HesloAntiNečasSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslírebelové těžce hledají AntiNečase
Titulek RubrikaTitulní strana
Autor(syr, vdo)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextRebelové těžce hledají AntiNečase # Premiérovi a šéfovi ODS Petru Nečasovi včera straničtí rebelové otevřeně vyhlásili boj. Vůdce rebelujících poslanců Petr Tluchoř jej včera veřejně označil za viníka volebního propadáku ODS. A před blížícím se volebním kongresem strany jej fakticky vyzval k odchodu. "Pod vedením Petra Nečase jsme na polovině preferencí, prohráli jsme všechny volby a jsme na štíru s programem. Nejvyšší vedení ODS musí vyvodit odpovědnost. Pokud tak neučiní, musí se vyslovit kongres," varoval Tluchoř. Šestice rebelů ODS má navíc v rukou i osud Nečase jako premiéra. Dnes začíná schůze Sněmovny, na níž se bude projednávat daňový balíček, s nímž Nečas spojil budoucnost kabinetu. Pokud neprojde, vláda padne.
PoznámkaTitulek zprávy.
ZdrojMladá fronta DnesDatum23.10.2012
Číslo Strana1Rok2012

HesloAntinečasSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslínespokojencům se nepodařilo najít kýženého "Antinečase"
TitulekOdumírající živočich ODSRubrikaTitulní strana
AutorMartin WeissPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDosavadní průběh regionálních sněmů ODS naznačuje, že nespokojencům se nepodařilo najít kýženého "Antinečase". Ale bez ohledu na to, zda se strana bude sjíždět na svůj víkendový kongres ve stavu otevřeného rozkolu, nebo ne, přestává naše hlavní pravicová formace plnit elementární funkce politické strany. Na "makroúrovni", v Poslanecké sněmovně, se zasazuje o to, že v listopadu nejsou známy daně a rozpočet na příští rok, což je pro ekonomiku, jejímž největším problémem je nejistota, ochromující. Jestliže o správnosti zvoleného fiskálního kurzu lze diskutovat, toto zpoždění je bez diskuse vlastní gól.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum2.11.2012
Číslo Strana1Rok2012

HesloantinečasovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíantinečasovské, poražené křídlo
TitulekBonnie, Clyde, Švejk a Michael CorleoneRubrikaAktuálně
AutorBohumil PečinkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDruhý vrchol vládní krize nastal ve chvíli zveřejnění rozhovoru tajně pořízeného lidmi z Bártova křídla ve Věcech veřejných se šéfkou poslaneckého klubu VV Kristýnou Kočí, která popisuje, jak se šéfem poslaneckého klubu ODS panem Tluchořem chtěla vyvolat rebelii ve VV. Tito poslanci připomínají slavnou filmovou dvojici Bonnie a Clyde, která ovšem ne přepadá bankovní domy, ale schází se v malostranských restauracích a připravuje velké změny ve svých stranách. Co je sblížilo? Poslankyně Kočí se už dlouhé měsíce chtěla dostat z nesnesitelné atmosféry Bártasystému, trhnout se a vytvořit novou parlamentní frakci. Také Petr Tluchoř, který patřil na posledním kongresu ODS do antinečasovského, poraženého křídla, chtěl situaci změnit. Domníval se, že když Kočí v její rebelii podpoří, vytvoří s odpadlíky novou vládní většinu, posílí své pozice v ODS a posléze přemění podzimní kongres své strany ve volební a buďto sesadí, anebo dramaticky oslabí Petra Nečase. Měl v tom podporu bývalého předsedy Mirka Topolánka, jenž je stižen chronickým syndromem křivdy, že se s ním ODS nerozloučila, jak by měla.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum21.4.2011
Číslo16Strana12Rok2011

HesloantinečasovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíujmout se role hlavního antinečasovského vykopávače
TitulekZměny začnou po víkenduRubrikaNázory
AutorPetr KolářPostavení autoraredaktor týdeníku Euro
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNa kongresu občanských demokratů v pražských Letňanech se sice nebude volit vůbec, přesto se tam může odehrávat alespoň jakés takés drama. Obecně sice znalci poměrů v ODS odhadovali, že "vystoupí Petr Nečas, pochválí nás, jak jsme dobří a co vše z reforem jsme už prosadili. Pak se přihlásí o slovo Petr Tluchoř a zanadává, jak je ODS nedemokratická a kterak bychom neměli být ve vládě se sektou Věci veřejné. Poté budou následovat vystoupení delegátů, zpravidla na podporu Nečasova názoru a s odsouzením Tluchořova postoje. Nakonec se odhlasuje prodloužení mandátu vedení, zamítnou ostatní návrhy změn stanov, třeba zúžení výkonné rady, dáme pár panáků a pojede se domů." Novou dynamiku by možná mohlo přinést vystoupení expředsedy Mirka Topolánka, který se tak ve výše popsaném scénáři ujme role hlavního antinečasovského vykopávače. Na oslavách 20. výročí ODS na Žofíně nenechal Topolánek na ODS a její spolupráci s véčkaři nit suchou a projev v podobných intencích se dá očekávat i tentokrát. Už jen Nečasovo převážení sil ve středočeské ODS z minulé soboty bleskurychlým odvoláním Ivana Fuksy a jmenováním Petra Bendla ministrem zemědělství ale dává tušit, že Topolánek sice svým projevem vzbudí pozdvižení, ale žádný zásadní dopad či změnu vytyčeného scénáře. Petr Nečas drží režii kongresu pevně ve svých rukou. Ať už jde o prosazení jednodenního setkání, Tluchořovo oslabení anebo návrh změny stanov na prodloužení mandátu vedení strany až po krajských volbách v příštím roce.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum21.10.2011
Číslo Strana10Rok2011

HesloantinečasovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprincipiálně antinečasovské skupiny
TitulekTaková nějaká remíza//Střet starých a nových "ódéesáků" byl prozatím odložen na neurčitoRubrikaKomentář
AutorBohumil PečinkaPostavení autorakomentátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJediná skutečně motivovaná názorová politická skupina, která v zákulisí cílevědomě budovala hlasovací koalici, byli lidé kolem poslanců Tluchoře, Fuksy a Šnajdra. Dlouho se spekulovalo o variantě bílých lístků, které měly Petra Nečase poslat do druhého kola předsednické volby, což by mu oslabilo už tak oslabenou pozici. Teprve v jedenáct hodin v noci prvního kongresového dne získali tluchořovci v zákulisí přísliby společného hlasování s některými kraji. Následně oznámili kandidaturu Ivana Fuksy na předsedu občanských demokratů. Už druhý den ráno se ukázalo, že je mnoho jejich spojenců ze sobotního večera rychle opustilo. Kromě principiálně antinečasovských skupin se jim podařilo získat jen protestní hlasy, které premiéru Nečasovi chtěly vyslat signál, že takhle ne. I tak byl Nečas zvolen už v prvním kole (351:178). Svou porážku tluchořovci dokázali odvrátit umným tvrzením, že jsou názorový proud, který má třicetiprocentní podporu v ODS. Tak ani náhodou. Jak to s jejich skutečnou podporou je, se ukázalo, když se hlasovalo přímo o zastoupení do širšího vedení ODS (výkonné rady) a delegáti odmítli jak návrat Ivana Langra, kmotra Dlouhého, tak mluvčí parlamentní vzpoury v čele s Tluchořem a Šnajdrem. Výsledkem byla taková nějaká remíza, přičemž se podařilo odrazit nástup koalice rebelů a kmotrů.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum8.11.2012
Číslo45Strana14Rok2012

