Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2022-08-19. <http://neologismy.cz/>.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
mackiádapodst. ž.
Všecky ty mackiády, vackiády, zlodějské aféry, stoupající kriminalita a bezmocnost policie i justice.Lidové noviny
1993
mackiádapodst. ž.
…rozeběhl do všech koutů světového internetu. Ze stránek YouTube, Google Video či Metacafé, zaměřených na pozoruhodná videa nejrůznějšího druhu, si fackujícího Macka stáhlo přes milion lidí. … Souboj Macek kontra Rath se stal virálním videem - klipem, který se po internetu šíří jako mor. … Svou minutu a šestnáct vteřin slávy (tak dlouho "mackiáda" trvala) si vysloužilý český politik užil díky technologii "virálu", která spočívá prostě a jednoduše v tom, že videoklip pošle někdo někomu na e-mail, ten ho pošle někomu dalšímu a ten ho předá zase dál, aby ho dotyčný umístil na internetovou stránku k desítkám dalších videí. Klip, který si ráno…Pátek Lidových novin
2006

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   19 08 2022