HeslokaddáfíovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíkaddáfíovci vyrvali Rás Lanúf povstalcům z rukou
TitulekTváře lybijské revoluceRubrikaFotoreportáž
AutorMichal SváčekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextUpřímně, když jsem se dozvěděl, že mám do Libye vyrazit, nijak jsem se neradoval. Válku jsem dosud nefotil. Rozpaky jsou dávno pryč, protože Rás Lanúf je místo plné napětí a strachu, nadějí, bojovnosti, odhodlání. Je to místo, kde chcete a nechcete být. Každou chvíli tu můžete přijít o život, ale zároveň se k takovému focení dostanete třeba jen jednou za život. Nás při cestě do Rás Lanúfu zaskočila jen prasklá pneumatika, kterou řidič, staroušek Mohamed, v závětří vyměnil. Povstalci v Rás Lanúfu se mají mnohem hůř. Nedlouho po našem odjezdu na ně dopadly další bomby, a když jsme dosedali na pražské letiště, přicházely první zprávy, že kaddáfíovci vyrvali Rás Lanúf povstalcům z rukou.
Poznámka 
ZdrojMagazín Dnes + TVDatum17.3.2011
Číslo11Strana12Rok2011

HeslokaddáfíovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíkaddáfíovci postřelili mého bratra
Titulek"Ať umřu, jen když zničíme toho psa!"RubrikaTitulní strana
AutorTeodor MarjanovičPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextRás Lanúf tvoří všehovšudy pár budov s vymlácenými okny. Zdi nicméně nejsou popsané protikaddáfíovskými hesly, povstalci na to evidentně nemají čas. Zato pod stěnami v závětří, vedle svých kulometů, spí pod dekami ti, kteří byli vzhůru v noci. "Já jsem sem přijel včera," podotýká pětadvacetiletý Reda, který pracuje v Benghází jako rybář. "Rozhodl jsem se bojovat ve chvíli, kdy kaddáfíovci postřelili mého bratra Valída, dostal kulku do boku a do nohy," zdůrazňuje. "Valíd se účastnil demonstrací v Benghází na začátku revoluce, když to koupil," dodává a po chvíli rozhovoru na jiné téma sám od sebe řekne: "Káddáfí vraždí svůj národ, chtěl zabít mého bratra. Na jeho lidech mu vůbec nezáleží. Podívejte se třeba na Izrael, ti byli schopní rozpoutat válku s Hizballáhem jen proto, že jim zabili dva vojáky." Mezi kulomety vyhledám fotografa Michala, mrkneme na sebe. Tady je konec naší cesty svobodnou Libyí, dál to nejde a setrvávat tu byť jen o minutu déle je už příliš nebezpečné. Nasedáme do auta a jedeme zpět.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum8.3.2011
Číslo Strana1Rok2011

HeslokaddáfíovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípolní nemocnice kaddáfíovců
TitulekRebelové ničí bašty kaddáfíovců nemilosrdněRubrikaZe světa
Autor(ap)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTisícovka rebelů včera obklíčila asi deset budov ve tripoliské čtvrti Abu Salím, v nichž se zabarikádovali stoupenci svrženého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Ten v poslední zvukové nahrávce, zveřejněné včera v podvečer, vyzval svoje lidi ke zničení "potkanů", jak povstalce od počátku revoluce před půlrokem nazývá. "Bojujte! Buď vás čeká mučednická smrt, nebo vítězství," hřímal z éteru dobře známý hlas. Ale jeho dny jsou sečteny, i když stále nebylo jasné, kde se nachází. Rebelové, kteří v minulých dnech ovládli město a dobyli tyranovu opevněnou rezidenci, postupovali nemilosrdně. Zahraniční reportéři včera narazili na polní nemocnici kaddáfíovců, v níž leželo třicet mrtvých těl, některá dokonce na lůžkách s cévkami v žilách.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum26.8.2011
Číslo Strana6Rok2011

HeslokaddáfíovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíboje mezi rebely a silami kaddáfíovců
TitulekMrtvá těla v Tripolisu. Komu patří?RubrikaZe světa
Autor(luc)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTucty dosud neidentifikovaných těl ležely včera podle agentury AP v tripoliské nemocnici ve čtvrti Abu Salím. Právě ona se stala dějištěm bojů mezi rebely a silami kaddáfíovců. Těla byla navršena na dvoře nemocnice, přikryta dekami. V teple se začínala rozkládat. Soudě podle barvy kůže se zřejmě jednalo o profesionální vojáky, které si Kaddáfí najímá v subsaharské části Afriky. Další těla ležela v některých pokojích prázdné nemocnice a další na příjezdové cestě.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum27.8.2011
Číslo Strana6Rok2011

HeslokaddáfíovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslízbytky kaddáfíovců přispějí k chaosu v zemi
TitulekKaddáfího útěk do peklaRubrikaKauza
AutorJosef LandergottPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKaddáfího dědictví # Despotův odkaz je příšerný. Čtyři pětiny z více než šesti milionů Libyjců se narodily za jeho vlády. Peníze z ropy vydal na sociální programy v rozsahu nezvyklém pro arabské republikánské režimy a na jednu z nejnižších cen benzinu na světě, ale struktura hospodářství je zcela zastaralá. Muammar Kaddáfí uznal za své sedm synů a jednu dceru, dvě děti adoptoval. Do bezpečí v zahraničí se podařilo po pádu Tripolisu 21. srpna dostat pouze Kaddáfího mostarské manželce Safíji Farkašové s dcerou Ajšou a syny Muhammadem, Hannibalem a as-Sáadím s jejich rodinami. Otcův nejčastější mluvčí Sajf al-Islám se třemi bratry padli, nebo se skrývají. Země nemá fungující státní správu. Zbytky kaddáfíovců přispějí k chaosu v zemi, kterou kdysi slepily evropské velmoci. Nevraživé kmeny, ideologicky rozhádaný exil, ozbrojené bandy, velké množství zbraní, odlišné zahraniční zájmy a silné pozice radikálně náboženských skupin z kajdistické sítě mohou vést v Libyi k přeskupení front. Je možné, že teprve Kaddáfího smrt bude skutečným začátkem libyjské občanské války, neboť bojovníky už nic nespojuje.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum24.10.2011
Číslo43Strana18Rok2011

HeslokaddáfismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslísamovládce věřící do poslední chvíle "kaddáfismu"
TitulekBu(m) bu(m). Irák straší LibyiRubrikaSvět
AutorPetr PodanýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextU moci 42 let. Kaddáfí si prošel cestu od mnišsky skromného beduínského mladíka po samovládce věřícího do poslední chvíle "kaddáfismu".
PoznámkaPopisek fotografie.
ZdrojTýdenDatum29.8.2011
Číslo35Strana43Rok2011

HeslokaddáfistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíhrozí jí nebezpečí od kaddáfistů
TitulekKam zmizely Kaddáfího amazonky?RubrikaČtení ze světa
AutorLucie SucháPostavení autoraredaktorka
MluvčíAnnick CojeanPostavení mluvčíhofrancouzská novinářka
KontextV jednom případě doprovázela Kaddáfího jako amazonka i dívka, které jste věnovala svou knihu. Surajjá… | Ano, tu navlékli do uniformy už několik dní po jejím únosu. Bylo jí patnáct a Kaddáfí si ji vybral ve škole, kde mu předávala kytici. Od té doby ji držel roky v podzemí své pevnosti a brutálně ji znásilňoval. I takové dívky byly mezi amazonkami. … | Co je s ní nyní? | Z bezpečnostních důvodů vám neřeknu, kde se nachází. Hrozí jí nebezpečí od kaddáfistů, kteří nesnesou, že narušuje obrázek Kaddáfího jako přítele žen. Skrývat se však musí i kvůli islamistům a nakonec i kvůli vlastní rodině, v níž je především pro muže poskvrnou na cti. Je v hrozné situaci jako mnoho jiných žen, které potkal stejný osud.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum29.11.2014
Číslo Strana11Rok2014

HeslokaddáfistickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíčást opozice ho považuje za pokračování kaddáfistického režimu
TitulekMacronovy ambice a zátěž z minulostiRubrikaZe zahraničí
AutorFrantišek MrázekPostavení autorahistorik
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextFrancie patří mezi jaderné mocnosti a země, které se výrazně podílely na budování významných evropských institucí. Prezident Emmanuel Macron hned od nástupu čile oživuje kontakty s hlavami států. … Snahy násilím odstartovat demokratické přeměny se i v severní Africe ukázaly jako trestuhodný politický voluntarismus. A je otázka, nakolik se západní elity poučily. Jejich vzájemná řevnivost vychází nejen z čistě politických a prestižních momentů, ale hlavně z ekonomických (libyjská ropa a plyn). Scénu poměrně ostře nasvítil protest Itálie nepříjemně překvapené zmíněnou Macronovou iniciativou, neboť jednání s libyjskými činiteli mělo podle původního scénáře probíhat pod taktovkou Evropské unie. Řím tak jedovatě Paříž vyzval, aby se "vyhnula dramatickým chybám Sarkozyho, který v Libyi vyvolal katastrofu". Jenže francouzský ropný gigant Total má své zájmy. Macron tedy nyní zkouší ony "dramatické chyby" napravovat a obnovit francouzský vliv. Je otázka, nakolik uspěje. Sázka na generála Haftara, nyní zjevně nejsilnějšího hráče, není jednoznačná. Část opozice ho považuje za pokračování kaddáfistického režimu, generál se netají tím, že pohrdá politickým jednáním a přednost dává vojenské akci.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum30.8.2017
Číslo Strana14Rok2017

HeslopostkaddáfíovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípostkaddáfíovská Libye
TitulekVítězství v bohaté zemiRubrikaEkonomika
AutorJiří SobotaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextCo teď Češi v Libyi? # … Zdejší vláda dlouho zastávala postoj, že se do dění ve vzdálené a odtažité Libyi nemáme plést. Následně Schwarzenberg ve chvíli, kdy masakrování civilistů neustávalo a USA s Francií zvažovaly letecké údery na Kaddáfího jednotky, řekl, že by se do Libye "měli vyslat nějací vojáci a my bychom tam měli být také". Nakonec Češi zůstali stranou, protože podle mínění Nečasova kabinetu neměli co nabídnout. Slovy velvyslance při NATO Martina Povejšila "neměli jsme například letadlovou loď, která byla pro tento typ operace potřebná". Teď je stav následující: Státy NATO a EU začínají v poválečné Libyi hledat svoji roli. Česká diplomacie stále počítá s tím, že až skončí boje, do Libye vyšle lidi se zkušeností s transformací, pravděpodobně ve spolupráci se společností Člověk v tísni, která už v zemi působí a sama se chce zaměřit na transformační pomoc. Podle Povejšila je pak možné, že by do postkaddáfíovské Libye odjeli čeští zpravodajci nebo policejní školitelé, protože v těchto oblastech se zřejmě bude rýsovat role pro NATO. "Nejdříve se ale musí vyjasnit mandát Aliance a také Evropské unie. A my musíme zvážit, na co máme peníze," říká.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum29.8.2011
Číslo35Strana23Rok2011

HeslopostkaddáfíovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípostkaddáfíovská Libye
TitulekPrázdná krajina Kaddáfího nástupcůRubrikaNázory
AutorBarak BárfíPostavení autorabadatel v nadaci New America
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextŠest měsíců poté, co libyjští rebelové pozdvihli zbraně proti vůdci země, se nyní zdá, že plukovníka Muammara al-Kaddáfího se podařilo svrhnout. Ač na bojišti vítězní, politických a ekonomických triumfů rebelové nedosahují. … Daň za válku dalece převyšuje náklady na opravu ropných zařízení a zajištění elektřiny. Města jako Misuráta byla v bojích zpustošena a bude nutné je znovu vybudovat. Libyi však chybějí odborné kapacity, aby si s těmito problémy poradila. Vzhledem k nedostatku zkušených expertů hrozí postkaddáfíovské Libyi riziko, že bude závislá na zahraniční pomoci podobně jako Palestinci, kteří se velkou měrou neživí z vlastní ekonomické činnosti, ale z mezinárodní pomoci.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum24.8.2011
Číslo Strana13Rok2011

HesloprokaddáfíovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprokaddáfíovská elita
TitulekJak žil Kaddáfí? Lidé jen zírajíRubrikaZe světa
AutorPavel NovotnýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAutor tohoto textu slyšel od rebelů operujících v Tripolisu, že v domech prokaddáfíovské elity nalezli jak alkohol, tak i kokain a heroin. Těžko říci, zda jde o fámu, či fakt. Jisté je, že obyvatelé Tripolisu s oblibou tvrdí, že mnozí z Kaddáfího stoupenců patří ke kriminálnímu prostředí. Další plukovníkovi lidé pak přišli - stejně jako Kaddáfí - z beduínských osad a na život ve městě se všemi jeho lákadly nebyli připraveni. S Kaddáfího pádem se zkrátka vyrojila spousta různě hodnověrných svědectví o libyjské totalitě. Britský list Daily Mail například zaznamenal výpověď devatenáctileté půvabné Nisrín, která měla patřit ke Kaddáfího slavné gardě složené výhradně z žen. Nisrín tvrdí, že poté, co byla naverbována, ji znásilnil Kaddáfího důstojník. Režim ji posléze nutil popravovat zajaté rebely, které měla smrt z rukou ženy ještě více ponížit. Během tří dní prý zastřelila "možná jedenáct" mužů. "Řekli mi, že když je nezabiju, oni popraví mě," dodala Nisrín pro ostrovní list. O znásilnění a zneužívání dokonce samotným Kaddáfím a jeho syny mluví i nejméně dalších pět příslušnic gardy.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum1.9.2011
Číslo Strana6Rok2011

HesloprokaddáfíovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíbombardování prokaddáfíovských sil
TitulekHodní a hodnějšíRubrikaAktuálně
AutorViliam BuchertPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextO budoucím vývoji mohou něco naznačovat i nápisy nastříkané na zdech a plotech v Benghází. Kaddáfí se rovná agent Izraele (což je jeden z největších nesmyslů, jejž zde můžete vidět) a tajné služby Mossad. Naprosto všude pak vlají vlajky, které používalo Libyjské království před pučem, jímž se 1. září 1969 moci chopil Mu'ammar Kaddáfí. Vedle nich i francouzské, katarské, občas italská. Tedy zemí, jež se podílejí na operaci Severoatlantické aliance v Libyi. Nevidíte však vlajku státu, bez něhož by se žádné bombardování prokaddáfíovských sil nemohlo na začátku operace uskutečnit. Chybí znak USA. Podobně jako v Egyptě a v dalších revolucí zasažených arabských zemích směřuje i Libye k velmi chladným vztahům k Izraeli a Spojeným státům. To nemusí platit pro jejich budoucí vlády, ale bude to tak v případě veřejnosti.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum7.7.2011
Číslo27Strana11Rok2011

HesloprotikaddáfiovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprotikaddáfiovští povstalci v Libyi
TitulekRuce za hlavu! Teď hned!RubrikaTitulní strana
AutorTeodor MarjanovičPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSuchý pouštní vzduch protrhne rachot palby ze samopalu. Tentokrát to není jen ze cviku, jak to protikaddáfiovští povstalci v Libyi mají ve zvyku dělat, když se začnou bojovně hecovat. Ven z auta, na kolena, ruce za hlavu! Charúbou, zaprášenou vesničkou s malým motorestem, se začne ozývat nervózní křik. Dva povstalci stojí u zátarasů postavených přes silnici a míří na trojici, která k nim jela v terénní toyotě. Stříleli do vzduchu nad ně, aby je přinutili zastavit.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum22.3.2011
Číslo Strana1Rok2011

HesloprotikaddáfíovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprotikaddáfíovská revoluce
TitulekTváře lybijské revoluceRubrikaFotoreportáž
AutorMichal SváčekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBlížíme se k ropné rafinerii Rás Lanúf, kde se na čas zasekla protikaddáfíovská revoluce. Půldruhého tisíce kilometrů dlouhá pouť pouští nám trvala tři dny. Na úvod překračujeme egyptskolybijskou hranici, kde pod igelity a dekami přečkávají súdánští a bangladéšští gastarbeitři, kteří utekli z ropných rafinerií poté, co jim Kaddáfího režim přestal platit i mizernou mzdu dva a půl dolaru na den. Míjíme povstalci ovládaný Tobruk, pak Benghází. Po výbuchu muničního skladu nahlížíme do kráteru o velikosti fotbalového hřiště, okolní zem je vypálená do skály, v půlkilometrovém okruhu leží vyvrácené stromy. Ze záchranářů, kteří tu zemřeli, prý zbyly třiceticentimetrové kousky.
Poznámka 
ZdrojMagazín Dnes + TVDatum17.3.2011
Číslo11Strana12Rok2011

HesloprotikaddáfíovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprotikaddáfíovská hesla
Titulek"Ať umřu, jen když zničíme toho psa!"RubrikaTitulní strana
AutorTeodor MarjanovičPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextRás Lanúf tvoří všehovšudy pár budov s vymlácenými okny. Zdi nicméně nejsou popsané protikaddáfíovskými hesly, povstalci na to evidentně nemají čas. Zato pod stěnami v závětří, vedle svých kulometů, spí pod dekami ti, kteří byli vzhůru v noci. "Já jsem sem přijel včera," podotýká pětadvacetiletý Reda, který pracuje v Benghází jako rybář. "Rozhodl jsem se bojovat ve chvíli, kdy kaddáfíovci postřelili mého bratra Valída, dostal kulku do boku a do nohy," zdůrazňuje. "Valíd se účastnil demonstrací v Benghází na začátku revoluce, když to koupil," dodává a po chvíli rozhovoru na jiné téma sám od sebe řekne: "Káddáfí vraždí svůj národ, chtěl zabít mého bratra. Na jeho lidech mu vůbec nezáleží. Podívejte se třeba na Izrael, ti byli schopní rozpoutat válku s Hizballáhem jen proto, že jim zabili dva vojáky." Mezi kulomety vyhledám fotografa Michala, mrkneme na sebe. Tady je konec naší cesty svobodnou Libyí, dál to nejde a setrvávat tu byť jen o minutu déle je už příliš nebezpečné. Nasedáme do auta a jedeme zpět.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum8.3.2011
Číslo Strana1Rok2011

HesloprotikaddáfíovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslístát v čele protikaddáfíovské opozice
TitulekBu(m) bu(m). Irák straší LibyiRubrikaSvět
AutorPetr PodanýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextRežim Muammara Kaddáfího (69) je historií. Plukovníkův stín se ale bude nad jeho dílem, moderní Libyí, vznášet ještě dlouho. Stejně tak obavy z vývoje podobného Iráku, který po osvobození od despoty Saddáma (2003) ovládla anarchie a zalily řeky krve. … "Katastrofický úspěch." Tak nazval vysoce postavený diplomat NATO před dvěma týdny v rozhovoru s britskými Timesy scénář, podle nějž by se v nejbližších dnech podařilo rebelům dobýt Tripolis. A pokud by nebyl "katastrofický", šlo by o "úspěch chaotický", dodal nejmenovaný diplomat, podle kterého se tyto výroky v NATO při hodnocení situace v Libyi běžně používají. Alianční experti se obávají, že Národní přechodná rada, jež stojí v čele protikaddáfíovské opozice, není schopna vládnout a nedokáže vyplnit mocenské vakuum, jež se vytvoří po odchodu Kaddáfího.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum29.8.2011
Číslo35Strana43Rok2011

HesloprotikaddáfíovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíbojovat po boku libyjské armády s protikaddáfíovskými povstalci
TitulekFata morgana AzaváduRubrikaSvět
AutorJosef LandergottPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextObjevy nerostného bohatství na Sahaře po druhé světové válce, stejně jako ropy v dnešním Alžírsku nebo fosfátů v Mauritánii, vedly Francouze roku 1956 k úvaze zřídit na Sahaře samostatnou kolonii, k čemuž nedošlo, a vícenárodní Společnou organizaci saharských oblastí (OCRS) s jižním Alžírskem a severními oblastmi Mali, Nigeru a Čadu. Dodnes se Tuaregové odvolávají na OCRS a také na dopis z roku 1958, který zaslali generálu Charlesu de Gaullovi, tehdy nastávajícímu francouzskému prezidentovi, s žádostí, aby nebyli součástí autonomního Mali. Neprosadili se a šance na tuarežský stát zanikla. Čekala na Národní hnutí za osvobození Azavádu (MNLA), založené roku 1988. Od října 2011 spojuje všechny tuarežské a arabské skupiny bojující za vlastní stát v severní části Mali. Hnutí se sjednotilo v době, kdy byl zlikvidován libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, který se z praktických důvodů vydával za přítele Tuaregů. Sloužili mu jako námezdní vojáci a bojovali po boku libyjské armády s protikaddáfíovskými povstalci. Jeho syna Sajfa al-Isláma doprovázela přes Saharu do exilu četa Tuaregů a vojenský vůdce MNLA Muhammad Ag Nadžím sloužil v kaddáfíovské armádě s hodností plukovníka.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum16.4.2012
Číslo16Strana55Rok2012

HesloprotikaddáfíovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíodzbrojení protikaddáfíovských skupin
TitulekLibye odmítla náboženské, ale i kmenové stranyRubrikaZe světa
AutorPavel NovotnýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZemě se po Kaddáfího pádu potýká se separatismem. Červnových voleb se proto nemají účastnit partaje hájící výhradně zájmy některého z regionů//… Přechodné národní radě (NTC), která je teď reprezentantkou centrální moci, se ovšem podařilo několik významných bodů získat pod kontrolu. Mezi jinými i letiště. V Tripolisu samém, alespoň podle dostupných zpráv, navíc nedochází obvykle k zásadním střetům mezi skupinami někdejších rebelů. Nicméně, velké peníze vyhrazené na odzbrojení protikaddáfíovských skupin, respektive na začlenění jejich bojovníků do pravidelné armády, zcela neposloužily svému účelu. Buď zmizely v kapsách nenechavců, nebo v důsledku dokonce posílily skupiny sdružující bojovníky na kmenovém základě. I proto Přechodná národní rada v úterý večer vyhlásila, že se červnových voleb do ústavodárného shromáždění nesmějí zúčastnit strany založené na "náboženském, etnickém či kmenovém základě". Ani hnutí financovaná ze zahraničí. Cíl se zdá jasný, jakkoli nesnadný - vyřadit či oslabit regionálně orientované partaje.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum26.4.2012
Číslo Strana6Rok2012

HeslopředkaddáfíovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípředkaddáfíovská éra
TitulekKdy už padne Kaddáfí? Až otočí kmenoví vůdciRubrikaPublicistika
AutorLubomír HegerPostavení autoraspolupracovník redakce
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNa Tripolis! Představitelé opozice se shromáždili na protestním mítinku v Benghází před vlajkou z předkaddáfíovské éry. Rebelové se zaštiťují také znaky z éry monarchie.
PoznámkaPopisek fotografie.
ZdrojMladá fronta DnesDatum5.4.2011
Číslo Strana10Rok2011

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   01 12 2022