hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
Babišovo tichoVLJ
…svou facebookovou a twitterovou verzi. Ty do značné míry odráží i to, jak moc do naší mluvy pronikají výrazy spojené s politikou a jejími výraznými osobnostmi. Celou kapitolu by zabraly termíny, kterými češtinu obohatil třeba ministr financí Andrej Babiš. Namátkou babišovné (poplatek vybíraný obchodníky kvůli komplikacím způsobeným přechodem na EET), Babišovo ticho (strach ozvat se vůči nadřízenému i s tou sebemenší kritikou), zčápit (získat dotaci) nebo budelípismus. Ten nejlépe vyzní v příkladu: "Skromného miliardáře zvolil vděčný lid za svého proroka budelípismu." Dohromady v tuto chvíli slovník nabízí tři desítky hesel, tak či onak věnovaných Babišovi nebo příznivcům jeho hnutí…hlidacipes.org
2017

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   07 12 2021