Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
klausobijecpodst. m.
…jsem tak mohl odmítnout něco sdělit v "publicistickém" pořadu TV Nova k otázce ročního prezidentování Václav a Klause. Řekl jsem v úvodu dvě věty, o nichž jsem byl přesvědčen, že tam mu sejí zaznít (což jsem mimo kameru zdůraznil), aby se nezkreslil význam mých následných slov. Zde jsou: "Nejsem černobílý klausobijec, jak byste asi chtěli slyšet od autora Srdce na Hradě. Vadí mi, že se společnost dělí na klausovce a havlovce…Reflex
2004
klausobijecpodst. m.
Ubohý text sesmolil Zbyněk Petráček (Planeta podle Honzíkovy cesty, LN 24. 9.), aby předvedl, jak si čeští patologičtí klausobijci představují debatu o vážných věcech. O prezidentově projevu na konferenci OSN o klimatických změnách už dopředu mluví jako o "bizarních blábolech", "nálepkách", "paušalizaci" a "ignoranci". To se v redakci LN fakt…Lidové noviny
2007
klausobijecpodst. m.
Na Václava Klause se útočí dobře. Svými nevětšinovými a často i provokujícími názory je známý, skoro se od něj očekávají, a proto také jejich bagatelizace či dezinterpretace se staly v médiích oblíbeným žánrem, na němž se zviditelňují politici i novináři (někdy je nelze od sebe rozeznat). Málokdy se však stane,…Mladá fronta Dnes
2008
klausobijecpodst. m.
…se Stanislavem Grossem. "Jo, potkal jsem ho - ten se lekl! Nikdo s ním nemluví, má své miliony - a je nula. Nula na Hradě. A když mě vidí i jiní, mají vytřeštěný oko." To já taky, řeknu mu. Rebel v kvádru. "Václava Klause jsem moc nevyznával, to je pravda, ale nejsem klausobijec." Španělský sál řídne. A znovu ten hlas od paže, které se stále držím jako své nešpanělské intimity. Pojď už…Pátek Lidových novin
2012
klausobijecpodst. m.
Ohlášená nominace Václava Klause na post předsedy Národní rady pro vzdělání opět probudila profesionální "klausobijce". Byl to pro ně téměř dar z nebes, protože bez nějaké petice či "občanské" iniciativy proti Václavu Klausovi by se už nudili. Jejich argumenty, stejně jako zbabělá reakce ministra školství na ně, zasluhují zamyšlení. Za…Právo
2014

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   30 01 2023