hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
kimirseniepodst. ž.
Na jedné straně je ten zakázaný výhled přes ramena uniformovaných komunistů s vymytými mozky fascinující: autobus s kontrabandem moravské slivovice je na osmiproudých dálnicích jediným motorovým vozidlem, vystíhovaní Korejci doma pěstují kimirsenie a kimčongilie, ze smogu se k tichému nebi pnou oprýskané, nikdy nedostavěné mrakodrapy a v muzeu se nadává na americké agresory…Premiere
2009
kimirseniepodst. ž.
…ulice snad ještě ve větším počtu než budovatelské výjevy. Když se zeptáte, co jsou ty kytky zač, Severokorejci vám to rádi vysvětlí. Rychle pochopíte, že jsou neobyčejné, podle místních nejslavnější na světě vůbec. V jejich očích totiž zastupují oba božské vůdce. "Ta s těmi růžovými až fialovými květy, to je kimirsenie, květina Velkého vůdce Kim Ir-sena," říká průvodce v téměř svatém nadšení. Nevypěstoval ji však sám diktátor, jak by vás snad napadlo. Pochází z orchideje Dendobrium a vyšlechtili ji v Indonésii a pojmenovali po Kim Ir-senovi, když v roce 1965 navštívil Jakartu. Svoji květinu, kimčongilii, má pochopitelně i Drahý…Mladá fronta Dnes
2007

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   07 12 2021