo z krve budeme využívat pro léčbu nehojících se ran zvláště u pacientů s cukrovkou - tzv. diabetické nohy," dodává profesorka Syková.
PoznámkaPříloha.
ZdrojMladá fronta DnesDatum16.11.2007
Číslo Strana10Rok2007

HeslodiabetickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslísyndrom diabetické nohy
TitulekOtevřeli inovační biomedicínské centrumRubrikaPraha - Střední Čechy
Autor(ČTK)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextInovační biomedicínské centrum Ústavu experimentální medicíny v areálu výzkumných ústavů české akademie věd v Praze 4 - Krči se otevřelo včera za účasti premiéra Mirka Topolánka. … Ještě letos v něm zahájí svou činnost několik firem orientovaných na umělé náhrady kloubních chrupavek a na využití dospělých kmenových buněk při onemocnění mozku, míchy či syndromu diabetické nohy.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum8.10.2008
Číslo Strana17Rok2008

HeslodiabetickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslídiagnóza diabetická noha
TitulekJak ochránit diabetikům nohy aneb Vlastní noha nad protézuRubrikaZdraví
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPočet diabetiků se rok od roku zvyšuje a se stoupajícím počtem se zvyšuje i počet pacientů s diagnózou diabetická noha. Vzhledem k této skutečnosti se společnost Stimpro Pardubice rozhodla odstartovat projekt "Diabetická noha a možnost zlepšit její prokrvení". Diabetici zde využívají zvýhodněné možnosti dlouhodobého působení magnetoterapie. Opakovaným magnetováním se výrazně zlepšuje průchodnost cév, a tím prokrvení, okysličení a detoxikace postižených tkání a to nejenom u dolních končetin. Dotovaný šedesátidenní cyklus již ukázal, jak obrovskou nadějí je pro diabetiky, kterým hrozila amputace nohy. Zmíním případ ženy, která před zahájením aplikace pulzní magnetoterapie zvládala chůzi pouze po bytě, ale překonat vzdálenost 500 nebo 1000 metrů vyžadovalo několikeré zastavení a odpočívání. Trvalo 14 dnů, než tato žena pocítila prokrvení chodidel. Při magnetoterapii poté postupně zvyšovala vzdálenost, kterou byla schopna ujít bez zastavení.
Poznámka 
ZdrojObchodní týdeníkDatum22.4.2008
Číslo8Strana46Rok2008

HeslodiabetikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPřes všechno úsilí zůstává od samého počátku až do dnešní doby základním léčebným prvkem diabetická dieta…, která chce diabetika chránit před… vzestupem krevního cukru zaviněným glycidy potravy.
Poznámka 
ZdrojVaření pro diabetikyDatum
Číslo Strana2Rok1992

HeslodiabetologSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekSociální servisRubrikaDia
AutorJosef ŠvejnohaPostavení autorapředseda Svazu diabetiků ČR
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPotvrzení odborného lékaře (diabetologa nebo internisty, nestačí potvrzení praktického obvodního lékaře).
Poznámka 
ZdrojRádce spotřebiteleDatum
Číslo4Strana38Rok1995

HeslodlabecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí"zklidňující" dlabec
TitulekMládí v hajzlu 2. Mladík v okovechRubrika 
AutorDouglas PaynePostavení autoraspisovatel
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVzhledem k tomu, že paní Cramptonová věděla, že tata je z nenadálý citový ztráty rozrušenej, připravila mu svůj věhlasnej "zklidňující" dlabec: kuře na smetaně, makarony se sýrem, božskej salát a kukuřicový pukance…
Poznámka 
ZdrojMládí v hajzlu 2Datum
Číslo Strana137Rok1995

HesloecolabelingSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíecolabeling (ekoznačení)
TitulekEkoznačení v České republiceRubrikaStyl
AutorPetr PilinPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNapřed pojďme vysvětlit, co to vlastně národní program označování výrobků značkou Ekologicky šetrný výrobek (dále EŠV) je. Tak tedy — existuje určitá snaha státu přinutit alespoň některé firmy, aby byly ohleduplnější k životnímu prostředí. Ve státech "západního bloku", jak se u nás dříve nazývaly, si chytré hlavy řekly, že by nebylo na škodu, kdyby firma dodržující určité zásady a normy (které jsou sestaveny tak, aby výrobky — a dnes už i služby — subjektu, který je dodržuje a chová se podle nich, byly šetrné k životnímu prostředí) dostávala označení, jež by ekologicky myslícímu spotřebiteli dalo jasné znamení, že daný výrobek je šetrný k životnímu prostředí. Pochopitelně je to i marketingový trik, jak může firma na své produkty ukázat (a tím nalákat spotřebitele). V České republice se ecolabeling (ekoznačení) objevuje v devadesátých letech minulého století, od začátku programu již uplynulo téměř deset let. Je možné již dnes bilancovat? Pokusme se.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojnovinky.czDatum15.10.2001
Číslo Strana Rok2001

HesloecolabelingSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíprogram ecolabelingu
TitulekEcolabelingRubrikaStyl
AutorPetr PilinPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNárodní program označování výrobků ochrannou známkou "Ekologicky šetrný výrobek" (dále jen EŠV) je dohromady s označováním potravin známkou "Bio" (produkt ekologického zemědělství) další užitečnou aktivitou naší vlády, dotýkající se nejen nás, tedy spotřebitelů, ale i firem, kterým není lhostejná kvalita životního prostředí. Měli bychom si uvědomit, že ne každý výrobek je prospěšný životnímu prostředí — dnešní výroba (dětskými hračkami počínaje a automobily konče) se zakládá, když ne úplně, pak alespoň zčásti na různých produktech chemie, čerpá často příliš mnoho přírodních surovin a produkuje haldy odpadu. Snad nejvhodnějším příkladem jsou PET lahve — velmi levný obal, avšak téměř nezničitelný. Právě program ecolabelingu se snaží tyto negativní dopady snížit — klade nároky na minimalizaci čerpání přírodních zdrojů, surovin, energií a na princip nejlepší dostupné technologie.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojnovinky.czDatum2.10.2001
Číslo Strana Rok2001

HesloecolabelingSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekEcolabelingRubrikaStyl
AutorPetr PilinPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDo této chvíle bylo řečeno, co nám ecolabeling přináší. Pojďme se ale podívat, jaké jsou podmínky pro získání takové ochranné známky. Předně si je třeba vyhledat, zda daný výrobek vůbec má šanci známku získat — musí spadat do některé z kategorií výrobků, pro které jsou již vyhlášeny Směrnice s požadavky pro propůjčení známky. Pokud ano, následuje další krok — podání přihlášky u Agentury pro ekologicky šetrné výrobky (oddělení Českého ekologického ústavu) a doložení splnění požadavků směrnice. Při podání přihlášky pak podavatel zaplatí jednorázový poplatek dvacet tisíc korun, náklady na předepsané zkoušky výrobků a vyhotovení příslušných dokladů si hradí rovněž sám.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojnovinky.czDatum2.10.2001
Číslo Strana Rok2001

HesloekolabelingSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíekolabelingem Evropské unie
TitulekFirmy si vylepšují "ekoimage"RubrikaZ domova
Autor(eko)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV souladu s ekolabelingem Evropské unie, se kterým je český ekolabelingový program systematicky harmonizován, bude výhledově také zaměřován i na hodnocení služeb.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum19.12.2000
Číslo Strana4Rok2000

HesloekolabelingSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslínárodní program označování ekologicky šetrných výrobků (ekolabeling)
TitulekFirmy si vylepšují "ekoimage"RubrikaZ domova
Autor(eko)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNárodní program označování ekologicky šetrných výrobků (ekolabeling) je v České republice, stejně jako v zahraničí, systémem dobrovolným a výběrovým. Během dosavadní šestileté existence byl Národní program orientován převážně na spotřební zboží.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum19.12.2000
Číslo Strana4Rok2000

HesloekolabelingSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslízavedení tzv. ekolabelingu
TitulekOblečení s atestem ekologické bezpečnostiRubrikaDámská jízda
Autor(mw)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTextil jako materiál, který je v každodenním přímém kontaktu s lidskou kůží, spadá do skupiny produktů, jejichž kvalita a nezávadnost je ostře sledována širokou veřejností. Jednou z možností, jak napomoci běžnému spotřebiteli k lepší orientaci v široké nabídce výrobků, bylo i zavedení tzv. ekolabelingu, kdy je produkt splňující přísné podmínky ekologických směrnic viditelně označen např. štítkem s informací, jaký atest splňuje. Takovým "ekologickým označením" je i OekoTex Standard 100. Certifikát garantuje, že koncentrace škodlivých látek v produktech nepřesahuje stanovené míry a je zdraví neškodná.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojVečerník PrahaDatum29.11.1999
Číslo Strana18Rok1999

HesloekolabelingSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekCo značí ekoznačky?RubrikaMarketing
AutorRenáta VargováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNa obalech výrobků však zdaleka nenajdeme jen označení Ekologicky šetrný výrobek, ale celou řadu dalších označení a sloganů jako například ekologický výrobek, ekologický obal, výrobek nepoškozuje životní prostředí. Označování výrobku nebo služby z hlediska jejich působení na životní prostředí se nazývá environmentální značení. Jeho paleta je velmi široká a kromě ekolabelingu sem patří například i pouhé vlastní prohlášení výrobce o tom, že jeho výrobek je tzv. ekologický bez ohledu na to, zda prošel nějakými testy, nebo ne.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojStrategieDatum17.12.1999
Číslo Strana14Rok1999

HesloekolabelingSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslímít určité povědomí o ekolabelingu
TitulekCo značí ekoznačky?RubrikaMarketing
AutorRenáta VargováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Tato skutečnost velmi degraduje věrohodnost ochranné známky Ekologicky šetrný výrobek, protože jakýkoliv výrobce může o svém produktu prohlásit, že je ekologicky šetrný a na jeho obal vytisknout ekoznačku velmi podobnou té, kterou uděluje ministr životního prostředí. Běžný spotřebitel, byť by měl určité povědomí o ekolabelingu, si těžko vybaví, jak přesně námi udělovaný certifikát vypadá," vysvětluje Petr Saifríd.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojStrategieDatum17.12.1999
Číslo Strana14Rok1999

HesloekolabelingovýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíčeský ekolabelingový program
TitulekFirmy si vylepšují "ekoimage"RubrikaZ domova
Autor(eko)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV souladu s ekolabelingem Evropské unie, se kterým je český ekolabelingový program systematicky harmonizován, bude výhledově také zaměřován i na hodnocení služeb.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum19.12.2000
Číslo Strana4Rok2000

HesloekolabelingovýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíekolabelingový program vyhovuje kritériím Evropské unie
Titulek RubrikaZ domova
Autor(eko)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextFirmy si vylepšují "ekoimage"//Ekolabelingový program vyhovuje kritériím Evropské unie # Do konce března příštího roku a ke stejnému datu i v dalších letech mají jednotliví ministři a vedoucí pracovníci dalších státních úřadů předkládat vládě informaci, jak se daří podporovat užívání a prodej výrobků se značkou Ekologicky šetrný výrobek.
PoznámkaPodtitulek zprávy.
ZdrojHospodářské novinyDatum19.12.2000
Číslo Strana4Rok2000

HesloekolabelingovýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíekolabelingový program ČR je v souladu s programem vyspělých států
TitulekFirmy si vylepšují "ekoimage"RubrikaZ domova
Autor(eko)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextEkolabelingový program ČR je plně v souladu s programem vyspělých států světa a hlavně pak s programem Evropské unie. Jeho atraktivnost a přitažlivost se bude zvyšovat nejen na základě uvedených skutečností, ale i vzhledem k výhodám (preference státních zakázek), které pro uživatele bude přinášet.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum19.12.2000
Číslo Strana4Rok2000

HesloekolabelingovýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslív Evropské unii funguje nadnárodní ekolabelingový systém od roku 1992
TitulekCo značí ekoznačky?RubrikaMarketing
AutorRenáta VargováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNapříklad v Německu se uděluje značka Umweltzeichen Modrý anděl, program skandinávských zemí má značku v podobě stylizované labutě, v Evropské unii funguje nadnárodní ekolabelingový systém od roku 1992. Ekolabelingovým programem se rozumí certifikační systém, jehož úkolem je udělování ekoznačky výrobkům, které splňují předem stanovená kritéria. Odborným garantem Národního programu označování ekologicky šetrných výrobků je Ministerstvo životního prostředí a má zásady stejné jako program Evropské unie.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojStrategieDatum17.12.1999
Číslo Strana14Rok1999

HesloekolabelingovýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíekolabelingový systém
TitulekCo značí ekoznačky?RubrikaMarketing
AutorRenáta VargováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Některé firmy postupují zcela systematicky a pracují s certifikovanými systémy řízení jakosti a environmentálního značení, jiné se chtějí prostě jenom odlišit nebo doufají ve zlepšení firemního image," konstatuje Petr Saifríd. K tomu, aby u nás fungoval ekolabelingový systém podobně jako v zahraničí, je potřebná jednak větší osvěta, vyšší koupěschopná poptávka, ale i vstřícnost úřadů například ve formě výhod, dotací nebo upřednostnění označených výrobků při výběrových řízeních firmám, které o tento certifikát usilují.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojStrategieDatum17.12.1999
Číslo Strana14Rok1999

HesloekolabelingovýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslínovinky jednotlivých ekolabelingových systémů
TitulekCo značí ekoznačky?RubrikaMarketing
AutorRenáta VargováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV budoucnu by měl k rozšíření povědomí a informovanosti o environmentálním značení přispět internet, kde by měly být prezentovány novinky jednotlivých ekolabelingových systémů na jejich domovských adresách. V případě českého ekolabelingového programu jsou veškeré informace na adrese www.ceu.cz. V příštích letech by podle slov Petra Saifrída měly k rozšíření povědomí o těchto systémech pomoci tisk, televize, rozhlas, billboardy, veletrhy i osvěta ve školách.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojStrategieDatum17.12.1999
Číslo Strana14Rok1999

HesloekolabelingovýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíčeský ekolabelingový program
TitulekCo značí ekoznačky?RubrikaMarketing
AutorRenáta VargováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV budoucnu by měl k rozšíření povědomí a informovanosti o environmentálním značení přispět internet, kde by měly být prezentovány novinky jednotlivých ekolabelingových systémů na jejich domovských adresách. V případě českého ekolabelingového programu jsou veškeré informace na adrese www.ceu.cz. V příštích letech by podle slov Petra Saifrída měly k rozšíření povědomí o těchto systémech pomoci tisk, televize, rozhlas, billboardy, veletrhy i osvěta ve školách.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojStrategieDatum17.12.1999
Číslo Strana14Rok1999

HesloelektrokabelážSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíjsou experti na vysoce citlivé elektrokabeláže
TitulekVyučil se opravářem televizí. Teď jeho firma pomáhá vyrábět družici, která poletí ke SlunciRubrikaUdálosti
AutorLuboš KrečPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextLuděk Graclík se v neděli rozloučil s rodinou, sedl na letadlo a vyrazil do Milána. Posledních více než deset let takhle pendluje mezi Itálií a Brnem běžně - se svou firmou G. L. Electronic patří k úspěšným zástupcům pozvolna se vzmáhajícího českého kosmického průmyslu, který ale pro zakázky musí za hranice. … Se svým týmem se specializuje na dvě oblasti: pájí elektronické komponenty a sestavují desky plošných spojů do takzvaných unit, což mohou být třeba panely řízení, jež zodpovídají za specifické funkce družic. A také jsou experti na vysoce citlivé elektrokabeláže.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum10.7.2014
Číslo Strana7Rok2014

HesloeurokabelSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslísíťový eurokabel
TitulekEmu ESI-32Rubrika 
AutorDaniel ForróPostavení autoračlen redakční rady
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSíťový eurokabel je odnímatelný.
PoznámkaTest sampleru Emu ESI-32.
ZdrojMuzikusDatum15.8.1995
Číslo8Strana38Rok1995

HesloextraberněSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslívybrat z této extraberně čtyři miliardy korun
TitulekJak zdanit nulu//Koaliční smlouva oddaluje daňové otázky na příští rokyRubrikaReflexe
AutorMiroslav CvrčekPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZásadní otázkou je, kde na deklarované snižování některých daní koalice vezme či ušetří, zvlášť když slibuje obnovení daňové slevy pro důchodce či zvýšení důchodů a mnoho dalšího. Přitom se ve smlouvě zavazuje k dodržování tříprocentního deficitu, který vyžaduje EU. Koalice si sice nechává otevřená vrátka k sektorové dani v regulovaných odvětvích (bankovnictví, energetika apod.) s cílem vybrat z této extraberně čtyři miliardy korun. Jenže náznaky chvályhodného snižování daní se počítají v násobně vyšších objemech. Teoreticky má tento problém jediné řešení, a to v šetření. Jenže to se státu nikdy moc nedařilo. Současná koaliční smlouva tento problém prostřednictvím nepříliš konkrétní pasáže o daních odkládá na příští a možná až přespříští rok. Teprve potom se objeví skutečné rozpory mezi stranami, jež se minulý týden trojkoalici údajně podařilo vyřešit.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum19.12.2013
Číslo51Strana18Rok2013

HeslogalabejaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíopasek galabeja, dýka je jeho součástí
TitulekDýku jsem v Jemenu nenosilRubrikaŽivot
AutorStanislav HraběPostavení autora 
MluvčíMiroslav SoukupPostavení mluvčíhofotbalový trenér
KontextK jemenské tradici patří, že muži chodí ozbrojeni. Jaké to je povídat si s fandou, který má přes záda kalašnikov? | Jemen je historiky válečné území a nošení zbraně je typickým projevem mužů. Kalašnikov moc ne, ale mají zahnutou dýku zvanou džambíja, která se nosí zepředu na opasku. Zpočátku sloužila jako zbraň, dnes má spíše kulturní význam. Je součástí národních tanců, něco jako slovenská valaška. Je také symbolem bohatství, bývají přepychově zdobené, především rukojeť. Cena může vyskočit až na desítky tisíc dolarů. Vlastník na první pohled ukazuje, jak vážený je občan, jak je movitý. | Vážený je i trenér fotbalové reprezentace. Vy jste dýku nenosil? | Asi by nikdo nic nenamítal, ale nepovažoval jsem to za správné. Někdo by si mohl pomyslet, že jejich tradice znevažuji. Několik jsem si jich ale na památku přivezl. Jednu jsem dostal od českého atašé a mám ji doma vystavenou ve vitrínce. K další jsem si nechal ušít opasek galabeju, dýka je jeho součástí.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum1.4.2019
Číslo15Strana83Rok2019

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   07 12 2021