HeslohusajnovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíhrací karty s husajnovci
TitulekBagdád padl, Saddám zmizelRubrikaSpeciál
AutorDaniel DeylPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHledán. Američané dali do oběhu hrací karty s husajnovci.
PoznámkaPopisek fotografie.
ZdrojTýdenDatum14.4.2003
Číslo16Strana18Rok2003

HeslohusajnovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíbestiálnost husajnovců, baasistů a všech odpůrců
TitulekSe závojem i bez nějRubrikaSpolečnost
AutorZuzana KříhováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTo se ale úplně nedaří už kvůli sveřeposti, s jakou hrdinka Joanna zastává opačný pól iráckého nacionalismu. Čtenář je od začátku nucen ke konzumaci nutně černobílých závěrů, které mají obhájit spravedlivou kurdskou věc proti bestiálnosti husajnovců, baasistů a všech odpůrců kurdské samostatnosti. I bez dogmatického školení lze ovšem na Joannině příběhu rozpoznat hrůznost Saddámova "konečného řešení kurdské otázky", které začalo roku 1987 a vyvrcholilo o rok později v Halabdži největším chemickým útokem na civilní obyvatelstvo v dějinách.
PoznámkaRecenze publikace Márína Nemat: Vězeňkyně z Teheránu. Pravdivý příběh íránské dívky odsouzené k trestu smrti, překlad Naďa Funioková, Jota, Brno 2007.
ZdrojA2Datum9.1.2008
Číslo2Strana23Rok2008

HeslohusajnovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíhusajnovský režim
TitulekIrák roku dva: Cvičiště terorismuRubrikaKronika roku
AutorJosef LandergottPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBěhem největší vojenské operace roku 2004 v Iráku bylo zabito 1600 partyzánů (ze tří tisíc odhadovaných), padlo 38 Američanů (z deseti tisíc nasazených). Počet sunnitských (prokajdističtí) a šíitských (proíránští) džihádistů nebude zřejmě tak velký. Jádro protiamerického odporu tvořili vojáci, příslušníci speciálních jednotek i tajných služeb a policie husajnovského režimu.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojTýdenDatum13.12.2004
Číslo Strana42Rok2004

HesloposthusajnovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíposthusajnovská vláda
TitulekProč musí být Saddám odstraněn?Rubrika 
AutorLuděk StaněkPostavení autorazástupce šéfredaktora
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextUSA samozřejmě nejdou do konfliktu nepřipravené. Do bloků již zaklekli, připraveni rozběhnout se vstříc novým funkcím, členové Iráckého národního kongresu (INC), který bude pravděpodobně sestavovat posthusajnovskou vládu.
Poznámka 
ZdrojRedhotDatum
Číslo11Strana41Rok2002

HesloprotihusajnovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíoběti protihusajnovského tažení
TitulekKdyž má utrpení nevinných tváříRubrikaSpeciál
Autor(pp)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPočet civilních obětí protihusajnovského tažení je ve srovnání s jinými válečnými konflikty velmi nízký a zdaleka nedosahuje rozměrů masakrů v jiných částech planety.
PoznámkaText perexu.
ZdrojTýdenDatum14.4.2003
Číslo16Strana19Rok2003

HesloprotihusajnovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslímezitím se bývalý protihusajnovský spojenec proměnil v nepřítele
TitulekPravidla klubu UranRubrikaOrientace
AutorJan AdamecPostavení autorahistorik
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPoučení z krizového vývoje # Izrael dokázal irácký jaderný program v roce 1981 zastavit. O dvacet šest let později se mu podobný kousek povedl i se syrským jaderným pokusem, když v září 2007 vybombardoval reaktor v al-Kibar. Mezitím se mu ale bývalý protihusajnovský spojenec proměnil v nepřítele vyšší váhové kategorie. Írán se poučil z Husajnových chyb a svá jaderná zařízení rozptýlil a ukryl. Osiracký scénář již nepřicházel v úvahu, a Izrael se tak ve snaze přibouchnout Íráncům dveře do klubu zaměřil na cílené atentáty na klíčové vědce a také kyberútoky. V roce 2009 a 2010 se po světě rozšířil speciálně napsaný počítačový vir Stuxnet, jenž napadal podnikové kontrolní systémy, způsoboval jejich špatnou funkci a zásoboval je falešnými daty.
PoznámkaPříloha.
ZdrojLidové novinyDatum5.6.2021
Číslo Strana14Rok2021

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   20 06 2022