HesloAntiklausSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíKdo podpoří vládu Antiklausů?
TitulekAntiklausovci potřebují KSČMRubrikaNázory
AutorJaroslav PleslPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdo podpoří vládu Antiklausů? # Problém existuje jen jeden. Je totiž skoro jisté, že se potenciální protiklausovské koalici nepodaří získat v Poslanecké sněmovně většinu. Vyloučíme-li tichou podporu ODS, která kvůli uražené ješitnosti svého předsedy "Havlovu vládu" nepodpoří, jsou tu jenom dvě možnosti, z nichž jedna je čistě teoretická.
PoznámkaMezititulek komentáře.
ZdrojLidové novinyDatum20.5.2002
Číslo Strana10Rok2002

HesloAntiklausSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekPříběhy okaRubrikaOrientace
AutorJan NejedlýPostavení autoraliterární publicista
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDalší legendou, tradovanou tentokrát mezi plantážníky, je ta o skleněném oku starého farmáře. Když musel odjet do města, vyndal si z důlku skleněnou bulvu, položil ji na židli a negramotným česáčům bavlny pohrozil, že i když bude pryč, tím okem uvidí, kdyby se někdo flákal. A česáči česali jako o závod. Zůstaneme-li u příměru oko-slovo, trochu mi to připomíná české politiky a novináře. Na počátku se kdosi podíval skleněným okem a nespatřil žádného důstojného kandidáta na post prezidenta než toho současného. A pod přísným pohledem slepé skleněné bulvy jménem Antiklaus psáči píší jako o závod, nehledají člověka, ale antičlověka, a - světe, div se - nikoho nenalézají.
PoznámkaPříloha.
ZdrojLidové novinyDatum20.10.2007
Číslo Strana4Rok2007

HesloAntiklausSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíPřipadáte si jako Antiklaus?
TitulekChybí tu kormidelníkRubrikaPublicistika
AutorJiří KubíkPostavení autorazástupce šéfredaktora
MluvčíJan ŠvejnarPostavení mluvčíhoekonom
KontextVěřil byste si vůbec v příští volbě? | Věřil. V tom opravdu není problém. Spíš jde o to, jestli do toho člověk v této chvíli chce jít, jestli to dává smysl. Potřebujeme někoho, kdo v globálním světě, který jde rychle kupředu, bude schopen dát České republice strategický směr 21. století. Někdy mi to připadá - když se na to dívám zevnitř i zvenčí - že naše země nemá kormidelníka. Jednou tvrdíme tohle, jindy toto. Jako například při schvalování Lisabonské smlouvy, v tom jsme byli za zemi, která to nepodporuje, pak zase trochu podporuje…. | To bude dáno tím, že "kormidelník" Klaus to viděl jinak. Jinak než vlády a jinak než vy. A to je celkem pochopitelné - byli a jste soupeři. | To je samozřejmě pravda. Jenže on je kormidelník zpátečník. On nejde po pokroku a nesnaží se posunout zemi kupředu. Myslím, že v jeho případě došlo k tomu, co jsem avizoval během kandidatury, že bude mít černobílé vidění světa s dosti extrémními názory. To není pro naši zemi blahodárné, jsme často vnímáni jako černá ovce Evropy, která má problém se rozhodnout. Máme prezidenta, který je euroskeptik, pro někoho přímo eurofob… | … Připadáte si jako Antiklaus? | V tom smyslu, že jsme často na opačných stranách argumentů, tak samozřejmě. Ale já bych spíš řekl, že on je Antišvejnar. Můžeme tomu říkat, jak chceme.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum10.3.2011
Číslo Strana15Rok2011

HesloAntiklausSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslídokonalý Antiklaus v přístupu k Evropské unii
TitulekCharakter, morálka a žbrbláníRubrikaVolba prezidenta
Autor(vdo)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextEvropská unie: Antiklaus na Hradě, federace EU bude # Dokonalý Antiklaus v přístupu k Evropské unii by byl Karel Schwarzenberg na Pražském hradě. Zatímco dosavadní prezident vidí v současné podobě evropské integrace socialismus, omezování svobody a hlavně podvazování hospodářského růstu, předseda TOP 09 se na věc dívá přesně opačně. "Leckterá kritika Václava Klause mířená na EU má dobré důvody. Kdyby to dělal jinak, a ne všechny poučoval, že jediná moudrost je na Pražském hradě, tak by mohl mít mnohem větší vliv i v Evropské unii," přesto Schwarzenberg neútočí na svého soupeře, jak to popsal v rozhovoru pro LN. Schwarzenberg není ani nadšeným eurohujerem, jak se mu snaží nálepku vlepit kritici, spíše českým vlastencem. Je přesvědčen, že EU se jednou stane federací, jen neví, zda to bude za generaci, nebo dvě. Dodává ale, že nikdy to nebudou Spojené státy evropské, protože jednotlivé státy mají na rozdíl od těch umělých v USA staleté historie. "Soustředím se na posílení postavení a vlivu České republiky v rámci Unie, především v procesu rozhodování o jejím budoucím uspořádání," slibuje.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum21.1.2013
Číslo Strana3Rok2013

HesloantiklausSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípodpora "antiklause"
TitulekPrezident a jeho tajní voliteléRubrikaNázory
AutorJan MacháčekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextLidovci mohou deklarovat oficiálně cokoliv, stejně se ale můžeme vsadit, že lidé jako Kasal a hlavně Kalousek (a jemu blízcí) budou volit Klause. "Čunkovce" může k podpoře "antiklause" motivovat pouze vzestup preferencí ČSSD a možnost předčasných voleb. Co čekat od komunistů? Dienstbier či Pačes se netají tím, že s komunisty budou jednat (to komunistům může lichotit), co jim však mohou nabídnout?
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum19.9.2007
Číslo Strana10Rok2007

HesloantiklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekCo bude po Klausově vítězství?RubrikaNázory
AutorFrantišek PillmannPostavení autoračtenář z Plzně
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAd LN 15. 12. 1997: Klaus vyhrál… Ačkoliv jsem patřil k těm, kteří Klause jednoznačně podporovali, nepovažuji jeho vítězství na kongresu za konečný cíl, ale jen za předpoklad k restrukturalizaci pravice. Ta potřebuje dvě spolupracující silné strany - jednu klausovskou, druhou neklausovskou (nikoliv antiklausovskou, jak dosud působila ODA i DEU). Naše politické spektrum tedy potřebuje jednu občanskou stranu mírně pravicovou, téměř středovou, a druhou stranu výrazně konzervativní. Smůla je, že ODA dosud chtěla být konzervativnější než ODS, ale svým antiklausismem působila jako méně pravicová alternativa pravicovosti. Ti, kteří se snažili o Klausův pád s tím, že po jeho odchodu zdědí silnou pravicovou stranu, kterou mravně obrodí a očistí od nánosu sponzorské aféry, se spletli. Úbytek hlasů pro pravici nezpůsobily aféry, ale dopad balíčků na peněženky voličů.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum16.12.1997
Číslo Strana10Rok1997

HesloantiklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíúderné pěsti antiklausismu
TitulekJeden den Petra HájkaRubrikaPolitika
AutorJindřich ŠídloPostavení autorapolitický analytik České televize
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVůbec nechápu, kde tak výjimečný muž bere čas všímat si naprosto přesně takových maličkostí. Já to ale dokážu ocenit, okno pana prezidenta totiž otevírám a zavírám už spoustu let, zvlášť od té doby, co jsem povýšil do pozice vicekancléře. A vždycky u něj dokážu být dřív než Ochvat s Forejtem. Pan prezident na to vždycky řekne jen takové to své "Hájku, Hájku", ale já z toho poznám, že mě má rád. Pak jsem chodil po Hradě a vypínal zaměstnancům televizi a rozhlas - stejně jsou to jen úderné pěsti antiklausismu. Teď pořád dokola hrají to výročí tzv. 11. září. Už to prostě nemůžu poslouchat - viděl snad někdy někdo Usámu bin Ládina? Já a dokonce ani pan prezident ne. Vlastně si myslím, že není ani žádný New York. Možná o tom napíšu knížku.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum13.9.2010
Číslo37Strana21Rok2010

HesloantiklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslívěřit, že by ona reakce byla tak výrazným projevem "antiklausismu"
TitulekBože, čeho jsme se to dožiliRubrikaVy, my
AutorPetr KošackýPostavení autoračtenář
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVáš úvodník jsem přečetl a souhlasím s ním. A to nebývá u Vašich úvodníků ani zdaleka pravidlem. Prožívám současnou hysterii spolu s Vámi a pokouším se jí přijít na kloub. A po pravdě, tady s Vámi zcela nesouhlasím. Nejsem sice příznivcem pana prezidenta, ale v tomto případě se mi nechce věřit, že by ona reakce byla tak výrazným projevem "antiklausismu". Až mne trochu mrazí z asociace, která mi přichází na mysl, a tou je asociace na chování české veřejnosti v čase politických procesů 50. let. Prostě mi to hraničí s fanatismem. Ano, spolu s Vámi hlavně cítím neschopnost veřejnosti přijmout akt odpuštění.
PoznámkaReakce na úvodník Antiklausovské šílenství: Co takhle všechny vězně popravit (text Ivan Hamšík, RX 2/2013).
ZdrojReflexDatum17.1.2013
Číslo3Strana5Rok2013

HesloantiklausovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípravicový antiklausovec - rumlovec
TitulekUnie se potácí na ledové křeRubrikaNázory
AutorFrantišek PillmannPostavení autorabývalý poslanec FS, člen ODS
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextProč tedy může i přesvědčený pravicový antiklausovec - rumlovec volit raději lidovce, či dokonce i jemu nepříjemnou ODS než svou milovanou US?
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum12.2.1999
Číslo Strana13Rok1999

HesloantiklausovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíantiklausovci potřebují KSČM
Titulek RubrikaNázory
AutorJaroslav PleslPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAntiklausovci potřebují KSČM//Odchodem Miloše Zemana vzniká prostor pro novou "opoziční smlouvu" # Hlavním tématem letošní předvolební kampaně je Václav Klaus. Stojí proti všem, kteří ho chtějí zbavit veškerého vlivu na chod státu, a fronta je to téměř národní. Klaus nevoní Vladimíru Špidlovi, nechce ho žádná ze stran Koalice a stojí proti němu i jeho odvěký soupeř Václav Havel. Jediný, kdo je stále ochotný Klause podporovat, je jeho vlastní strana. To je však proklatě málo.
PoznámkaTitulek komentáře.
ZdrojLidové novinyDatum20.5.2002
Číslo Strana10Rok2002

HesloantiklausovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíbojovný antiklausovec
TitulekK prezidentské volběRubrikaKomentář
AutorBohumil PečinkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHlavním argumentem pro veřejnou volbu poslanců a senátorů je, že zabrání předvolebním slibům a kšeftům. Největší sliby a kšefty se však dělají už dnes, a to zcela veřejně. KDU-ČSL dnes hlasy svých 13 poslanců a 11 senátorů přišpendlila oba kandidáty na zeď a získala od nich předběžný souhlas s odškodněním katolické církve za 267 miliard korun, čemuž je také nakloněn Topolánkův kabinet. S těmito skutečnými kšefty za státní peníze veřejné hlasování poslanců a senátorů nic neudělá, jen se převrství koalice. Do toho jsme svědky nepochopitelných her, kdy celostátní výbor KDU-ČSL doporučuje volit prezidenta Klause, ale současně říká, že chce veřejnou volbu. Předseda Jiří Čunek přes svého mluvčího novinářům "důvěrně" sděluje, že hlasoval pro Švejnara. Zatímco Cyril Svoboda, který byl celý život bojovný antiklausovec, nám vzkazuje, že ho bude volit.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum24.1.2008
Číslo4Strana10Rok2008

HesloantiklausovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíantiklausovský postoj
TitulekKdyž se mu MF Dnes nelíbí, ať ji nečteRubrika 
Autor Postavení autoračtenář z Plzně
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMohli bychom se dohadovat, zda by třeba Unie svobody nezmizela v propadlišti dějin, nebýt antiklausovského postoje pana Leschtiny, ale o tom to není.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum20.10.1998
Číslo Strana13Rok1998

HesloantiklausovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíantiklausovský syndrom
TitulekRequiem za vládu Miloše ZemanaRubrika 
Autor Postavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextCelá politická scéna místo hledání alternativní koncepce však vsadila na falešnou kartu: vytlačit Klause z vlády. … Na tento antiklausovský syndrom už doplatila řada politiků bývalého Občanského hnutí a dnes jím trpí zejména sociální demokraté.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum
Číslo50Strana12Rok1998

HesloantiklausovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslívymluvit se na antiklausovské spiklence
TitulekO čem budou senátní volbyRubrika 
Autor Postavení autorapublicista
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJen ODS bude pravděpodobně i při nečekaném propadu dál tolerovat svého Klause a při chystané čtverylce čtyřkoalice nebude mít mnoho práce vymluvit se na antiklausovské spiklence.
Poznámka 
ZdrojSlovoDatum3.10.1998
Číslo Strana6Rok1998

HesloantiklausovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslí"antiklausovská koalice" by porazila svého největšího nepřítele
TitulekAntiklausovci potřebují KSČMRubrikaNázory
AutorJaroslav PleslPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV poražené ODS by mohlo dojít ke vzpouře proti "neschopnému" předsedovi a část mocensky ambiciózních poslanců by se mohla nechat zlákat k podpoře koaliční vlády socialistů, lidovců a unionistů. V ideově semknuté ODS lze však tuto alternativu téměř jistě vyloučit. A tak zbývá jediná možnost - vláda s podporou komunistů. Taková opoziční smlouva by byla výhodná pro obě strany. "Antiklausovská koalice" by porazila svého největšího nepřítele a komunisté by vyšli z izolace, v níž se nacházejí od roku 1990. Ať už to po volbách dopadne jakkoli, tato možnost je ve hře - a musíme ji brát vážně.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum20.5.2002
Číslo Strana10Rok2002

HesloantiklausovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíantiklausovská strana
TitulekCo bude po Klausově vítězství?RubrikaNázory
AutorFrantišek PillmannPostavení autoračtenář z Plzně
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAd LN 15. 12. 1997: Klaus vyhrál… Ačkoliv jsem patřil k těm, kteří Klause jednoznačně podporovali, nepovažuji jeho vítězství na kongresu za konečný cíl, ale jen za předpoklad k restrukturalizaci pravice. Ta potřebuje dvě spolupracující silné strany - jednu klausovskou, druhou neklausovskou (nikoliv antiklausovskou, jak dosud působila ODA i DEU). Naše politické spektrum tedy potřebuje jednu občanskou stranu mírně pravicovou, téměř středovou, a druhou stranu výrazně konzervativní. Smůla je, že ODA dosud chtěla být konzervativnější než ODS, ale svým antiklausismem působila jako méně pravicová alternativa pravicovosti. Ti, kteří se snažili o Klausův pád s tím, že po jeho odchodu zdědí silnou pravicovou stranu, kterou mravně obrodí a očistí od nánosu sponzorské aféry, se spletli. Úbytek hlasů pro pravici nezpůsobily aféry, ale dopad balíčků na peněženky voličů.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum16.12.1997
Číslo Strana10Rok1997

HesloantiklausovstvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíhalasné "antiklausovství"
TitulekRumlova "ODS s lidskou tváří"RubrikaNázory
AutorAdam DrdaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOd počátku byla tedy Unie svobody handicapovaná. Její halasné "antiklausovství" se dalo dlouhodobě těžko hlásit, protože byla plná "starých struktur"…
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum28.5.1998
Číslo Strana10Rok1998

HesloantiklausovstvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslí 
TitulekRumlova "ODS s lidskou tváří"RubrikaNázory
AutorAdam DrdaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextA tuzemský naivní pravičák uvažoval: "Zeman nesmí k moci. Proč mám volit US, která se programově nevyprofilovala a staví se přitom proti Klausovi, když názorově pevný Klaus mi přes skandály (které mají stejně všichni) skýtá 'záruky'?" Antiklausovství US přestalo být v kursu a dostavila se druhá panická vlna: Vodička se snaží vrátit k ODS, Hana Marvanová lituje svého odchodu, Uhde by už zase ťapal velkému Václavovi pro pivo.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum28.5.1998
Číslo Strana10Rok1998

HesloantiklausovstvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslívyhraněné antiklausovství i nadšené klausovství
TitulekPatriarchův podzimRubrikaNázory
AutorJana BendováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVáclav Klaus odchází. Den 10. 10. 2002 si budeme pamatovat. Politická scéna se po tomto datu nepochybně změní. Druhá nejsilnější strana po jedenácti letech začíná druhý, zcela odlišný život. Z každodenní politiky se stahuje jedna z nejvýraznějších osobností, která byla až dosud synonymem devadesátých let - jak v dobrém, tak ve zlém. Loučí se lídr, vůči němuž byl málokdo lhostejný. Vyhraněné antiklausovství i nadšené klausovství bránilo politikům utvářet přirozená spojenectví. Nebyl by to ovšem Václav Klaus, kdyby si nenechal otevřená dvířka: vrátí se, pokud "jeho" straně bude hrozit rozpad. Otcovská ruka bude připravena zasáhnout, když se dítko ocitne v hlubokém traumatu či zbloudí.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum11.10.2002
Číslo Strana6Rok2002

HesloantiklausovstvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíemoční škvarek antiklausovství
TitulekČtenář časopisůRubrikaNové knihy
AutorVáclav BurianPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPravda je trpčí: škvarek vymyslil Josef Mlejnek, literát netuctový. Se souvětím, z něhož vybíráme, by se přitom dalo dosti souhlasit, neboť - rozumíme-li dobře básníkovi - je řeč o nepatrném ideovém základu Unie svobody: "Daší výrazný reprezentant pravice kromě ODS v současnosti prakticky neexistuje, a až v US vyhnije emoční škvarek antiklausovství a odpadne pár směšných, ad hoc vyrobených odlišujících témat, ztratí toto stranictví stmelované jedinou velkou negací důvod k existenci…" Josef Mlejnek rád přehání, a třebaže na jeho slovech je i tu dost pravdy, nelze nemyslit na hysterii: "Otevřela se (před volbami; V. B.) Pandořina skříňka a u rozběsněného českého etnika by bylo možno ,zabodovat' (zrovna Mlejnek si pomáhá uvozovkami!; V. B.) snad už jen s požadavkem dodatečného vyhnání těch Němců, kteří tu ještě zbyli."
PoznámkaPříloha. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLiterární novinyDatum5.8.2002
Číslo Strana4Rok2002

HesloantiklausovstvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslí 
TitulekNová vize pravice?RubrikaNázory a diskuse
AutorMarcel MoržolPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNynější Majzlíkova vize chce tento kritický okamžik překonat. Počítá se vznikem jedné pravicové strany, která bude mít čtyři politické směry. Zazní tak jedním hlasem a stane se konečně rovnocenným partnerem pro monolit ODS. Majzlíkem deklarovaná vstřícnost vůči nejsilnější pravicové straně navíc ukazuje, že antiklausovství jako program se už konečně vyčerpalo. Na místě je však určitá opatrnost. Zatím sice nikdo otevřeně spojení pravice neodmítl, ale kritický moment pro Majzlíkovu vizi nastane po senátních volbách. Pokud čtyřkoalice zůstane ve volbách za očekáváním, je pravděpodobné, že vůdcové stran budou hledat chyby ne u sebe, ale právě v tomto spojení. Pak je zcela možné, že se opět rozejdou.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojZlínský a moravský denDatum12.10.1998
Číslo Strana5Rok1998

HesloantiklausovstvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíantiklausovství není program
TitulekSlovenská budoucnost české politikyRubrikaHospodářství a společnost
AutorOskar KrejčíPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČSSD též ve spojení se čtyřkoalici čeká krize identity, neboť antiklausovství není program. Zatím to vypadá, že levé křidlo počká, až nové vedení v praxi ukáže, kudy cesta nevede. Pak není vyloučeno, že za dva roky hlasy požadující návrat M. Zemana v ČSSD zesílí.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojEkonomDatum22.3.2001
Číslo Strana28Rok2001

HesloČtvrtklausSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíje vzhledem ke své pozici v ODS stejně pouze "Čtvrtklausem"
TitulekAž po uši v ironiiRubrikaReflexe
AutorMiloš ČermákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextProč se strany u moci štěpí na "názorové platformy" a "frakce", zatímco ty opoziční jsou většinou jednotné? … Glosátor Miroslav Macek nazývá na svém blogu Tlustého vzpouru "půlsarajevem", míněno samozřejmě ironicky (když Sarajevo, tak pořádné, chce se dodat, a nic nepomohou úvahy, že Topolánek je vzhledem ke své pozici v ODS stejně pouze "Půlklausem", ne-li "Čvrtklausem", tak proč hned plýtvat pořádnou vzpourou). Zajímavější však je, jak na Tlustého nespokojence reaguje vedení strany. Topolánek nazval ohlášení platformy "pozitivním nátlakem", a protože byl zřejmě v podobně rozverně ironickém rozmaru, v jakém Miroslav Macek píše v Zábřehu své glosy, tak dodal, že přemýšlí, že do platformy sám vstoupí.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum28.6.2007
Číslo26Strana12Rok2007

Heslohavlo-klausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíčeský havlo-klausismus
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDomnívám se, že bych byl člověkem, který by dokázal být slušným leaderem sociální demokracie. Petr Miller v Haló novinách 12. 12. Nepředstavitelně a neodpustitelně nás ponížili jak před našimi rodiči, tak i před našimi dětmi. Znásilnili nás. Poněmčili nás. Rozprodali nás. Vrhali o nás své kostky bez nás. Český havlo-klausismus a slovenský mečiarismus se zapsaly do našich dějin jako nacionalisticko - fašistické rozbíječské doktríny, které nerespektují nic. Nerespektují ani národní kulturu, ani národní hospodářství. Nerespektují naši budoucnost a opovrhují naší minulostí. Prof. Milan Zelený pro Haló noviny, 13. 2.
Poznámka
ZdrojČNK_synDatum
Číslo Strana Rok1993

Heslohavlovsko-klausovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípokračovat v havlovsko-klausovské linii
TitulekNečekaný pokračovatel Havlova odkazuRubrikaHorizont
AutorOndřej TučekPostavení autoravedoucí jazykový redaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAle co kdyby Václava Klause po jeho příštím podobném odbojářském výletu zlý evropský pohraničník nepustil do Evropy a zabavil mu pas? Kdo by nám vládl? Vždyť disidentů už je v naší politice jak šafránu. Kdo by pokračoval v havlovsko-klausovské linii? Ledaže by se nechal přemluvit Josef Vondruška. Je jedním z posledních mohykánů, kteří na vlastní kůži zažili hrůzy komunistického kriminálu.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum14.11.2008
Číslo Strana11Rok2008

Heslohavlovsko-klausovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíhavlovsko-klausovská republika
TitulekNejlepší předsevzetí pro rok 2014: Obrana základních hodnotRubrikaEditorial
AutorPavel ŠafrPostavení autorašéfredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPříští rok máme tudíž šanci se pokusit napravit, co se dá. Jen to nebude lehké. Moc se nejspíše opět vrátí od prezidenta na půdu Parlamentu. Ale v tomto Parlamentu sedí mnohem horší směs než před rokem. Hlavně je zde kromě výrazného množství komunistů a polokomunistů zvláštní kontingent skrytých i otevřených zaměstnanců firmy Agrofert, které nějak nelze zařadit do srozumitelných politických schémat, na něž jsme byli z minulého polistopadového režimu zvyklí. (Můžeme mu říkat třeba havlovsko-klausovská republika, i když by to oba zjevně urazilo.) Parlament tedy nebude pro obranu základních hodnot liberální demokracie asi tím nejlepším místem. Takže tu ještě máme svobodná média. Řekněme otevřeně, že i s těmi je to na pováženou. Máme zde už jen jakési ostrovy mediální svobody, kde lze psát bez obalu právě takový druh textu, jaký právě čtete.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum2.1.2014
Číslo1Strana3Rok2014

Hesloklaus-zemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíklaus-zemanovský politický režim
TitulekČtyřkoalice a prezident Václav KlausRubrika 
Autor Postavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPokud se čtyřkoalice nebude schopna jasně profilovat nabídnutím pozitivního programu, který bude zaměřen na překonání Klausova degradujícího odkazu české pravici a obecněji pak ne překonání klaus-zemanovského politického režimu, nemůže si vůbec dělat naděje, že se trvale stane dominující politickou silou.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum18.4.2000
Číslo Strana9Rok2000

HesloklausboardSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíkampaň byla až na "klausboard" tak neviditelná a neslyšitelná
TitulekZ Rejžkova deníčkuRubrikaSloupek
AutorJan RejžekPostavení autoranezávislý publicista
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNaše Máňa povídala, že mám zítra někam jít hlasovat, snad do Českého slavíka, Týtý nebo tak něco. Už to mám, volby jsou to! Kampaň byla až na "klausboard" tak neviditelná a neslyšitelná, že nebýt zvídavé Máni, nic se nedozvím. Ale vážně, koho zaškrtnout a koho ne?
Poznámka 
ZdrojMetroDatum12.11.1998
Číslo Strana6Rok1998

HesloklausboardSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíúmyslné zničení klausboardu
TitulekZastavme poletování červeného kohouta zlobyRubrikaNázory
AutorPetr PříhodaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPsychologie zná termín "volně těkající agresivita". Je to zlá mocnost jako ohnivý kohout. Sedne hned sem, hned tam, pokaždé se rozmnoží, protože vyvolá další zlobu, která pak taky volně těká. Jedním takový jejím usednutím bylo úmyslné zničení klausboardu.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum10.11.1998
Číslo Strana10Rok1998

HesloKlausgateSlovní druh / typ heslapodst. ž. neskl.
Podheslíhra, kterou bych nazval Klausgate
TitulekSpor o sponzora přerostl ve hru o postavení…RubrikaZ domova
Autor(ČTK)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZielencův pokus obvinit Klause přijali členové ODS zdrženlivě. Místopředseda ODS M. Macek řekl, že spor o sponzora přerostl ve hru o postavení V. Klause v čele strany. Dodal, že skandál ještě vystupňuje. "Je rozehrána hra, kterou bych nazval Klausgate, hra o to, zda premiér lhal, či nelhal, zda o krytí sponzorských darů Novákem věděl."
Poznámka 
ZdrojMetroDatum28.11.1997
Číslo Strana2Rok1997

HesloklausiádaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
TitulekZatnout žílu u samého pytlíkuRubrikaNázory
AutorZbyněk PetráčekPostavení autorakomentátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVšímáte si inflačních jevů v jazyce? Nějaký tvar zaujme - a hned se šíří v médiích. Před 111 lety prorazila hilsneriáda. Před 67 lety následovala heydrichiáda. Před 21 lety palachiáda. Vidíte ty dlouhé časové odstupy? Jenže v poslední dekádě se odstupy zkracují a inflace slov vzrůstá, jak dokládá archiv Newton. K havliádě přibyla klausiáda, zemaniáda a burešiáda, později i čunkiáda a paroubkiáda. Ale i to byla jen předehra. Skutečný příliv přinesl až poslední měsíc: pernesiáda (Lidové noviny, 19. 3.), topolánkiáda (Lidovky. cz, 22. 3.), ústrkiáda (MF Dnes, 20. 4.), mikešiáda (MF Dnes, 21. 4.). Proboha, co nás ještě čeká? Další munici jistě poskytnou volby. Bude zajímavé sledovat, zda přinesou kalouskiádu, johniádu, liškiádu… Jaroslav Foglar by to napsal asi takhle: Volíš nečasiádu, nebo bémiádu? Ale třeba bahňákiádu!
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum23.4.2010
Číslo Strana12Rok2010

HesloklausiádaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslívítejme "klausiády" a bavme se jimi
TitulekKlausova lidová muzikaRubrikaNázory
AutorMartin KomárekPostavení autorakomentátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMalá česká hilsneriáda aneb další případ diktatury takzvané politické korektnosti. Pod tímto titulkem (Václav Klaus by řekl nadpisem) otisklo Právo prezidentův článek obhajující Ladislava Bátoru. … Něčí osobní nebo politická (jako v případě Ladislava Bátory) minulost však neumožňuje další politickou kariéru. To není výraz nějaké pseudokorektnosti, ale zákonitost veřejné služby. Člověk s takovou minulostí by se stále musel jen obhajovat a byl by zcela ochromen. Klaus to ví, ale nachází příležitost, jak zaútočit na své protivníky. Tím, že k tomu on stejně jako kdykoliv pan Bátora dostává široký prostor všude v médiích, však zcela vyvrací sama sebe. Žádné hilsneriády se nekonají. Věřme, že onen nevkusný "nadpis" srovnávající nesrovnatelné nevymyslel Klaus sám. V Česku probíhá mnohostranná veřejná diskuse, v níž mají menšinové názory velkou váhu. Tak to má být. Proto, vítejme "klausiády" a bavme se jimi.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum1.3.2011
Číslo Strana11Rok2011

HesloklausiádaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslínaznačit, o co v dnešní klausiádě běží
TitulekProces s velezrádcem//Oslabená pozice Klause souvisí s jeho odklonem od středních vrstevRubrikaKomentář
AutorBohumil PečinkaPostavení autorakomentátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPsát vyvážený článek o éře odcházejícího prezidenta dnes nejde. Ve chvíli, kdy je dlouholetá hlava státu objektem veřejného lynče, by byla spíš na místě prázdná stránka novin a na ní věta: V atmosféře účelové kriminalizace politických aktivit (tzv. velezrada) znamená pokus o jakoukoli objektivitu čisté pokrytectví. Dnes maximálně můžeme naznačit, o co v dnešní klausiádě běží. Klausovi kritici tentokrát překročili všechny meze, protože více čí méně oprávněné politické výhrady transformovali do podoby Klausovy kriminalizace za několik jeho sporných kroků, v jejichž čele vévodí nedávná amnestie. Vzhledem k tomu, že hlava státu může být podle ústavy odpovědná jen za čin tzv. velezrady, pohotově aplikovali tento článek 65, pod nějž se vedle několika desítek tisíc lidí podepsalo také 28 senátorů. Mnoho z těch, co dnes aktivně prosazují, aby Ústavní soud zahájil s prezidentem Klausem řízení podle tohoto ustanovení ústavy, přece musí vědět, o co v roce 1992 tvůrcům základního zákona státu vlastně šlo. … Stručně řečeno, jde o paragrafy, jež vycházejí z toho, co se u nás odehrálo během komunistického převratu v únoru 1948 a v průběhu okupace v srpnu 1968. Jeden z nich je typově aplikovatelný na potenciální Adolfy Hitlery a Klementy Gottwaldy, kteří se svými hnutími konspirovali proti demokracii, aby ji pak úplně zničili. Druhá část zase na situace, kdy nejvyšší představitel státu jedná ve spojení s cizí mocí, podobně jako když garnitura kolem Vasila Biľaka a Milouše Jakeše psala na jaře 1968 "zvací" dopisy do Moskvy, aby sem přijela sovětská vojska. To jsou dvě základní situace, na něž je aplikována tzv. prezidentská velezrada. Samozřejmě že život je pestřejší a existuje řada mezivariant, kdy například nemusíte jednat o narušení suverenity a demokracie s vládou cizího státu, ale mafií atd. Podstata zůstává stejná - je to krajní nástroj, jak zachránit demokratický stát před prezidentem, jenž narušuje ústavní pořádek.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum7.3.2013
Číslo10Strana12Rok2013

HesloklausiádaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
Titulek RubrikaNázory
AutorPavel BartošekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKlausiáda//Má-li být ODS čitelná, musí udělat jasný řez # Poté, co se ODS už dávno rozešla se svým otcem zakladatelem, by dnes měla jednat i o vyloučení svého zlobivého syna Václava Klause mladšího. A tedy řešit otázku, zda odmítnout klausovský důraz na suverénní národní stát a odpor k členství v Unii, které dnes otec i syn mají za zásadní a původní elán strany založené u nich v kuchyni. … Rozhodování ODS přitom nebude lehké. Jméno Václav Klaus je z hlediska politického marketingu pochopitelně jednou z nejsilnějších značek v zemi. Jasné však je, že s akademikem Petrem Fialou si na stejném písečku už hrát nemohou. Není totiž nic horšího než nečitelná strana. Pro ODS proto bude důležité, aby se z vylučování mladého Klause nestala jen stranická klauniáda bez výsledku.
PoznámkaTitulek komentáře.
ZdrojLidové novinyDatum16.3.2019
Číslo Strana10Rok2019

HesloklausiánSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslínerozlišovat grebeníčky, klausiány a zemanovce
TitulekZdena Mašínová: Za zločinem musí následovat trestRubrikaRozhovor
AutorIvana PustějovskáPostavení autoraredaktorka MF Dnes
MluvčíZdena MašínováPostavení mluvčího 
KontextVidíte v tom svém skeptickém pohledu na českou společnost vůbec nějakou naději? | Jsme v kleci. Ale naštěstí existují dvě pojistky: NATO a Evropská unie. Ten, kdo je proti našemu vstupu do Evropské unie a vytahuje karty nacionalismu, je škodnou této země. Jak si to vlastně představují? Že malý zdecimovaný národ na strategickém místě uprostřed Evropy zůstane sám? To je nalhávání, a proto já je nerozlišuji: grebeníčky, klausiány a zemanovce.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum1.7.2002
Číslo27Strana43Rok2002

HesloklausiánSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíje to pro české klausiány skoro bolševická propaganda
TitulekReakce na článek "Politické trafiky zničí privatizace"RubrikaNázory
AutorJiří GebertPostavení autoraarchitekt
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČesko obecně preferuje "systémová řešení" na místě účelnějšího pragmatismu. Ten už počítá s nejrůznějšími kličkami, nevědomými či záměrnými chybami a dírami v systémových řešeních. Dokladem je Klausova privatizace jako příklad děravého systému. Jak a komu dnes státem vlastněné monopoly privatizovat? Přirozeně neoliberálně, tedy nejvyšší nabídce? Zákon o registru smluv je pro jistotu systémově blokován. Je tajemstvím, které se nesluší vytrubovat, že společnosti, které mají systémově monopolní postavení, mohou být proto ve vlastnictví státu, aby stát mohl regulovat právě jejich monopolní fungování. Je opravdu úlohou státu jednat ve veřejném zájmu, i když to je pro české klausiány skoro bolševická propaganda.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum26.6.2013
Číslo Strana10Rok2013

HesloklausiánstvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslí 
TitulekRozlučky a zítřky ČSSDRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČSSD po svém obnovení prožila šok z nástupu pravice, pokračovala jako rezervoár politiků vyřazených klausiánstvím a skončila jako posádka ohrožené pevnosti, která přežívá jen proto, že uzavřela separátní mír s úhlavním nepřítelem.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum15.3.2000
Číslo Strana6Rok2000

HesloklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíklausismus i mečiarismus pomalu ubývá na síle
TitulekDoleva, nebo s Klausem?RubrikaNázory
AutorJakub CamrdaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextObě společnosti již zhruba dva roky procházejí procesem postupného střízlivění, klausismus i mečiarismus pomalu ubývá na síle.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum2.6.1998
Číslo Strana10Rok1998

HesloklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíODS nepotřebuje novou ideologii, má svůj klausismus
TitulekPro ODS je Klaus taťkou, monarchou, tvůrcem klausismuRubrikaZ domova
Autor(kop)Postavení autora 
MluvčíMirek TopolánekPostavení mluvčíhopředseda ODS
Kontext"ODS nepotřebuje novou ideologii. Má svůj klausismus."
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum16.12.2002
Číslo Strana2Rok2002

HesloklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípojmenoval jsem naši ideologii s trochou nadsázky klausismem
TitulekNezměníme ideologii, máme klausismusRubrikaZ domova
AutorJosef KopeckýPostavení autora 
MluvčíMirek TopolánekPostavení mluvčíhopředseda ODS
KontextŘekl jsem to jasně ve svém projevu. Pojmenoval jsem naši ideologii s trochou nadsázky klausismem a myslím, že nemusíme uhýbat ani o milimetr. To, co neumíme, je náš program prodat. Nechali jsme si ukrást celou řadu témat. Musíme znovu do našeho programu dostat hodnoty, které nám patří - vzdělání, rodina a sociální politika.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum16.12.2002
Číslo Strana3Rok2002

HesloklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíODS nepotřebuje novou ideologii, neboť má svůj "klausismus"
TitulekNový šéf ODS: bodrá povaha a silné výrokyRubrikaZ domova
Autor(sim)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPředseda senátorů ODS a po včerejšku i nový šéf strany už začal opouštět slovník blízký lidem z valašska a ostravska, avšak, jak sám říká, chce zůstat svůj. Právě bodrá povaha a silné výroky byly podle všeho tím, co Topolánka vzdálilo Václavu Klausovi. "Mám pocit, že Klaus je alergický i na můj hlučný smích," říkával Topolánek, který na "polibku smrti" od Klause postavil svou předvolební image. Na kongresu ODS to však byl on, kdo projevil Klausovi největší loajalitu, když řekl, že ODS nepotřebuje novou ideologii, neboť má svůj "klausismus". Šestačtyřicetiletý Topolánek, který do vysoké politiky vstoupil až v roce 1996 - předtím působil v soukromých podnicích - má dva roky na to, aby zjistil, zda je "vůdcem smečky, či vlkem-samotářem, žádné stádo," jak o sobě prohlásil
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum16.12.2002
Číslo Strana3Rok2002

HesloklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíideologií ODS podle něj dál zůstává "klausismus"
TitulekMůže mít nový šéf ODS problémy? Když nevynechá Klause, zatím neRubrikaZ domova
Autor(kop, šm, šíf)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTo, že odcházejícího předsedu Topolánkův úspěch nepotěšil, zdokumentoval včera deník Blesk. Z balkónu Společenského domu ve Františkových Lázních, kde kongres ODS probíhal, jeho reportér vyfotil, jak Klaus píše na mobilu textovou zprávu, v níž použil formulaci "prázdný a falešný Topolánek". Nový šéf strany dál tvrdí, že s Klausem nemá žádný osobní problém - ideologií ODS podle něj dál zůstává "klausismus". V Topolánkově "domovské" moravskoslezské organizaci každopádně jeho víkendový úspěch vyvolal rozruch.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum17.12.2002
Číslo Strana3Rok2002

HesloklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíhypotéza předpokládá, že existuje nějaký "klausismus"
TitulekKlausisté jako gaullisté? Nebuďme naivníRubrikaHorizont
AutorPetr ZídekPostavení autorahistorik a novinář
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHypotéza, že by se někdy třicet let po smrti "velkého profesora" mohla česká pravice skládat z "neoklausovců", předpokládá, že existuje nějaký "klausismus". Ale existuje skutečně taková doktrína? Býval-li Václav Klaus v minulých deseti letech dotázán na nějaké své vize, většinou jen stále dokola únavně opakoval fráze o "standardní politické demokracii". Tato vesta je dost obnošená již dnes, a co teprve za padesát let!
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum27.2.2001
Číslo Strana11Rok2001

HesloklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípoužívat sarkastický termín "kluasismus"
Titulek"Minimalismus" byl sprostý slovoRubrika 
AutorJan RůžičkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextIng. Arch. Jaroslav Wertig patří do generace mladých "porevolučních" českých architektů. Pro hlavní proud české architektury 90. let používá sarkastický termín "kluasismus". Frustrace, arogance, dětinskost - pojmy, které bychom přisoudili člověku, popisuje Jaroslav Wertig velmi neformálně novodobé české stavby.
PoznámkaÚvod rozhovoru s Ing. arch. Jaroslavem Wertigem.
ZdrojRedhotDatum
Číslo33Strana26Rok2001

HesloklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
Titulek"Minimalismus" byl sprostý slovoRubrika 
AutorJan RůžičkaPostavení autora 
MluvčíJaroslav WertigPostavení mluvčíhoarchitekt
KontextHledal jsem nějaký fenomén spojující architekturu 90. let, která se hlavně odrazila v bankách, privatizačních fondech, různých zdravotních pojišťovnách. Je to architektura dost blbá. Říkal jsem si, co mají ty věci společného, co je dokáže pojmenovat. No a když se podíváš na Londýn, na Docklands a víš, že tu architekturu označují, stejně jako tu dobu, za architekturu "thatcherismu", tak k tomu "klausismu" už byla téměř analogická cesta.
Poznámka 
ZdrojRedhotDatum
Číslo33Strana26Rok2001

HesloklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíarchitektura doby "klausismu"
Titulek"Minimalismus" byl sprostý slovoRubrika 
AutorJan RůžičkaPostavení autora 
MluvčíJaroslav WertigPostavení mluvčíhoarchitekt
KontextArchitektura doby "klausismu" zosobňuje obrovskou změnu v žebříčku hodnot 90. let a hledání hlavní hodnoty společnosti. Peníze byly "až na prvním místě". Demonstrovaly se nejapnou okázalostí, architektura byla kontaminovaná tím, kdo ji v té době tvořil.
Poznámka 
ZdrojRedhotDatum
Číslo33Strana26Rok2001

HesloklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíSkončila už doba "klausismu"?
Titulek"Minimalismus" byl sprostý slovoRubrika 
AutorJan RůžičkaPostavení autora 
MluvčíJaroslav WertigPostavení mluvčíhoarchitekt
KontextVraťme se k současné české architektuře. Skončila už doba "klausismu"? Jaké jsou podle tebe současné trendy? | Co považuju za velice příjemný a pozitivní trend, je upouštění od úchyláren retrospektivní postmoderny, vracení se k utilitárnosti, civilnosti, normálnosti. Viděl jsem teď spoustu administraček a obchodních center a byl jsem rád, že jsou poměrně civilní.
Poznámka 
ZdrojRedhotDatum
Číslo33Strana26Rok2001

HesloklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíideologií postklausovské ODS bude "klausismus"
TitulekZrod Evropy a zrod klausismuRubrikaDomov
AutorJiří PehePostavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextO víkendu 13. až 15. prosince se paralelně konala dvě setkání, z nichž každé mělo, alespoň v českém kontextu, historický význam. V Kodani bylo schváleno rozšíření Evropské unie o deset nových členů, zatímco ve Františkových Lázních skončil dvanáctiletou dráhu ve funkci předsedy Občanské demokratické strany Václav Klaus. Ačkoliv se jedná o události historické, jejich význam je neporovnatelný. Zatímco v Kodani učinila EU odvážný krok a vznikla nová Evropa, ve Františkových Lázních se ODS poněkud nerozhodně rozloučila s Klausem. Jediné, co na kongresu ODS bylo skutečně "nové", bylo poněkud komické prohlášení nového předsedy strany Mirka Topolánka, že ideologií postklausovské ODS bude "klausismus". Podívejme se na obě události podrobněji.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLiterární novinyDatum23.12.2002
Číslo Strana3Rok2002

HesloklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslísměšné "klausismy", kterými premiér svůj projev vyfutroval
TitulekČísla: Export nezávisí na poklonkováníRubrikaRespekt.cz
AutorSilvie LauderPostavení autoraredaktorka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNečas a Kuba sahají po fakticky chybných argumentech. Ve snaze zalíbit se prezidentovi. Pokud jste to náhodou nezaznamenali, premiér Petr Nečas pronesl při příležitosti strojírenského veletrhu v Brně pozoruhodný projev. Nebyl pozoruhodný jen tím, že předseda vlády uvádí byznys fórum úvahami nad tibetským duchovním vůdcem či ruskými punkerkami, ale především povahou těch úvah. Nečas má za to, že podpora dalajlamy i uvězněných Pussy Riot je "módním politickým projevem" a že bychom se těchto "umělých problémů" měli v zájmu českého exportu vyvarovat. Nechme teď stranou směšné "klausismy", kterými premiér svůj projev vyfutroval, zjevně v zájmu naklonit si prezidenta v době koaliční krize, a pojďme se podívat na fakta. A ta říkají, že Petr Nečas (a s ním i ministr průmyslu Martin Kuba, který následně jeho úvahy podpořil a rozvinul) míří mimo, když tvrdí, že kritika Ruska nebo Číny poškozuje ekonomické zájmy Česka, protože ohrožuje export do těchto zemí.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum17.9.2012
Číslo38Strana9Rok2012

HesloklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíslovo, jež se stalo jedním z nejznámějších "klausismů" vůbec
TitulekZdivočelá země//Z hysterické kampaně se bude Česko ještě dlouho vzpamatovávatRubrikaKomentář
AutorPetr KolářPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPřed svým prvním zvolením prezidentem republiky Václav Klaus rád prohlašoval, že chce národ spojovat, nikoliv rozdělovat. Dokonce k tomu tehdy použil slovo, jež se v tomto smyslu stalo jedním z nejznámějších "klausismů" vůbec. "Chtěl bych být svorníkem společnosti," hlásal tehdy Klaus. Už v té době, stejně jako po většinu deseti let obou jeho prezidentských mandátů, to znělo směšně. Klaus svými vyhraněnými názory po většinu času na Hradě opravdu spíš rozděloval. Až v samotném závěru svůj deset let starý slib dotáhl od slov k činu, byť nechtěně. Vyhlášením amnestie, a především jejím odůvodňováním opravdu vzácně spojil celý národ, včetně politiků ze všech možných, jinak znepřátelených táborů. … Přesto bude s odstupem možné na Klausův nástup na Hrad na počátku roku 2003 vzpomínat jako na jednotící prvek. Naštvanost a zloba většiny obyvatel Česka se totiž tehdy přenesly na poslance a senátory, kteří po několikatýdenním martyriu plném podrazů, zrad, zastrašování a zřejmě i nikdy nepřiznaného uplácení Václava Klause do čela země vynesli. Totéž, možná ještě v daleko hrůzostrašnějším vydání, se opakovalo o pět let později. Lidé byli z tehdejšího divadla právem zhnuseni, nůžky mezi "námi" a "jimi" se opět o něco víc rozevřely. A fakt, že byl prezidentem nakonec zvolen znovu Klaus, byl v celém procesu nejsymboličtější možnou tečkou.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum24.1.2013
Číslo4Strana12Rok2013

HesloklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíklausismy, hájkismy, homosexualismy, NGOismy a jiné blbismy
TitulekMrtvice zdravého rozumuRubrikaNejsem si jist
AutorMilan NovákPostavení autoralékař
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPremiér Nečas předvedl tanec s vlky, když na veletrhu v Brně vyjevil udiveným posluchačům, že českému exportu škodí politická podpora uvězněné ruské skupiny Pussy Riot či tibetského exilového vůdce dalajlamy (tzv. dalajlamismus). "Musíme také zabránit některým módním politickým projevům, které objektivně řečeno mají dopad do našeho exportu," řekl doslova, mimochodem v rozporu s čísly a fakty. To jsem zvědav, jak zabránit a kdo je to my. On a Klaus? Zavedením cenzury? … Výraz dalajlamismus je absolutním blábolem roku, který zde honorujeme naší prestižní cenou Smrt mozku. Podle Nečase se tímto dosud nepopsaným -ismem podporuje režim, který by pravděpodobně neměl demokratický, ale polofeudální, teokratický charakter se silnými autoritativními prvky. … Projev ve skutečnosti nebyl určen nám, občanům, ani do zahraničí. Je to tak, že se Nečas nedávno nešikovně uřekl ve vztahu k prezidentovi. Na uřeknutí je totiž kanón. Takový verbální Pat a Mat. Jde o onen výrok o hranicích debility (nebo debilismu?). A starý mocnář, jehož zákulisní vliv je mnohem větší než jeho funkce (…), významně pozvedl obočí. Ohrožený premiér, jehož osud zcela závisí na Klausovi, honem napsal omluvný dopis a poté ještě musel po kolenou do Canossy. Nešlo tedy o věcné sdělení, ale o splnění domácího úkolu. O rituál dobře známý z minulosti, tzv. pietní akt lezení do… Vystoupení bylo určeno čistě pro velké uši Hradu a v jeho jazyce ptydepe. To jest ve stylu pozdního jakešismu, kde dominují klausismy, hájkismy, homosexualismy, NGOismy a jiné blbismy, které souhrnně řadíme mezi hradismy, obecně zvané trapasismy.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojZdravotnické novinyDatum24.9.2012
Číslo Strana24Rok2012

HesloklausismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípřekrásný klausismus
TitulekŠpína v Klausově řeceRubrikaČeská republika
AutorPetr KolářPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNejvášnivější stoupenci kultu Václava Klause si ve středu připíjeli na žal fernetem černým jako krtek. Jejich guru totiž oznámil, co se tak nějak čekalo. Volně přeloženo: nebudu riskovat, že bych se po boku Jany Bobošíkové ztrapnil nevýhrou. Raději si počkám, až se ve volbách ztrapní ODS a pak se za mnou připlazí s prosíkem. Chybu zřejmě Klaus udělal už prohlášením: "Musel by to být proud či řeka, do které budou přitékat z nejrůznějších stran různé potůčky. Podmínka by byla, aby žádný nebyl nějak beznadějně chemicky zamořený." Když se k němu totiž začala hlásit esa jako Boris Nešťastný (překrásný klausismus, že?), Kolibřík Bém, Džej Džej Janeček (člen Nemenzy) či Petr Štěpánek (kapela Unisono byla jen jedním z jeho zločinů proti lidskosti), vše nasvědčovalo tomu, že do oné řeky spíše kdosi čůrá. Nemluvě o Bobošíkové, v jejímž případě lze mluvit o ekologické katastrofě. Hlavu vzhůru!
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum2.9.2013
Číslo36Strana26Rok2013

Hesloklausismus-zemanismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíslib návratu stability v duchu klausismu-zemanismu
TitulekŠkatule, škatule, hejbejte seRubrikaPublicistika
AutorLukáš JelínekPostavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNež budou podány kandidátní listiny, je poslední příležitost zatřást se stranickými škatulaty. Děje se tak ostošest v partajích velkých i malých. Není snad týdne, kdy před předsedou sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou neodhodí nějaký významný spolustraník slupku od banánu. Zatím balanc drží - a ostatní se bude odvíjet od volebního výsledku celé ČSSD. Jak s ním zamává turné prezidenta Miloše Zemana po regionech, na němž bude jednak vychvalovat poslanecké adepty SPOZ-Zemanovců, jednak nabádat voliče soc. dem. k přidělování preferenčních hlasů "těm spolehlivým", se nechejme překvapit. … Suchá politologická věda by řekla, že v předvečer volebního otočení politickým kormidlem dochází k logickým mezi- a vnitrostranickým přesunům. Upravenou optiku ale nabídla paní Bobošíková, která hned na dvou místech sobotního rozhovoru říká: "Zeman s Klausem byli stabilita a prosperita. Sobotka s Kalouskem jsou deficity, chudoba a strach z budoucnosti." Štěpících linií nastíní nadcházející volby několik. Jednou z nich bude slib návratu stability v duchu klausismu-zemanismu.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum26.8.2013
Číslo Strana6Rok2013

Hesloklausismus-zemanismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslízákonitosti vědeckého klausismu-zemanismu
TitulekJsme národ, který se nevměšuje do svých vlastních záležitostíRubrikaNázory
AutorRostislav MatulíkPostavení autoraeditor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČeská politická scéna se stále více řídí zákonitostmi vědeckého klausismu-zemanismu a udivení intelektuálové se s Woody Allenem ptají, jak se to mohlo stát. Inu, dopustili jsme to sami. Nejsme politický národ - z historicky známých důvodů jsme se naučili nevměšovat do svých vlastních věcí a bez zájmu svěřujeme své záležitosti hrstce "těch nahoře", jimž zároveň spíláme. Polistopadovou nezralost politickou i občanskou jsme vyřešili závislostí na dvou pánech, kteří nás v úhrnu povedou asi o dost déle než doktor Husák.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum26.8.2013
Číslo Strana10Rok2013

Hesloklausismus-zemanismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekO lžiRubrikaPublicistika
AutorKarel ČermákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextLháři se rádi vymlouvají na zbožnou lež (že chtějí vyvolat příznivá očekávání), na konkurenceschopnost (že chtějí upozornit na svoje přednosti) i na svou bájnou lhavost (že jsou v reklamě a v marketingu umělecky kreativní). Jsou ale jako ten Plautův Miles gloriosus (Voják tlučhuba) či baron Prášil jen pro pláč těm, které doběhli, a pro smích těm, kteří jim nenaletěli. Vzorem směšné myslivecké latiny jsou naše volební kampaně, ať už kdysi pod praporem marxismu-leninismu nebo později klausismu-zemanismu. Ale on i teď nás vítbártismus, okamurismus, bobošíkismus a snad i babišismus dokáže na svých promoakcích rozesmát až k pláči. A to máme letos před sebou hned aspoň troje volby. Co ještě zažijeme? Neměla by divadla Vojáka tlučhubu preventivně zařadit na repertoár?
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojPrávo & ByznysDatum29.1.2014
Číslo Strana32Rok2014

HesloklausistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíklausisté či komárkovci
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOptimum vždy směřuje do pomyslného středu. Nedá se to ovšem vykládat tak, že vedle sebe budou radikální klausisté či komárkovci. Ti mají možnost realizovat se v ODS a v ČSSD.
Poznámka 
ZdrojNovinyDatum16.3.1992
Číslo Strana12Rok1992

HesloklausistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslímasivně ho podpoří hloupí klausisté
TitulekŘekni, kdo tě volí. Pak poznáš, kým jsiRubrika 
Autor Postavení autoraredaktor Rádia Svobodná Evropa
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMůj přítel to má dobré; utká-li se se sociálním demokratem, masivně ho podpoří hloupí klausisté, proti ODS mu píchnou zemanoidi. Je jako smrt - bere všechno.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum9.11.1998
Číslo Strana8Rok1998

HesloKlausistánSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíKlausistán nakonec skončil, i když nepěknou korunovací tunelářů
TitulekBabišistán ještě není OrwellistánRubrikaNázory
AutorJan MacháčekPostavení autorakomentátor týdeníku Respekt
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHnutí ANO zvítězilo ve všech větších městech včetně Prahy, bude patrně slavit úspěchy i v senátních volbách. Jak dlouho budeme ještě žít v Babišistánu, táže se například komentátorka portálu Echo24 Lenka Zlámalová a není mezi novináři sama. Orwellovská hrůza z bezprogramové a bezideové koncentrace moci v rukou lídra Hnutí ANO jímá leckoho, je to typické módní téma, ale nemusíme to možná tou módou karikovat, je to téma aktuální. … Člověk už zažil leccos. Zpravidla titíž komentátoři, které tak strašně děsí ANO, nás dramaticky varovali před autoritářstvím, které u nás zavede ponurý bafuňář Jiří Paroubek, a kdo si dnes na toho Paroubka vůbec vzpomene? Napojením na jakési veřejné domy a linky organizovaného zločinu strašil kdysi Grossistán. Za sebe reflexivně přiznávám, že jsem se sám obával dlouhého trvání Opostánu (diktatury opoziční smlouvy) či Klausistánu, který nás vyvedl na mentální periferii EU. Ale i ten Klausistán nakonec skončil, i když bohužel nepěknou korunovací tunelářů a ekonomického zločinu.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum17.10.2014
Číslo Strana8Rok2014

HesloklausistikaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslínereálná "klausistika"
TitulekHostivická show pro otrléRubrikaReflexe
AutorPetr KolářPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBývalý šéf poslanců Petr Tluchoř volá po návratu Václava Klause do čela ODS. Obzvlášť půvabně zní věty typu: "Dnes je ODS ve vleku jiných, opouští principy, které dlouhodobě hlásala, a není schopna prosazovat svůj program. Právě Václav Klaus je symbolem doby, kdy jsme naopak my udávali směr." Tluchoř není hlupák a moc dobře ví, že to byl po boku Mirka Topolánka (a tehdy i Petra Nečase) právě on, kdo se snažil od Klausova stylu politiky vzdálit co nejdál. Jeho slova nejsou reálným přáním, ale spíš aktem zoufalosti, jak při nedostatku vnitřní opozice proti Nečasovi a při absenci jeho vyzývatele předkongresové dění v ODS aspoň trochu rozpohybovat. Účel světí prostředky. Zábavnější než Tluchoř byl v celé nereálné "klausistice" snad už jen Bohuslav Sobotka. "Takové úvahy jen dokládají hloubku personální a programové krize, v níž se ODS v posledních letech nachází," reagoval předseda socialistů. Živoucí důkaz personální, programové i jakékoli jiné myslitelné krize ČSSD.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum30.8.2012
Číslo35Strana14Rok2012

HesloKlauso-TošovskýSlovní druh / typ heslapříd.
PodheslíKlauso-Tošovského vláda
TitulekKlaus a Sládek řečnili v protilehlých rozích náměstíRubrikaČeská republika
Autor(mls)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Vinu nejde házet na jednoho pilota, protože má nalítáno deset hodin za rok, ani na techniky. Je to vina druhého konce náměstí, protože Klauso-Tošovského vláda zlikvidovala naši armádu a nechala jí zastaralou techniku," prohlásil (exc.: M. Sládek, předseda SPR-RSČ).
Poznámka 
ZdrojSlovoDatum11.6.1998
Číslo Strana2Rok1998

HesloklausobijceSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslívýpad profesionálního "klausobijce"
TitulekSprostota z principuRubrikaNázory
AutorPetr HájekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPokud se prezident příště neudrží, měl by posluchačům laskavě nejprve sdělit, že není prezidentem všech lidí, ale že mluví jen za sebe, případně za funkcionáře ODS a KSČM, co ho zvolili. To nejsou slova z putyky nejnižší cenové skupiny, ale výrok redaktora Hospodářských novin (Jan Macháček Stoprocentní kritik Klaus, HN 24. listopadu). Tato otřepaná nehoráznost tak opět dosáhla jednoho ze svých vrcholů. Nemá nejmenší smysl polemizovat tam, kde nejde o polemiku, ale pouhý sprostý výpad profesionálního "klausobijce".
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojHospodářské novinyDatum29.11.2004
Číslo Strana9Rok2004

HesloklausobijecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíčernobílý klausobijec
TitulekMasáž Jiřího DavidaRubrikaVýtvarné umění
AutorJiří DavidPostavení autoravizuální umělec
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNaposledy jsem tak mohl odmítnout něco sdělit v "publicistickém" pořadu TV Nova k otázce ročního prezidentování Václav a Klause. Řekl jsem v úvodu dvě věty, o nichž jsem byl přesvědčen, že tam mu sejí zaznít (což jsem mimo kameru zdůraznil), aby se nezkreslil význam mých následných slov. Zde jsou: "Nejsem černobílý klausobijec, jak byste asi chtěli slyšet od autora Srdce na Hradě. Vadí mi, že se společnost dělí na klausovce a havlovce."
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojReflexDatum18.3.2004
Číslo Strana56Rok2004

HesloklausobijecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíčeští patologičtí klausobijci
TitulekJak nás Petráček konečně poučilRubrikaHorizont
AutorLadislav JaklPostavení autoratajemník prezidenta České republiky
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextUbohý text sesmolil Zbyněk Petráček (Planeta podle Honzíkovy cesty, LN 24. 9.), aby předvedl, jak si čeští patologičtí klausobijci představují debatu o vážných věcech. O prezidentově projevu na konferenci OSN o klimatických změnách už dopředu mluví jako o "bizarních blábolech", "nálepkách", "paušalizaci" a "ignoranci". To se v redakci LN fakt nenajde jediný soudný člověk, který by Petráčkovi vysvětlil to, co by určitě pochopil každý páťák? Petráček nemá žádný argument, tak se vytasil s polemikou s názvem knihy Václava Klause Modrá, nikoli zelená planeta. I dítě pochopí, že Václav Klaus nemluví o polarizaci světla domodra zemskou atmosférou ani o barvě chlorofylu. Mluví o modré barvě svobody a zelené barvě militantní environmentalistické ideologie. Mluví o symbolech. Zbyňku Petráčku, ty barvy představují symboly způsobu myšlení, víte?
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum27.9.2007
Číslo Strana13Rok2007

HesloklausobijecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíbezhlavě zavilí "klausobijci"
TitulekVáclav Klaus má sluch v pořádkuRubrikaNázory
AutorPetr HájekPostavení autoraředitel Tiskového odboru KPR
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNa Václava Klause se útočí dobře. Svými nevětšinovými a často i provokujícími názory je známý, skoro se od něj očekávají, a proto také jejich bagatelizace či dezinterpretace se staly v médiích oblíbeným žánrem, na němž se zviditelňují politici i novináři (někdy je nelze od sebe rozeznat). Málokdy se však stane, že je tento "žánr" doveden téměř k dokonalosti, jako to dokázal Martin Komárek (Klausův pokažený hudební sluch, MFD 26. 4.). Je to tím pozoruhodnější, že autor patří k začasté vtipným komentátorům prestižního listu, a naopak nepatří k bezhlavě zavilým "klausobijcům", s nimiž polemizovat je ztráta času. Komárek je tentokrát pozoruhodný tím, že se mýlí kompletně ve všem. Dokonce i tam, kde chce prezidenta pochválit.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum3.5.2008
Číslo Strana11Rok2008

HesloklausobijecSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíVáclava Klause jsem moc nevyznával, ale nejsem klausobijec
TitulekNaposledy s Václavem KlausemRubrikaReportáž
AutorMarcela PecháčkováPostavení autoravedoucí magazínu
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextRebela Johna Boka jsem tu vídala za Václava Havla. Tehdy nevyčníval. Postav s kloboukem a v tričku se ve Španělském sále na kraji devadesátých let motalo mnoho. A teď mi řekne, že rozdíl mezi recepcemi Václava Havla a Václava Klause byl "jeden zásadní: Mají tady teď lepší jídlo a víno než tehdy. Taky jsem tu za Vaška potkával víc přátel - a teď tu vidím ksichty, které mi nic neříkají. Ale já jsem taky zestárl a nejsem tak divoký…" S Václavem Klausem se prý setkal několikrát i mimo tento křišťálovými lustry ověšený sál. "Pozval nás, tedy spolek Šalamoun, neboť jsme posílali mnoho žádostí o milost, iniciovali změny zákona a pan prezident mě dokonce navrhl na ombudsmana. Ve sněmovně se toho lekli." V oslavě státního svátku nachází John Bok smysl a hned to vysvětluje u toho prázdného kulatého stolu uprostřed: "Proč ne? Je to nějaký obřad… A když to společnost odmítla slavit koncerty, divadelními představeními, tak aspoň takhle. Možná je to taky přiznání, že jsme patrioti. Já jsem patriot, určitě," zvyšuje hlas a já mu připomínám, že to ale slaví v zádech se Stanislavem Grossem. "Jo, potkal jsem ho - ten se lekl! Nikdo s ním nemluví, má své miliony - a je nula. Nula na Hradě. A když mě vidí i jiní, mají vytřeštěný oko." To já taky, řeknu mu. Rebel v kvádru. "Václava Klause jsem moc nevyznával, to je pravda, ale nejsem klausobijec." Španělský sál řídne. A znovu ten hlas od paže, které se stále držím jako své nešpanělské intimity. Pojď už…
PoznámkaReportáž z recepce k státnímu svátku 28. října 2012 na Pražském hradě.
ZdrojPátek Lidových novinDatum2.11.2012
Číslo44Strana Rok2012

HesloklausobijecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíohlášená nominace opět probudila profesionální "klausobijce"
TitulekDalší útok na Václava Klause: jde o mnohem víc než jen o školstvíRubrikaPublicistika
AutorJan SkopečekPostavení autoraanalytik Institutu Václava Klause, ekonomický expert ODS
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOhlášená nominace Václava Klause na post předsedy Národní rady pro vzdělání opět probudila profesionální "klausobijce". Byl to pro ně téměř dar z nebes, protože bez nějaké petice či "občanské" iniciativy proti Václavu Klausovi by se už nudili. Jejich argumenty, stejně jako zbabělá reakce ministra školství na ně, zasluhují zamyšlení. Za východisko může posloužit komentář Lukáše Jelínka Čemu se přiučit od Klause v sobotním Právu. Autor zde dokázal do jednoho textu vtěsnat mix výhrad levicového komentátora proti hlavnímu představiteli pravicového myšlení u nás a k tomu výčitky post-politického ražení, že je Václav Klaus politikem (což je dnes hlavní překážka pro jakoukoliv veřejnou funkci). Jelínek se bojí, že jmenováním exprezidenta Klause do čela rady začne státní boj s enviromentalismem, lidskoprávismem, homosexualismem, NGOismem, genderismem, multikulturalismem atd. Bezelstně nám tím potvrzuje obavu, že se tyto levicové ideologie na našich školách už prosadily a že je úkolem levicových komentátorů, občanských iniciativ a nejrůznějších petentů bránit je proti představitelům racionálního myšlení.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum29.10.2014
Číslo Strana7Rok2014

HesloklausobijkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíflinta klausobijka
Titulek RubrikaČerná kronika
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMalý hnědý kufřík byl včera zcizen v Hybernské ulici v Praze. Poškozený Miloš Z. v něm měl dvoje ponožky, svazek s aférou BIS, láhev becherovky, Leninovy spisy, svazek s aférou Mossad, plán na rudočernou koalici, svazek s aférou KGB, tři milostné dopisy od kolegy Šloufa, levné bydlení pro všechny a flintu klausobijku.
PoznámkaPříloha Volební noviny Občanské demokratické strany.
ZdrojMetroDatum5.6.1998
Číslo Strana4Rok1998

HesloklausofilSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíhádání klausožroutů s klausofily
TitulekPříliš ulítlý balonekRubrikaNázory
AutorDaniel KaiserPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSilou své osobnosti a vahou emocí, které budí, je Klaus požehnáním i kletbou pro každé téma, jehož se ujme. Hlavně jeho zásluhou se tu o Evropské unii živě debatuje, bohužel ale povážlivou část oné debaty tvoří hádání klausožroutů s klausofily. Spor o míru, po kterou má republika odevzdávat svou suverenitu do Bruselu, je přitom zásadní, dlouhodobý a sahá daleko za prezidentův druhý mandát. Proto by prezidentovi mělo záležet na tom, aby pozice rozumného euroskepticismu nebyla tak lehce karikovatelná.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum6.11.2009
Číslo Strana10Rok2009

HesloklausofilSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíoblažení největších klausofilů uvnitř vlastní strany
TitulekNečas zase vetujeRubrikaFokus
AutorJan MacháčekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPremiér Petr Nečas vyhrožuje Evropské unii vetem připravované bankovní unie. Přitom se Česká republika může rozhodnout, že se připojí později, třeba až jednou vstoupí do eurozóny, a nemusí ostatním sypat do soukolí. Dokonce guvernér ČNB souhlasí s názorem, že eurozóna se musí v zájmu přežití sama více integrovat, tak proč by jí v tom mělo Česko bránit? Nečasův výrok je asi mířen především k oblažení největších klausofilů uvnitř vlastní strany, se kterými nyní soupeří o moc. Bankovní unie stejně z tohoto summitu ještě nevzejde, Unii čeká doladění obsahu a změna zákonů a smluv a sladit noty musí především Německo s Francií. Na druhou stranu - ve světě si tohoto ostrého výroku všimnou a pro Českou republiku je to další úplně zbytečné vyvolávání napětí. České dcery zahraničních bank nikdo vykrádat nebude. Vznik silnějšího evropského regulátora neznamená, že národní regulátor zanikne. A proč by vlastně matky měly své dcery vykrádat? Navíc - každý chvilku tahá pilku. Teď jsme na tom nějak, za čas to může být úplně jinak. Třeba budou někdy dcery potřebovat pomoc od matek. Krom toho bankovní unie dozajista časem vznikne a vznikne i bez České republiky.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum22.10.2012
Číslo43Strana32Rok2012

HesloklausofilSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslínejsem žádný klausofil
TitulekÚtěk od BabišeRubrikaRozhovor
AutorMiroslav CvrčekPostavení autoraredaktor
MluvčíTomáš BřezinaPostavení mluvčíhočeský podnikatel, zakladatel a ředitel společnosti Best
KontextVy jste na začátku roku říkal, že za chvíli budeme vzpomínat na idylické doby, kdy vládl prezident Klaus a premiér Nečas. Proč? | Politická kultura, o které všichni neustále hovoří, s novým prezidentem zase spadla. Ať už byl prezident Klaus, jaký byl, tak jsem ho nikdy neslyšel říct sprosté slovo, neviděl jsem ho pod vlivem alkoholu a to, co řekl, mělo vždycky hlavu a patu, i když se to řadě lidí nelíbilo. A to nejsem žádný klausofil. | Nečasova vláda ale pořád zvedala daně, to se vám líbit nemohlo. | Nečas neměl žádné charisma, zvoral, co mohl, ale přesto na něj vzpomínám, protože je pořád lepší než to, co máme teď, a to, co bude. Představa, že premiéra bude dělat Bohuslav Sobotka, člověk, který nikdy nepracoval, přišel jako student do Parlamentu, neví o reálném životě, na byt našetřil údajně z poslaneckých náhrad, je pro mě děsivá.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum5.12.2013
Číslo49Strana22Rok2013

HesloklausofobSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíoznačit (někoho) za "zavilého klausofoba"
TitulekKlausův kritik přibrzdilRubrikaAktuálně
AutorJosef HymplPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSkupina renomovaných lékařů loni začala mluvit o duševní nemoci Václava Klause. Byl mezi nimi i neurolog Martin Stránský, který dnes své postoje mírní. Je totiž kandidátem Věcí veřejných na šéfa zdravotnictví. … Pokud by se na něm koaliční strany shodly, jeho jmenování do funkce by bylo na Klausovi. A to by mohl být problém. Však také Stránský už dnes svá původní stanoviska mírní a celou věc poněkud bagatelizuje. … Mluvčí prezidenta Radim Ochvat tvrdí, že Klaus o konkrétních jménech členů budoucí vlády zatím nejednal, tudíž se ani k šancím Stránského nechce vyjadřovat. … Klausův politický poradce Ladislav Jakl již dříve na adresu kandidáta Věcí veřejných uvedl, že "pokud se o nějakém politikovi diskutuje jako o obtížně přijatelném pro hlavu státu, jeho šance to do určité míry sráží". V době vypuknutí skandálu si prezidentův poradce nebral servítky vůbec. Původce iniciativy, lékaře Jana Hnízdila, neváhal označit za "zavilého klausofoba".
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum14.6.2010
Číslo24Strana12Rok2010

HesloklausofobieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslízasažen klausofobií
TitulekRáno vstanu a někoho uhodímRubrikaNázory
AutorVladimír KučeraPostavení autoraspolupracovník redakce
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV podstatě přes noc vláda přepočítala DPH. Lid znervózněl - už se naučil nadávat na tu původní daň, teď si bude muset měnit východiska. Byť závěr zůstane: o žebrácké holi půjdeme My, protože Oni to rozkradli. Sotva hodnotit, zda to je, či není pravda, ale porozhlédne-li se člověk po médiích, zjistí, že se krade pořád a všude. Jenom se prostě nikdy nezjistí výše řečené: jestli je to pravda, nebo ne. V každém případě DPH půjde nahoru, potažmo tedy ceny. Politici a všelijaké mocenské orgány hrají s novináři veselé hry "na provokovanou" a "na přepadovou". Je to taková legrace, zvlášť když se povede v přímém přenosu. Protiteroristický (nebo teroristický) útok na televizi v době, kdy se vysílají hlavní zprávy, to je doopravdy kousek. Mohli ještě nějakého pisálka zastřelit, hrdinové… Pan prezident Václav Klaus mával povrchní slátaninou Ladislava Bátory jako nějakým manifestem konzervatismu. Pak stejně jako kdysi toleranční patent a sarajevský atentát zcela zpitvořil podstatu hilsneriády a osobu pátera Koniáše. Poté mu Koniáš Halík vmetl do tváře, že se blíží fašizujícím maloměšťákům. Přidal výstrahu o smutném konci prezidentského působení. Přehání, jezovita. Klaus by sice toužil být milovaným vůdcem, vždyť on nejlépe ví, jak by všem lidem bylo dobře pod jeho osvícenou knutou; ale už na to nemá čas. Kachničky uplavaly. Václav Havel se vyjádřil, že Klaus zkouší, kam až může zajít. "A zdá se, že může říct cokoli a projde mu to," dodal. Zasažen klausofobií (druhá strana paranoiou z pravdolásky) je v tomto hodnocení omezen na jednu bytost. Kdyby to byl jenom Klaus. Horší je, že v této zemi jako by zkoušel kdekdo, kam až může zajít, říkat cokoliv. A všem všechno prochází.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum24.3.2011
Číslo Strana12Rok2011

HesloklausohujerSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíagilní klausohujeři
TitulekEurostřepyRubrikaEkonomika
AutorJan MacháčekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPodle komentátora Lidových novin Daniela Kaisera je skvělé, že na pátečním summitu se Česko odmítlo více integrovat a na čemkoli participovat. Prý tím na rozdíl od Poláků prokazujeme odvahu a je dobře, že jsme se naučili říkat ne. Je to přesně naopak: odvahu bychom prokázali tím, kdybychom se jako Poláci chtěli stát součástí řešení evropských problémů. Když už jsme v Evropě ostudně proti všemu, bylo by místo řečí o odvaze dobré vědět proč: kdybychom měli doma pořádek jako Švýcaři, budiž. Vzhledem k tomu, že český chlív je v Evropě poměrně proslulý, bylo by když tak rozumnější si ho nejprve uklidit, než se prohlásit za odpírače všeho. V této souvislosti je zajímavé, jak se agilní klausohujeři typu Kaisera tváří, že jsou v českém diskurzu jakýmisi zajímavými disidenty. Je to bohužel naopak: v českém diskurzu jsou zastánci eura a evropské integrace neviditelní. I když by si Kaiser rád představoval opak, ve skutečnosti jsou jeho názory konvenční: nosí se zrovna jak na Hradě, tak v Nečasově ODS, ale také v centrální bance, na VŠE, převládají v české provinční ekonomické obci apod.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum14.3.2011
Číslo11Strana30Rok2011

HesloklausoidSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíangažovanost mládeže, jakkoli dnes klausoidy vysmívaná
TitulekCo bylo nejlepší na šedesátých letech?RubrikaAnketa
Autor Postavení autora 
MluvčíJosef RauvolfPostavení mluvčíhopřekladatel a publicista
KontextMám-li být osobní, tak především to, že mi v roce 1968 bylo patnáct, čímž je samozřejmě řečeno mnohé. Aniž bych, doufám, teď upadal do nostalgie, měl jsem tehdy pocit, že se mi otevírají dveře i okna do světa dosud neznámého, nebývalého - asi jako prohlédnuvší slepec. Dělo se toho hodně, a zůstanu-li "jen" u muziky, tak právě druhá polovina téhle doby přinesla tolik úžasných a nových nahrávek, že z nich šikovnější eklektici žijí i dnes, a sám tvrdím, že právě tato doba byla předůležitá pro boření žánrových bariér, vykročení dosud zapovídanými, nepředstavitelnými směry, touhou experimentovat. Prvotní bylo umění, autenticita, ne prachy. A neplatilo to jen pro rock, ale i jazz či klasiku. Nelze ani pominout angažovanost mládeže, jakkoli dnes klausoidy vysmívanou. Prostě, byla to paráda!
Poznámka 
ZdrojRespektDatum12.8.2019
Číslo33Strana6Rok2019

HesloklausokracieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíemokracie standardní a "klausokracie"
TitulekCo je a co není standardníRubrikaPublicistika
AutorJan RumlPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVáclav Klaus má pravdu. Již nejde jen o Českou televizi, ale o zásadní politický střet dvou koncepcí demokracie. Demokracie standardní a "havlokracie", říká předseda ODS. Lze opáčit: demokracie standardní a "klausokracie". Otázka zní, co je to standardní. V pojetí ODS parlamentní demokracie znamená, že si lidé jednou za čtyři roky zvolí své zástupce, kteří vytvoří v Poslanecké sněmovně většinu a rozdělí si moc. Tuto skutečnost mohou změnit zase jenom volby. Cítí-li se občané nespokojení a nejsou-li zrovna volby, mohou vstoupit do některé politické strany nebo si nějakou založit a vstoupit tak do soutěže politických sil.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojPrávoDatum6.1.2001
Číslo Strana6Rok2001

HesloklausokracieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslížijeme v bruselokracii, soudcokracii a médiokracii místo v klausokracii
TitulekHájkův extrémRubrikaNázory a komentáře
AutorMartin FendrychPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextS demokracií je u nás zle. Žijeme v područí Bruselu a Ústavního soudu, soudí Václav Klaus. A vracejí se 50. léta, soudí hradní vicekancléř Petr Hájek. Naposledy ho nadzvedl soud s rasistickými žháři z Vítkova, kteří málem upálili Natálku Kudrikovou. Hájka popudilo, že veřejnoprávní televize proces vysílala v přímých přenosech. Říká: "Podle mého názoru se jedná o nátlak a snahu narušit nezávislost soudu." A ještě: "Ale forma informování o této kauze mi připomíná mediální lynč jako v případě petice proti Heleně Vondráčkové či informování o procesech v 50. letech." Podobně se hájí i sami žháři. - To jsme dopadli, žijeme v bruselokracii, soudcokracii a médiokracii místo v klausokracii.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum11.10.2010
Číslo41Strana63Rok2010

HesloKlausolandSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíNěmci se z našeho Klauslandu zdají moc levicoví
TitulekNaši NěmciRubrikaEditorial
AutorMarek ŠvehlaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNěmecko je ale zajímavé i z obecnějšího pohledu. Orientace na angličtinu, internet a levné aerolinky sice přiblížily Londýn na vzdálenost Berlína nebo možná ještě blíž, nic to ale nemění na tom, že za největším kusem české hranice leží evropský šampion nejen v ekonomické výkonnosti, ale vůbec v celkové inspiraci v nejrůznějších rozměrech života. Teď nejde o to, že nějaká šestina jeho obyvatelstva na bývalém východě má stejnou minulost jako my a stejně jako tady se lidé v různých průzkumech svěřují, jak se jim nezamlouvá demokracie (nedávno to bylo 42 procent východních Němců). Jde o zbytek Německa, tedy onu velkou většinu, která v posledních letech vykazuje pozoruhodné známky stability (někdo říká nudy). Právě kvůli němu je s podivem, jak málo se v Česku o našem západním sousedovi píše pochvalně. Spíš převládá tón jistého výsměchu - Němci se z našeho Klauslandu zdají moc levicoví, aktivističtí a evropsky nadšenečtí. Němci ale obvykle těmto výtkám nerozumí, pokud tedy nejsou zcela mimo jejich rozlišovací schopnost, což jsou.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum17.8.2009
Číslo34Strana3Rok2009

HesloklausoláskaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslídruhý tábor "klausolásky" zatím své favority nevidí
Titulek"Havlovci" rozpolceni: Fischer na Hrad! Cože, exkomunista?RubrikaZ domova
AutorVáclav DolejšíPostavení autorareportér
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAle politolog Jiří Pehe trvá na svém: "Pokud dvoukolová přímá volba pomůže umírněnějšímu kandidátovi, vygeneruje šedou myš mnohem lépe než zákulisní čachry při volbě parlamentem. A to bude její největší přínos." "Pravdoláska" to řeší, druhý tábor "klausolásky" zatím své favority nevidí: Miroslava Němcová, Jana Bobošíková…? Příznivci současného prezidenta tápou. Jeho tajemníkovi Ladislavu Jaklovi nezbývá než vtipkovat: "Mám-li se na věc podívat skutečně objektivně, pak nejvhodnějším kandidátem jsem já."
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum15.2.2012
Číslo Strana2Rok2012

HesloklausoláskařSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslío klausoláskařích se nemluví a nepíše vůbec
TitulekJste na seznamuRubrikaKomentáře
AutorErik TaberyPostavení autorašéfredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVáclav Klaus je šikovný stratég. Zatímco se často mluví a píše o tzv. pravdoláskařích, což mají být stoupenci Václava Havla, o klausoláskařích se nemluví a nepíše vůbec. Přitom je to spíše naruby. Václav Havel za sebou či kolem sebe nešikuje žádné zástupy a ani nikoho nevybízí, aby tak činil. Svojí kritikou české společnosti dokonce dobrovolně tábor svých potenciálních stoupenců zmenšil na minimum. Vedle toho má Václav Klaus dvě politické strany (Strana svobodných občanů a Suverenita), které jej označují za ideového vůdce, a podobně se k němu hlásí Věci veřejné. Z jeho tezí vychází hned pět internetových médií (např. První zprávy či Fragmenty), disponuje i vybranými novináři v mainstreamových sdělovacích prostředcích, kteří jsou vyvolení k setkáváním s ním. Šikuje se kolem něj i jedna z nejtemnějších politických sil, která se tu objevila - Akce D. O. S. T. Přestože se řada jejích stoupenců otevřeně hlásí k antisemitismu, rasismu, xenofobii a vykazují značně výhružnou podrážděnost vůči občanům menšinové sexuální orientace, dnešní prezident nikdy neřekl: S názory těchto lidí, kteří mě adorují jako svého ideového vůdce, nechci mít nic společného, protože jejich postoje jsou nepřijatelné.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum15.8.2011
Číslo33Strana15Rok2011

HesloklausoleumSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíumístění Klausolea je jasné
TitulekODS: Místo pro VáclavaRubrikaPeriskop
AutorMartin FendrychPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV otvíracích hodinách se tam Klaus položí, jeho fandové vystojí frontu a on jim zpod plexisklového poklopu bude kynout. Později bude nabalzamován. I umístění Klausolea je jasné: svatý Václav kousek poodjede a na jeho místě.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum24.6.2002
Číslo26Strana11Rok2002

HesloklausologSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíklausologové mají nové téma k bádání
TitulekMilost pro levicový snowboardRubrikaTýden ve světě
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKlausologové mají nové téma k bádání. Bývalý prezident Václav Klaus je znám svým odporem ke všemu levicovému, což je podle něho i plastová lahev, batoh, džínová bunda, kuřecí řízek, zeleninový salát či snowboard. Z poslední položky ale minulý týden cejch částečně smyl. "To, jestli je levicový nebo pravicový, je věc druhá. Já jsem sledoval, jak tazatelka této otázky na tom snowboardu jezdí, a musel jsem uznat, že když se to umí, tak se to umí," reagoval Klaus na dotaz redaktorky Týdne při lyžovačce ve středočeském Monínci.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum3.2.2014
Číslo6Strana15Rok2014

HesloklausologieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslízáklady klausologie
TitulekŘíše politické mlhyRubrikaNázory
AutorOndřej NeffPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZáklady klausologie # Samostatným vědním podoborem by bylo zkoumání stanovisek a postojů Václava Klause. On je zastáncem evropské integrace, on podával přihlášku, on podepsal smlouvu uzavírající klopotná přístupová jednání, ovšem staví se proti převládajícím aktuálním, jakož i zamšleným formám evropské integrace.
PoznámkaMezititulek komentáře.
ZdrojLidové novinyDatum12.5.2003
Číslo Strana12Rok2003

HesloklausologieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíčlánek nazvaný Klausologie
TitulekKlaus si hraje s EvropouRubrikaAktuálně
Autor(ivs)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPrezident Václav Klaus vytáhl staronový argument, proč není možné podepsat lisabonskou smlouvu. Prý by mohla prolomit Benešovy dekrety. … Mezi českými politiky se po Klausově novém vrtochu z minulého týdne ozývala otázka: Proč to neřekl dřív? "Litujeme, že svou výhradu k ratifikaci lisabonské smlouvy nevyslovil už před dvěma lety, kdy pověřil premiéra podpisem tohoto dokumentu," napsali do prohlášení muži z vedení ODS - strany, kterou Klaus kdysi zakládal. Předseda zelených Ondřej Liška šel ve svém hodnocení dále: "Je to pouze hra na strunu primitivního nacionalismu." Zelení dokonce navrhnou, aby parlament projednal návrh na "vyslovení nezpůsobilosti výkonu funkce prezidenta". O způsobilosti Klause být důstojným prezidentem spekulují i zahraniční média. Například britský Economist píše v článku nazvaném Klausologie, že jeho chování by mělo být námětem pro psychology.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum12.10.2009
Číslo41Strana11Rok2009

HesloklausomilecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíklausomilci z řad KDU-ČSL
TitulekObsah pytleRubrikaPublicistika
AutorPavel VernerPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPodobné zákulisní obchody se v politice činily a činit budou. Kdyby se tak KDU-ČSL bývalo podařilo načasovat zákon o miliardách do církevní pokladny tak, aby byl včetně prezidentského podpisu na stole týden před volbou, pak bych před tak skvělým litkupem smekl klobouk. Byl by to opravdu obchod století. Zatím však mám dojem, že klausomilci z řad KDU-ČSL kupují za své vzácné hlasy zajíčka, co zmítá se na dně zavázaného pytle z neprůhledné juty. A je zajímavé, že nikoho z nich nenapadne (aspoň jsem si nevšiml, že by veřejně pochyboval), že až ten pytel rozvážou, místo ušáka třeba vyběhne potkan.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum28.1.2008
Číslo Strana6Rok2008

HesloklausostranaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
TitulekVzestupy a pády posarajevské ODSRubrika 
Autor Postavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKlausostrana # … Vedení ODS tradičně dominuje předseda Václav Klaus, který se obklopil novým týmem poradců, v poslední době nápadně ožil a určitě se od něj dočkáme ještě mnoha překvapení. Bude to ale známá one man show Klaus, přičemž odlesk částečně dopadne i na ODS jako stranu.
PoznámkaMezititulek komentáře.
ZdrojReflexDatum
Číslo7Strana12Rok1999

HesloklausostranaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíklausostrana nevznikne
TitulekUž zase předčasné volbyRubrikaNázory a komentáře
AutorMartin FendrychPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNečas má těžkou pozici. Velká část ODS s ním není spokojena. Chce se zuby nehty udržet jako premiér. (Podle některých informací se schází s kmotry ODS.) Zároveň vede válku s Miroslavem Kalouskem. Ten rozjel bojkot vlády kvůli Bátorovi. Smysl akce: TOP 09 je úplně jiná než ODS. Lepší. Brání zemi proti fašounům. Je ochotna pro demokracii položit vládu. Co je za tím svatým postojem? Vymezení se vůči modré straně. Snaha stát se novým lídrem české pravice. Ale tuto ambici, zdá se, má i Klaus. Pořád neřekl, co udělá v roce 2013, až skončí na Hradě. Nikdo však nemůže přehlédnout, jak se kolem něho formuje krajní pravá síla. … ODS se cítí osamělá a ohrožená. Místopředseda Pavel Drobil minulý týden řekl: "Na mě to celé již delší dobu dělá dojem, že TOP 09, respektive její první místopředseda Miroslav Kalousek, si ve skutečnosti přeje předčasné volby, respektive konec vlády s premiérem ODS v čele." Dává to smysl: modrá strana chátrá, kdežto topka se drží. Předčasné volby, které by se odehrály během půl roku či roku, by měly pro topku a ČSSD jednu výhodu. Klaus je stále na Hradě a těžko odtud odejde předčasně. Takže klausostrana nevznikne. Taky seskupení Jiřího Paroubka, kterým hrozí, by nemělo čas, aby se prosadilo. Předčasné volby by vyhovovaly sociální demokracii a topce. Vyhrála by nepochybně a suverénně ČSSD.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum29.8.2011
Číslo35Strana58Rok2011

HesloklausostranaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslípodle debátorizace to vypadá, že nacionální klausostranu zabalil
TitulekKlaus 2013 (na modro)RubrikaNázory a komentáře
AutorMartin FendrychPostavení autorakomentátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVáclav Klaus nabízí tvář státníka. V projevu mluvil o "nedobré společenské atmosféře" (myslel zřejmě atmosféru ve stranách, protože nálada ve společnosti se lepší, lidi víc štve, co se u nás děje, jak se krade) a dodal: "Neumíme si nacházet politické lídry." To je věta, která Víta Bártu, Petra Nečase, Bohuslava Sobotku, Miroslava Kalouska a další nepotěšila. Ale můžeme ji, při Klausově slovutné skromnosti, chápat takto: Jsem tu já, Václav, nikoho nového ani hledat nemusíte. Pardon, nemusíme. A kam se tedy z Hradu vrtne? Podle debátorizace to vypadá, že nacionální klausostranu zabalil. Zřejmě znovu pošilhává po návratu do čela ODS, proto ten umírněný, státnický tón.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum9.1.2012
Číslo2Strana57Rok2012

HesloklausováníSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíbaštování a klausování
Titulek RubrikaPublicistika
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBaštování a klausování
PoznámkaTitulek dopisu čtenáře.
ZdrojPrávoDatum13.2.1999
Číslo Strana6Rok1999

HesloklausováníSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíbýt proti Klausování
Titulek RubrikaNázory
AutorMartin KomárekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNa Kubě se prý říkalo: Nemám nic proti Castrovi, ale jsem zásadně proti kastrování. Je-li nyní našim prezidetem Václav Klaus, nemám nic proti Klausovi. Proti Klausování však budu pořád. Co je Klausování? Mentorství, skákání do řeči. Totální neochota uznat chybu. Přesvědčení, že pravidla fair play vždy platí jen pro druhého. Chápání debaty nikoli jako prostředku ke zjištění pravdy, nebo hry, ale zásadně jako boje.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojiDnes.czDatum3.3.2003
Číslo Strana Rok2003

HesloklausováníSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíklausování je naprosto nesnesitelné
Titulek RubrikaNázory
AutorMartin KomárekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextCo je Klausování? Mentorství, skákání do řeči. Totální neochota uznat chybu. Přesvědčení, že pravidla fair play vždy platí jen pro druhého. Chápání debaty nikoli jako prostředku ke zjištění pravdy, nebo hry, ale zásadně jako boje. Pan Klaus je úctyhodný a inteligentní chlapík. Klausování je ovšem naprosto nesnesitelné. Poslední dobou se mu však Klaus, myslím, snaží trochu odnaučit. Lánská obora je docela dobré místo pro léčebný tábor…
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojiDnes.czDatum3.3.2003
Číslo Strana Rok2003

HesloklausovatSlovní druh / typ heslaslov. ned.
Podheslídoba, kdy se tak vehementně klausovalo
TitulekBaštování a klausováníRubrikaPublicistika
Autor Postavení autoračtenář
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextI když pan Bašta není nějaký brilantní řečník, přesto myslím, že je dobré zajímat se o to, co chce řešit. Kdyby se totiž v době, kdy se tak vehementně klausovalo, alespoň trochu baštovalo a bylo méně dybování či dlouhování, možná by to bylo ku prospěchu věci. Ono mezi albánským pyramidováním a naším kuponizováním není zas tak velký rozdíl, jak by se zdálo - možná v národním temperamentu a dostupnosti zbraní.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum13.2.1999
Číslo Strana6Rok1999

HesloklausovatětSlovní druh / typ heslaslov. ned.
Podheslíšéfové více či méně "klausovatí"
TitulekBestia politica triumphansRubrikaDopisy
AutorFrantišek VízekPostavení autoraexsenátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextStrany jsou dodnes chápány jako podstavce pýchy a katapulty pro kariéru. V takovém prostředí se nikdo nestane schopným, pokud není schopný všeho. Bohužel právě tento model se stal pro mnohé vzorem, a toto chování naneštěstí dokonce normou. Nyní malí i větší šéfové na všech stupních řízení více či méně "klausovatí". A to není jen smutné, to je zlé. Pochybuji, že největšími viníky jsou "hroši" z ČSSD.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum5.11.2001
Číslo45Strana4Rok2001

HesloklausovatětSlovní druh / typ heslaslov. ned.
Podheslíšéfové více či méně "klausovatí"
TitulekKdo za to všechno vlastně může?RubrikaNázory/Dopisy
AutorFrantišek VízekPostavení autoraporadce místopředsedy Senátu, bývalý senátor za ČSS
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV takovém prostředí se nikdo nestane schopným, pokud není schopný všeho. Bohužel, právě tento model se stal pro mnohé vzorem a toto chování naneštěstí normou. Nyní malí i větší šéfové na všech stupních řízení více či méně "klausovatí". Proto pochybuji, že největšími viníky současného stavu České republiky jsou sociální demokraté.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojHospodářské novinyDatum6.11.2001
Číslo Strana13Rok2001

HesloklausovatětSlovní druh / typ heslaslov. ned.
Podheslísoučasný prezident zemanovatí a klausovatí
TitulekV čele lékařské komory stojí odborářRubrikaAktuálně
AutorPavel ŠnajdrPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČást lékařů sice při jeho zvolení pískala, nicméně hlas mu daly dvě třetiny delegátů, většinou z řad lékařů-státních zaměstnanců. Rath se totiž netají tím, že hlavním cílem komory je boj za zvýšení lékařských platů. "Z komory se stává politická strana, kde není místo pro nesouhlasný názor. Současný prezident do své funkce vnáší příliš mnoho politiky, zemanovatí a klausovatí, a to není dobře," uvedl zástupce soukromých privátních lékařů Jaroslav Henzl.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojProfitDatum11.11.2002
Číslo Strana2Rok2002

HesloklausovatýSlovní druh / typ heslapříd. 2
PodheslíKlaus je klausovatější než dřív
TitulekPan Václav a profesor KlausRubrikaNázory a komentáře
AutorPetr KamberskýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJe potěšitelné, že v zahraničních otázkách se pan Václav mírní, kontroluje a snad si nechává i poradit. Je smutné a únavné, že v domácích otázkách je profesor Klaus ještě klausovatější než dřív.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum18.3.2003
Číslo Strana11Rok2003

HesloklausovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíhradečtí klausovci
TitulekVšichni hradečtí senátořiRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNa sebevědomí pak ing. Čermákovi asi nepřidá ani to, že místo ve Valdštejnu bude nadále sedat v (pokud jde o ambice funkcionářů ODS - nepříliš lukrativní) tajemnické kanceláři hradecké Okresní hospodářské komory. Nota bene poté, co krátce před parlamentními volbami neuspěl ani jeho pokus povýšit ze zastupitele města na Labi do jeho rady. A právě v těchto orgánech asi nalezneme klíč současné eskalace napětí mezi hradeckými klausovci.
PoznámkaStaženo z Internetu.
ZdrojPrávoDatum21.9.1996
Číslo Strana Rok1996

HesloklausovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíklausovci jsou tedy v pasti
TitulekKlec pro modrého ptákaRubrikaPolitika a společnost
AutorVladimír KučeraPostavení autorapublicista
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextObčanská demokratická strana je v nouzi. Přestože si dala udělat audit svého financování, nemůže postihnout nikoho za poklesky, které zjistil. … Klausovci jsou tedy v pasti.
Poznámka 
ZdrojVečerník PrahaDatum15.7.1998
Číslo Strana2Rok1998

HesloklausovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípo návratu do vládních křesel toužící klausovci
TitulekZeman ve vlastní pastiRubrikaSlovensko
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPostavení Zemanovy vlády je mimořádně vratké, a dá se čekat, že ministerským sebevrahům velmi ochotně podají provaz či nabitou zbraň uražení lidovci, zideologizovaní unionisté a navzdory účelové dohodě nepochybně po návratu do vládních křesel toužící klausovci.
PoznámkaPodle Národnej obrody.
ZdrojHospodářské novinyDatum23.7.1998
Číslo Strana12Rok1998

HesloklausovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíchoutky zemanovců a klausovců na změnu Ústavy a volebního systému
TitulekVzhůru do SenátuRubrikaNázory
AutorFrantišek MožíšPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextStranám opoziční smlouvy stačí, když po nadcházejících volbách budou mít devětačtyřicet křesel, což znamená třípětinovou (tedy) ústavní většinu. … Čtyřkoalice je v postavení nesporně horším. Musí usilovat nejméně o třináct senátorských postů z nabízených sedmadvaceti, což znamená o čtyři více, než je současná realita. Leč ani pak by neměla vyhráno. V tomto případě by totiž musela počítat ještě s hlasy dvou komunistických senátorů. Těm zřejmě také nesedí choutky zemanovců a klausovců na změnu Ústavy a volebního systému, ale jaký by to byl asi úspěch oné čisté čtyřkoaliční pravice, kdyby jim k němu pomohla právě extrémní levice?
Poznámka 
ZdrojSlovoDatum14.9.1998
Číslo Strana6Rok1998

HesloklausovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíbudou klausovci a zemanovci vyřazeni ze hry
TitulekSkřípající senátní mobilizaceRubrikaNázory
AutorFrantišek MožíšPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNějak nám ta mobilizace zavoněla. Poté, co s ní slavil Václav Klaus a jeho ODS návrat na politické výsluní, zhlédli se v ní i ti, kteří se v něm chtějí udržet alespoň na jeho samém pokraji, či konečně do něho proniknout. "V sněmovních volbách mobilizoval Klaus, v senátních to budeme my," nechává se nyní slyšet předseda Demokratické unie (dá se prý použít i výraz hlídací pes demokracie) Ratibor Majzlík. A mobilizace to má být proti Klausovi a Zemanovi, proti jejich hanebné smlouvě, která prý zamezuje volné soutěži politických stran. Mobilizační šiky mají sestavit kromě DEU také unionisté a lidovci. Majzlík o tom nyní údajně intenzívně jedná s Janem Rumlem a Josefem Luxem a termín dohody je podle něj na spadnutí. Výsledkem pak má být realizace vysněného přání, že ze sedmadvaceti volebních obvodů budou klausovci a zemanovci vyřazeni ze hry nejméně v šestnácti případech.
Poznámka 
ZdrojSlovoDatum31.7.1998
Číslo Strana5Rok1998

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   01 12 2022