HesloantibémovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslísetkání fanatických antiklausovců a antibémovců
TitulekKompetentní ignorují svá vlastní rozhodnutíRubrikaNázory
AutorMichal PečaňaPostavení autorazástupce inciativy Demokracie staví
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVe svém komentáři prezentuje pan Zbyněk Petráček nedávnou manifestaci zastánců blobu jako setkání fanatických antiklausovců a antibémovců. Činí tak i přesto, že se celá akce nesla v jednoznačně konstruktivním duchu. Ignoruje i fakt, že mezi hosty zdaleka nebyla jen "zpívající Aňa Geislerová", ale významné osobnosti všech možných profesí - např. architekt Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj, prorektor VŠUP Filip Suchomel či profesor Ivo Hána, jenž dostal konečně možnost veřejně prezentovat prohlášení rady vědeckých společností České republiky, v němž je jednoznačně vyjádřena podpora nové Národní knihovně a jehož si až doposud nikdo nevšímal.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum13.2.2009
Číslo Strana10Rok2009

HeslobémáctvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíbémáctví, z něhož jako by vyrůstal zvláštní lidský typ
TitulekDějinyRubrika 
AutorJohannes UrzidilPostavení autorapražský, německy píšící spisovatel, básník, esejista a historik
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Místní obyvatelé německého a českého jazyka k sobě ještě neměli tak daleko, jako jsme měli k oběma skupinám my, němečtí cizinci, již jsme tu svým smýšlením, zaměřením i zvyklostmi byli rozhodně cizí a navzdory značné snaze jsme tu nezdomácněli." To, co popisují Woltmann s Varnhagenem, představovalo celkovou národní situaci, s níž se Goethe v Čechách setkával. A je pozoruhodné, že Varnhagena v Praze a v Čechách nezaujala ani tak katolicko-rakouská odlišnost oproti německým zemím, jako zemský patriotismus, jenž stejnou měrou zahrnoval Čechy i Němce, bémáctví, z něhož jako by vyrůstal zvláštní lidský typ.
Poznámka 
ZdrojGoethe v ČecháchDatum
Číslo Strana211Rok2009

HeslobémákSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekBémák čili Němec náhodnýRubrika 
AutorLibuše KoubskáPostavení autoraredaktorka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextRozhodně se necítím jako sudetský Němec, nýbrž jako Böhme, bémák, ve vlasti své starousedlické rodiny.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum23.4.1994
Číslo Strana7Rok1994

HeslobémiádaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
TitulekZatnout žílu u samého pytlíkuRubrikaNázory
AutorZbyněk PetráčekPostavení autorakomentátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVšímáte si inflačních jevů v jazyce? Nějaký tvar zaujme - a hned se šíří v médiích. Před 111 lety prorazila hilsneriáda. Před 67 lety následovala heydrichiáda. Před 21 lety palachiáda. Vidíte ty dlouhé časové odstupy? Jenže v poslední dekádě se odstupy zkracují a inflace slov vzrůstá, jak dokládá archiv Newton. K havliádě přibyla klausiáda, zemaniáda a burešiáda, později i čunkiáda a paroubkiáda. Ale i to byla jen předehra. Skutečný příliv přinesl až poslední měsíc: pernesiáda (Lidové noviny, 19. 3.), topolánkiáda (Lidovky. cz, 22. 3.), ústrkiáda (MF Dnes, 20. 4.), mikešiáda (MF Dnes, 21. 4.). Proboha, co nás ještě čeká? Další munici jistě poskytnou volby. Bude zajímavé sledovat, zda přinesou kalouskiádu, johniádu, liškiádu… Jaroslav Foglar by to napsal asi takhle: Volíš nečasiádu, nebo bémiádu? Ale třeba bahňákiádu!
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum23.4.2010
Číslo Strana12Rok2010

HeslobémiádaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
TitulekKonec éry VáclavůRubrikaNázory a komentáře
AutorMartin HekrdlaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMáme prezidenta, který loni zachránil koaliční vládu podporou VeVerek (VV-ABL), chválil zarytého národovce Ladislava Bátoru při jeho vytlačování z Dobešova resortu a odstupujícího Josefa Dobeše samého označil - je z toho už klišé - za našeho nejlepšího ministra školství. Předloni v listopadu dokonce řekl: "Jsem přesvědčen, že až pominou dnešní mediální hrátky a jedovaté šípy vystřelované z jednotlivých politických stran, tak Pavel Bém bude považován za jednoho z nejúspěšnějších primátorů, které kdy Praha měla." Politik nemusí říkat pravdu. Politik musí prosazovat zájmy, které reprezentuje. Základní kvalifikací politika je však - nejpozději od Julia Caesara - schopnost odhadnout příští vývoj. Na první část procesu s obálkovým dobrodincem Vítem Bártou zareagoval Václav Klaus podobně jako v nynější "bémiádě". Je prý to "ničivý prvek" vůči politickému systému, "věc nesmírně riskantní". Ilustroval to bryskně: slečna Kočí například "řekla, že všechna referenda VV byla zmanipulovaná".
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum2.4.2012
Číslo14Strana71Rok2012

HeslobémismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslítěšíme se na definici bémismu
TitulekVláda a prezidentRubrikaAktuálně
AutorMiroslav KoreckýPostavení autoravedoucí redaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPo dalajlamismu a pussyriotismu konečně někdo - ožívající politická mrtvolka Pavel Bém - definoval i nečasismus. Je to prý populistické, rozpačité a neefektivní řešení problému, který narůstá do gigantických rozměrů. Těšíme se na definici bémismu.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum24.9.2012
Číslo39Strana13Rok2012

HesloBémokracieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
TitulekODS podržela "ošklivé" tvářeRubrikaZ domova
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPavel Bém Primátor Prahy a dvojka na pražské kandidátce do Sněmovny. Co mu vyčítají: Zdrcující pověst. Náměstí, kde sídlí magistrát, se místo Mariánské začalo říkat "Mafiánské". A praxi ODS v Praze zase "Bémokracie".
PoznámkaAutoři: Václav Dolejší, Ondřej Šťastný. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum13.4.2010
Číslo Strana6Rok2010

HesloBémokracieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíakce nazvaná Bémokracie není demokracie
TitulekBém: dříve oblíbenec, dnes největší padouchRubrikaPraha
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNe Bémovi! Další desítka Pražanů demonstrovala před pražským magistrátem proti zrušení dubnového a květnového jednání zastupitelstva. O zrušení jednání rozhodla rada města, v níž sedí zástupci ODS. Akci nazvanou Bémokracie není demokracie svolali někteří opoziční zastupitelé. A do třetice pak protestovali lidé proti primátorovi a magistrátu v podvečer, tentokrát si jako terč vybrali korupci.
PoznámkaPopisek fotografie. Každodenní příloha pro metropoli.
ZdrojMladá fronta DnesDatum26.3.2010
Číslo Strana1Rok2010

HesloBémokracieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslídemonstrace nese název Bémokracie není demokracie
TitulekHned 3 protesty proti vedení města se budou konat před pražským magistrátemRubrikaUdálosti dne
Autor Postavení autora 
MluvčíKarolína ZikmundováPostavení mluvčíhomoderátorka
KontextHned 3 protesty proti vedení města se budou zítra konat před pražským magistrátem. Krátce před devátou se na Mariánském náměstí sejdou odpůrci záměru pražské ODS zrušit zasedání dubnového a květnového zastupitelstva. Demonstrace nese název Bémokracie není demokracie. O hodinu později přijdou na stejné místo sympatizanti sdružení Arnika. Ekologické organizaci vadí změny v územním plánu, které má zítra schválit zastupitelstvo hlavního města. Podle Zory Kasikové z Arniky jdou změny na úkor Pražanů a nahrávají developerům.
PoznámkaVysílání ČRo Regina. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojvyslČRDatum24.3.2010
Číslo Strana Rok2010

HeslobémokracieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíosm let bémokracie
TitulekPraha si koleduje o Bémův návratRubrikaNázory
AutorDavid KlimešPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZa Pavla Béma se špatně nežilo, v létě bylo vedro, v zimě sněžilo. Jak dlouho ještě bude trvat, než si tyto verše začnou Pražané pobrukovat? Když v roce 2010 Bém odcházel z postu pražského primátora, byl za arcilotra hlavního města, a na jeho politickém hrobě si postupně vystavěli kariéru tři primátoři. Ale po posledním vraždění (ne)viňátek na pražském zastupitelstvu, které vyústilo ve faktické bezvládí, si asi nejeden Pražan může říct: za Béma se možná kradlo, ale nebylo to lepší než tato permanentní revoluce?Odvolání čtyř radních Prahy je naprosto zběsilé. Nejabsurdněji se jeví z pohledu primátorky Adriany Krnáčové. Měsíce torpédovala svého neposlušného zeleného náměstka Matěje Stropnického, aby ho nakonec v bojovém hlasování podpořila proti většině svého mateřského zastupitelského klubu ANO. Stejně tak bezmocně přihlížela, jak ve vendetě padá jedna z těch lepších radních Prahy, Irena Ropková, a ti méně kvalitní naopak zůstávají. To by se za Béma nikdy nestalo. Po osmi letech bémokracie v roce 2010 Pražané měli chuť na něco nového, méně korupčního, idealistického.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum26.10.2015
Číslo Strana8Rok2015

HeslobémokracieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslítyranská bémokracie, forma vlády zjevně nepodobná demokracii
TitulekPrimátor technicky zvolenRubrikaNázory
AutorPetr ŠourekPostavení autorapublicista
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDosluhující primátor Pavel Bém stlačil demokratičnost pražského zastupitelstva pod nulu. Žádný hlas veřejnosti, žádné jednaní, ticho po pěšině. To byla tyranská bémokracie, forma vlády zjevně nepodobná demokracii. Pak přišly volby a…, nic se nezměnilo! Volba nového primátora ukázala, že se na magistrátu udržela nejenom stará kabinetní šeď, ale také podezřelé manýry kabinetního handlování. Magistrátní "politici" neznají politiku jinak než jako manipulování jednacím a volebním řádem. Neustále někam vkládají vložené věty a přou se, jestli je cosi strašně důležitého pod písmenem b nebo d. Takové jednání může veřejnost, která nemá podklady na stole, opravdu jen těžko sledovat.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum2.12.2010
Číslo Strana11Rok2010

HeslobémokracieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíprobrat se ze spánku, do kterého ji uvrhla minulá léta tzv. bémokracie
TitulekPlakáty nestačí. O budoucnost se musíme popratRubrikaNázory
AutorTomáš HudečekPostavení autorabývalý primátor Prahy
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOd začátku svého působení na pražské radnici - od pozice opozičního zastupitele přes funkci primátora po opět opoziční lavici - zcela konzistentně tvrdím, že Praha potřebuje celkovou reformu územního plánování. To a nic menšího je totiž potřeba k tomu, aby se probrala ze zakletého spánku, do kterého ji uvrhla minulá léta tzv. bémokracie. Množství problémů, které se v oblasti územního rozvoje v Praze vyskytlo, je skutečně enormní a zcela nesrovnatelné s jakoukoliv jinou západoevropskou metropolí. V uplynulých dvou letech se nám podařilo prosadit a rozjet klíčové projekty této reformy včetně nového znění obecně technických požadavků na výstavbu, které se později začaly označovat jako Pražské stavební předpisy. Od začátku prací na tomto předpisu bylo jeho hlavním úkolem připravit legislativní prostředí pro tvorbu kompaktního, zeleného a živého města dvacátého prvního století.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum23.12.2014
Číslo Strana11Rok2014

HeslobémovatSlovní druh / typ heslaslov. ned.
Podheslíotáčet na obrtlíku mohlo by se nově česky říci bémovat
TitulekBlobciRubrikaNázory a komentáře
AutorMartin FendrychPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOtřesná jeví se reakce zástupců lidu. Dovolili za soutěž o podobu knihovny utratit 28 milionů, přislíbili Vlastimilu Ježkovi, šéfovi NK, peníze na stavbu, Praha mu přiklepla pozemek na Letné, primátor Bém byl pro, ale pak předvedl kotrmelec s tolika vruty, že by se za ně Aleš Valenta nemusel stydět a na olympijské zlato hravě by dosáhl. Otáčet na obrtlíku mohlo by se nově česky říci bémovat.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum22.10.2007
Číslo43Strana79Rok2007

