Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2022-07-01. <http://neologismy.cz/>.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
husajnovecpodst. m.
Hledán. Američané dali do oběhu hrací karty s husajnovci.Týden
2003
husajnovecpodst. m.
To se ale úplně nedaří už kvůli sveřeposti, s jakou hrdinka Joanna zastává opačný pól iráckého nacionalismu. Čtenář je od začátku nucen ke konzumaci nutně černobílých závěrů, které mají obhájit spravedlivou kurdskou věc proti bestiálnosti husajnovců, baasistů a všech odpůrců kurdské samostatnosti. I bez dogmatického školení lze ovšem na Joannině…A2
2008
husajnovskýpříd.
Během největší vojenské operace roku 2004 v Iráku bylo zabito 1600 partyzánů (ze tří tisíc odhadovaných), padlo 38 Američanů (z deseti tisíc nasazených). Počet sunnitských (prokajdističtí) a šíitských (proíránští) džihádistů nebude zřejmě tak velký. Jádro protiamerického odporu tvořili vojáci, příslušníci speciálních jednotek i tajných služeb a policie husajnovského režimu.Týden
2004
posthusajnovskýpříd.
USA samozřejmě nejdou do konfliktu nepřipravené. Do bloků již zaklekli, připraveni rozběhnout se vstříc novým funkcím, členové Iráckého národního kongresu (INC), který bude pravděpodobně sestavovat posthusajnovskou vládu.Redhot
2002
protihusajnovskýpříd.
Počet civilních obětí protihusajnovského tažení je ve srovnání s jinými válečnými konflikty velmi nízký a zdaleka nedosahuje rozměrů masakrů v jiných částech planety…Týden
2003
protihusajnovskýpříd.
Poučení z krizového vývoje # Izrael dokázal irácký jaderný program v roce 1981 zastavit. O dvacet šest let později se mu podobný kousek povedl i se syrským jaderným pokusem, když v září 2007 vybombardoval reaktor v al-Kibar. Mezitím se mu ale bývalý protihusajnovský spojenec proměnil v nepřítele vyšší váhové kategorie. Írán se poučil z Husajnových chyb a svá jaderná zařízení rozptýlil a ukryl. Osiracký scénář již nepřicházel v úvahu, a Izrael se tak ve snaze přibouchnout Íráncům dveře do klubu zaměřil na cílené atentáty na klíčové vědce a také kyberútoky. V roce 2009…Lidové noviny
2021

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   20 06 2022