HeslomiloševičovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekDvanáct let po pádu Miloševiče se premiérem stane jeho mužRubrikaZe světa
AutorAdéla DražanováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPremiérem bude miloševičovec # Srbský prezident Tomislav Nikolič včera, osmadvacátého června 2012, pověřil sestavením nové vlády šéfa srbských socialistů Ivicu Dačiče. Ta zpráva zní sama o sobě dost suše. Jenže… Prezident Nikolič býval v Srbsku nacionalistická "známá firma". Dlouhá léta byl členem (a později i předsedou) ultranacionalistické Srbské radikální strany, jejíž vůdce Vojislav Šešelj sedí v Haagu a za válečné zločiny mu hrozí skoro třicet let vězení. Za Miloševičovy vlády byli sice oba, Nikolič i Šešelj, odsouzeni na tři měsíce do vězení, ale poté jejich strana uzavřela s Miloševičovými socialisty koalici. Pravda, Nikolič v posledních letech zmírnil rétoriku, založil svou vlastní partaj (jmenuje se Srbská pokroková strana a prezentuje se jako středopravá) a dal se více po evropské cestě. Avšak pro řadu politologů i médií zůstává dál především nacionalistou. Hlavní zpráva včerejška ovšem spočívá v tom, KOHO Nikolič pověřil sestavením vlády. Ivica Dačič je šéfem Socialistické strany Srbska. Ano, Miloševičovy strany (sám Miloševič už nežije, zemřel v roce 2006 v Haagu).
PoznámkaMezititulek článku.
ZdrojMladá fronta DnesDatum29.6.2012
Číslo Strana9Rok2012

HeslomiloševičovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslísympatizanství s miloševičovskými praktikami
TitulekTato strava je poněkud hutnáRubrikaUmění a kritika
AutorJosef ChuchmaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZatímco Bernhard je dávno po smrti a v Rakousku se někdejší vyhrocené - i soudní - spory kolem jeho výroků "řádně" integrovaly do učebnic moderní rakouské historie, Peter Handke nadále irituje "naživo", a to především svými politickými názory, zejména soustavným sympatizanstvím s miloševičovskými praktikami (loni se také zúčastnil pohřbu někdejšího srbského prezidenta). Ovšem jeho próza z roku 2004 Don Juan (ve vlastním podání) je prosta jakýchkoliv politických významů a podtextů, jde o "čistou" literaturu. Pro leckoho jistě až příliš "čistou", bude ji považovat za lartpourlartistickou záležitost, tedy za umění pro umění.
PoznámkaRecenze publikace Peter Handke: Don Juan, Prostor, Praha 2006.
ZdrojMladá fronta DnesDatum7.2.2007
Číslo Strana5Rok2007

HeslopostmiloševičovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípostmiloševičovská éra
TitulekSarajevo: obě strany červeného koberceRubrikaZpráva
AutorDominika PrejdováPostavení autoradoktorandka FF UK, přispěvatelka časopisu Cinepur
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSrbský film Sedam i po, složený ze sedmi povídek na téma smrtelných hříchů, končí také mystifikací. Opírá se rovněž především o tradiční kulturní rysy - sebeironii, smysl pro absurditu - a sarkasticky buduje obraz morálního stavu srbské společnosti v postmiloševičovské éře. Přetrvávající vlivy nacionalismu, indoktrinace o srbské výlučnosti už nejsou motivy, ale průvodní jevy jednání hrdinů. Jak si výstižně všímá kritik Jurica Pavičic, film evokuje tezi Slavoje Žižka o mentalitě věčné nezralosti jugoslávských národů, která přišla s rozpadem země.
Poznámka 
ZdrojA2Datum20.9.2006
Číslo38Strana5Rok2006

HeslopostmiloševičovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípostmiloševičovská Socialistická strana
TitulekSrbsko jde v bouřlivých časech do předčasných volebRubrikaZe zahraničí
AutorJan PelikánPostavení autorahistorik
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNa vyhlášení předčasných voleb se jako na nejlepším řešení vzniklé krize shodly všechny vládní strany. Jejich rozhodnutí přivítala i většina opozičních formací. Vojislav Koštunica tímto krokem - alespoň v daném okamžiku - demonstroval, že odmítá přímou spolupráci s militantními nacionalisty. Jako alternativa k vyhlášení předčasných voleb se mu totiž nabízela možnost vytvořit novou koalici se Srbskou radikální stranou, kterou vede Tomislav Nikolič, prezidentský kandidát těsně poražený v únorových prezidentských volbách. Spolu s postmiloševičovskou Socialistickou stranou Srbska by se toto seskupení opíralo o pohodlnou většinu v parlamentu a mohlo by vládnout po další tři roky.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum10.3.2008
Číslo Strana14Rok2008

HesloprotimiloševickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslímy jsme nebyli protisrbští, my jsme byli protimiloševičtí
TitulekNejsem Mirek Dušín! Jsem tvrdý manažer!RubrikaRozhovor
AutorLenka KučerováPostavení autora 
MluvčíŠimon PánekPostavení mluvčíhozakladatel společnosti Člověk v tísni
KontextPracujete teď i v Srbsku, jak vás potom ale přijímají Srbové? | Srbové nás přijímají bez problémů. Navíc my jsme nebyli protisrbští, my jsme byli protimiloševičtí a osmdesát procent Srbů má stejný názor jako my, tedy že s Miloševičem jako s diktátorem se prostě nemá jednat v rukavičkách, že se mu nemá věřit, že se má použít síla na ochranu základních lidských práv. Nikdo nemá právo dělat si vůči vlastnímu obyvatelstvu co chce.
Poznámka 
ZdrojNový prostorDatum25.2.2002
Číslo84Strana10Rok2002

HesloprotimiloševičovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprotimiloševičovská koalice
TitulekVýsledky hlasování ilustrují rozdělení SrbskaRubrikaEvropa
AutorFilip TesařPostavení autoraanalytik Ústavu mezinárodních vztahů v Praze
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKoštunica, který vyhrál v užším Srbsku (včetně dvou největších srbských měst Bělehradu a Niše), měl podporu nejvyrovnanější. Jestliže Labus vyjadřuje naději mladých a vzdělaných, Šešelj frustraci chudých a odsunutých na okraj, pak Koštunica ztělesňuje nejčastější sebeobraz Srbů o sobě samých - hrdý, ale velkorysý, věrný tradicím a patriarchálním zásadám. Kdo může nakonec zvítězit? Voliči Koštunici a Šešelje jsou si teoreticky nejbližší. S podporou Šešeljových hlasů by Koštunica ve druhém kole hladce zvítězil. Přední srbský sociolog Srdjan Bogosavljević ovšem upozorňuje na to, že již podle předvolebních průzkumů řada voličů nechtěla jít znovu k urnám, pokud by měli volit mezi Koštunicou a Labusem. A právě mezi nimi se ve druhém kole rozhodne. Labus a Koštunica sbírali hlasy předloňské protimiloševićovské koalice. Získali ovšem o čtvrt miliónu méně hlasů než samotný Koštunica před dvěma lety.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum1.10.2002
Číslo Strana7Rok2002

HesloprotimiloševičovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprotimiloševičovské hnutí
TitulekObchod, který se nevyplatíRubrikaNázory
AutorMilan SlezákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPodle dostupných zpráv má obchod vypadat následovně: Milošević uzná, že prohrál prezidentské volby, vzdá se moci a odejde ze země. Výměnou získá záruky, že neskončí před mezinárodním tribunálem v Haagu, který ho obvinil z válečných zločinů. Plán má mnoho stoupenců, podporuje ho například jugoslávské, ostře protimiloševičovské hnutí Otpor či zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiří Dienstbier.
Poznámka 
ZdrojSlovoDatum5.10.2000
Číslo Strana7Rok2000

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   26 01 2022