HeslobémovatětSlovní druh / typ heslaslov. ned.
Podheslíměl strach, že kvůli dlouhému projevu "bémovatí"
TitulekRadnice se vzbouřily proti "šlehárnám"RubrikaPraha
AutorKateřina FrouzováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Šlehárna" je slangový výraz pro místo v dealerově bytě, domě, kutlochu, kde si může narkoman stříknout drogu do žil. Magistrát sice není dealer, avšak šlehárnu chce vybudovat. Rozdíl je snad jen v tom, že jí úředníci říkají aplikační místnost a závislí tam dostanou odborný servis. Záměr otevřít v příštím roce kontaktní centrum, kde by byla i aplikační místnost, se objevil v Akčním plánu protidrogové politiky, který včera zastupitelé projednali a po velké hádce neschválili. … "V Praze je čtrnáct tisíc uživatelů drog, kteří poškozují sami sebe a současně jsou nebezpečím pro občany. Když budeme mít užívání drog pod kontrolou v aplikační místnosti, můžeme omezit zdravotní rizika, kterými jsou třeba injekční stříkačky," říká o projektu radní Martin Dlouhý (TOP 09). … Zastupitelé se včera kvůli novince pohádali. … Počarovský tak vehementně hájil aplikační místnosti, až měl strach, že kvůli dlouhému projevu "bémovatí". Ondřej Pecha z ODS na jeho adresu poznamenal, že má zase obavy, zda takto emotivní projev nevede "člověk vyšinutý nebo pod vlivem chemikálií nějakých".
PoznámkaKaždodenní příloha pro metropoli.
ZdrojMladá fronta DnesDatum8.11.2013
Číslo Strana1Rok2013

HeslobémovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíKoho mohou "bémovci" nabídnout?
TitulekTopolánkův horký týdenRubrikaKauza
AutorZuzana KaiserováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKoncem minulého týdne informoval končící středočeský hejtman Petr Bendl, že mu Topolánek nabídl ministerské křeslo. Zatím ho odmítl, ještě však neřekl poslední slovo. Premiér by tím sice "umlčel" svého - v posledních dnech asi nejhlasitějšího - oponenta, velký dojem by tím ovšem neudělal. Na druhou stranu ani premiérovi oponenti nemají v rukou kdovíjaké trumfy. Nezbývá jim než čekat a doufat, že se Topolánek ztrapní natolik, že jakákoli jiná varianta bude lepší. Koho mohou "bémovci" nabídnout? Evžen Tošenovský svou šanci stát se předsedou podle mnoha lidí v ODS už dávno propásl. Navíc byl vždy spíše sólovým hráčem a chybějí mu výrazní spojenci.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum27.10.2008
Číslo43Strana24Rok2008

HeslobémovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípatřit mezi "bémovce"
TitulekVyhnula se aférám. To se v Praze počítáRubrikaČesko
AutorLuboš KrečPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextObčanští demokraté v Praze potřebují nové lídry. Hodně sázejí na starostku Prahy 2 Janu Černochovou (36). Když si loni v létě schválila pražská ODS sněmovní kandidátku, jeden z jejích hlavních architektů Tomáš Hrdlička si ji pochvaloval slovy: "Na trojce máme mladou, úspěšnou političku. … Přestože není pochyb o tom, že Jana Černochová patří mezi "bémovce", i primátorovi odpůrci připouštějí, že to je nadějná, skandálům se vyhýbající politička. A to se dnes v Praze počítá.
PoznámkaSeriál Jiní lidé, nová země. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojHospodářské novinyDatum10.5.2010
Číslo Strana5Rok2010

HeslobémovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslísedm bémovců z Prahy by jim mohlo komplikovat situaci
TitulekODS: boje o nástupnictvíRubrikaKomentář
AutorBohumil PečinkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextODS dnes řídí dvojice Topolánek-Langer. Dva měsíce před volbami mají plné ruce práce, jak zlikvidovat Pavla Béma a pozměnit pražskou kandidátku do Poslanecké sněmovny. Jejich výchozí úvahou je, že se připravují na fungování v rámci padesátičlenného poslaneckého klubu (dnes zhruba osmdesát křesel) a přibližně sedm bémovců z Prahy by jim mohlo komplikovat situaci. O co jde? O přípravu na pokojné předání moci po prohraných volbách.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojReflexDatum25.3.2010
Číslo Strana10Rok2010

HeslobémovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíta dvě křídla - bémovců a blažkovců - se vyrovnají
TitulekSněm bude o vyřizování účtůRubrikaRegiony
AutorAdriena RůžičkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHlavním důvodem pro případný odchod tria Jančík, Janeček, Chalupa má být vylepšení obrazu pražské ODS v očích veřejnosti. "Uvolní se přetlak, ta dvě křídla - bémovců a blažkovců - se vyrovnají a situace se celkově uklidní. To je pozitivní před podzimními komunálními volbami, ty jsou pro členy regionálního sdružení stěžejní," vysvětluje zdroj z vedení pražského sdružení. Že by se škrty ve vedení dotkly i primátora Pavla Béma, však občanští demokraté shodně odmítají. "To je nesmysl, Bém odejde v květnu do sněmovny. Takový návrh nepadne," zní většinově z ODS.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum19.4.2010
Číslo Strana6Rok2010

HeslobémovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíbémovská ODS
TitulekMaska hnula rtemRubrikaNázory
AutorJana BendováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV senátních volbách ODS nasadila lidi nejen zajímavé, ale i se silnou vazbou na daný obvod. Voliči takovou kombinaci oceňují. A ODS zabodovala. V důležitých pražských komunálkách zase dala do výkladní skříně Pavla Béma, muže z lokální sféry, nezapleteného, mladého, s provokativním olympijským vítězem Pollertem v patách, a tudíž nadějného. Také bodovala. Mnohý pravicový volič, který by raději schroustal klobouk, než by volil Klausovu stranu, mohl letos na Dušičky opět volit ODS. Protože vypadá, že už bude jiná. Modrý pták podzimními volbami vstoupil do nové éry. Lájos Bács odchází do věčných lovišť. Jaká však bude ta nová, neklausovská ODS? Bude bémovská? Anebo tošenovská?
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum5.11.2002
Číslo Strana6Rok2002

HeslobémovštinaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíarogance, jen pronesená nikoli topolánkovštinou, ale bémovštinou
TitulekODS pohřbívá svůj významRubrikaPublicistika
AutorAlexandr MitrofanovPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextODS s tváří Pavla Béma, to je zdánlivě lepší trik při hledání nového obsahu a formy politiky, nebo spíše při hledání, jak politiku šikovněji prodat voličům. Nový obsah by se mohl zvrtnout v tvrdší prosazování čistokrevné Modré šance - plus ve větší euroskepticismus v zahraniční politice. A forma, na kterou může ODS sázet po neurvalém Topolánkovi? Přijde-li větší krize, není záruka, že odpovědí na palčivé otázky veřejnosti nebude znovu arogance, jen pronesená nikoli topolánkovštinou, ale bémovštinou.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum27.10.2008
Číslo Strana6Rok2008

Heslobýt prospěšný (někomu) jako bezzubému párátkoSlovní druh / typ heslaVLJ
Podheslídemokracie je Slovákům prospěšná jako bezzubému párátko
TitulekDemokracie ve vlastní šťávěRubrikaKultura
AutorTomáš WeissPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBez okolků jak se na Slovensku říká, přímo mezi rohy, píše o své občanské pospolitosti momentálně nejrespektovanější slovenský spisovatel Pavel Vilikovský. A jak cítíme, nejen o ní, ale vlastně o celém tom našem postkomunistickém a středoevropském blátíčku, ve kterém se všichni rácháme jako "bravčové vo vlastnej šťave". V českém překladu právě v nakladatelství Větrné mlýny vyšla Vilikovského kniha Pes na cestě. Jde o nekompromisní text, který svojí nechutí k národnímu nebi diagnostikuje Slovensko tak otevřeně, že nějaký takový vlastně začne člověk v české literatuře postrádat. "Demokracie je Slovákům prospěšná jako bezzubému párátko. Zvolí si svobodně svou vrchnost, a ještě než stihne nastolit první pravidla, už s ní začnou vydrbávat. Nedělají to ani příliš pokoutně, nejednou se svou šikovností i veřejně pochlubí - vždyť máme svobodu a vydrbávání s pravidly patří k základním lidským právům, ne? A co je horší, dělají vlastně dobře, protože tu vrchnost tvoří také Slováci, kteří se uzákoněnými pravidly snaží vydrbat se spoluobčany, aby o svých skutcích mohli kdykoliv hrdě prohlásit, že možná nejsou úplně morální, ale zákon jimi nepřekročili."
PoznámkaRecenze publikace Pavel Vilikovský: Pes na cestě, překlad Miroslav Zelinský, Větrné mlýny, Brno 2013.
ZdrojHospodářské novinyDatum22.8.2013
Číslo Strana11Rok2013

HesloestébémanSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíestébémani, podivní strážci politické čistoty
TitulekStavitel mostů mezi světyRubrikaKultura
AutorMilan BalabánPostavení autoraprofesor Teologické fakulty UK
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKolem dokola, i na zemi, seděli převážně mladí lidé, jak ti z čistého náboženského chovu, tak i ti diví, přišelci z podivných končin a nezajištění žádnými pevně formulovanými tradicemi. Čisté, skoro rajské milieu nemohli ohrozit ani rohatí, estébémani, podivní strážci politické čistoty. Vzpomínám na to s pohnutím, a stále vděčnější jsem odvážnému profesorovi nejen za přednášky, nýbrž za jeho "holou" přítomnost.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum20.1.2003
Číslo4Strana77Rok2003

HeslopavlabémSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíPražský magistrátní pavlabém
TitulekVarování: sport může způsobit vrásky a tloustnutíRubrikaHorizont
AutorOndřej TučekPostavení autoravedoucí jazykový redaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBoží dar jménem sport nám poslední týdny přináší nějak víc vrásek než radosti. Čínským lidumilům pořád nějací zleci a kverulanti sfoukávají olympijský oheň. Pražské magistrátní pavlabémy stále nikdo ne a ne pochválit za geniální nápad, jak vyčistit zahovněné chodníky a ušetřit přitom za strážníky (stačí prohnat ulicemi metropole pár desítek tisíc návštěvníků olympiády a jejich tlapičky vykonají své).
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum18.4.2008
Číslo Strana11Rok2008

HeslopobémovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípolicisté zato později obvinili radní pobémovské éry
TitulekOpencard: poslanec vyšetřuje sám sebeRubrikaČesko
AutorVojtěch BlažekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZdeněk Ondráček má před sebou těžký úkol: spolu s dalšími osmi poslanci vypátrat, proč případ Opencard dopadl jen na řadové úředníky, a ne na politiky, kteří projekt miliardové karty Opencard schválili. Komunistický poslanec bude ovšem zkoumat i svou vlastní práci - ještě jako detektiv totiž stál na začátku zpochybňovaného policejního vyšetřování. … Ondráček byl hlavním vyšetřovatelem Opencard na začátku roku 2010, kdy protikorupční útvar začal financování prodražené tramvajenky oficiálně vyšetřovat. Když následují rok od policie odešel, začal své bývalé šéfy kritizovat - prý mu nedovolili na kauze pracovat. … Ondráček říká, že mu nadřízení v únoru roku 2010 nedovolili udělat okamžitou prohlídku na magistrátu. Uskutečnila se až o šest dní později, jenže mezitím prý informace o chystané razii unikla na radnici, kde se na zásah připravili. … Faktem je, že část dat z počítačů někdo smazal. Policistům se je ale podařilo najít jinde. A Ondráček také připouští, že zdržení nerozhodlo o tom, že v policejním spisu neuvízl nikdo z politiků, kteří Opencard vymysleli. Policisté zato později obvinili radní pobémovské éry v čele s exprimátorem Bohuslavem Svobodou (ODS), kteří chtěli město ze smluv vyvázat.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum1.4.2014
Číslo Strana5Rok2014

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   01 12 2022