HesloAntibabišSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslídnes jsou nervózní, když nefunguje rétorika Antibabiš
TitulekNevím, kdy bude lípRubrikaZ domova
AutorVáclav DolejšíPostavení autora 
MluvčíAndrej BabišPostavení mluvčíhopředseda hnutí ANO, ministr financí ČR
KontextTušíte, že to možná byly poslední volby, kdy vám vystačila rétorika, podle které "nejste politici"? Že už to teď nepůjde skrývat? | Proč? Právě naopak. Všechna občanská hnutí, včetně našeho, v těchto komunálních volbách získala dohromady třetinu mandátů. Občanská hnutí sílí. Hnutí ANO vyhrálo v devíti krajských městech a v těch čtyřech zbývajících vyhrála jiná občanská hnutí. Neboli ve všech krajských městech byly poraženy tradiční politické strany. Bourá se klasický politický systém zavedených stran, který se tu posledních dvacet pět let budoval. | Co říkáte na hodnocení voleb Václavem Klausem, jenž výsledky označil za "prohru politiky a vítězství apolitické oligarchie"? | Václav Klaus tady založil svůj svět, kterému říkám od kuponky po amnestii. Chápu, že se mu teď nelíbí, že bouráme jeho systém sítí známých a jejich známých, který tady dvacet let budoval. V tom mi vadí ta faleš politiky - odvolávat se na ideologické hodnoty, ale ti lidé podle těch hodnot sami nikdy nežili. Nepokradeš, nesesmilníš… Vykládají, co je třeba dělat, kážou vodu a pijí víno. Chápu, že dnes jsou nervózní, když nefunguje rétorika Antibabiš.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum13.10.2014
Číslo Strana3Rok2014

HesloAntibabišSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslídruhý muž TOP 09 se zase rád prezentuje jako "Antibabiš"
TitulekVyhrané miliony pro Kalouska?RubrikaDomov
AutorTomáš TománekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVyhrál sázku o deset milionů ministr financí Andrej Babiš (ANO), nebo jeho předchůdce a úhlavní politický rival Miroslav Kalousek (TOP 09)? Dlouhodobé spory dvou výrazných postav politické scény naposledy přerostly do sféry hazardních her. A to příznačně kvůli internetovému sázení. Babiš minulý týden Kalouska obvinil, že byl kvůli povolení sázek na internetu v minulosti vyšetřován policií. Místopředseda TOP 09 si ale byl natolik jist svou bezúhonností, že zakladatele vládního ANO vyzval k zaplacení vysoké částky, pokud se prokáže opak. … Právník místopředsedy opoziční TOP 09 Oldřich Choděra začátkem týdne poslal ministrovi financí výzvu, aby jeho klientovi desetimilionovou sumu zaplatil. Pokud tak neučiní, bude po něm Kalousek chtít alespoň omluvu. Choděra připustil, že částku skutečně soudně vymáhat nemůže. To by šlo pouze u sázky v rámci oficiální loterie garantované státem. "Jde ale o princip," zdůraznil. Babiš se ale tak snadno nevzdá. Kalousek si podle něj jen hraje se slovy. "Zbytek dořeší právníci," podotkl. Slovní potyčky jsou mezi oběma muži už pravidlem. Zatímco šéf státní kasy přišel do politiky s "protikalouskovským" étosem, druhý muž TOP 09 se zase rád prezentuje jako "Antibabiš".
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum23.10.2015
Číslo Strana2Rok2015

HesloAntibabišSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekKdyž odchází kníže-symbolRubrikaPanorama
AutorLucie StuchlíkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdyž má Karel Schwarzenberg, odcházející předseda TOP 09, dát radu svému nástupci Miroslavu Kalouskovi, napadne ho jediná věc: "Aby si převzal trochu mého flegmatu. Aby ubral trochu cholerismu, to často v životě pomáhá." Rada se bude Kalouskovi hodit. V sobotu, tedy přesně na den šest let od vzniku TOP 09, se oficiálně ujme předsednictví strany, kterou sice vymyslel a založil, ale kde se až dosud dělil o vedení se Schwarzenbergem. … Jako první bude muset Kalousek řešit dvě věci - za prvé, že TOP 09 navenek působí pouze jako strana dvou mužů, a za druhé, že už je vnímána prakticky jen jako "antibabišovská". "Chceme nabourat ten dojem, že TOP 09 je strana dvou jmen. Musíme dát najevo, že jsou tu lidé veřejnosti možná neznámí, ale přitom se zkušenostmi," tvrdí kandidátka na jedno z pěti místopředsednických křesel a pražská poslankyně Markéta Adamová. … # Antibabiš # Dalším problémem, který Kalouskovi lidé ze strany vyčítají, je jeho hlasitá a častá kritika hnutí ANO a jeho šéfa Andreje Babiše. "Lidé mají pocit, že jsme jen jakási antistrana, která vystupuje proti Babišovi a koalici, ale nevědí, proč by nás měli volit. Musíme přijít s vlastními pozitivními tématy," myslí si Adamová.
PoznámkaMezititulek článku.
ZdrojHospodářské novinyDatum25.11.2015
Číslo Strana10Rok2015

HesloAntibabišSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíspojenectví pod programem "Antibabiš" konečně nese ovoce
TitulekZákon proti Babišovi nejde napsatRubrikaNázory
AutorDavid KlimešPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTa zpráva bez větší pozornosti proběhla zpravodajskými weby. Že ústavně-právní výbor podpořil jeden z pozměňovacích návrhů k ještě nepřijatému zákonu, opravdu nevypadá na velkou věc. Ale při pohledu zblízka je vše jiné. Sněmovna projednává novelu zákona o střetu zájmů, která by se podle oponentů předsedy ANO Andreje Babiše měla stát tím nejúčinnějším bičem, jak velkopodnikatele vypráskat z politiky. Proto když pro návrh opoziční TOP 09, který zakazuje politikům nejen řídit, ale i ovládat firmy, hlasují i koaliční poslanci ČSSD a KDU-ČSL, je namístě zpozornět. A všem jim jasně sdělit: kontrolujte Babiše, bojujte proti Babišovi, ale zapomeňte na to, že by šlo napsat lex Babiš, který by účinně přesekl jeho propojení mezi politikou a byznysem. … ČSSD už na svém jarním sjezdu minulý rok vyhlásila ve zjevné narážce na koaličního partnera ANO boj proti "parodii na demokratický systém" i "bohatým podnikatelským klanům" a pohrozila Babišovi novelizací zákona o střetu zájmů. Na podzimním sjezdu TOP 09 prakticky stejný boj s Babišem vyhlásil nový předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. A zdá se, že toto spojenectví pod programem "Antibabiš" konečně nese ovoce.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum18.1.2016
Číslo Strana8Rok2016

HesloAntibabišSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíprotestovat, že TOP nemá jiný program než "Antibabiš"
TitulekPokřivené šanceRubrikaPublicistika
AutorAlexandr MitrofanovPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextLze takto o problémech, které provázejí Babišovo kontroverzní postavení v politice, doslova křičet a bude to k ničemu. Mnohem nudněji vypadá dlouhodobější legislativní práce, která by zamezila potenciálně nebezpečné koncentraci moci a peněz v jedněch rukou. Právě probíhá ve Sněmovně, zatím mimo hlavní jednací síň. Ústavně-právní výbor ve čtvrtek i hlasy dvou koaličních poslanců podpořil pozměňovací návrh klubu TOP 09 a Starostů, kteří chtějí, aby se firmy, v nichž členové vlády vlastní více než 10 procent, nemohly ucházet o veřejné zakázky. Babiš proti tomu protestuje, že TOP nemá jiný program než "Antibabiš". Nepopírá, že u něj střet zájmů existuje, ale prý postupuje v rámci zákona o střetu zájmů: "Je to transparentní. Myslím, že jsem nejsledovanější osoba v této zemi. Jsem sledován od rána do večera, moje firmy to samozřejmě poškozuje."
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum18.1.2016
Číslo Strana6Rok2016

HesloAntibabišSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslínezbývá než si dát inzerát: Hledá se Antibabiš
TitulekHladá se AntibabišRubrikaVolby
AutorBohumil PečinkaPostavení autorazástupce šéfredaktora
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdybych měl popsat hlavní poselství těchto voleb, pak je to tohle: Voliči se nebojí experimentovat se svými hlasy a jsou dnes i příště ochotni vyměnit stranickou barvu, podobně jako svého času vyměnili tlačítkovou nokii za chytrý mobil. Pokud se dá do konce roku dohromady skupina podnikatelů a politiků, mohou s novou stranou vyjet nahoru stejně jako svého času Andrej Babiš. Jako každá "strana na jedno použití" musí být finančně zajištěna - tedy s miliardáři v zádech - a musí politickému světu od středu doprava a protestním voličům obecně poskytnout alternativu ke světu "privilegovaného byznysu", založeného na cíleně usměrňovaných dotacích a hře s informacemi z prostředí svých konkurentů. Pokud by podobná strana šla v koalici s duem lidovci-Starostové, nebo naopak s občanskými demokraty, byla by její šance o to větší. Jinak stále nezbývá než si dát inzerát: Hledá se Antibabiš.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum20.10.2016
Číslo42Strana10Rok2016

HesloAntibabišSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslízákon o střetu zájmů, známý pod přezdívkou Antibabiš
TitulekAntibabiš může ztroskotat na internetuRubrikaTitulní strana
AutorKarolína BrožováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZákon o střetu zájmů, který omezuje vlastnictví televizních, rozhlasových a tištěných médií budoucích ministrů, by se mohl týkat i médií internetových. Senát normu projedná 19. října a podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) by její doplnění bylo vhodné. … Diskuse na toto téma v Senátu jistě proběhne. Naznačila ji i šéfka klubu ANO Zdeňka Hamousová. "Já jsem upozornila, že se zákon netýká internetových médií, ale ostatních médií ano," řekla Právu, byť odmítla, že by chystala vlastní návrh na toto téma. V Senátu je zájem ČSSD i KDU-ČSL, aby byl zákon o střetu zájmů, známý pod přezdívkou Antibabiš, schválen. Jen od soc. dem. a lidovců by mohl v horní komoře, která o zákonu bude rozhodovat ještě ve starém složení, získat nadpoloviční většinu 44 hlasů.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum5.10.2016
Číslo Strana1Rok2016

HesloAntibabišSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslízákon o střetu zájmů, zvaný Antibabiš
TitulekPatnácti senátorům osladí odchod statisíceRubrikaTitulní strana
Autor(ada, nig)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextCelkem patnáct senátorů, kteří buď svůj mandát už neobhajovali, anebo neprošli voličským sítem, nemusí mít obavy o svou finanční situaci, aspoň v počátcích. Podle zákona o platech ústavních činitelů totiž mají nárok na odchodné, které čítá pět měsíčních platů (bez paušálních náhrad). Nejvyšší suma, 660 000 korun hrubého, přistane na účtu jednoho ze dvou senátních matadorů, a to prvního místopředsedy komory Přemysla Sobotky (ODS), který už mandát neobhajoval. … Odcházející senátoři skončí až 23. října, kdy završí svůj šestiletý mandát, dokdy musí stihnout schválit některé zákony ze Sněmovny. Mezi nimi zákon o střetu zájmů, zvaný Antibabiš.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum17.10.2016
Číslo Strana1Rok2016

HesloAntibabišSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíprojednávání zákona o střetu zájmů, tzv. Antibabiše
TitulekJurečka převedl farmu na manželku, ta pobírá eurodotace na plochu dálRubrikaTitulní strana
AutorKarolina BrožováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZatímco šéf hnutí ANO Andrej Babiš plánuje, jak převede svoje firmy do svěřeneckého fondu, aby dál dosáhly na dotace a veřejné zakázky, ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se většiny dotací pro svou firmu už před třemi lety vzdal. Jedna dotace - z EU - mu ale zůstala. Svou společnost s ručením omezeným s názvem Jurenka převedl při vstupu do vlády na manželku Jarmilu. "Manželka pobírá jen dotace tzv. nárokové na plochu, které dostávají všichni zemědělci v České republice. Všech ostatních dotací jsme si řekli, že se vzdáme, a dokud budu aktivní v politice, tak je nikdy manželka čerpat nebude," řekl Právu Jurečka, který je zároveň i první místopředseda KDU-ČSL. … "Manželka má necelých třicet hektarů, je to malá farma," uvedl. Firma se pak prý nesnaží účastnit ani veřejných zakázek. Babiš nedávno zopakoval, že každý český zemědělec pobírá z EU dotaci 6500 korun na hektar. Fakt, že Jurečka převedl svou firmu na manželku, vyčítal ministrovi zemědělství právě Babiš při projednávání zákona o střetu zájmů, tzv. Antibabiše. Zákon mimo jiné odebírá firmám, v nichž má člen vlády 25 a více procent, dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky. Dotkne se tak zejména Babišova koncernu Agrofert, který šéf financí stoprocentně vlastní.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum1.2.2017
Číslo Strana1Rok2017

HesloantibabišiádaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíantibabišiáda nemá konce
TitulekBabišův údajný střet zájmů opět projedná krajský úřad, převzal odvoláníRubrikaZpravodajství
AutorKarel NovákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAntibabišiáda nemá konce, protože se stále nacházejí mudrcové, jejichž jediným cílem je vyhnat Andreje Babiše z politiky! Buďte tak hodní a nechte premiéra, který opravdu pracuje ve prospěch občanů, pracovat!!
PoznámkaDiskuse k článku. Staženo z https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/babis-kauza-stret-zajmu-cernosice-odvolani-urad.A190904_102447_domaci_pmk/diskuse
ZdrojiDnes.czDatum4.9.2019
Číslo Strana Rok2019

HesloantibabišismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekKalousek: Proti Babišovi bych se spojil i s ČSSDRubrikaTitulní strana
AutorOldřich DandaPostavení autora 
MluvčíMiroslav KalousekPostavení mluvčíhočeský politik
KontextV projevu jste řekl, že vaším základním úkolem je boj za demokracii proti babišismu a zemanismu. Budou mít vaše místopředsedkyně dost ostré lokty a hroší kůži na střet s ostříleným protivníkem? | Náš program je pozitivní. Jsme pro svobodné a demokratické Česko, proto se musíme pevně stavět snahám, které naši demokracii chtějí okleštit a které nás chtějí orientovat na Východ. Pokud tomu někdo chce říkat antibabišismus, antizemanismus či antiputinismus, může. To je jeho věc. My tomu tak neříkáme, my jsme pro svobodu a demokracii a pro západní orientaci. Naše političky jsou v tomto velmi zásadové a statečné, rozhodně ne méně než muži.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum30.11.2015
Číslo Strana1Rok2015

HesloantibabišismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslícelé tohle divadlo dává smysl jen jako hra na hrdiny antibabišismu
TitulekBída teatrálního antibabišismuRubrikaNázory
AutorPetr HonzejkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKrajské a senátní volby se blíží, a tak se vše, co bylo dlouhé roky všem tak nějak jedno, začíná inscenovat jako kovbojka. Například vlastnictví médií. Představitelé většiny relevantních politických stran teatrálně odmítli předvolební debatu na webu iDnes.cz s argumentem, že nejde o neutrální prostředí, protože web patří do skupiny Mafra vlastněné ministrem financí Andrejem Babišem. … Pokrytectví vynikne nejvíc u sociálních demokratů a lidovců, kteří s Andrejem Babišem sedí ve vládě. Jestliže podle nich Babišovo vlastnictví médií ohrožuje férovou politickou soutěž, proč s tím už dávno něco neudělali? Proč ho naopak vládní spoluprací de facto legitimizují? Ne, celé tohle divadlo dává smysl jen jako hra na hrdiny antibabišismu. Bohužel jde o antibabišismus instantní. Pokud by mělo jít o něco víc, museli by všichni jmenovaní od nynějška Babišova média důsledně bojkotovat. Bylo by to hloupé, nedospělé, ale alespoň by to bylo konzistentní.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum2.9.2016
Číslo Strana8Rok2016

HesloantibabišismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslínebýt antibabišismu, možná by převážily výhrady k předloze zákona
TitulekNa revanšRubrikaPublicistika
AutorJosef KoukalPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV dřívějších dobách by málokoho napadlo, že jednoho dne to bude právě Zeman, kdo zavrhne zákon o střetu zájmů, a bude to mimo jiné ODS, která se připojí k přehlasování jeho veta. Navíc po boku ČSSD, komunistů, konzervativní TOP 09 a národoveckého Úsvitu, dá-li se věřit včerejším proklamacím stranických klubů. Postoje většiny zúčastněných se tak či onak vyprofilovaly na vztahu k Andreji Babišovi. Nebýt ministra financí a jeho veleúspěšného tažení českou politikou, kdoví, zda by ČSSD zákon vůbec prosadila. Hnutí ANO se disciplinovaně sešikovalo za svým předsedou, jakmile se ukázalo, že mu původně slibovaný zákon kříží podnikatelské plány. Ovšem stejně neomylně sehnal společný zájem do houfu i Babišovy odpůrce z pravé strany politického spektra, jimž prosperující magnát přetáhl většinu voličů. Nebýt antibabišismu, dost možná by zejména u ODS převážily leckteré výhrady k předloze zákona.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum11.1.2017
Číslo Strana6Rok2017

HesloantibabišismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíverbální antibabišismus bude v kampani pro smích
TitulekSobotka mezi špatným a špatným řešenímRubrikaNázory
AutorPetr HonzejkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBohuslav Sobotka je v prekérní situaci. Poslanecká sněmovna ho zavázala, aby v případě, že Andrej Babiš důvěryhodně nevysvětlí svá daňová kouzla, proti němu "vyvodil důsledky". Už teď je jasné, že Babiš nic nevysvětlí. Jednak řekl, že nic vysvětlovat nechce, a i kdyby chtěl, stejně by se to vysvětlit nedalo. Operace, kdy prodal akcie firmy Profrost Agrofertu za sedmkrát vyšší cenu než předtím vlastní manažerce, by mu sice možná mohla vynést Nobelovu cenu za ekonomii (obor kreativní účetnictví), ale důvěryhodnost by si za ni nekoupil. Sobotka tak bude stát v dubnu před otázkou, co s Babišem udělat. "Vyvodit důsledky" se nedá přeložit jinak než jako "vyhodit z vlády". A to bude problém. Premiér může samozřejmě Babiše odvolat (o koaliční smlouvě by se v takovém případě nemělo cenu bavit), jenže stál by před několika riziky. … Nikdo mu pak už neodpáře pověst velmi nestatečného politika, který navíc ignoruje vůli Poslanecké sněmovny. A verbální antibabišismus bude v kampani pro smích. Jedna možnost horší než druhá.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum17.3.2017
Číslo Strana12Rok2017

HesloantibabišismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíkdyby ČSSD nepřijala před volbami kalouskovskou verzi antibabišismu
TitulekAd: Kdyby Babiš dodržoval a prosazoval to, co sám říkal, už by byl v politickém propadlišti (Viliam Buchert, reflex.cz)RubrikaReflex.cz
AutorTomáš RejpalPostavení autoračtenář
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTo jsou mi ale paradoxy. Protože kdyby například ODS v minulosti po volbách dodržovala, co hlásala před volbami, nebyla by dnes trpaslíkem - a nebyl by tady ani Babiš a podepsaná Lisabonská smlouva (a z ní plynoucí kvóty na migranty). A kdyby ČSSD nepřijala před volbami kalouskovskou verzi antibabišismu - a nepodrazila vlastní vládu -, nebyla by dnes v takové řiti.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum11.1.2018
Číslo2Strana7Rok2018

HesloantibabišistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíhorší systém než ten, proti němuž antibabišisté protestovali
TitulekVýbor pro veřejné blahoRubrikaKomentář
AutorBohumil PečinkaPostavení autoravedoucí redaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAndrej Babiš se objal s Lenkou Bradáčovou a výsledkem je nový zákon o státním zastupitelství, jenž v hrubých rysech kopíruje ten, který si "paní vrchní" napsala už v roce 2011. … Nová ministryně Helena Válková si leckterá rizika uvědomovala a leccos chtěla prosadit, ale chyběla jí větší politická síla. Její první náměstek Pelikán vstupoval do úřadu s razantní kritikou praxe, kdy zákon o státních zástupcích si píšou sami státní zástupci, předběžně navrhl několik tezí, ale nakonec skončil jako jeho předchůdci - za několik nepodstatných změn byl nucen přistoupit na jejich normu. V některých médiích tomu předcházela kampaň proti Pelikánovi, že chce na Babišovu žádost podřídit veřejnou žalobu politickému dohledu. Tito lidé sehráli směšnou úlohu těch, kteří Lence Bradáčové jen vylepšovali vyjednávací pozice. Výsledkem je její dohoda s Babišem a staronový zákon, jenž nastoluje horší systém než ten, proti němuž antibabišisté protestovali.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum9.4.2015
Číslo15Strana10Rok2015

HesloantibabišistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíBabišem chystanou menšinovou vládu obhajují i mnozí antibabišisté
TitulekToxický Andrej Babiš jako menšina aneb zhoubné přínosy vlády odborníků pro ČRRubrikaKomentáře
AutorLuděk MiseckýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBabišem chystanou menšinovou vládu doplněnou (údajnými) odborníky obhajují i mnozí antibabišisté jako slušné a demokratické řešení. Větší nesmysl těžko pohledat. Tento postup, tedy menšinová vláda s nevolenými odborníky, zcela popírá smysl demokratických voleb a rozbíjí podstatu demokracie na padrť. Sestavovat menšinovou vládu po volbách, v nichž hlasovalo více než 60 procent oprávněných voličů jednoznačně ve prospěch pestrosti a stranické různosti, je počin jdoucí proti demokracii a proti vůli voličů. Dalo by se dokonce říci, že to je prachsprosté (přinejmenším proto, že Babiš je arogantní, sprostý a povýšený zbohatlík) pohrdání vůlí voličů. Menšinová vláda vedená Babišem okořeněná mýtickými "odborníky" je čin, který je doslovným znásilněním podstaty demokracie a je v rozporu s výsledky demokratických voleb.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojbyznysnoviny.czDatum29.10.2017
Číslo Strana Rok2017

HesloantibabišistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslívěříme, že čeští občané nejsou hloupí a neskočí na lep antibabišistům
TitulekMatěj Stropnický: Fenomén Babiš? Je to jen marketingová bublinaRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPodle Martina Stropnického Andrej Babiš vypadá jako důvěryhodný politik, ale je to jen marketingová bublina. "Babiš má okolo sebe obrovský včelí úl složený z marketingových specialistů, kteří chrlí citáty na Facebook, trička… Lidé neznají to, jaká je podstata Babišova podnikání. Lidé jsou najatí za minimální mzdu, v jeho salámech není žádné maso," uvedl Stropnický. "Má obrovskou sílu, co se týká marketingu," souhlasil Jan Farský. "Je obětní beránek, všemi napadán. O 90. letech mluví jako o Palermu a přitom v té době spoluprací s politiky bohatnul," myslí si Farský. Podle Martina Kolovratníka je Andrej Babiš extrémně pracovitý, workoholik s "tahem na branku". "Věříme, že čeští občané nejsou hloupí a neskočí na lep antibabišistům," uvedl Kolovratník.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojtyden.czDatum12.9.2017
Číslo Strana Rok2017

HesloAntibabišistánSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslínebýt na palubě ani s Babišem, ani s Antibabišistánem
TitulekPředčasné volby, hrozba Okamura, Zeman… Muž, který pozorně sleduje politické dění, odhaluje taktiku Andreje BabišeRubrikaPolitologové
AutorOldřich SzabanPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMyslím, že občanští demokraté zvolí taktiku takzvané chytré horákyně. Tam, kde budou moci získat plusové body, budou konstruktivní silou, tam, kde naopak získají body kritikou Babiše, půjdou touto cestou. Ale nebudou takovou vyhrocenou, vyhraněnou, nenávistnou opozicí bez argumentů. Oni se bojí býti politikáři, čemuž naprosto rozumím. Protože v tu chvíli je voličstvo začne trestat. Zároveň se ODS znovu nechce dostat do situace, kterou opanuje Miroslav Kalousek. V rámci toho tzv. demokratického bloku se jim zase začalo stávat, že symbolicky překryl ty čtyři síly Miroslav Kalousek. ODS se podle mě postupně začne soustřeďovat na to, aby se emancipovala. Aby nebyla na palubě ani s Babišem, ani s Antibabišistánem. Bude to síla, která si půjde za svými tématy, bude využívat svojí pozice a pokusí se vyprofilovat a získat znovu zpátky k sobě poztrácené voliče, případně nové. Je to pro ni fatální z toho titulu, že kdyby se tlačila jenom do nepromyšlené, bezobsažné kritiky, tak by část voličů mohla přejít například k Pirátům.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojparlamentnilisty.czDatum24.11.2017
Číslo Strana Rok2017

HesloantibabišistickySlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslí 
TitulekVolební porážka politologů, MFD, LN, HN, ČT, Respektu a ReflexuRubrikaNázory
AutorFrantišek PillmannPostavení autoralékař, bývalý poslanec za ODS a předseda jeho sociálního výboru
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMezi poraženými z voleb se ocitla i mainstreamová média. Antibabišisticky a antiokamuristicky psaly jak Bakalovy HN a Respekt, tak LN a MFD, které paradoxně patří Babišovi. Pozadu nezůstala ani elektronická média, včetně veřejnoprávních. Tam byla vyváženost jen v předvolebních diskusích, Interview DD, OVM a některých Hyde Parcích, nikoliv v kontinuálním vysílání ČT24. Nejhůře proti Babišovi a Okamurovi psal Reflex skandalisty Šafra. Zajímavé je, že všichni, kdo předpovídali Babišovi neúspěch a aktivně pro to pracovali, hned po volbách věděli, proč Babiš skoro vyhrál: prý díky finančně vyfutrované kampani. Ale zapomněli, že kdyby se materializovaly všechny komentáře a selektivní zpravodajství, které se proti Babišovi valily ze všech stran, tak antikampaň proti Babišovi byla mnohem dražší, než kampaň ANO. A přesto to nezabralo.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojparlamentnilisty.czDatum14.11.2013
Číslo Strana Rok2013

HesloantibabišovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípáni antibabišovci
TitulekLidé mají asi mlčet RubrikaNázory
AutorFrantišek PillmannPostavení autoralékař, bývalý poslanec Federálního shromáždění za ODS
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDokud obyčejní lidé a chudí intelektuálové projevovali svůj nesouhlas nepolitickým způsobem, tak dostávali hraběcí i prezidentské rady, aby buď mlčeli, nebo aby si založili politickou stranu a šli do voleb. Byly to rady od lidí, kteří si pobaveně mysleli, že tito v jejich očích ubožáci nebudou mít nikdy dost peněz, aby v pseudosvobodné soutěži se zkorumpovanými politickými stranami, které disponují stamiliony ukradených státu přímo i nepřímo (formou státních subvencí parlamentním politickým stranám), dosáhli sebemenšího úspěchu. A ejhle, když miliardář Babiš vzal prezidentsko-knížecí radu vážně jako výzvu, tak se najednou dozvídá, že když půjde do voleb, tak se z úspěšného podnikatele stane automaticky přes noc fašistou, komunistou, zrádcem listopadové buržoazní revoluce, podnikatelským bahnem a filozofem hnusu. Takže, páni antibabišovci, konečně jasně řekněte, co tedy smí dělat člověk, který se nechce jen pasivně dívat na současný standardní korupční marasmus standardních politických stran? Podle dosavadních hraběcích rad jsou protesty na ulicích irelevantní vůči výsledkům voleb a nepřípustným nátlakem na legálně zvolenou "vládu rozpočtové zodpovědnosti" (rozuměj: "vládu rozpočtového diletantismu a hypotékových přeběhlíků, zvolenou podvodem - pomocí porušených volebních slibů"), zakládat nepolitická sdružení je naivní a založit politickou stranu znamená zradu Velké listopadové buržoazní revoluce.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum26.4.2012
Číslo Strana10Rok2012

HesloantibabišovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíprvní řady antibabišovců
TitulekZbraně na pytlákaRubrikaPublicistika
AutorLukáš JelínekPostavení autoračeský politolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPálí po něm zleva zprava, on však s přehledem kráčí dál. Je v něm cosi ze Supermana, Terminátora, matky Terezy, Ferdy Mravence, ale i brouka Pytlíka. Řeč je o Andreji Babišovi, který stále s náskokem vede žebříček popularity politiků. ANO zas vévodí stranické soutěži. Soupeři poukazují na to, že Babiš je oligarcha kombinující moc politickou, ekonomickou a mediální. Vytýkají mu, že fandí korporativnímu modelu, v němž by se obešel bez parlamentu a vystačil si se silnými zájmovými skupinami - odbory, zaměstnavateli, církvemi… Prý nemá v úctě demokracii a s chutí by vše autoritářsky řídil sám, třeba jako firmu, po esemeskách. … Sympatizant pravice se raduje, že má stát konečně pod palcem byznysmen, postoj levičáků formuje, když v prvních řadách antibabišovců vidí Miroslava Kalouska nebo Miroslavu Němcovou.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum29.4.2015
Číslo Strana6Rok2015

HesloantibabišovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíantibabišovci ve Sněmovně vylepšili represe
TitulekJsme svobodnější než kdy předtímRubrikaKultura
AutorFrantišek CingerPostavení autora 
MluvčíKarel SrpPostavení mluvčíhohudební publicista, předseda Jazzové sekce
KontextZajímáte se i nadále o veřejné věci? | Jsem napružený. Antibabišovci ve Sněmovně vylepšili represe: zákaz kouření, kyberšmíruňk, modré zóny, kontrola a trestání všeho, lavírování před Bruselem, diverzní výsadky údajných islámistů, krytými tamní bídou, legalizace urážky státních symbolů, trestání za nesouhlas s těmi zahalenými pány, co mají kudlu u krku druhého…
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum18.1.2017
Číslo Strana17Rok2017

HesloantibabišovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíbojovně naladění antibabišovci by si měli prohlédnout výslednou tabulku
TitulekVoliči neuvěřiliRubrikaPublicistika
AutorMiroslav ĎurišPostavení autoračtenář
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNěkolik postřehů voliče neodborníka. Stalo se zdánlivě nepředstavitelné. Zvítězil kandidát, proti kterému se spojili všichni - parlament, televize, rozhlas i tisk. Nepomohla ani načasovaná obvinění a policejní vyšetřování. Voliči neuvěřili. Nepomohla Kalouskova procítěná provolání o ohrožení naší demokracie ani Sobotkovo hysterické řádění, kterým nakonec potopil nejen sebe, ale celou partaj. … Všichni ti bojovně naladění antibabišovci by si měli důkladně prohlédnout výslednou tabulku volebních výsledků. Tam je znázorněna vůle většiny národa a bez spolupráce s Babišem mohou dělat tak akorát obstrukce. Na to je ale lidé nevolili.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum25.10.2017
Číslo Strana6Rok2017

HesloantibabišovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíbabišovci a antibabišovci
TitulekVysvětlovat je těžkéRubrikaPoslední strana
AutorRadka KvačkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOno je na světě hodně věcí, které se špatně vysvětlují. Možná dokonce většina. Proto si taky lidi radši nadávají. Zemanovci s antizemanovci, babišovci a antibabišovci, vítači s nevítači, pražská kavárna s venkovskou kovárnou… Občas někdo nabádá, že by se s tím mělo něco dělat, ale co? Možná by to věděla Anička. Musím jí zavolat.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum4.5.2018
Číslo Strana20Rok2018

HesloantibabišovskySlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslípopulisticky antibabišovsky napsaný článek
TitulekBabiš je menší zlo//Ad: Zneškodní OLAF, nebo Babiše? (Karel Steigerwald, Reflex 1/2018)RubrikaDopisy
AutorJiří ZátopekPostavení autoračtenář z Kopřivnice
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTento populisticky antibabišovsky napsaný článek pana Steigerwalda jako by vypadl z pera pana Spurného, který přispívá do bakalovského Respektu. Do svého půlstránkového příspěvku se snaží nacpat vše proti němu negativní a nezapomene si ani zlostně plivnout a kategoricky tvrdit, že je to "estébák". Hrozí otřesem politického systému, pokud Babiš nepůjde do vězení, a přeměnou z demokratického systému na systém samozvanecký. O jaké demokracii to, proboha, mluví? Vždyť jsme tu demokracii všichni normálně pracující lidé po dobu těch 25 let po pádu komunismu vnímali a víme, jak to bylo, když se korupce jedné strany vždy jen vyměnila za korupci té strany druhé, a vrcholem byla opoziční smlouva mezi ODS a ČSSD, kdy se právě tyto dvě strany dohodly na změně volebního zákona (na což teď doplácejí) a jejich požadavky na ústavní změny zamítl až Ústavní soud. Steigerwaldovy obavy o budoucnost Babišovy vlády lze vnímat z tohoto pohledu jako "podle sebe soudím tebe"… A proto většina národa, a to i s vědomím údajného obvinění Babiše, ho volila jako volbu menšího zla.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum18.1.2018
Číslo3Strana7Rok2018

HesloantibabišovskySlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslíantibabišovsky laděný Matrix AB
TitulekTečka za filmovým rokemRubrikaKultura
AutorVojtěch RyndaPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextFinále Plzeň už není "jen" bilanční přehlídkou tuzemské kinematografie za uplynulý rok, i když i tenhle chvályhodný rys si uchovává. Nový organizační tým v čele s ředitelkou Evou Veruňkovou Košařovou ponechává promítání soutěžních filmů české filmové produkce a výběru ze slovenské tvorby jako páteř programu, ale zároveň za hranice někdejšího Československa expanduje. Hlavní soutěž už nepojme celý souhrn loňské domácí filmové nabídky, která prochází předvýběrem. Do klání o Zlatého ledňáčka se přihlásilo dvaasedmdesát celovečerních hraných a animovaných snímků, dokumentů a televizních či internetových děl, z nichž výběrová komise nominovala sedmadvacet. Vedle již úspěšných "sběračů" cen, jako jsou tituly Domácí péče, Kobry a užovky a Ztraceni v Mnichově budou soutěžit například silné debuty Eva Nová nebo Nenasytná Tiffany, pohádka Sedmero krkavců, crazykomedie Wilsonov a další počiny. V kategorii dokumentů se utkají například trampská Amerika, časosběrná Mallory, antibabišovsky laděný Matrix AB nebo několik portrétů zajímavých figur.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum11.4.2016
Číslo16Strana84Rok2016

HesloantibabišovskySlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslísnaha TOP09 je motivována výhradně antibabišovsky
TitulekOligarchizace politiky je nebezpečný vřed, nejenom u násRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZaujatý či málo informovaný pozorovatel domácí politické scény by se mohl domnívat, že snaha TOP09 odříznout oligarchy od podílu na moci je motivována výhradně antibabišovsky. K tak nesystémovému kroku, zaměřit se úzce na jedinou personu a vystavit se tak podezření z osobní zaujatosti a snad i z nekalého způsobu politického boje, by se TOP09 nikdy nesnížila. Jde o princip, Babiš, nebabiš - důležité je zamezit střetům zájmů. Přesvědčení, že superboháči do politiky nepatří - a pokud snad ano, pak jen poté, co se svých statků, jatek, pekáren, hradů, rybníků, lesů a polností prokazatelně zbaví - promítají špičky TOP 09 i do globálních postojů. Křehká květinka demokracie, ať je to kdekoli na světě, je velkoburžoazií v politických křeslech ohrožena. Je zapotřebí této zhoubě čelit včas.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojblog.idnes.czDatum18.6.2015
Číslo Strana Rok2015

HesloantibabišovskySlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslíakcentuje obhajobu podnikatelů a projevuje se výrazně "antibabišovsky"
TitulekSe Zemanovci pohořel. Uspěje teď?RubrikaDomov
AutorOndřej KoutníkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNěkdejší dlouholetý sólista Orchestru Ladislava Štaidla a blízký přítel Karla Gotta Felix Slováček bude letos na podzim kandidovat do Senátu. Ve volbách oblékne dres Soukromníků, za nimiž finančně stojí senátor a král hazardu Ivo Valenta. Jeho subjekt, který programově akcentuje obhajobu podnikatelů a projevuje se výrazně "antibabišovsky", tak pro senátní volby získal doposud nejznámější jméno. "Vyjádřím se za 14 dnů, pak mi zavolejte. Teď nemohu ani naznačovat. Zatím jsem v politice nic nedělal, takže na otázky budu schopen odpovědět až později. Pojďte se o tom teďka nebavit," mlžil Slováček na otázky LN ohledně kandidatury. Informace však potvrdil sám Valenta, kterého s dirigentem pojí dlouholeté přátelství.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum4.5.2016
Číslo Strana2Rok2016

HesloantibabišovskySlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslíčeské Echo24, které je orientováno výrazně antibabišovsky
TitulekBabiš spustí Echo24.sk pro studentskou žurnalistikuRubrikaByznys
AutorTomáš LemešaniPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMinistr financí Andrej Babiš připravuje odplatu svým mediálním odpůrcům. Na Slovensku spustí web Echo24.sk, tedy stejnojmennou internetovou stránku jako založila skupina bývalých redaktorů vydavatelství Mafra v Česku. Slovenské Echo má být studentským projektem. Ačkoli Andrej Babiš zaregistroval doménu Echo24.sk již před půl rokem, provoz webu přichází až nyní. Internetovou stránku jeho skupina Agrofert včlenila pod vydavatelství Ecopress, dceřinou firmu Mafry a vydavatele slovenských Hospodářských novin. V roce 2015 se na stránkách Echo24.sk objeví titul zaměřený podle slov mluvčího společnosti Ecopress Denise Schvarcze na nezávislou žurnalistiku a práci se studenty. Zaměření webu mluvčí nespecifikoval, ale upřesnil, že má pomoci studentům žurnalistiky k získání potřebných zkušeností. Nařčení z toho, že jde jen o "truc projekt" vůči českému Echu24, které je orientováno výrazně antibabišovsky, Ecopress nechce nijak komentovat. "Nepovažujeme za nutné uveřejňovat v souvislosti s ním žádné další informace," odpověděl na dotazy Schvarcz.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojE15Datum16.12.2014
Číslo Strana5Rok2014

HesloantibabišovskýSlovní druh / typ heslapříd.
PodheslíTOP 09 se prezentovala jako antikmotrovská a antibabišovská
TitulekCesta TOP 09 vzhůru a zase zpátkyRubrikaNázory
AutorPetr HonzejkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNěkteré skvrny neodstraní bez porušení podstaty ani šikovný čistič jako Miroslav Kalousek. První místopředseda TOP 09 tvrdí, že odchod pražského primátora Tomáše Hudečka a jeho protivníka Jiřího Vávry vyzmizíkuje chronické spory. To může být pravda. Zároveň existuje důvodná obava, že s nimi bude odstraněna celá Kalouskova strana. TOP 09 se před volbami prezentovala jako antikmotrovská a antibabišovská. Teď vyšlo najevo, že ve stejné době, kdy na plakátech hlásala, že "nedá Prahu estébákům a kmotrům", chodil Vávra na večírky s kmotrem Hrdličkou a Hudeček brousil za Babišem. I kdyby voliči TOP 09 spolkli oficiální vysvětlení, že se Vávra potkal s Hrdličkou náhodou a Hudeček jen vytrvale a zdvořile odmítal Babišovy nabídky, zůstane jim nutně na patře pachuť.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum16.10.2014
Číslo Strana10Rok2014

HesloantibabišovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslísocialisté plánují antibabišovské zákony
TitulekParlamentRubrikaAktuálně
AutorDavid JarešPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSocialisté plánují antibabišovské zákony. "Nemám se čeho bát," komentoval Andrej Babiš návrhy, aby se v jedné osobě nekoncentrovala mediální, politická i ekonomická moc. Ví, že Sobotka kvůli takové "drobnosti" vládu nepoloží.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum16.3.2015
Číslo12Strana11Rok2015

HesloantibabišovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslínepřátelské prostředí antibabišovského džihádu
TitulekAdriana Krnáčová. Chválit není za co, říkají její kriticiRubrikaPraha
AutorKateřina FrouzováPostavení autoraredaktorka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPrimátorka Adriana Krnáčová (za ANO) není v dobré situaci. Ztrácí podporu i uvnitř koalice a opozice ji chce zítra odvolat z funkce. Kritika, která se na ni nyní snáší kvůli selháním v minulých týdnech, je výjimečně tvrdá. … Sama primátorka přitom napjatou situaci vnímá intenzivně. "Povedlo se mi snad při celkově nepřátelském prostředí antibabišovského džihádu udržet si nadhled a zdravý rozum a chybovala jsem v tom, že přistupuji k lidem otevřeně a nezaujatě, neboť se naivně domnívám, že jim jde o stejný cíl: o Prahu. A ono tomu tak bohužel není," komentovala krátce své zkušenosti z posledních měsíců.
PoznámkaKaždodenní příloha pro metropoli.
ZdrojMladá fronta DnesDatum13.4.2015
Číslo Strana1Rok2015

HesloantibabišovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslívylepil antibabišovské plakáty
Titulek RubrikaTitulní strana
AutorBarbora ZpěváčkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVylepil antibabišovské plakáty, vzápětí na něj přišli celníci # "Výprodej Babišových výrobků, napříště u nás najdete zboží od slušných dodavatelů," napsal v půlce června na výlohu své restaurace a vinotéky v Pardubicích majitel Daniel Pudil. Pár dní nato k němu přišli na kontrolu celníci. Prý na udání. … Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a vlastník Agrofertu, pod který patří i potravinářské podniky, zásadně odmítá, že by měl s kontrolou cokoliv společného. Celé to považuje za nesmysl.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum1.7.2015
Číslo Strana1Rok2015

HesloantibabišovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslí(TOP 09) už je vnímána prakticky jen jako "antibabišovská"
TitulekKdyž odchází kníže-symbolRubrikaPanorama
AutorLucie StuchlíkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdyž má Karel Schwarzenberg, odcházející předseda TOP 09, dát radu svému nástupci Miroslavu Kalouskovi, napadne ho jediná věc: "Aby si převzal trochu mého flegmatu. Aby ubral trochu cholerismu, to často v životě pomáhá." Rada se bude Kalouskovi hodit. V sobotu, tedy přesně na den šest let od vzniku TOP 09, se oficiálně ujme předsednictví strany, kterou sice vymyslel a založil, ale kde se až dosud dělil o vedení se Schwarzenbergem. … Jako první bude muset Kalousek řešit dvě věci - za prvé, že TOP 09 navenek působí pouze jako strana dvou mužů, a za druhé, že už je vnímána prakticky jen jako "antibabišovská". "Chceme nabourat ten dojem, že TOP 09 je strana dvou jmen. Musíme dát najevo, že jsou tu lidé veřejnosti možná neznámí, ale přitom se zkušenostmi," tvrdí kandidátka na jedno z pěti místopředsednických křesel a pražská poslankyně Markéta Adamová.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum25.11.2015
Číslo Strana10Rok2015

HesloantibabišovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípro všechny antibabišovské bojovníky by bylo obtížnější najít záminku
TitulekTanec kolem čapích vajecRubrikaNázory a komentáře
AutorPetr KolářPostavení autorazástupce šéfredaktora
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTrable ale Andreje Babiše čekají i v případě jednoznačného vítězství ve volbách. Premiér, který do funkce nastupuje s obviněním na krku, to by byl věru unikát. Babiš si obvykle servítky nebere, ovšem toto by byla silná káva i na něho. Samo vyšetřování se přitom může táhnout měsíce a soudy roky. Myslet si však, že by šéf ANO ustoupil do pozadí a post premiéra svěřil třeba Richardu Brabcovi, se zdá naivní. Navíc všichni tak nějak víme, kdo by vládu řídil. I kdyby se Babiš dal prezidentem Zemanem skutečně jmenovat, byla by to pro něho "nevýhra". Pro všechny antibabišovské bojovníky z dalších stran by totiž bylo mnohem obtížnější najít záminku, proč a za jakých podmínek s ním jít přes předvolební deklarace do vlády. I tak je vysoce pravděpodobné, že se nakonec nějaký ten dobrák, který bude chtít "zabránit vládě extremistů", tedy Babiše s podporou komunistů nebo okamurovců, najde. Jen bude zapotřebí k "programovým" věcem přidat podmínku typu, že Babiš okamžitě odstoupí, když…
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum21.8.2017
Číslo35Strana32Rok2017

HesloantibabišovstvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíbojí se života bez politiky, a proto si z antibabišovství udělali živnost
TitulekPodnikatelští žraloci a lůzaRubrikaKomentář
AutorBohumil PečinkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDramaturgové TV Nova se rozhodli, že do rozhodující debaty v předvečer voleb pozvou vedle Babiše i ministra zahraničí Zaorálka. Proč právě jeho, jenž čtyři roky se šéfem ANO vládl a na rozdíl od Sobotky by se s ním nebránil vládnout i příští čtyři roky. A vlastně koho jiného? Zvát tam opoziční politiky, kteří se Babiše buďto bojí a vzdorují mu nanejvýš odvážně zesumírovanými písmenky? Ve chvíli, kdy je třeba vzít klacek a praštit ho po zádech? Anebo zvát do debaty ty, jimž už nikdo nevěří, ale oni se bojí života bez politiky, a proto si z antibabišovství udělali živnost? Česko ve skutečnosti stojí před dilematem. Buďto se demokratickým politikům podaří prosadit koncept efektivní demokracie, anebo nutně přijde babišovský autoritativní stát. Na hospodářské úrovni půjde o hry nejbohatších lidí navázaných na stát, tedy klasická starověká oligarchie. Ve vztahu k justici, policii a státnímu zastupitelství se bude používat metoda výběrové spravedlnosti a zastrašování nepohodlných lidí.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum27.9.2017
Číslo39Strana12Rok2017

HesloantibabišovstvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslítento druh antibabišovství mi připomíná neúspěšné spisovatele
TitulekO fňukání, sráčích a nesmrtelném AndrejoviRubrikaKomentář
AutorBohumil PečinkaPostavení autorazástupce šéfredaktora
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV určitých kruzích zdomácněl nový žánr, který by se dal označit slovy český fňuk. Spočívá v nadávání, stýskání si, kritizování, skuhrání a lkaní nad tím, jak nás Babiš vede do záhuby. Nejtrapněji pak působí, když tuto činnost vykonávají konkurenční politici. V jedné rovině mi tento druh antibabišovství připomíná neúspěšné spisovatele, kteří často nadávali na světoznámého kolegu Milana Kunderu a své litanie často zakončovali absurdní větou: Kundera píše tak, aby měl světový úspěch, byl slavný a bohatý. Neslyšet to na vlastní uši, nevěřím. Tehdy, ještě jako student, jsem se zeptal: Takže znamená to, že všichni ostatní autoři píšou tak, aby neměli světový úspěch, byli neznámí a bez peněz? Tehdy mi věhlasný český kritik odpověděl: Literatura je umění, ne byznys. Když jsem o pár měsíců později tuto situaci přehrával jednomu německému autorovi, nahlas se smál a říkal: Víš, u nás se říká vtip. "Co je autor bez čtenářů? Chudý." Pak doplnil: "Ale když se pro to rozhodne, proč ne?" A to je celá potíž české politiky s Andrejem Babišem. On je tak silný, jak jsou slabí jeho konkurenti. Přiznat si to chce obrovskou odvahu, zvlášť uvnitř konkurenční politické strany, protože se vás pak vaši spolustraníci zeptají: A co pro to chceš dělat ty? Chceš zůstat taky bez čtenářů (voličů)? A fňukat, jaká je Babiš katastrofa pro českou společnost? Odpovím za ně: Ano, protože je to nejpohodlnější a snímá to ze mě odpovědnost.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum8.12.2016
Číslo49Strana12Rok2016

HesloantibabišovstvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslítakzvané antibabišovství nefunguje
Titulek RubrikaServis
AutorZdeněk KočPostavení autoračtenář
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVážená redakce deníku Metro. Děkuji vám za to, že jste pravděpodobně jediným médiem, které nešíří jen poplašné zprávy a nebije na poplach před nesmírným ohrožením demokracie tím, že zvítězila v demokratických volbách jedna z demokratických stran. Jedině u vás jsem zaregistroval, že jste se nebáli zveřejnit sloupek Vlastimila Vondrušky, v němž napsal, že zvítězil ten, kdo byl důvěryhodnější, a také komentář politologa Jana Kubáčka, ve kterém vyjádřil názor, že lidé se oprávněně obávají budoucího možného ohrožení ze strany agresivních migrantů a že takzvané antibabišovství nefunguje. Čili že takzvané tradiční strany si svoji porážku zavinily tím, jak se snažily hnutí ANO a jeho šéfa Andreje Babiše pod jakoukoli záminkou v předvolebním období poškodit. Ještě jednou moc děkuji. Chtělo to kus odvahy.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMetroDatum27.10.2017
Číslo Strana15Rok2017

HesloantibabišovstvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslítupé antibabišovství demokratických stran
TitulekOhláškyRubrikaHorizont
AutorJiří HanákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNeměli bychom zapomenout ani na čerty v rudých kytlicích, kteří se malou dírkou tolerance dnes dobývají do blízkosti vládní moci. Ačkoliv dopadli v historii svobodných voleb vůbec nejhůře, díky tupému antibabišovství demokratických stran se dostali do pozice tvůrců vlády: zachce-li se jim, vládu ANO + ČSSD podpoří, nezachce-li se jim, nepodpoří. A dovedou vydírat, to uměli komunisté vždycky. Přirození spojenci dnešního Hradu.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum9.6.2018
Číslo Strana12Rok2018

HeslobabišSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípokusy malých místních "babišů"
TitulekRevoluce proti politiceRubrikaAktuálně
AutorPetr SokolPostavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextUž v předvolební době bylo na mnoha místech republiky vidět, že jde o nejmasívnější komunální volební kampaň. Autora tohoto článku v tom utvrdilo poznání, že tzv. reklamní "berousci" (papundeklové desky přidělané dočasně na kandelábry) dorazili poprvé od roku 1990 i do jeho rodné (velmi poklidné) ulice. Masívnost kampaně byla ovlivněna nejenom pokusy malých místních "babišů", jako byl pražský miliardář Passer, získat s podnikatelskými subjekty roli ve městech a obcích, ale zejména existencí rekordního počtu kandidátek na mnoha místech země. Projevilo se to i v obtížném hledání názvů pro nové kandidátky. Kdo projel před volbami republiku, mohl nabýt dojmu, že slovem voleb se stal termín "patrioti".
PoznámkaAnalýza výsledků komunálních voleb.
ZdrojReflexDatum16.10.2014
Číslo42Strana13Rok2014

HeslobabišSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekVláda chce dostat svobodné lidi pod stoprocentní kontroluRubrikaTrhy a ekonomika
AutorJiří VavroňPostavení autora 
MluvčíMiroslav KalousekPostavení mluvčíhočeský politik, předseda politické strany TOP 09
KontextJak tedy zvýšit efektivnost výběru daní? | Větší svobodou a zodpovědností - to byla filozofie jednotného inkasního místa, které jsme navrhovali. To je babišismu cizí, protože lidé na něm nejsou závislí, a proto byl zákon zrušen. Jednoduchost, přehlednost a svobodu nepotřebuje. On potřebuje složitost a kontrolu nad každým. To je základní problém kontrolních hlášení, který geniálně doplňuje elektronická evidence tržeb. Kombinace obou opatření umožňuje všem babišům a babišismu, netvrdím, že Babišovi osobně, aby omezili svobodu každého podnikatele a udělali z něj závislého a 24 hodin kontrolovatelného člověka. K zefektivnění výběru daní ale rozhodně nedojde.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum16.12.2015
Číslo Strana18Rok2015

HesloBabiš-friendlySlovní druh / typ heslapříd. neskl.
Podheslínení to Babiš-friendly
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPro Babiše je k ničemu, nedá se dle něj loupit a dělat si, co se mu zlíbí. Není to Babiš-friendly.
PoznámkaStaženo z https://twitter.com/jedle007/status/1364617316491747336
ZdrojTwitterDatum24.2.2021
Číslo Strana Rok2021

HeslobabišáckýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslílži, švindle a bezostyšnost přímo v babišáckém hnízdě
TitulekVolby mezi šílenci, šílenci ve volbáchRubrikaReflexe
AutorKarel SteigerwaldPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTomáš Rak byl v kritických letech členem představenstva Čapího hnízda a vypovídal před časem, že Babiš nebyl hnízda vlastníkem. Nyní svou výpověď změnil. Babiš mu prý odmítá vyplatit tři sta padesát tisíc, a tak si Rak vzpomněl, že v minulé výpovědi neřekl celou pravdu, totiž že Babiš vlastníkem hnízda byl. Lži, švindle a bezostyšnost přímo v babišáckém hnízdě, to je, panečku, svědectví. Za příznivou, leč falešnou výpověď slíbil Babiš Rakovi velké peníze. Nedal mu je, ačkoliv pro tak velkého boháče jsou to peníze malé. Rak proto zvolil českou cestu, šel Babiše udat. Teď ho čeká osud schizofrenika, kterážto nemoc se u něj brzy projeví. Tak volte ANO! Vynořuje se logická otázka, kolik dalších činitelů dostalo velké sumy za výpovědi Babišovi příznivé. Člověk už z toho musí být zjankovaný. Kdo to lže, kdo dostal sumy, kdo mluví pravdu? Mistrovské dílo plošné dezinformace. Nebyl ten Rak nakonec podplacený až teď, aby Čapí proces proti Babišovi na poslední chvíli zas rozvrátil, či alespoň protáhl?
PoznámkaKomentář k uplynulému týdnu.
ZdrojReflexDatum16.9.2021
Číslo37Strana21Rok2021

HeslobabišákSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíbabišáci plánují nouzový stav dlouho přes Vánoce
Titulek RubrikaKomentáře
AutorOldřich TichýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBabišáci plánují nouzový stav dlouho přes Vánoce, i když o tom mlčí. Vyhovuje jim # Dnešní rozhodnutí poslanců prodloužit nouzový stav do 12. prosince je za dané epidemiologické situace rozumný krok. Souvisí s tím ovšem celá řada "ale", která by měla zaznít a být nahlas a důrazně připomínána pokaždé, když vláda premiéra Babiše a jeho nohsledů o něco takového žádá. … Naopak mnohem víc je toho, za co si zaslouží ostrou kritiku. Namátkou: Nouzový stav je něco, na co si nemáme zvykat. Je to zcela výjimečný nástroj a má se s ním podle toho zacházet. Vláda si však zvykla, že jí na něj poslanci nakonec vždycky kývnou a podle toho se chová - s bohorovností, jako kdyby si šla do krámu pro rohlíky. Do očí bijící je už to, že většina členů kabinetu se ani neobtěžuje sedět při rozpravě o tak zásadní věci v jednacím sále! Aktuální žádost byla napsána tak lajdácky, že se v ní stále ještě jako o trvající realitě hovořilo o absolutním uzavření všech škol, přičemž už druhý den jsou školy otevřeny pro žáky 1. a 2. tříd. Nikdo doteď nevyhodnotil, jak která jednotlivá opatření konkrétně (ne)zabírají. "Prostě si něco vymyslíme."
PoznámkaTitulek komentáře. Staženo z https://www.reflex.cz/clanek/komentare/104095/babisaci-planuji-nouzovy-stav-dlouho-pres-vanoce-i-kdyz-o-tom-mlci-vyhovuje-jim.html
Zdrojreflex.czDatum19.11.2020
Číslo Strana Rok2020

HeslobabišátkoSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíten černej pták, jak tam šel po majetku, já mu začal říkat "babišátko"
TitulekFantastická zvířata a kde je najítRubrikaKomentáře
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextEvidentně si někdo myslel, když nevíš kudy dál, prostě to zaplácni efektama a ono něco do váčku cinkne. Přitom potencionál to mělo. Například ten černej pták, jak tam šel po majetku, já mu začal říkat "babišátko", tak tohle babišátko byl nejvtipnější element filmu, ale po dvaceti minutách se babišátko vytratilo.
PoznámkaDiskusní fórum o britsko-americkém filmu Fantastická zvířata a kde je najít (2016).
Zdrojcsfd.czDatum16.11.2016
Číslo Strana Rok2016

HesloBabišflaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslízažíváme nepříjemné následky Babišflace, covidflace a greenflace
TitulekJak zabrzdit greenflaciRubrikaKomentáře
AutorLenka ZlámalováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSoučasná vlna zdražování, které je v Česku třetí nejvyšší v celé Evropské unii po Estonsku a Lotyšsku, má tři tvůrce. Jmenují se Andrej Babiš, covid a Green Deal. Zažíváme nepříjemné následky Babišflace, covidflace a greenflace. První tvůrce už je naštěstí volbami odstaven od exekutivní moci a v nejbližších letech se k ní snad nevrátí. I covidové lockdowny, ochromující ekonomiku po celém světě, jsou už snad s výjimkou Číny minulostí a lekcí, kterou doufejme svět nechce a nebude opakovat. Greenflace, zelené zdražování přes všemožné ekologické přirážky, které mají cíleně zdražit elektřinu, tady ale bude dál. A je dost velké riziko, že nás může do prudkého zdražování stahovat roky. Přesněji řečeno: neudělali jsme zatím nic pro to, aby nás nestahovalo. Na rozdíl od jiných zemí, které uměle (nikoliv trhem, ale regulací) zdraženou elektřinu intenzivně řeší. Vědí, že jim prodražuje úplně všechno další zboží a snižuje schopnost konkurovat.
PoznámkaNalezeno v archivu NewtonOne společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojecho24.czDatum22.4.2022
Číslo Strana Rok2022

HesloBabišgateSlovní druh / typ heslapodst. ?
Podheslímožná sociální demokraté zahájili Babišgate účelově kvůli volbám
TitulekČeský mediální problém začíná na BRubrikaNázory
AutorPavel SvobodaPostavení autoravysokoškolský pedagog, bývalý předseda právního výboru Evropského parlamentu
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdo očekával kárání České republiky za kvalitu mediální scény na pozadí aféry Babišgate ze strany Evropského parlamentu, nedočkal se. Jednání totiž probíhala v duchu: "Nechceme Česko pranýřovat, doma s tím také máme problémy, chceme vás podpořit". … V Evropském parlamentu se odehrála debata ve výboru pro občanské svobody (LIBE), na pracovní skupině Evropské lidové strany i na plenárním zasedání EP. Jejich společným jmenovatelem bylo objektivní vylíčení oligarchizace českých soukromých médií a především partnerská, ne pranýřující atmosféra těchto debat. Pokud zaznělo několik razantnějších kritických hlasů, zazněly z českých úst europoslanců či mediálních expertů a novinářů. Z cizích úst byla ku prospěchu věci formulována podstatná otázka. Je váš systém schopný se s tímto fenoménem vyrovnat? … Europoslanci nás chtějí podpořit v boji proti oligarchizaci médií, a to je správný evropský partnerský přístup. Je možné, že se pan poslanec Babiš pokusí ze sebe udělat předvolebního mučedníka, kterého šikanuje ten zlý Brusel. Možná sociální demokraté zahájili Babišgate účelově kvůli volbám. To ale nic nemění na tom, že český mediální problém začíná na B. Není to však B jako Brusel, ale B jako Babiš.
PoznámkaStaženo z https://blog.aktualne.cz/blogy/pavel-svoboda.php?itemid=29346
Zdrojblog.aktualne.czDatum1.6.2017
Číslo Strana Rok2017

HeslobabišíSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíbabiší kvalita
TitulekTunelování AgrofertuRubrikaArchiv
AutorMiloslav ĎurišPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMamince přišly roušky. V umatlané obálce, nezabalené. Respirátor v igelitu. No nevím, tohle má být záchrana před koronavirem??? | To víš, babiší kvalita. Na stejné úrovni jako babiší párky…
PoznámkaStaženo z https://twitter.com/bathorybetka/status/1306278126587129860
ZdrojTwitterDatum16.9.2020
Číslo Strana Rok2020

HeslobabišiánSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslílevicoví babišiáni jsou z toho nadšeni
TitulekAndělé jsou boží dronyRubrikaReflexe
AutorKarel SteigerwaldPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextCo je vlastně ANO zač? Hnutí liberální, pravicové, komunistické? Asi cokoliv, jak kdy. Zdanit církevní restituce, jak to Babiš prosazuje, je poslední ozvěna komunistické nenávisti k církvím. Babiš se přidal. Není divu, býval komunistickým agentem, i když o tom prý nevěděl (ha ha). To ho komunistickou věroukou nasytilo, ať už se přetvařoval, jak chtěl. Dnes je miliardářem, má věrouku miliardářskou. Myšlenkový zvrat je to jen zdánlivě, komunismus i velkokapitál kombinují centrální řízení a koncentraci moci v rukou jedince s ideou, že ten jedinec je nejlepší. Všichni ostatní kradou, jsou ničemové a gauneři. Proto Babišova sebechvála nezná mezí. Ani nestoudnost zdanit okradené. Levicoví babišiáni jsou z toho nadšeni. Nevím, jak to snáší Babišovo pravicové členstvo. Až se Babiš spojí s komunisty, aby třeba zdusil ČSSD, může to pro jeho pravičáky být překvapivé rozčarování. Babiš se také může chytit do pasti miliardářské daně, jež mu všechno sebere. K ní komunisté nemají daleko. Zdaní církve, pak se pustí do boháčů. Rudý miliardář by je neměl pošťuchovat.
PoznámkaKomentář k uplynulému týdnu.
ZdrojReflexDatum28.7.2016
Číslo30Strana21Rok2016

HeslobabišismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslízemanismus a babišismus jsou pokusem centralizovat moc
TitulekKonec Zemanovy republikyRubrikaTéma
AutorBohumil PečinkaPostavení autorakomentátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSvět po éře Zemanovy republiky (únor-říjen 2013) je docela odlišný. Druhé protestní volby v krátkém sledu (2010, 2013) způsobily oslabení tradičních stran a převrstvení zájmů a vlivu, jehož podobu ještě nedokážeme přesně popsat. V Poslanecké sněmovně se objevilo nové hnutí miliardáře Andreje Babiše (ANO), které začalo plnit podobnou funkci jako v éře zemanovské republiky sám prezident. Babišova osoba se pak stala pilířem, k němuž se uchylují podobné vrstvy, jež se předtím upínaly k Zemanovi (KSČM, Úsvit, malá část sociál ní demokracie), což z Babiše dělá hlavní figuru na politické scéně. Nástupy Zemana a Babiše mají leccos společného: jsou reakcemi na zkušenost s oslabenou státní mocí. Jinak řečeno, odpovědí na množství vlád a desítky slabých a ještě slabších ministrů, kteří utvářeli éru po roce 2002, pro niž byla typická nestabilita, rychlé střídání vlád a mediální znedůvěryhodnění politických elit. Zemanismus a babišismus jsou pokusem centralizovat moc, dát jí autoritativnější ráz a zbavit svět státu a byznysu malých zprostředkovatelských zájmů. Zeman tedy svou revoluci vedenou z Pražského hradu nedokončil. Jeho handicapem bylo, že nikdy nic neřídil a během několika měsíců kolem sebe nevytvořil funkční politickou strukturu, která by dokázala prosadit jeho myšlenky.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum19.12.2013
Číslo51Strana28Rok2013

HeslobabišismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíobrysy babišismu jako nové doktríny řízení státu
TitulekRaketa BabišRubrikaAktuálně
AutorBohumil PečinkaPostavení autorakomentátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextŠéf hnutí ANO konečně představil některé body svého programu, takže ho minulý týden bylo všude plno. Naznačil, jak si v příštím roce představuje strukturu zdanění, způsob, jímž bude řídit státní a polostátní podniky, ohradil se proti neadresným platbám do zdravotnictví, zdůvodnil, proč chce kapitalizovat peníze státu (str. 14), poodhalil, jak bude fungovat registr účtů (str. 15) a jakoby na vedlejšák ještě stihne rozšiřovat svoje mediální impérium (str. 18). Jaké jsou obrysy babišismu jako nové doktríny řízení státu?
Poznámka 
ZdrojReflexDatum27.3.2014
Číslo13Strana10Rok2014

HeslobabišismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslívlna babišismu se valí i Prahou
TitulekBudoucnost bydlí v Praze 10RubrikaNekorektnost
AutorPetr HonzejkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextModelově zvrácený přístup samosprávy Prahy 10 má ale i druhou stránku. Je ukázkou marasmu, ze kterého bere energii probíhající proměna české politiky, charakterizovaná příklonem k Andreji Babišovi. Demonstraci trendu jsme viděli o víkendu symbolicky opět v Praze 10. První kolo zdejších doplňovacích voleb do Senátu, ze kterých vzejde náhradník za Jaromíra Štětinu zvoleného do europarlamentu, naznačilo, že nadvláda pravice v Praze definitivně končí. Kandidát ODS Oldřich Choděra propadl i přesto, že se na plakátech snažil ze všech sil zatajit stranickou příslušnost. Neprošla kandidátka TOP 09 Renata Sabongui, i když velmi těsně. Naopak úspěch Jany Duškové z ANO ukázal, že každý, s kým se na billboardy vyfotografuje Andrej Babiš, má polovinu, nebo spíše ještě větší část cesty za mandátem jakéhokoli typu za sebou. Můžeme předpokládat, že pokud se vlna babišismu valí i Prahou, spláchne v následujících volebních týdnech celou republiku.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum22.9.2014
Číslo Strana24Rok2014

HeslobabišismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekO lžiRubrikaPublicistika
AutorKarel ČermákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextLháři se rádi vymlouvají na zbožnou lež (že chtějí vyvolat příznivá očekávání), na konkurenceschopnost (že chtějí upozornit na svoje přednosti) i na svou bájnou lhavost (že jsou v reklamě a v marketingu umělecky kreativní). Jsou ale jako ten Plautův Miles gloriosus (Voják tlučhuba) či baron Prášil jen pro pláč těm, které doběhli, a pro smích těm, kteří jim nenaletěli. Vzorem směšné myslivecké latiny jsou naše volební kampaně, ať už kdysi pod praporem marxismu-leninismu nebo později klausismu-zemanismu. Ale on i teď nás vítbártismus, okamurismus, bobošíkismus a snad i babišismus dokáže na svých promoakcích rozesmát až k pláči. A to máme letos před sebou hned aspoň troje volby. Co ještě zažijeme? Neměla by divadla Vojáka tlučhubu preventivně zařadit na repertoár?
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojPrávo & ByznysDatum29.1.2014
Číslo Strana32Rok2014

HeslobabišismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíbažina estébáckého babišismu
TitulekAféra sem, aféra tam. A dostRubrikaUdálosti
AutorPetr HonzejkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextUž na přelomu tisíciletí Stanislav Gross jako ministr vnitra Zemanovy vlády dělal politiku přes tajné služby. Policisté mu nosili složky přímo na stůl. Kompromateriály typu "Olovo" ostouzející Petru Buzkovou vznikaly přímo na Úřadu vlády. A tak to šlo dál, až k Janě Nagyové-Nečasové, která si udělala soukromou tajnou službu z Vojenského zpravodajství. Mimochodem v době, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek, který se nyní tak pohoršuje nad Babišem-Burešem. Bez rizika žaloby nelze říci, že Kalousek byl součástí onoho systému. Možná ani nebyl. Ale současně nemůže místopředseda TOP 09 nikoho přinutit, aby konstatoval, že jsme spadli z pevniny čisté liberálně demokratické politiky do bažiny estébáckého babišismu, a tvářil se přitom vážně.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum19.6.2015
Číslo Strana3Rok2015

HeslobabišismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíCo je babišismus?
TitulekBabišismus mrzačí ČeskoRubrikaSpeciál
AutorBohumil PečinkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextCo je babišismus? Je to pokus o deformaci systému ve prospěch určitých podnikatelských skupin a bezpečnostních složek. Je to demokracie s autoritativní tváří, kterou živí étos zastřeného třídního boje ("všeci kradnú") a nostalgie po jistotách minulosti, jichž je Babiš zvláštním ztělesněním. Ruku v ruce s tím jde posilování represívních složek státního aparátu, které ztratily své výsadní postavení v justičním systému (prokuratura-státní zastupitelství) po listopadu 1989. Charakteristikou babišismu je rovněž rozmazávání hranic mezi politickou, ekonomickou a mediální sférou. Je to vzestup moci státu a největších firem navázaných na státní dotace a příspěvky. Zpětně to všechno postupně najde odraz v mediální a kulturní sféře, pro niž je typické postupné znevolňování a ustrašenost. Je to tlak na podvolení a zapomenutí na stupeň svobody slova a vyjadřování nastolené v devadesátých letech. Současně je babišismus výzvou pro ostatní politické strany i celou občanskou společnost. Je to podobná výzva, jaká stála před Slováky v éře Vladimíra Mečiara po roce 1994. Naši slovenští sousedé nakonec našli tolik sil, že vytlačili mečiarismus jako zvláštní způsob vládnutí na okraj politického spektra. A co Češi?
PoznámkaSpeciál k současné politické krizi.
ZdrojReflexDatum18.5.2017
Číslo20Strana11Rok2017

HeslobabišismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslínejlepší definice babišismu jako systému
TitulekPodnikatelští žraloci a lůzaRubrikaKomentář
AutorBohumil PečinkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVšechny tyto jevy jsme mohli v minulých téměř třech desetiletích zažít. Tehdy šlo o defekty systému. Dnes se tady začíná budovat pokřivený systém jako základ ekonomického a politického života. Z hlediska klasické demokracie těžko najít lepší vyjádření, než že zažíváme pomalý a systematický pochod do sraček. Někteří "nahoře" se na to těší, protože si lépe zajistí své penězovody na stát. Někteří "dole" se těší na to, že budou zavedena zvláštní mobilní čísla a mailové adresy, kam budou moci nahlásit své sousedy podezřelé z toho, že se mají lépe. Ty nejhorší věci v dějinách nastaly, když došlo k politické koalici podnikatelských žraloků a lůzy. To je nejlepší definice babišismu jako systému, který chce otočit směřování polistopadové demokracie. V takové situaci je unylá předvolební kampaň čistá perverze.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum27.9.2017
Číslo39Strana12Rok2017

HeslobabišistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslína Klárově bylo 40 babišistů
TitulekVolby do Evropského parlamentu proběhnou v Česku 24. a 25. května příštího rokuRubrikaDomov
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNa Klárově bylo 40 babišistů… O procentech ve volbách to nic nevypovídá.
PoznámkaDiskuse k článku. Staženo z https://www.lidovky.cz/domov/volby-do-evropskeho-parlamentu-probehnou-v-cesku-24-a-25-kvetna-pristiho-roku.A181118_090705_ln_domov_ele/diskuse?amp;razeni=time
Zdrojlidovky.czDatum18.11.2018
Číslo Strana Rok2018

HesloBabišistánSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíBabišistán je země, kde už neplatí stará dobrá pravidla o konfliktu zájmů
TitulekCesta z Babišistánu do civilizaceRubrikaEditorial
AutorPavel ŠafrPostavení autorašéfredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZklamání z dosavadních parlamentních demokratických stran je mnohem více výsledkem jejich politické neschopnosti než důsledkem reálných korupčních kauz. Tato snížená schopnost provádět dobrou politiku je vedle výše popsaných příčin také důsledkem dlouholeté rozvracečské činnosti tandemu Václava Klause a Miloše Zemana, vedle nichž se téměř neprosadily dostatečně silné osobnosti. Takže jsme se ocitli v Babišistánu. Andrej Babiš je nová silná osobnost. A kromě Zemana nemá konkurenci. Jeho minulost i zdroje jeho bohatství jsme jako jediní v Reflexu dostatečně popsali. Nyní, když mu voliči dali mandát, je třeba, aby převzal zodpovědnost. ČSSD je rozložená, takže je to na něm. Babišistán je země, kde už neplatí stará dobrá pravidla o konfliktu zájmů, o tom, že lidé se špatnou minulostí těžko mohou tvořit dobrou budoucnost. Je to výrazné posunutí mimo rámec civilizované Evropy, tedy někam, kde vládnou lvi a pravidla džungle. Z Babišistánu se zpátky do civilizace můžeme dostat různými způsoby. Jedna z možných cest vede přes zcivilizování samotného Babiše. Možná je to pošetilé, ale dejme mu šanci. V naší křesťanské kultuře má každý nakonec právo přijít do nebe, když se před smrtí výrazně polepší. Babiš by však musel popřít sám sebe a své chutě. Musel by se vzdát moci v médiích, musel by odstranit konflikt zájmů veřejného činitele a podnikatele, který navíc bere ohromné dotace. A měl by navštívit jakýsi rychlokurs elementárních pravidel demokratické politiky.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum31.10.2013
Číslo44Strana3Rok2013

HesloBabišistánSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíjak dlouho budeme ještě žít v Babišistánu
TitulekBabišistán ještě není OrwellistánRubrikaNázory
AutorJan MacháčekPostavení autorakomentátor týdeníku Respekt
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHnutí ANO zvítězilo ve všech větších městech včetně Prahy, bude patrně slavit úspěchy i v senátních volbách. Jak dlouho budeme ještě žít v Babišistánu, táže se například komentátorka portálu Echo24 Lenka Zlámalová a není mezi novináři sama. Orwellovská hrůza z bezprogramové a bezideové koncentrace moci v rukou lídra Hnutí ANO jímá leckoho, je to typické módní téma, ale nemusíme to možná tou módou karikovat, je to téma aktuální. Když ale člověk čte titulky v médiích, má spíše pocit, že žije hlavně v Zemanistánu. Třeba jenom včera jsme se dočetli, že Zeman vybírá velvyslance do Číny, že tam pojede s Petrem Nečasem, že Zeman chce odvolávat velvyslance z Ukrajiny, že už si vybral jiného, že chce posílat zbraně do Kurdistánu, že chce zakázat zahalování muslimek a vyznamenat in memoriam zavražděného chlapce. To je panečku smršť a dobývání mediálního prostoru! Krom toho Zeman srovnává Ukrajinu se španělskou občanskou válkou a jezdí do Řecka na srazy s putinovci. Zeman tuto zemi posunuje na geopolitické a bezpečnostní mapě, začíná si diktovat zahraniční politiku a pod jeho vedením se opravdu můžeme stát mentálně nějakým východním "-stánem" dřív, než se nadějeme a z té smršti vzpamatujeme.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum17.10.2014
Číslo Strana8Rok2014

HesloBabišistánSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslívítejte v Babišistánu
TitulekBalkán, náš vzorRubrikaReflexe
AutorMarek StonišPostavení autorazástupce šéfredaktora
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Abychom neskončili jako v Řecku, musíme daně pečlivě vybírat, když je chceme snižovat," řekl na obhajobu povinných registračních pokladen ministr financí Andrej Babiš. Takže neskončíme jako Řecko, ale Chorvatsko, kde se po zavedení registračních pokladen zvýšila nezaměstnanost a snížil výběr daní. Vítejte v Babišistánu.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum16.4.2015
Číslo16Strana14Rok2015

HesloBabišistánSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslízároveň se ale musíme obávat trendu jménem "Babišistán"
TitulekNovináři na provázkuRubrikaAnalýza
AutorVladimír BarákPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextO tom, zda Česká republika bude pokračovat vstříc nadvládě oligarchů, rozhodnou volby v budoucnu. Záležet přitom bude na tom, v jaké atmosféře se budou konat. Pokud budou společností rezonovat zásadní témata, lidé se vrátí k porovnávání jednotlivých stran a jejich programů. "V té chvíli se projeví, že ministři nominovaní hnutím ANO sice umějí stát před objektivem, ale vlastně po celou dobu své vlády nebyli spojováni s žádnou reálnou agendou," vysvětluje Šíma. Pak by se určité obrody a návratu voličské podpory mohly dočkat i tradiční politické strany. Zároveň se ale musíme obávat trendu jménem "Babišistán". Úspěchu, kdy se miliardáři Babišovi podařilo stvořit politické hnutí marketingového typu, si totiž začaly všímat i další, menší strany, které se pravděpodobně budou snažit jeho chováním inspirovat. Je tedy možné, že politiky na kole nebo u bazénu budeme, i když o to třeba moc nestojíme, vídat mnohem častěji.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum27.7.2015
Číslo31Strana14Rok2015

HesloBabišistánSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíTádžikistán a Babišistán
Titulek RubrikaNázory
AutorPetr HonzejkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTádžikistán a Babišistán # Postupná invaze Andreje Babiše do oblastí, kterému nepřísluší, už posouvá vnímání společnosti od samozřejmého přijímání regulérní dělby moci k uznání jakési vše kompetence jednoho muže. Na pozadí tohoto procesu lze slyšet: "No a co, vždyť zatímco jiní politici mají své kmotry, on je nemá. …" Jenže ve skutečnosti každý hraje hlavně na sebe. Asi nebude náhoda, že resorty, do kterých Babiš bez ohledu na kompetence zasahuje, jsou současně obory jeho byznysového zájmu: zdravotnictví, zemědělství, průmysl… no a samozřejmě policie, kterou je dobré mít, aby vyšetřovala, co se hodí a co nehodí.
PoznámkaTitulek glosy.
ZdrojHospodářské novinyDatum12.7.2016
Číslo Strana9Rok2016

HeslobabišistickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslímultifunkční babišistický ministr Karel Havlíček
TitulekFinále Babišových čachrů: prachy, nebo czexit?Rubrika 
AutorPetr HlaváčekPostavení autorahistorik a filozof
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"My jsme svrchovaný stát a určitě si nenecháme líbit, aby nějaké velké světové velmoci nám tady nějakým způsobem ovlivňovaly naše politické záležitosti." - Tak pravil Andrej Babiš 28. dubna 2020 k dotěrným novinářům dožadujícím se premiérova komentáře ke kauze "ricin", která byla dalším viditelným symptomem vzrůstající agresivity Ruska vůči České republice. Toto banální zahraničněpolitické stanovisko ovšem pozoruhodně rozvinul vicepremiér a multifunkční babišistický ministr Karel Havlíček, a to rovnou v Otázkách Václava Moravce v neděli 3. května 2020: "Nikdo nesmí vyhrožovat a nikdo nesmí narušovat naši suverenitu. A kdokoliv to udělá, ať je to Rusko, ať je to Čína, ať je to Amerika, okamžitě musí dostat tvrdou odpověď." Aby toho nebylo málo, svůj "státnický" postoj vzápětí doplnil: "Jakákoliv země, která je nespokojená s tím, co se odehrává, může apelovat, může vyzývat, může intervenovat. Ale nesmí, podotýkám, vyhrožovat. To je nepřijatelné a opakovaně říkám, je úplně jedno, jestli je to Rusko, jestli je to Čína, Amerika, Německo, kdokoliv."
PoznámkaStaženo z https://www.forum24.cz/finale-babisovych-cachru-prachy-nebo-czexit/
Zdrojforum24.czDatum26.6.2020
Číslo Strana Rok2020

HeslobabišizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíjak zabránit babišizaci Česka
TitulekNejvlivnější muž//Na pořad dne se dostává otázka, jak zabránit babišizaci ČeskaRubrikaKomentáře
Autor(red)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJe nejvyšší čas řešit, jak bránit koncentraci byznysové, mediální a politické moci. Jestli máme úřad, který nás brání před tím, aby někdo nevlastnil příliš mnoho pekáren, neměl by nás chránit i před nekontrolovatelným vlivem? Bavíme se tu o rizicích, ne o důvodech k panice. Dá se předpokládat, že dříve či později bude mít Babiš sám problémy. Stačí pár nepopulárních kroků ve vládě, další těžkosti na mediálním trhu či s potravinami, a hvězda začne pohasínat. To je však už jiný příběh. Teď přišel čas řešit, jak udržet zdejší politicko-mediální systém maximálně otevřený a jak zabránit babišizaci Česka.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum25.11.2013
Číslo48Strana15Rok2013

HeslobabišizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíbabišizace je variantou putinizace a orbánizace postkomunistické společnosti
TitulekÚtok na liberální demokraciiRubrikaČeská republika
AutorPavel ŠafrPostavení autoranovinář
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextU nás stojí nad rakví nenáviděné liberální demokracie Andrej Babiš. Ten nemá ani trochu myšlenkovou výbavu na to, aby formuloval ideologii ústupu od liberální demokracie. Ale má něco jiného. Má peníze na politický marketing a mimořádnou schopnost formulovat útoky na "užvaněný parlamentarismus" slovníkem, kterému rozumí skutečně každý. A také dokáže nakupovat příznivce a zavazovat si velké množství lidí. Trpí patologickou rozpínavostí, kterou u něj nemůže zastavit vůbec nikdo, protože je to diagnóza. Jediné, co Čechům za své vládnutí nenabídne, je nějaká vize, která by se opírala o národní či duchovní tradici. Jednak toho není osobně schopen, ale na druhou stranu v českém prostředí o křesťanskou či jinou tradici není skoro žádný zájem. Nabízí efektivní stát a to stačí. Andrej Babiš stejně jako Viktor Orbán a jiným způsobem Vladimír Putin rozkládají liberální demokracii a posílají ji na smetiště dějin. Povede se jim to jedině do té míry, do jaké jim to jejich společnosti dovolí. Nyní mají kyvadlo vývoje na své straně. Ale perspektivně není možné, aby vyhráli. Neliberální státy mohou být krátkodobě efektivní. Ale nemají dlouhý dech. Chybí jim totiž jeden zásadní prvek: svobodné kritické myšlení, které ve skutečnosti způsobuje společenský pokrok. Pro začátek je důležité, abychom si uvědomili, že babišizace je jen naší národní variantou putinizace a orbánizace postkomunistické společnosti. Národy, které mají podobný vývoj a shodné znaky, se chovají jako spojené nádoby. Naše napojení na Východ je velikou zátěží a nepříjemným faktem. Ale je tu. A je to potřeba pojmenovat. Jde totiž o útok na naši svobodu.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum11.8.2014
Číslo33Strana26Rok2014

HeslobabišizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslískutečně šlo o nepřijatelnou babišizaci politiky
TitulekKalouskův pozdní spolek proti BabišoviRubrikaNázory
AutorDavid KlimešPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTrvalo to předsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi dva a půl roku, ale nakonec se to podařilo. Dokázal proti Andreji Babišovi postavit do jednoho šiku vládní strany (samozřejmě kromě ANO) i celou opozici. Co mu nevyšlo u ostřelování Babiše za biopaliva či Čapí hnízdo, to se podařilo u lex Babiš. Kalousek na to jde chytře - čím větší klín vrazí mezi současné vládní partnery, tím více se zvyšuje šance, že po příštích sněmovních volbách se ustaví vláda "všichni proti Babišovi". … Jenže Babiš není žádný Vladimír Mečiar v roce 1998, se kterým už nechce nikdo nic mít. Naopak. ČSSD a KDU už s ANO vládnou. Úsvit a KSČM často Babiše podporují. A sám Babiš se nedávno prořekl, že vyjednávání s komunisty pro něj není tabu. Tak si dopad lex Babiš na tuzemskou politiku shrňme: Kalousek poprvé přesvědčil Sobotku, aby mu dal přednost před Babišem. Ale i kdyby to byl začátek jednoho krásného přátelství, rozhodně nebude tak silné, aby ANO nemělo po příštích volbách ve sněmovně k ruce ochotné partnery. Škoda, jak řečeno, že se vláda nezasekla u mnohem podstatnějších biopaliv či Čapího hnízda, kde skutečně šlo o nepřijatelnou babišizaci politiky. Ale tento pozdní sňatek nad jedním pravděpodobně protiústavním zákonem maximálně tak podpoří Babišovu mantru, že všechny tradiční strany na něj neustále šijí totální podraz.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum19.9.2016
Číslo Strana8Rok2016

HeslobabišizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíbabišizace ČSSD
Titulek RubrikaKomentáře
AutorMartin ZvěřinaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBabišizace ČSSD # Naše nejstarší politická strana připravuje nové stanovy navrhující i změnu názvu strany. Už by to mohlo být poněkolikáté ve 140leté historii, kdy by strana změnila název. Navrhované nové jméno Sociální demokracie (SD) však především ruší tradiční zkratku ČSSD, tu strana používá nepřetržitě od roku 1945, bez ohledu na dílčí změnu názvu. … Náčelníci či vůdcové ČSSD mají jasný cíl, chtějí se operativností přiblížit novým uskupením, jako jsou ANO, Piráti či SPD. Tyto subjekty se rozhodují rychle a efektivně, ANO a SPD proto, že otec zakladatel je téměř nezpochybnitelnou autoritou, Piráti proto, že se dohadují elektronicky. Možná straníci zvažovali i lepší názvy, třeba se zkratkou JO, avšak zalekli se, mohl by je totiž zažalovat cirkus.
PoznámkaTitulek komentáře.
ZdrojLidové novinyDatum26.1.2019
Číslo Strana10Rok2019

HesloBabiškaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslípohádky ovčí Babišky
Titulek Rubrika 
Autor(redakce)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPohádky ovčí Babišky # Andrej Babiš po přehlasování prezidentského veta zákona o střetu zájmů vystoupil s více než půlhodinovým projevem. Vybrali jsme ty nejzajímavější části. # O lex Babiš # Tato fraška má za cíl dostat mě pryč z politiky. Můžu rezignovat, to by se všem líbilo, proto to dělají. Takovou radost jim neudělám. Je to protiústavní zákon šitý jen na ministra. Hlasování jsem se nezúčastnil, protože jsem nechtěl vyvolávat vášně. Nechtěl jsem číst celý seznam poslanců, kteří převedli své firmy na rodiny, které vlastní majetky. V Poslanecké sněmovně sedí několik lhářů. V první řadě to jsou (Miroslav) Kalousek (TOP 09), (Michal) Kučera (TOP 09) a (Jan) Birke (ČSSD). Je skandální, že lidé volí do Poslanecké sněmovny takové lháře.
PoznámkaTitulek článku. Staženo z https://www.svobodny-svet.cz/3769/pohadky-ovci-babisky.html
ZdrojInternetDatum13.1.2017
Číslo Strana Rok2017

HeslobabiškaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
TitulekPravděpodobné vládnutíRubrikaČeská republika
AutorMartin HekrdlaPostavení autorakomentátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBude určitě vzrušující, až ministr bez portfeje pro oblast lidských práv (a šéf legislativní rady vlády), sociální demokrat Jiří Dienstbier, bude "lámat" předsedu lidovců Pavla Bělobrádka, aby schválil adopci dětí spárovanými gayi a lesbičkami. Expertka na rovné příležitosti, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD), se v této věci za svého partajníka postaví. "Dojede" vláda na Desatero? Určitě ne na to, že někdejší reprezentant vlivné chemické lobby a nový ministr "zeleného" resortu Richard Brabec (ANO) má posuzovat vliv čehokoli na životní prostředí. Neshodí ji ministr dopravy Antonín Prachař (ANO), bývalý představitel sdružení automobilových dopravců? Byť sotva upřednostní železniční dopravu před betonováním dálnic pro pitomé kamiony. Koaliční partneři budou v pokušení mluvit všem do všeho, natož do čerpání peněz z tučných eurofondů. To však nejspíše dobře obslouží ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, která si za nespravedlivé obvinění z korupce odseděla už měsíc ve vazbě. Jako ještě Paroubkova sociální demokratka, a nikoli dnešní "babiška" (šťastná to žena).
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum3.2.2014
Číslo6Strana31Rok2014

HesloBabiškombajnSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíi tu aféru dokáže mediální Babiškombajn tak šikovně přišlápnout
TitulekHrabě Babiš a pozemková reformaRubrikaReflexe
AutorKarel SteigerwaldPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNa lexu Babiš se shodli ve sněmovně všichni nebabišovci. Pokud ten zákon projde i Ústavním soudem, otevřou se zákonodárcům nové obzory. Kdo se jednou pustí do okrajování svobody, k níž patří nejen nedotknutelnost vlastnictví, ale i právo boháčů i chudáků kandidovat a přijímat jakékoliv veřejné funkce, nebude vědět, kdy přestat. Okrajovat svobody pod záminkou nějakých bohulibých okolností začíná být stále víc v módě. Kouří ti komín, šup a máš komisi v domě, byť komín kouří třeba jen podle udání souseda. To je jeden z příkladů malicherných. Svorně však malicherné nejsou, utahují svěrací kazajku svobody. A přibývá jich pod záštitou nějakého zdánlivě rozumného důvodu. … Lex Babiš malicherný není, nýbrž zásadní. Boháč a ministr drží v rukou mocný nástroj na ovlivňování lidí - tisk, rádia, internet. Má obrovské možnosti, jak chování státu upravovat ku prospěchu svých firem. Propaganda v jeho médiích či pohlcování státních dotací jsou toho důkazem. I tu aféru vyšvindlovaných Čapích dotací, která by stála jiného ministra křeslo, dokáže mediální Babiškombajn tak šikovně přišlápnout, až mizí v mlhách, v nichž se Babiš sám jeví jako šikovný podnikatel, nikoliv jako podvodník. Dotace a média, hnací síla pro vznik zákona Babiš a majetek.
PoznámkaKomentář k uplynulému týdnu.
ZdrojReflexDatum8.12.2016
Číslo49Strana19Rok2016

HeslobabiškomunismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslívznikne babiškomunismus, jejž také předpověděl Marx
TitulekCo mám dělat?RubrikaČtenáři Reflexu - Reflex čtenářům
AutorKarel SteigerwaldPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJako laik nechápu, proč Agrofert existuje, když se sám bez miliardových dotací neuživí. Agrofert nemusí přece být. Kdyby zanikl, jeho majitel by sice nebral zisky, ale zaměstnanci by mohli pracovat někde jinde, kde se uživí bez dotací, jež musíme Agrofertu všichni platit. Spousta nedotovaných firem hledá zaměstnance. Helena Hlavatá//Já to nechápu také, ale jsem také laik. Netýká se to jen Agrofertu a cílem je asi, aby dotace postupně pobíraly všechny firmy. Seberou se jim na to zisky a v dotacích podle pětiletého plánu je rozdá vláda podle toho, jak je která firma užitečná a kolik čeho budou v pětiletce lidi potřebovat. Z firem se stanou plánované pobočky jediné obrovské firmy, státu. Tak nenásilně vznikne nový společenský řád, který už tu byl. Po válečném komunismu, stalinském komunismu, maokomunismu, reálném komunismu, korejském náboženském komunismu a eurokomunismu vznikne babiškomunismus, jejž také předpověděl Marx.
PoznámkaOdpovědi na dotazy čtenářů.
ZdrojReflexDatum2.5.2019
Číslo18Strana7Rok2019

HesloBabišlandSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslístojíme u modrého plotu, za nímž se rozkládá Babišland
TitulekWittenberg: Tady je BabišovoRubrikaTéma
AutorVladimír ŠevelaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextThomas Glaubig, štíhlý, šlachovitý a energický muž, na svých 59 let příliš nevypadá. Za časů NDR mu kvůli kritice režimu úřady zakázaly vykonávat práci turistického průvodce, od roku 1990 však návštěvníky po Wittenbergu zase provádí. Na cestě od kostela, kde před půl tisíciletím kázal Martin Luther, k chrámu, na nějž tento teolog v říjnu 1517 přibil svých slavných 95 tezí a odstartoval tím reformační hnutí, se pan Glaubig neopomene zastavit také u dvou nově rekonstruovaných středověkých domů na hlavním náměstí. Nedávno je za 12 milionů eur koupil český ministr financí Andrej Babiš. … Jméno českého politika je ve Wittenbergu spíše neznámé, a to přesto, že miliardář - ještě coby majitel koncernu Agrofert, jehož vlastnictví v lednu převedl na svěřenský fond - koupil zdejší bezkonkurenčně největší firmu, obří chemičku SKW Piesteritz. K tomu další Babišem ovládaná firma Lieken staví ve městě jednu z nejvýkonnějších velkopekáren v Evropě. … Stojíme u modrého plotu, za nímž se rozkládá Babišland. V rozlehlém areálu Agrochemického parku, v Německu unikátního, vynikají 40 metrů vysoké věže na stáčení čpavku, další jsou určené na výrobu průmyslové močoviny a kyseliny dusičné, k vidění jsou tu obří zásobníky a nejrůzněji spletená nadzemní potrubí.
Poznámka 
ZdrojEgo!Datum7.4.2017
Číslo14Strana19Rok2017

HeslobabišnéSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíreagovala na zavedení EET tím, že začala účtovat lidem "babišné"
TitulekRestaurace účtuje lidem kvůli EET "babišné". Finanční úřad postup zkoumáRubrikaPardubický kraj
Autor(jah, len)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextRestaurace v lovčím zámečku Perníková chaloupka v Rábech u Pardubic reagovala na zavedení EET tím, že začala účtovat lidem za platby pod 99 korun "babišné" - tedy poplatek za to, že musí jejich platbu zaevidovat. Postup už zkoumá finanční úřad, Česká obchodní inspekce rovnou hovoří o porušení zákona. Inspirací se pro majitele podniku Luďka Šorma stala informace Finanční správy, že se podle zákona o EET zanedlouho každá účtenka stane způsobilou ke slosování v chystané státní účtenkové loterii. Ministerstvo financí by ji chtělo spustit do konce června 2017. "Rozhodli jsme se proto plošně nezdražovat naše výrobky, zboží a služby, neboť pivo za EET nemůže. Ale jako součást smluvních podmínek každého prodeje jsme doplnili za tuto nově poskytovanou službu 'zaevidování do EET' smluvní cenu ve výši 10 korun za účtenku. Tato položka bude samozřejmě vyčíslena na slosovatelné účtence včetně DPH," popsal restauratér.
Poznámka 
ZdrojiDnes.czDatum2.12.2016
Číslo Strana Rok2016

HeslobabišnéSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíobjasnění jejich stanovisek k vybírání "babišného"
TitulekEuroposlanec Mach podpoří podnikatele, který účtuje tzv. babišnéRubrikaPolitika
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV sobotu 17. prosince navštíví europoslanec Petr Mach pana Luďka Šorma, provozovatele Perníkové chaloupky (adresa: Ráby č.p. 38, okr. Pardubice). … Od 12:00 hodin zrychlená prohlídka Muzea perníku v Perníkové chaloupce, které vzniklo a už 12 let funguje bez jediné koruny dotací z veřejných rozpočtů, a ve kterém jsou návštěvníci vedeni k zamyšlení nad etickými aspekty pohádky o perníkové chaloupce (Jeníček s Mařenkou nezaklepali, nepozdravili, nepoprosili o perníček, ale kradli, lhali a nakonec i vraždili.). Od 12:30 hodin bude v provozovně rychlého občerstvení "U všech čertů" v Perníkové chaloupce připraven oběd (polévka a guláš nebo řízek s lehkým bramborovým salátem) a tisková beseda za běžného provozu. Uvidíte, jak návštěvníci Perníkové chaloupky reagují na zpoplatnění služby "zaevidování do EET" smluvní cenou 10 Kč/účet. Na tiskovou besedu jsou současně zváni i zástupci Finanční správy a České obchodní inspekce k objasnění jejich stanovisek k vybírání "babišného". Na setkání s Vámi se těší Petr Mach, poslanec Evropského parlamentu za Svobodné a Luděk Šorm, autor projektu a provozovatel Perníkové chaloupky.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojparlamentnilisty.czDatum12.12.2016
Číslo Strana Rok2016

HeslobabišnéSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslívybírat od svých zákazníků "babišné" ve výši 10 korun
TitulekPorušují "babišným" zákon?RubrikaTitulní strana
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextRáby - Desetikorunou proti miliardáři. Tak by se dal ve zkratce popsat boj provozovatele Perníkové chaloupky Luďka Šorma, který od začátku měsíce vybírá od svých zákazníků "babišné" ve výši 10 korun jako poplatek za službu "zaevidování do elektronické evidence tržeb" (EET). … "Žádné výrazně negativní reakce jsme u našich hostů zatím nezaznamenali. Ani tržby nám neklesají. Lidé oceňují, že jsme nezdražili produkty, které tu prodáváme. Tímto krokem jim dáváme možnost přemýšlet o tom, co má větší hodnotu, jestli lízátko za čtyři koruny nebo zavedení sankcí ze strany ministerstva financí v případě nesplnění této nové povinnosti. Přestože podnikatelé nemají možnost přímo ovlivnit řadu faktorů, jako je například kvalita internetového připojení, mohou případné pokuty dosáhnout částky až půl milionu korun. To by byl pro drobné živnostníky ekonomický trest smrti," vysvětlil svůj postoj Luděk Šorm. Pokud navíc zákazníci v Perníkové chaloupce utratí více než 99 korun, jsou účtenky od speciálního poplatku osvobozeny. "Stává se, že když přijdou chlapi na pivo, platí dohromady na jednu účtenku," přiznal Luděk Šorm, který už si za tento postup vysloužil veřejnou kritiku od České obchodní inspekce (ČOI). "Z médií jsem se dozvěděl, že se úřadům 'babišné' nelíbí a že prý porušuji zákon. Tak jsem se hned na ČOI i ministerstvu financí písemně dotázal, jak konkrétně. Zatím jsem žádnou odpověď nedostal," divil se Luděk Šorm.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojPardubický deníkDatum19.12.2016
Číslo Strana1Rok2016

HeslobabišnéSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslípoplatek za evidování platby neboli tzv. babišné
TitulekOdpor vůči EET. Podnikatel si účtuje 10 korun "babišné"RubrikaDomov
Autor(ren)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPoplatek za evidování platby neboli tzv. babišné začala v souvislosti se spuštěním elektronické evidence tržeb účtovat restaurace Perníková chaloupka na Pardubicku. Zákazník zde za vydání účtenky při útratě nižší než 99 korun zaplatí 10 korun. Serveru Echo24.cz to potvrdil majitel restaurace Ladislav Šorm. "Pan Babiš nemá morální kredit na to, aby kázal o morálce. My jsme nikdy nekrátili žádnou tržbu na základě registračních pokladen. To, že všechny podnikatele nazval paušálně zloději, mě to uráží," vyjádřil Ladislav Šorm pro Echo24.cz svůj nesouhlas se zavedením EET. "Rozhodli jsme se plošně nezdražovat naše výrobky, zboží a služby, neboť pivo za EET nemůže. Ale jako součást smluvních podmínek každého prodeje jsme doplnili za tuto nově poskytovanou službu, zaevidování do EET smluvní cenu ve výši 10 korun za účtenku. Tato položka bude samozřejmě vyčíslena na slosovatelné účtence včetně DPH," uvedl majitel podniku Luděk Šorm na stránkách svého podniku. O případu podnikatele jako první informoval Babišův server iDnes.cz.
PoznámkaEET - Elektronická evidence tržeb. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojecho24.czDatum2.12.2016
Číslo Strana Rok2016

HeslobabišnéSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíněkde vydávají účtenky "postaru", jinde zdražili nebo zavedli "babišné"
TitulekNevěř mEETům, které ti bulíkujíRubrikaBlog
AutorLumír VithaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTak už jEETo tady. Už to spustili. A už taky víme, že někde ještě vydávají účtenky "postaru", jinde zdražili nebo zavedli "babišné" a teď z toho mají na krku ouřad. Co to ale je, to EET? Co to stojí, co to obnáší, co to přinese? A komu? Mezi bulíky koluje spousta mýtů a pověr o láci a spasitelnosti EET, která jediná teprve se zlodějíčky zatočí a podnikatelské prostředí narovná… Pojďme si k nim něco říci. Mýtus první - EET přinese státu spoustu nových informací k odhalení daňových podvodníků. Nepřinese. Už teď platí povinnost mít registrační pokladny, které každou účtenku, každý nákup evidují. EET pouze duplicitně zaznamenává transakce ještě na serverech MF. Jen naiva může doufat, že jen tam. Ale o tom níže.
PoznámkaEET - Elektronická evidence tržeb. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojiDnes.czDatum3.12.2016
Číslo Strana Rok2016

HeslobabišnéSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíptát se po smyslu babišného (platba za evidenci platby)
TitulekBabišnéRubrikaSlovo
AutorVeronika VodrážkováPostavení autorapracovnice Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV pohádkách chamtiví rádci vybírají poplatky zcela absurdní - pro ně výhodné, pro poddané zdrcující, např. daň ze vzduchu. I občan současnosti laje politikům a ptá se po smyslu julínkovného (poplatky u lékaře) a nejnověji také babišného (platba za evidenci platby). Ještě větší vztek v nás vře, slyšíme-li, že poslanec obdržel ke svému platu navíc telefonovné a - bez legrace - také sedné (odměna za "vysezené" schůze), zatímco my platíme lékovné za recept na léky nebo korkovné za to, že nám v některých restauracích otevřou vlastní víno.
Poznámka 
ZdrojPátek Lidových novinDatum3.3.2017
Číslo9Strana5Rok2017

HeslobabišobijecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíjeden z největších "babišobijců" v ČSSD
TitulekVšichni proti všemRubrikaNázory a komentáře
AutorPetr KolářPostavení autorazástupce šéfredaktora
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPo vyostřených Ne v předvolebních kampaních přišel sňatek, byť s veřejně deklarovanými výhradami a odůvodňováním, že jinak to nejde, pokud se k moci nemá dostat ten či onen. Za jistý "balonek" lze považovat slova Milana Chovance v pátečním Právu. Jeden z největších "babišobijců" v ČSSD odpovídal na dotaz, zda je možná opětovná koalice s ANO. "Koalice s ANO, kde bude premiér Andrej Babiš, je pro nás téměř nemyslitelná. Otázka je, jestli tady bude realizovatelná nějaká jiná forma koalice, ty se dělají po volbách. A pro nás je z mého pohledu naprosto nepředstavitelná jakákoli koalice s extremisty anebo za jejich podpory. To je věc, kterou vylučuji." Tak vidíte. Ono to půjde, a ne že ne… Premiér Bohuslav Sobotka mezitím hledá kandidáta na prezidenta proti Miloši Zemanovi.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum5.6.2017
Číslo24Strana31Rok2017

HeslobabišobijecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíukázal se i jako užitečný "babišobijec" v kauze policejní reformy
TitulekHledá se nejunavenější ministr!RubrikaPolitika
Autor(map, mim)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdo je unaven, půjde z kola ven! S tím teď obchází své ministry premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Po volebním fiasku musí něco udělat už proto, aby se na volebním sjezdu strany ukázal jako rozhodný lídr. "Někteří kolegové jsou unaveni a potřebují vystřídat," napsal spolustraníkům. A do 10. prosince prý najde ty nejvíc zmožené vládnutím. Kdo má tedy jakou šanci být vypátrán a hozen přes palubu? … Milan Chovanec (46), ministr vnitra//Ač premiérův rival každým coulem, je nejméně ohrožený. Sice Sobotku mohou strašit jeho těsné vazby na Hrad i pochybnosti, zda lánská schůzka byla poslední zradou… Jenže Chovanec se u lidí výrazně zapsal svým tažením proti migrantům, což ČSSD přináší body. A ukázal se i jako užitečný "babišobijec" v kauze policejní reformy. Šance na vyhazov podle Blesku: 0,5 %
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojBleskDatum8.11.2016
Číslo Strana2Rok2016

HeslobabišobijecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíroli hlavního babišobijce asi opanoval
TitulekJeště přijde hlad po politicíchRubrikaNázory
AutorMartin WeissPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextODS je stále tady a zjevně bude dál. To před dvěma lety, kdy její činitelé museli odpovídat na otázky, zda se nerozpadnou, nezruší či nesloučí, nebyla jasně daná věc. Ale její podpora se stabilizovala na číslech, která jako by odpovídala tomu, že se skutečně rozdělila. Je to hodně, nebo málo? Za rozhodující devizu považuju předsednictví Petra Fialy. To, že vyřizovat ji co nejčastějším opakováním slova "kmotři" považují za nosné už jen Andrej Babiš a jeho novináři, je hlavně Fialova zásluha. Někteří pozorovatelé z jeho vedení nejsou nadšeni, vidí ho jako neprůbojného, ne dost obratného vyjednavače, ne dost pohotového v uchopování politických příležitostí. Byli s tímto soudem hotovi už asi měsíc po Fialově nástupu a po dvou letech mají pocit, že dnes už na jejich slova došlo. Je sice pravda, že Fiala, jenž temperamentem nezapře profesora, kterým je, nedokáže zasazovat tak účinné rétorické zásahy vládě tak jako Miroslav Kalousek, který skutečně ve vedení parlamentního boje nemá konkurenci a v očích širší veřejnosti roli hlavního babišobijce asi opanoval. Lepšího nenajdete. Jenže člověk si může nechat před očima defilovat Kalouskovy největší hity - a pak se zeptat: ale co mu to bylo platné? A podívat se na průzkumy a najít tam celkem jasnou odpověď. Ke zdvojnásobení podpory tudy cesta nevede.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojecho24.czDatum17.1.2016
Číslo Strana Rok2016

HeslobabišobijecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíhlavní parlamentní babišobijci, tedy zejména TOP 09 a Miroslav Kalousek
TitulekMiroslav Babiš: dluhů se zbavíšRubrikaNázory
AutorPetr KamberskýPostavení autorakomentátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV tichosti se nám rodí další letní skandál: nenasytný ministr financí chce schramstnout peníze zdravotních pojišťoven a vláda, ó hrůzo, mu to bez větších debat posvětila. Chlívek výjimečně nemá k věci vyhraněný postoj, ale nejvíce jej zajímá, zda se k honu na ministra financí přidají hlavní parlamentní babišobijci, tedy zejména TOP 09 a Miroslav Kalousek. Babiš se totiž chystá udělat zhruba to, co nestihl… ano, Kalousek. Ten sice nemluvil o zdravotních pojišťovnách, ale do systému v roce 2018 spadnou všechny příspěvkové organizace: od Ředitelství silnic a dálnic až po naprostou většinu nemocnic. Kdo sledoval zprávy, musí být zděšen. Zdravotní pojišťovny budou muset převést své účty od komerčních pojišťoven k České národní bance, a přijdou tak o peníze z úroků. "Pokud bychom přišli o úroky z peněz na bankovních účtech, jež tvoří zhruba třetinu příjmu fondu prevence, museli bychom naše preventivní programy odpovídajícím způsobem omezit," varuje mluvčí OZP Mario Böhme. Prostě hrůza.
PoznámkaOZP - Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum27.6.2015
Číslo Strana10Rok2015

HeslobabišobijecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíprvní místopředseda a hlavní "babišobijec" Miroslav Kalousek
TitulekKdo vlastně vyhrál tyto volby? To je otázka za milion. Babišův marketing? ANO, ale… Proč třeba Fiala ryčí blahem?Rubrika 
AutorAnna VančováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV tuto chvíli si každý, kdo se, ať právem či neprávem nazývá politologem, láme hlavu nad výsledky komunálních a senátních voleb, které skončily včera, ale spočítáno bylo definitivně až v neděli ráno. Není divu, takové množství politických uskupení, které letos kandidovalo, zamotalo hlavu nejen Českému statistickému úřadu, voličům ostatně také. Kdo jsou tedy vítězové a kdo poražení? Nutno říci, že to se zjistí teprve v příštích dnech. … "Jsem potěšen, že tentokrát přišlo k volbám více lidí… Nevíme ještě konečné výsledky, ale je na čase, abych poděkoval všem voličům, že šli k volbám. Samozřejmě mě nejvíce těší ti, kteří hodili hlasy TOP 09, to je samozřejmé. Teď musíme počkat, jaký bude konečný výsledek," uvedl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v sobotu večer, aniž by na sobě dal znát zklamání. "Připojuji se k poděkování pana předsedy našim voličům za důvěru… Velmi rád bych také poděkoval všem našim kandidátům, jak členům naší strany, tak nestraníkům, kteří šli na kandidátkách TOP 09 do komunálních a senátních voleb prosazovat jasně čitelné hodnoty… TOP 09 může být někomu sympatická a jinému nesympatická, ale vychází z hodnotových principů a je nositelkou konzervativních hodnot. Je jasné, co budou naši kandidáti, kteří získají důvěru, prosazovat a čemu budou naopak bránit," dodal první místopředseda a hlavní "babišobijec" Miroslav Kalousek.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojkrajskelisty.czDatum12.10.2014
Číslo Strana Rok2014

HeslobabišofilSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíje tu nějaký Čermák, proslulý babišofil, jemuž jest Babiš zjevně drahý
TitulekFrancie: V tichosti se zavádí trestný čin rouháníRubrikaZahraničí
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNo potěš pánbu - čím se lišíte od islámských fundamentalistů? Je tu na Psu nějaký Čermák, proslulý babišofil, jemuž jest Babiš zjevně drahý. Jste-li to Vy, pak se táži - není urážka Babiše ve Vašich očích taky rouháním? A pakliže ano, jak mají být rouhači Potrestáni - záměrně píšu velké P, abych zdůraznil důležitost a význam takového potrestání. Kupříkladu rouhači určitě s rouháním přestanou, budou-li postříleni kalachem jako ti francouzští redaktoři.
PoznámkaDiskuse k článku. Staženo z https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/francie-v-tichosti-se-zavadi-trestny-cin-rouhani.A200716_224109_p_zahranici_wag/diskuse
Zdrojneviditelnypes.czDatum18.7.2020
Číslo Strana Rok2020

HeslobabišoidSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslídehonestovat kritiky Babiše, to by vám babišoidům šlo perfektně
Titulek Rubrika 
AutorRadek BarcalPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDehonestovat oprávněné kritiky Babiše za každou cenu a obracet realitu naruby, to by vám babišoidům šlo perfektně… s uvažováním už je to podstatně horší…
PoznámkaStaženo z https://twitter.com/7ambra7/status/1237730458395447296
ZdrojTwitterDatum11.3.2020
Číslo Strana Rok2020

HeslobabišoidníSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíten váš babišoidní bordel fakt jako neokecáš
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTy blbečku, tohle vykládal sám ministr Blatný… navíc se ani při takhle nízkém počtu vakcín nedokážou shodnout se SÚKL a lítá jim někde nezvěstných 2000 vakcín… hele, ten váš babišoidní bordel fakt jako neokecáš.
Poznámka 
ZdrojTwitterDatum6.1.2021
Číslo Strana Rok2021

HeslobabišoidníSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíuvnitř @PiratskaStrana se má čile k světu babišoidní embryo
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextFirma pirátského politika dodává roušky i úřadům, kde vládnou spolustraníci. Skoro to vypadá, že uvnitř @PiratskaStrana se má čile k světu babišoidní embryo - a piráti se ho neumí zbavit. @PiratIvanBartos, @JakubMichalek19, to mu fakt neumíte dát kopačky?
Poznámka 
ZdrojTwitterDatum13.3.2021
Číslo Strana Rok2021

HeslobabišologSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslítichou cestou se ze mne stává babišolog
TitulekBabišovská volební kampaňRubrikaUdálosti
AutorBohumil DoležalPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZ jakési setrvačnosti pravidelně sleduji hlavní babišoviny. Tichou cestou se ze mne stává babišolog. A chtěl bych se svěřit s nevšedním čtenářským dojmem z babišovin ze všech nejbabišovatějších, tj. z LN. Tento pátek a sobotu věnují znovu a na prvních stránkách pozornost "kauze LN", totiž případu Pelta. "Vyšetřovatelé" prý "díky telefonním odposlechům a nastraženým odposlouchávacím zařízením tvrdí", že pan Pelta a paní Kratochvílová "sestavovali" (nikoli sestavili! bd) seznam osob, které je třeba upřednostnit při přidělování dotací. V LN hned alibisticky podotýkají, že "ze samotného seznamu samozřejmě nelze vyvozovat spoluúčast osob, které se na něm ocitly". Tedy trestně právní odpovědnost, dodejme. Na seznamu jsou premiér Sobotka, Karel Březina, exministryně Valachová, Petr Šelepa (ČSSD), předseda ÚS Rychetský (kterého si lidé s ČSSD spojují), z "tradičních stran" ještě místopředseda KDU-ČSL Jurečka (navíc přímo mezi obviněnými teď figuruje Miroslav Jansta z ČSSD). Aby se neřeklo, v LN zmínili ještě Vokřála a Turečka z ANO. Právník pana Pelty k tomu řekl, že "novinářská obec disponuje údajnými odposlechy a dokumenty, které nemá ani obhajoba k dispozici". Jakápak novinářská obec! Pan Koutník a paní Surmanová z obmyšlených Babišovin.
PoznámkaStaženo z http://www.bohumildolezal.cz/texty/rs3605.html
ZdrojInternetDatum30.7.2017
Číslo Strana Rok2017

HeslobabišománieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslífenomén poslední doby by se dal nazvat babišománie
TitulekTunelování AgrofertuRubrikaArchiv
AutorMiloslav ĎurišPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextFenomén poslední doby by se dal nazvat babišománie. Všichni sledují, hodnotí, kritizují, všude samý Babiš. Pochopitelně kritikům neleží na srdci nic jiného než spravedlnost. Akorát orgány spravedlnosti nekonají. Proč asi? Protože kritikům chybí důkazy, kterých by se orgány mohly chytit a Babiše zavřít. Nikdo nepodává trestní oznámení, protože akorát někde něco slyšel nebo si přečetl v novinách či viděl a slyšel v televizi. Od Babiše by tady pes kůrku nevzal. Jenomže pokud by měl každý na začátku svého znaleckého posudku na Babiše jednou nebo dvěma větami uvést, čím on sám přispěl k budování našeho kapitalismu a blahu tohoto národa, asi by těch příspěvků podstatně ubylo. Jinak řečeno, pokud bychom se k tomu blahobytu mohli prožvanit, tak už jsme jej dávno měli. Ale nechme to na volby. Naši takzvaní obyčejní lidé nejsou tak hloupí, jak se mnozí znalci domnívají.
PoznámkaDiskuse k článku. Staženo z http://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2017-03-14
ZdrojInternetDatum14.3.2017
Číslo Strana Rok2017

HeslobabišomédiumSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekK čemu jsou boháčům univerzity Kolik milionů na "dobro" všeho druhu udělá z Kellnera gentlemana?RubrikaČesko
AutorPavel ŠplíchalPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBakalomédia, Babišomédia, Křéťomédia. Na skutečnost, že je český mediální trh rozdělený mezi několik málo českých miliardářů a finančních skupin, jsme si už zvykli. Dokud se naráz do politiky a do médií nevrhnul Andrej Babiš, často to ani nebylo považováno za problém. O podobě médií má přece rozhodovat trh stejně jako o všem ostatním. A taky to dělá. Korporace mají svoje zájmy, svoje média, PR agentury a svoje politiky, akorát Babiš tuto neoliberální dělbu moci narušil tím, že je sám sobě politikem. Co zatím v Česku působící korporace a jejich majitelé nemají, jsou veřejné univerzity. Nebankovní společnost Home Credit jakožto "Hlavní Partner Karlovy Univerzity" nakonec vyvolala takový odpor, že sama raději od smlouvy s univerzitou odstoupila. Vytvořit si pozitivní mediální obraz se jí nepovedlo, naopak se znovu začala propírat neslavná (a často i nelegální) praxe této společnosti, vazby jejího majitele Petra Kellnera na Čínu a na českou politiku a celá PR operace se obrátila sama proti sobě. Po prohlášeních akademiků, kterým vadila zejména pasáž o tom, že se univerzita zavazuje nepoškozovat dobré jméno Home Creditu, rektor Tomáš Zima prohlásil, že kdyby od smlouvy neodstoupil Home Credit, udělal by to sám.
PoznámkaStaženo z https://a2larm.cz/2019/10/k-cemu-jsou-bohacum-univerzity/
Zdroja2larm.czDatum16.10.2019
Číslo Strana Rok2019

HeslobabišonovinářkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíteď s "investigativním" dotazem přišla babišonovinářka
TitulekPetra Paroubková: Babiš lže a je navíc paranoidní. Ale to se estébákům stává…Rubrika 
AutorPetra ParoubkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSám útočit nemá odvahu, tak posílá popravčí četu ze svých novin. Babišonovinářka zcela nečekaně přepadla mého muže s "pár dotazy". Trefila kozla. Vytáhla "kauzu" kolem mého řeckého domu, vlastně půlky dvojdomku. "Kauza" byla rychle zapomenuta, jelikož se prokázalo, že jsem vše řádně zaplatila bankovními převody. "Kauza" měla šanci pokračovat, když novináři zjistili, že mi chyběla částka z ceny za dům. Na pár týdnů jsem měla osobní půjčku, kterou jsem rovněž řádně bankovním převodem splatila i s běžným úrokem. Médiím jsem na jaře 2011 nabídla, aby nahlédly do mých bankovních výpisů, které vše potvrzovaly. Možnost využila jediná novinářka z Blesku. Nic nenapsala, poněvadž nebylo co. A teď s "investigativním" dotazem přišla babišonovinářka. Místo mne se však ptala mého muže. Trochu divné, když mu půlka dvojdomku nepatří. Je lepší psát o lídrovi kandidátky, který by mohl ohrozit Babišův výsledek, než o jeho manželce. O té už Babiš dvakrát mluvil a dvakrát lhal. Nejdřív, že ji neviděl u zmiňovaného expolitika, ale až později. Pak lhal, že jsem napsala knihu a chtěla, aby ji vydal. Chce lhát i teď? Nebo si něco babišonoviny vymyslí, aby mohly Paroubka, tedy jednoho z mála lidí, kteří se nebojí o Babišovi říkat nahlas pravdu, poblinkat?
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojvasevec.czDatum13.5.2014
Číslo Strana Rok2014

HeslobabišonovinySlovní druh / typ heslapodst. ž. pomn.
Podheslíkdyž chce nějaký chytrák z "babišonovin" udělat kauzu
TitulekInstitut Václava Klause mladšíhoRubrikaRozhovor týdne
Autor Postavení autora 
MluvčíVáclav Klaus ml.Postavení mluvčíhočlen ODS
KontextNa rozdíl od vás si čas od času zamudruje váš otec, který v minulosti s ODS nějaké ty volební úspěchy udělal. V září na portálu iDnes prohlásil, že "co předvádí ODS, je strašně slabé, neambiciózní, navíc nepravicové". A že průlom neočekává ani ve volbách do sněmovny, protože když vidí hesla a billboardy ODS, vrtí hlavou a říká si, "že si snad dělají legraci". Co vy na to? | Ale no tak… Otec má řadu vynikajících vlastností jako třeba konzistenci názorů či odvahu jít sám proti všem. Ale také má samozřejmě nějaké věci, které by mohl vylepšit. Jednou z nich je, že každému novináři naletí na jakoukoli otázku a začne ji rozebírat namísto toho, aby řekl: Bez komentáře. Takže když chce nějaký chytrák z "babišonovin" udělat kauzu, běží se zeptat do Institutu Václava Klause, co si otec myslí o stavu české pravice a o ODS. A jistě se něco "použitelného" dozví. No, a s věkem se to moc nezlepšuje. Včetně kritičnosti. Pro tátu je tenhle kretén, tamten kretén a ten třetí taky kretén. Vesměs je na tom všem trochu pravdy, ale moc se z toho nevybuduje.
PoznámkaAutoři: Petr Kolář, Filip Nachtmann.
ZdrojTýdenDatum9.1.2017
Číslo3Strana19Rok2017

HeslobabišonovinySlovní druh / typ heslapodst. ž. pomn.
Podheslíbabišonoviny odkrývají svůj pravý smysl
Titulek Rubrika 
AutorJiří ParoubekPostavení autorapředseda LEV 21
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextParoubek: Babišonoviny odkrývají svůj pravý smysl # … Ve včerejších textech, které se objevily nejprve v tištěném vydání Mladé fronty a následně i na serverech iDnes.cz a Lidovky.cz, jsem byl posměšně vyobrazen jako člověk, o kterého není nikde zájem. Citace byly vytrženy z kontextu, často dezinterpretovány a článek byl uměle posazen do zesměšňující podoby. Uvedu tedy věci na pravou míru. Předně je mi zcela jasné - vzhledem k vlastníkovi těchto novin - odkud vane vítr. A proč vane a jak vane. V poslední době jsem opakovaně upozorňoval na to, že Andrej Babiš nemá dostatečnou kvalifikaci pro to, aby zastával funkci ministra financí. O tom jsem přesvědčen a na tomto názoru nic nezmění ani tato "drobná" kampaň jeho věstníků. Stejně tak, jako jsem přesvědčen, že člověk, který je evidován jako agent komunistické státní bezpečnosti, by neměl zastávat jakoukoliv vysokou ústavní funkci. Zastrašit podobnými články se rozhodně nenechám a budu to opakovat.
PoznámkaTitulek polemiky. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojparlamentnilisty.czDatum19.11.2013
Číslo Strana Rok2013

HeslobabišonovinySlovní druh / typ heslapodst. ž. pomn.
Podheslízpráva, která obsadila místo mezi hlavním zpravodajstvím babišonovin
TitulekHlody středeční aneb miluji naše médiaRubrika 
AutorPetr PaulczynskiPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextA zpráva, která dnes obsadila místo mezi hlavním zpravodajstvím babišonovin. Pšoukající krávy vyhodily do povětří kravín. Stačila jedna jiskra. Německou vesničkou Rasdorf otřásl v pondělí výbuch. Viníkem bylo devadesát nadmutých krav, které kravín naplnily metanem. Dílo zkázy dokonal elektrický výboj. Jedna kráva prý denně vyprodukuje přibližně 500 litrů metanu. Metan patří mezi skleníkové plyny a chov krav má tak podíl na znečišťování životního prostředí. Jak prdy znečišťují životní prostředí je vidno na demonstračním snímku.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojblog.idnes.czDatum28.1.2014
Číslo Strana Rok2014

HeslobabišonovinySlovní druh / typ heslapodst. ž. pomn.
Podheslínebo si něco babišonoviny vymyslí
TitulekBabiš lže a je navíc paranoidní. Ale to se estébákům stává…Rubrika 
AutorPetra ParoubkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSám útočit nemá odvahu, tak posílá popravčí četu ze svých novin. Babišonovinářka zcela nečekaně přepadla mého muže s "pár dotazy". Trefila kozla. Vytáhla "kauzu" kolem mého řeckého domu, vlastně půlky dvojdomku. "Kauza" byla rychle zapomenuta, jelikož se prokázalo, že jsem vše řádně zaplatila bankovními převody. "Kauza" měla šanci pokračovat, když novináři zjistili, že mi chyběla částka z ceny za dům. Na pár týdnů jsem měla osobní půjčku, kterou jsem rovněž řádně bankovním převodem splatila i s běžným úrokem. Médiím jsem na jaře 2011 nabídla, aby nahlédly do mých bankovních výpisů, které vše potvrzovaly. Možnost využila jediná novinářka z Blesku. Nic nenapsala, poněvadž nebylo co. A teď s "investigativním" dotazem přišla babišonovinářka. Místo mne se však ptala mého muže. Trochu divné, když mu půlka dvojdomku nepatří. Je lepší psát o lídrovi kandidátky, který by mohl ohrozit Babišův výsledek, než o jeho manželce. O té už Babiš dvakrát mluvil a dvakrát lhal. Nejdřív, že ji neviděl u zmiňovaného expolitika, ale až později. Pak lhal, že jsem napsala knihu a chtěla, aby ji vydal. Chce lhát i teď? Nebo si něco babišonoviny vymyslí, aby mohly Paroubka, tedy jednoho z mála lidí, kteří se nebojí o Babišovi říkat nahlas pravdu, poblinkat?
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojvasevec.czDatum13.5.2014
Číslo Strana Rok2014

HeslobabišonovinySlovní druh / typ heslapodst. ž. pomn.
Podheslíbabišonoviny - další ukázka nezávislosti českých novinářů
TitulekNajde česká politika východisko ze slepé uličky?Rubrika 
AutorJiří ParoubekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVolební výsledek strany LEV 21 skončil v těchto volbách neúspěchem. A jak by ostatně měl také skončit s omezenými finančními zdroji a s velmi omezeným přístupem do médií. Média ze stáje Z. Bakaly plně uspokojují jeho mstivost, neboť tento milý muž kdysi došel k názoru, že jsem nebezpečím pro jeho byznys s byty OKD. Hájil jsem na rozdíl od Kalouska, Nečase a Sobotky nesmlouvavě zájmy nájemníků bytů OKD a chtěl jsem Bakalu donutit k jejich prodeji výhodnému pro nájemníky, jak to ostatně veřejně slíbil. Dva roky po sněmovních volbách se Z. Bakala v rozhovoru v MFD pochlubil, že zabránil mému premiérství. Pravici daroval pro tento účel před volbami desítky milionů. Takže suma sumárum, jeho média o mně nenapíší nic pozitivního. … Také babišonoviny - další ukázka nezávislosti českých novinářů - jsou úžasné. Myšlenkové konstrukce týkající se financování strany LEV 21 budou ještě následovat. Kdyby alespoň hoši využili analytiku Babišova FAÚ, měli by to přesně. Ale to oni zrovna nepotřebují. To by nebylo ono. Raději budu fabulovat. Zdá se, že také Blesk a Aha nabírají kurs, řekněme, pozitivní neutrality vůči A. Babišovi. Uvidíme jejich další vývoj.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojparlamentnilisty.czDatum27.5.2014
Číslo Strana Rok2014

HeslobabišonovinySlovní druh / typ heslapodst. ž. pomn.
Podheslídnešní rozhovor v babišonovinách je opravdu zábavný
TitulekParoubek: Tachecí zapomněla Vladimíru Dlouhému položit zásadní otázkyRubrika 
AutorJiří ParoubekPostavení autoraexpremiér a předseda strany LEV 21
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVolební procesy mají někdy ironické osudy. Dnešní rozhovor V. Dlouhého, nově zvoleného šéfa hospodářské komory, v babišonovinách je opravdu zábavný. Pan Dlouhý v něm hodnotí kdekoho, Babiše, Zemana…, tazatelka se však poněkud zapomněla optat na to, kterak se V. Dlouhý podílel v 90. letech jako mimořádně vlivný ministr průmyslu a obchodu na rozvrácení českého průmyslu. Z tohoto rozvratu se některá odvětví českého průmyslu (cukrovarnictví a další) dodnes nevzpamatovala. Opravdu skvělý kádr české pravice. Gratuluji členům hospodářské komory k jejich rozhodnutí.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojparlamentnilisty.czDatum4.6.2014
Číslo Strana Rok2014

HeslobabišováníSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíslovník, který si začíná říkat o výraz "babišování"
TitulekDobártováno, teď se babišujeRubrikaPublicistika
AutorJiří PehePostavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOdpor Andreje Babiše vůči umístění sociálnědemokratického náměstka na ministerstvo financí nastoluje řadu otázek ve vztahu k Babišově působení v politice. Tak především vláda, i koaliční, není "soubor volných elektronů", použijeme-li slovník někdejšího premiéra Petra Nečase. Nemůže sestávat ze vzájemně nezávislých ministerských lén a stranických hájemství, v nichž si každý pán dělá, co chce. Je to kolektivní orgán, se společným programem. Pokud projednávaný zákon o státní službě zcela nezruší systém politických náměstků, mělo by být zcela přirozené, že když je ministr z jedné strany, jsou jeho "političtí" náměstci ze stran ostatních. V politice sice každá strana soupeří s každou další o přízeň voličů, ale sejde-li se několik stran ve vládě, mělo by být v jejich zájmu pracovat jako tým. … Je ale také možné, ba dokonce pravděpodobné, že voliči začnou být na podobný nedostatek týmového ducha a slovník, který si začíná říkat o výraz "babišování", brzy alergičtí. … I Nečasova vládní koalice měla jednu stranu, kterou de facto vlastnil bohatý podnikatel s mesiášským komplexem. Ten pro změnu do omrzení "bártoval". Jak dopadl on i vláda, už víme.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum27.1.2014
Číslo Strana6Rok2014

HeslobabišovatSlovní druh / typ heslaslov. ned.
Podheslídobártováno, teď se babišuje
Titulek RubrikaPublicistika
AutorJiří PehePostavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDobártováno, teď se babišuje # Odpor Andreje Babiše vůči umístění sociálnědemokratického náměstka na ministerstvo financí nastoluje řadu otázek ve vztahu k Babišově působení v politice. Tak především vláda, i koaliční, není "soubor volných elektronů", použijeme-li slovník někdejšího premiéra Petra Nečase. Nemůže sestávat ze vzájemně nezávislých ministerských lén a stranických hájemství, v nichž si každý pán dělá, co chce. Je to kolektivní orgán, se společným programem. Pokud projednávaný zákon o státní službě zcela nezruší systém politických náměstků, mělo by být zcela přirozené, že když je ministr z jedné strany, jsou jeho "političtí" náměstci ze stran ostatních. V politice sice každá strana soupeří s každou další o přízeň voličů, ale sejde-li se několik stran ve vládě, mělo by být v jejich zájmu pracovat jako tým. … Je ale také možné, ba dokonce pravděpodobné, že voliči začnou být na podobný nedostatek týmového ducha a slovník, který si začíná říkat o výraz "babišování", brzy alergičtí. … I Nečasova vládní koalice měla jednu stranu, kterou de facto vlastnil bohatý podnikatel s mesiášským komplexem. Ten pro změnu do omrzení "bártoval". Jak dopadl on i vláda, už víme.
PoznámkaTitulek komentáře.
ZdrojPrávoDatum27.1.2014
Číslo Strana6Rok2014

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   19 08 2022