Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
hollanderpodst. m.
…biky, BMX nebo crossy, ale pohodlná kola - skládací i ta s elektrickým pohonem. … Částečně teď kola těží ze zájmu o všechno v retro stylu. Na ulicích tak můžete potkat nablýskané kousky podobné tomu, na němž jezdila Magda Vášáryová v Postřižinách. Je to klasické jízdní kolo, kterému lidi z branže říkají "hollander", tedy kolo podle holandského vzoru. Většinou jsou černá nebo tmavě hnědá, ale dnes už si je můžete nechat nabarvit podle svého…Magazín Víkend Dnes
2012
hollandistapodst. m.
Podle původních odhadů se měl prezidentem stát vítěz pravicových primárek, jenomže na nebohého Françoise Fillona už týdny prší odhalení o tom, jak nechal vyplácet z parlamentního rozpočtu svou manželku, dceru i syna coby své asistenty či jak přijímal opulentní dary od bohatých podnikatelů (saka, hodinky…). Poté, co proti němu bylo…Reflex
2017
hollandistapodst. m.
Vrcholící prezidentská kampaň ve Francii, kde se téměř všichni kandidáti staví do role zachránců "nemocné republiky", aniž předestřeli propracovaný hluboký reálný plán, dokládá všeobecnou bezradnost politiků. Nikdo z nich zatím nemá opravdu nosný program, jakou další cestu Francouzům nabídnout. Jen Emmanuel Macron v pondělní večerní televizní debatě kandidátů v tomto…Právo
2017
hollandovecpodst. m.
Nahoře duněla hudba, na pódiu se občas objevil některý ze socialistů, po okraji náměstí šly hromadně na odbyt buřty, pivo a víno, někteří ochotně nalévali ze svých lahví víno i ostatním. A když se před půl desátou objevil na obří obrazovce i Hollande, lidé ztichli. Téměř po každé větě svého…Lidové noviny
2012

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   26 01 2022