HeslokimčongilieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
TitulekJe libo kimirsenii, či snad kimčongilii?RubrikaZe světa
AutorLadislav KryzánekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZprvu vás napadne, že v Pchjongjangu právě probíhá jakýsi velkolepý festival květin. Jsou všudypřítomné, červené a růžové, na obřích billboardech, které lemují ulice snad ještě ve větším počtu než budovatelské výjevy. Když se zeptáte, co jsou ty kytky zač, Severokorejci vám to rádi vysvětlí. Rychle pochopíte, že jsou neobyčejné, podle místních nejslavnější na světě vůbec. V jejich očích totiž zastupují oba božské vůdce. "Ta s těmi růžovými až fialovými květy, to je kimirsenie, květina Velkého vůdce Kim Ir-sena," říká průvodce v téměř svatém nadšení. Nevypěstoval ji však sám diktátor, jak by vás snad napadlo. Pochází z orchideje Dendobrium a vyšlechtili ji v Indonésii a pojmenovali po Kim Ir-senovi, když v roce 1965 navštívil Jakartu. Svoji květinu, kimčongilii, má pochopitelně i Drahý vůdce Kim Čong-il. Je to krvavě červený hybrid begonie a pro potěchu současného diktátora ji v roce 1988 vypěstoval japonský vědec Kamo.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum26.5.2007
Číslo Strana7Rok2007

HeslokimčongilieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíkimčongilie (posvátné květiny pojmenované po milovaném vůdci)
TitulekRudá Korea slavíRubrikaUdálost
AutorJan ŠibíkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNěkolik tisíc dětí mezi třinácti a patnácti lety na protilehlé tribuně vytváří - podle názoru Korejců - možná nejpozoruhodnější součást hromadných vystoupení Arirangu - obrovské živé obrazy. "Účasti na nácviku věnují maximální úsilí, jsou si vědomy důležitosti své role a jsou na ni patřičně hrdé." Jak jinak, znovu má brožura. Děti sledují čísla na světelném panelu a signální vlajky v rukou svého cvičitele - soudruha Kim Tong-ila - a v dokonalé souhře obracejí barevné stránky či panely ve velkých knihách, které drží před sebou, na svých prsou. Tak vznikají obrazy korejské vlajky, kimčongilie (posvátné květiny pojmenované po milovaném vůdci), obřího revolveru, zasněného měsíce nad Diamantovými horami. A také nápisy.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum17.5.2007
Číslo20Strana8Rok2007

HeslokimčongilieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíkvětiny - ve tvaru speciálně vypěstovaných "kimčongilií"
TitulekDruhý korejský summit začal rozpačitěRubrikaZe zahraničí
AutorJaroslav BeránekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV hlavním městě špalíry obyvatel mávaly umělými květinami - ve tvaru speciálně vypěstovaných "kimčongilií" - a volaly po znovusjednocení Koreje. Ro Mu-hjon se údajně při rozhovorech pokusí dát podnět k mírové dohodě, která by vystřídala pouhý stav příměří mezi korejskými státy a jejich spojenci z válečné éry, Čínou a USA. Američané by ale mohli považovat podobnou iniciativu za předčasnou, dokud Severokorejci nesplní závazek, že ukončí svůj jaderný program.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum3.10.2007
Číslo Strana6Rok2007

HeslokimčongilieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslívystíhovaní Korejci doma pěstují kimirsenie a kimčongilie
TitulekVítejte v KLDR!RubrikaKino
AutorDarek ŠmídPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNa jedné straně je ten zakázaný výhled přes ramena uniformovaných komunistů s vymytými mozky fascinující: autobus s kontrabandem moravské slivovice je na osmiproudých dálnicích jediným motorovým vozidlem, vystíhovaní Korejci doma pěstují kimirsenie a kimčongilie, ze smogu se k tichému nebi pnou oprýskané, nikdy nedostavěné mrakodrapy a v muzeu se nadává na americké agresory.
PoznámkaRecenze dokumentu Vítejte v KLDR!, režie Linda Jablonská, ČR 2009.
ZdrojPremiereDatum
Číslo2Strana43Rok2009

HeslokimčongilieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí"kimčongilie" - květiny, které symbolizují široké rozpětí Kimova ducha
TitulekKim v khaki obleku je vystaven ve skleněném sarkofáguRubrikaZe zahraničí
Autor(pur)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTělo druhého vládce rodinné dynastie v oblíbeném khaki obleku přikrývá od prsou dolů rudá drapérie. Kolem katafalku jsou rozmístěny bílé chryzantémy a "kimčongilie" - květiny, které podle ideologů symbolizují široké rozpětí Kimova ducha (existují samozřejmě i "kimirsílie"). Nechybí celá přehlídka medailí. Stráž drží vojáci. Kim je vystaven v paláci Kumsusan, kde leží - také ve skleněné rakvi - už nabalzamované tělo jeho otce: je to bývalá Kim Ir-senova rezidence v Pchjongjangu, kterou syn nechal zrenovovat a udělal z ní mauzoleum. Dbal tím na posilování kultu osobnosti kolem rodiny. Fotografování, videonatáčení, kouření a mluvení je v paláci zakázáno. Návštěvníci projdou i místností, v níž jsou fotografie ze setkání Kim Ir-sena s různými státníky při jejich návštěvě KLDR. Wikipedie zmiňuje i Gustáva Husáka.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum21.12.2011
Číslo Strana9Rok2011

HeslokimčongilismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslízdůraznil, že mu jde o rozvíjení "kimirsenismu a kimčongilismu"
TitulekProblémy atomového KimaRubrikaExtra
AutorMarek HudemaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSjezd vládnoucí Severokorejské strany práce měl přinést změnu v nejuzavřenější zemi světa. Nakonec byl hlavně oslavou vůdce země Kim Čong-una. Severní Korea se ale přesto radikálně mění. Delegáti Korejské strany práce, která Severní Koreji vládne už téměř 70 let, se nescházejí často. Vlastně jen jednou za lidský život. Na stranickém sjezdu, který se konal na přelomu minulého a tohoto týdne poprvé po 36 letech, se tak čekalo důležité oznámení. Co chce sdělit tamní nevyzpytatelný vládce Kim Čong-un, sledoval pozorně celý svět: Severní Korea vlastní jaderné zbraně a Kim několikrát prohlásil, že nebude váhat je použít. … Z Kimova vystoupení na sjezdu je ale jasné, že chce posílit kontrolu hospodářství. Vyhlásil kvůli tomu nový pětiletý ekonomický plán. … Kim zdůraznil, že mu jde o rozvíjení "kimirsenismu a kimčongilismu", tedy že navazuje na své předchůdce, děda a zakladatele Severní Koreje Kim Ir-sena a svého otce Kim Čong-ila.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum13.5.2016
Číslo Strana2Rok2016

Heslokimirsenismus-kimčongilismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslívelký kimirsenismus-kimčongilismus
TitulekMistr mýtů Kim Čong-un//Severokorejský diktátor blufuje a svět s ním tu hru hrajeRubrikaTéma
AutorViliam BuchertPostavení autoraspolupracovník redakce
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Dokud velký kimirsenismus-kimčongilismus osvětluje cestu před námi a máme jednomyslnou jednotu všeho sloužícího mužstva a lidu okolo strany, jsme si jisti, že budeme vítězní." Zdají se vám tato slova nesmyslná? Pocházejí z letošního novoročního projevu severokorejského diktátora Kim Čong-una. Muže, který vyhrožuje Americe, Austrálii či Japonsku válkou. Muže, o němž nevíme v podstatě vůbec nic jistě. Víme pouze jediné - je mistrem světa v šíření mýtů. V tom nemá konkurenci.
PoznámkaÚvod článku.
ZdrojReflexDatum27.4.2017
Číslo17Strana33Rok2017

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   29 11 2022