Hesloblýskat se nečasySlovní druh / typ heslaVLJ
Podheslíz podobných "malých" nedorozumění se tady "blýskalo na nečasy"
TitulekMalé nedorozuměníRubrikaPublicistika
AutorMartin HekrdlaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPo včerejším grémiu ODS zmínil premiér Petr Nečas, že variant řešení vládní krize je pět nebo šest. Ve čtvrtek mluvil o sedmi. "Pět až sedm, ne-li méně," napsal ve svém díle Jára Cimrman, klasická mystifikace. … Za starého režimu obíhal sarkastický bonmot: "Iniciativní blb je horší než třídní nepřítel." Dnes je ale určitě horší vláda, která si myslí, že jen ve Strakově akademii rozhýbe jistý počet "škatulí" a ke koaliční smlouvě připíše dodatek. A potom - například - nadekretuje Čechům, co je v lékařské péči "nadstandard" a kolik ještě a kde všude za boj proti smrti vysolíme. Horší než cokoli jsou koaliční strany, které si zřejmě do dodatku připíší: "Nazve-li někdo koaličního partnera politickou divizí černých šerifů, nebezpečím pro demokracii, nehorázným lhářem a podobným dobytkem nezpůsobilým k vládnutí, bude okamžitě svolána osvědčená K12. Jejím úkolem bude nejméně dvě hodiny pospolu posedět a za účasti co největšího počtu novinářů dělat, jako by se nechumelilo." Jinak to přece nemohou provést, nechtějí-li volby. O své programové a reformní smysluplnosti nepochybují. Ostatně se k ní nedávno - ovšemže nepřímo - vyjádřil Mezinárodní měnový fond konstatováním, že na letošním HDP se podepíše "růst cen a nástroje rozpočtové disciplíny, které sníží reálné příjmy domácností". Jen do nich! Nepochybují ani dnes o své legitimitě, jako na počátku volebního období nepochybovali o své síle 118 poslaneckých křesel a superpohodlném vládnutí. Žádnou nemají. V posledních volbách byla ODS voliči potrestána nejmenší podporou od éry svých sponzorských skandálů z konce 90. let. Věci veřejné zradily - věci veřejné. A TOP 09, která činí, čím před volbami hrozila, lid přesto vyčítá, že nyní dělá něco jiného. A že sympatického knížepána zneužívá. Z podobných "malých" nedorozumění se tady "blýskalo na nečasy". Zasmějme se tomu.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum16.4.2011
Číslo Strana6Rok2011

Heslokalouskovsko-nečasovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíkalouskovsko-nečasovské Česko
TitulekRomantici, s. r. o.RubrikaKomentáře
AutorMarek ŠvehlaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNa Facebooku se minulý týden rozběhla debata kolem toho, s jakou - jak si postěžoval jeden známý český levicový intelektuál - "svazarmovskou" urputností tituluje Česká televize Cháveze slovy "autoritativní prezident". Ve Venezuele se prý žije mnohem lépe než v kalouskovsko-nečasovském Česku a s přiostřující se diskusí dotyčný pronesl, že v některých směrech je to lepší dokonce i na castrovské Kubě než tady. Nadšení obhajovat skryté nebo i otevřené, v každém případě však nezakrytě odpudivé diktátory postihuje evropskou radikální levici, hýčkanou teď v podmínkách svobody a blahobytu, od chvíle, kdy se začala formovat. Je přitom pozoruhodné, že v Latinské Americe je dnes nepřitahuje ani tak brazilský prezident Lula da Silva, bývalý odborářský předák, který se zasloužil o nebývalou prosperitu své země. Přitažlivější je pro ně zmíněný Chávez, populista na třetí, který poměrně usilovně likvidoval svobodu a nezávislé instituce. Důvod těchto vyhrocených postojů je vlastně jediný: Lula se se Západem kamarádil, Chávez se proti němu v rámci možností bouří.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum7.1.2013
Číslo2Strana15Rok2013

HeslonečasiádaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
TitulekZatnout žílu u samého pytlíkuRubrikaNázory
AutorZbyněk PetráčekPostavení autorakomentátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVšímáte si inflačních jevů v jazyce? Nějaký tvar zaujme - a hned se šíří v médiích. Před 111 lety prorazila hilsneriáda. Před 67 lety následovala heydrichiáda. Před 21 lety palachiáda. Vidíte ty dlouhé časové odstupy? Jenže v poslední dekádě se odstupy zkracují a inflace slov vzrůstá, jak dokládá archiv Newton. K havliádě přibyla klausiáda, zemaniáda a burešiáda, později i čunkiáda a paroubkiáda. Ale i to byla jen předehra. Skutečný příliv přinesl až poslední měsíc: pernesiáda (Lidové noviny, 19. 3.), topolánkiáda (Lidovky. cz, 22. 3.), ústrkiáda (MF Dnes, 20. 4.), mikešiáda (MF Dnes, 21. 4.). Proboha, co nás ještě čeká? Další munici jistě poskytnou volby. Bude zajímavé sledovat, zda přinesou kalouskiádu, johniádu, liškiádu… Jaroslav Foglar by to napsal asi takhle: Volíš nečasiádu, nebo bémiádu? Ale třeba bahňákiádu!
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum23.4.2010
Číslo Strana12Rok2010

HeslonečasiádaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslínečasiáda pokračuje
Titulek RubrikaReflexe
AutorDušan ŠrámekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNečasiáda pokračuje//Jde o čistě účelové a zpolitizované trestní stíhání # Vedoucí Obvodního státního zastupitelství Prahy 1 Jan Lelek podal žalobu na expremiéra Petra Nečase kvůli tomu, že údajně lhal kvůli současné manželce v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Ta měla úkolovat vojenskou tajnou službu, aby sledovala Nečasovu tehdejší manželku. Z právního hlediska jde ale o naprostý nesmysl, jenž má jenom prodloužit show, kterou státní zastupitelství a někteří soudci v celé kauze od počátku sehrávají. Nečas před soudem tvrdil, že příkaz ke sledování zadal Vojenskému zpravodajství on sám, protože měl indicie o možném ohrožení své rodiny. Jeho verzi potvrdili i bývalí šéfové tajné služby a dvakrát i rozsudek soudkyně Heleny Králové, která všechny obžalované osvobodila. Zlom přišel poté, co si odvolací senát městského soudu pod vedením Richarda Petráska vydupal výměnu soudkyně. Petrásek byl od počátku proti Nečasovi zaujatý, obviňoval ho ze lži a pouze omílal argumenty obžaloby i za cenu ohýbání důkazů. Případ nakonec doputoval k soudkyni Pavle Hájkové, jež je pravým antipólem Králové.
PoznámkaTitulek článku.
ZdrojReflexDatum14.5.2020
Číslo20Strana17Rok2020

HeslonečasismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípo dalajlamismu a pussyriotismu konečně někdo definoval i nečasismus
TitulekVláda a prezidentRubrikaAktuálně
AutorMiroslav KoreckýPostavení autoravedoucí redaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPo dalajlamismu a pussyriotismu konečně někdo - ožívající politická mrtvolka Pavel Bém - definoval i nečasismus. Je to prý populistické, rozpačité a neefektivní řešení problému, který narůstá do gigantických rozměrů. Těšíme se na definici bémismu.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum24.9.2012
Číslo39Strana13Rok2012

HeslonečasotvarSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíobohatit český slovník o novotvar, jakýsi nečasotvar
TitulekJednání o rozpočtu provázely urážky, k hlasování nedošloRubrikaTelevizní noviny
Autor Postavení autora 
MluvčíDavid RathPostavení mluvčíhoposlanec ČSSD
KontextI když panuje podle poslanců nad prvním krokem přijmout rozpočet shoda, přesto se hlasování stále odkládá. A místo, aby poslanci hlasovali, navážejí se sami do sebe. Místopředseda ODS například vymyslel novou přezdívku pro Davida Ratha, říká mu hejnec. | Je to složenina ze slov hejtman a poslanec a je to nový druh politického živočicha v českých krajích, čili hejnec Rath. | Pan Nečas inteligencí sobě vlastní obohatil český slovník o novotvar, jakýsi nečasotvar.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojvyslTV NovaDatum22.10.2009
Číslo Strana Rok2009

HesloNečasovSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíuž aby Zlínští pomalu zase přemalovávali cedule na Nečasov
TitulekNečasov na hraněRubrikaPublicistika
AutorMartin HekrdlaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNečasovo maskování je skvělé. Když je nejhůř, dokáže zahrát i Klementa Gottwalda v jeho nejlepších letech. "Ať platí bohatí," volá vlastně kruťácký pravicový premiér. A zároveň výslovně ujišťuje, že "rodiny s dětmi budou kompenzovány". Už aby Zlínští pomalu zase přemalovávali cedule na Nečasov. Co když ale bude premiér odhalen? Co když se zjistí, že bohatí lidé ve svém spotřebním koši zvýšenou sazbu ani nezaznamenají, zatímco chudí se setsakramentsky prohnou? Vždyť v audině ani soukromém tryskáči se hauzírovat světem nemusí (a nakonec ani firmu nad vodou držet), zatímco jíst je nutné a lítat po ulici v rouše Adamově zákon zakazuje. Nečas je jediný člověk na světě, který předpokládá, že výše DPH je daň sociálně neutrální. Takže si vlastní město plně zasluhuje. Premiér však bohužel asi něco tuší. "DPH není sociální nástroj," podotkl dvojsmyslně. Zřejmě někde zaslechl, co všichni vědí: že DPH je nástroj asociální…
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum27.7.2011
Číslo Strana6Rok2011

HeslonečasovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípokud se Nečas stane premiérem, to bude nečasovců
Titulek"Trestali nás za pověst korupčníků"RubrikaZpravodajství
AutorPavel BlažekPostavení autoraúčastník kongresu ODS
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPokud se Nečas stane premiérem, to bude nečasovců, jako bylo topolánkovců a předtím klausovců… Omlouvám se, ani Václav Klaus neví všechno.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum21.6.2010
Číslo Strana3Rok2010

HeslonečasovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslívýzkum dává paroubkovcům devítiprocentní náskok na nečasovce
TitulekNástrahy na Miloše ZemanaRubrikaReflexe
AutorPetr SokolPostavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdo se před čtyřmi lety divil, jak může mít levice stejně křesel jako "nelevice", když má výrazně méně hlasů, letos může zažít opravdový šok. … Není ale samozřejmě na druhou stranu pravda, že by "nelevice" nemohla získat ve sněmovně většinu, pokud ODS nepředstihne sociální demokraty v počtu hlasů. Například poslední, dubnový výzkum společnosti SANEP dává paroubkovcům devítiprocentní náskok na nečasovce, ale zároveň by koalice "všichni proti levici" v podobě spojenectví ODS-TOP 09-Věci veřejné-lidovci dala dohromady sto jedno křeslo…
Poznámka 
ZdrojReflexDatum6.5.2010
Číslo18Strana22Rok2010

HeslonečasovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíje dost "nečasovců", kteří budou tlačit na "zkorumpované kmotry"
TitulekUtečou? RubrikaNázory
AutorMartin KomárekPostavení autorakomentátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextODS, řekněme, ztratila vliv ve velkých městech. Zcela konkrétní lidé přicházejí o moc a o práci. I když věřím v očistu modrých, s klidem napíšu, že strana přichází i o potenciální šedé zdroje financování. Čekají ji skandály, kostlivci vylezou ze skříně, až se v aktech na radnicích bude hrabat někdo jiný. To stranou otřese. Už se křičí: Může za to Nečas! A Nečas křičí: Mohou za to kmotři a ztráta důvěryhodnosti! Tento vnitřní boj však pravděpodobně skončí Nečasovým vítězstvím. On teď reprezentuje pro straníky spasitele. Modří jsou soutěživí, ale poměrně racionální. Nebudou chtít soutěžit o levicové voliče. Oslabit konkurenční topkaře mohou jen tehdy, když dokážou, že jsou důvěryhodnější a kompetentnější v prosazování reforem. Ostatně: je dost "nečasovců", kteří ve vlastním zájmu budou tlačit na "zkorumpované kmotry". Aby zaujali jejich místa. ODS tedy příliš neuhne.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum19.10.2010
Číslo Strana10Rok2010

HeslonečasovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekNečas se zbavil Tluchoře. Poslance vede StanjuraRubrikaZ domova
AutorTereza StrnadováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJedni říkají: Petr Nečas předvedl nechutný a nedůstojný útok na Petra Tluchoře. Ti druzí oponují: Petr Nečas se konečně "pochlapil" a ukázal se jako tvrdý a rázný předseda. Včerejší jednání poslaneckého klubu ODS, na kterém se volil předseda klubu, má dvě interpretace. A jisté je tak jen jedno - že největší vládní strana je už zase rozštěpená. Příčinou vnitroklubové roztržky je dnes už bývalý šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř, který se včera snažil svoje křeslo obhájit. Neobhájil ho, poslanci ODS nakonec zvolili novou tváří klubu Zbyňka Stanjuru, šéfa ODS v Moravskoslezském kraji. … Volba se původně měla odehrát až v červnu, Tluchoř však klub svolal o měsíc dřív. Podle některých občanských demokratů předtím objížděl kraje a sháněl si hlasy. "Když si byl jistý, že je má, svolal klub. A zřejmě je měl, ale Petr Nečas to otočil ve svůj prospěch tou úvodní řečí," míní další z poslanců. "Postup pana premiéra byl nedůstojný, mě se to dotklo a nepovažuji to za něco, co by náš klub momentálně utužilo," komentoval dění otevřeně například poslanec Marek Šnajdr, který patří do "Tluchořova křídla". A rozhodně není sám. Dokonce i "nečasovci" teď připouštějí, že Tluchoř a jeho spojenci mohou házet Nečasovi nepříjemné klacky pod nohy.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum12.5.2011
Číslo Strana2Rok2011

HeslonečasovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslívýhrady nečasovců jsou absurdní
TitulekNávrat komunistů//Za vysoké preference KSČM nemohou voliči, ale ODS a její systém RubrikaNázory a komentáře
AutorMartin FendrychPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdyž ODS teče do bot, vždy hrozí návratem komunistů k moci. Teď zase. Kdo pléduje za předčasné volby, kdo kritizuje vládu Petra Nečase, ten prý nahání preference ČSSD a dělá prostor pro návrat komunistů. Pěkná blbost. Novinářům nečasovci také vyčítají, že nejsou spravedliví. Donedávna podle nich "mediální mainstream" prosazoval vytěsnění VV z vlády, odstavení Víta Bárty. To se teď stalo, ale média zase nejsou spokojena a šijí do nesmírně poctivého premiéra, který dělá sice bolestivé kroky, ale myslí to s námi dobře. Jednou po něm prý budeme prstíčkem hrabat. Třetí výhrada Nečasových lidí míří na ČSSD. Čím dál víc poukazují na skandály socialistů z dob, kdy vládli: privatizace OKD, nákup stíhaček Gripen proměněný nakonec v pronájem, skandály okolo Škody Plzeň a podobně. Všude prý se motal jakýsi Bohuslav Sobotka (předseda ČSSD), ale to novinářům nevadí a rádi tomuto oranžovému pošpiněnci nahrávají. Není to pravda, o ČSSD a jejích malérech se zhusta píše. Ale Sobotka nevládne. Výsledek je jasný: máme být rádi, že máme nedokonalou vládu Petra Nečase. Pokud padne, nastoupí bolševici se socany a rozpoutá se rudooranžové peklo. Proto statečná ODS hodlá dál vládnout i s platformou Karolíny Peake, která (ta dáma nám to alespoň tvrdí) utekla od Víta Bárty a z VV. Výhrady nečasovců jsou absurdní. Svědčí o pohrdání tuzemskými voliči. Ti jsou vnímáni jako pitomečkové, které každý trochu doleva uvažující levičák opije houskou. Čím to je, že volič neumí rozeznat kvality Nečasovy vlády? Čím to, že preference obětavé ODS nestačí na ČSSD? Čím to, že lidé nechápou tu obří oběť, když se dává dohromady s peakovci?
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum30.4.2012
Číslo18Strana58Rok2012

HeslonečasovkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslínečasovky, paroubkovky, liškovky nejsou, snad jen schwarzenbergovky
TitulekJak volí ženyRubrikaSpolečnost
AutorJana BendováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMy ženy jsme se dělily na klausovky, havlovky, dienstbierovky. I díky Klausovi to byly ženy, kdo tehdy pomohl občanským demokratům, tedy pravici, k vládě. Podobně jako americké ženy dostaly do úřadu amerického prezidenta Obamu. O tom si ODS už může nechat jen zdát. Však také žádné nečasovky, paroubkovky, liškovky nejsou. Snad jen schwarzenbergovky. Jiřina Šiklová to vysvětluje nejen tím, že ti páni tenkrát vypadali vážně dobře. Zná i vědečtější důvody: "Ženy na počátku 90. let byly ještě těmi, kdo se sociálně 'nehýbal'. Kryly záda svým mužům, pomáhaly jejich rozletu a nástupu 'do pozic'." To se změnilo. I ženy se už sociálně rozvrstvily. Dají tedy víc na to, když je politik šarmantní? vracím se otázkou k údajně povrchnějšímu pohledu voliček. "No jistě," říká Šiklová, "ale to dají muži také!"
Poznámka 
ZdrojMagazín Víkend DnesDatum29.5.2010
Číslo Strana14Rok2010

HeslonečasovostSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíabychom takové "nečasovosti" byli schopni dosáhnout
TitulekPoušť roste…, ale jíst se musíRubrikaNázory
AutorPetr FischerPostavení autoravedoucí kulturní redakce ČT
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextUmění je uměním vytržení. Do galerie, do divadla nebo do kina chodíme hlavně proto, abychom na chvíli skočili jinam z reality. Skok do neznáma, do zpočátku chaotické představy, z níž se díky umělcově ruce, očím a mysli vynoří nový kosmos. Celé moderní umění je pokusem vytrhnout lidi z běžných životních souvislostí, aby jako Kundera pochopili, že "život je jinde". … K tomu, abychom takové "nečasovosti" byli schopni dosáhnout, se ale musíme oprostit od světa, ve kterém žijeme. Zapomenout na to, že jsme do kina (do divadla, do galerie apod.) přišli za pragmaticky vedenou zábavou či poučením. Velmi se to podobá stavu, pro nějž má německý mystik Mistr Eckhart slovo Abgeschiedenheit, oproštěnost. Zbavit se sebe a riskantně se vydat chaosu, z něhož možná - skrze Přírodu, Boha, Dílo - vystoupí nový kosmos. V Tarrově filmu zůstává tato možnost naplněna vzdor temnotě zániku, která postupně přichází. Avšak nikoli jako katastrofa, nýbrž jako nutnost, o níž nemá cenu přemýšlet, ale kterou je třeba přijmout. Ostatně tak, jak to nakonec v životě od určitého věku děláme téměř všichni.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum21.9.2011
Číslo Strana11Rok2011

HeslonečasovražednýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslírozpoutat efektivní nečasovražednou válku
TitulekTurnaj decibelůRubrikaPublicistika
AutorAlexandr MitrofanovPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextRozkolem v ODS takové obviňování zavání. Sobotní kongres ukáže, jak daleko zajde. Podle všech viditelných předpokladů ale nečasovské a protinečasovské síly nejsou vyrovnané. Jediný výrazný odpůrce předsedy, Tluchoř, prohrál, a tak stěží rozpoutá efektivní nečasovražednou válku. Takže na kongresu bude mnoho řečí, ujišťování z úst předsedy, že strana jde správnou cestou. Petr Nečas pak získá souhlas delegátů, že v nejvyšší funkci může zůstat déle, než ukládají stanovy. Nový předseda by se volil až na podzim, po krajských a senátních volbách.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum17.10.2011
Číslo Strana6Rok2011

HeslonečasovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslízopakovat "nečasovskou očistu" v pražské ODS
TitulekDva cíle ODS: porazit Kalouska a vlastní zdiskreditované tvářeRubrikaZ domova
AutorVáclav DolejšíPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextLékař s motýlkem Bohuslav Svoboda byl ještě nedávno nestraník. Teď má zopakovat "nečasovskou očistu" v pražské ODS.
PoznámkaPopisek fotografie.
ZdrojMladá fronta DnesDatum14.10.2010
Číslo Strana4Rok2010

HeslonečasovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslínečasovské a protinečasovské síly nejsou vyrovnané
TitulekTurnaj decibelůRubrikaPublicistika
AutorAlexandr MitrofanovPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextRozkolem v ODS takové obviňování zavání. Sobotní kongres ukáže, jak daleko zajde. Podle všech viditelných předpokladů ale nečasovské a protinečasovské síly nejsou vyrovnané. Jediný výrazný odpůrce předsedy, Tluchoř, prohrál, a tak stěží rozpoutá efektivní nečasovražednou válku. Takže na kongresu bude mnoho řečí, ujišťování z úst předsedy, že strana jde správnou cestou. Petr Nečas pak získá souhlas delegátů, že v nejvyšší funkci může zůstat déle, než ukládají stanovy. Nový předseda by se volil až na podzim, po krajských a senátních volbách.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum17.10.2011
Číslo Strana6Rok2011

HeslonečasovštinaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslístudenti viděli klasickou "nečasovštinu"
TitulekNečas studentům: záplava čísel i citát z Járy CimrmanaRubrikaZ domova
AutorOndřej ŠťastnýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Korupce je velmi významný fenomén například ve veřejných zakázkách. Když vytvoříme transparentnější prostředí a dosáhneme úspory pouhých pět procent, je to 25 miliard korun ročně. Tedy stejná částka, kterou dáváme ročně na vědu a výzkum," odpovídá do mikrofonu premiér Petr Nečas (ODS) jednomu ze studentů ve velké aule Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kam včera přišel vysokoškolákům vysvětlovat vládní reformy. Když potom premiér zmíní, že bojovat s korupcí má pro jeho vládu i hlubší morální smysl, někteří studenti bezděčně vyprsknou smíchy. Na Nečase se včera odpoledne přišlo podívat několik stovek posluchačů, kteří zaplnili největší přednáškovou místnost fakulty. Během půlhodinové přednášky o nutnosti ekonomických reforem studenti viděli klasickou "nečasovštinu" - tedy chrlení desítek statistických údajů z hlavy a argumentování pomocí čísel. "Máme 21 procent občanů starších 60 let, v roce 2030 to bude více než 30 procent. Za poslední čtyři roky přibylo 40 tisíc občanů starších 80 let, to je jedno okresní město," vysvětloval Nečas stárnutí populace, zatímco psal čísla modrým fixem na tabuli.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum11.5.2011
Číslo Strana3Rok2011

Heslopo nečasovskuSlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslípak se nad náznaky zavřela po nečasovsku voda
TitulekOdchod, který nestačíRubrikaKomentáře
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNejvlivnější manažer v Česku, generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman opustil náhle minulý týden svůj post. Ve středu byl šéfem představenstva ČEZ, ve čtvrtek se stal šéfem dozorčí rady podniku, aniž by vláda tento přesun nějak vysvětlila. Většina politiků jak z opozice, tak z vládních stran o jeho údajně připravovaném odchodu vůbec nevěděla. Romanův konec tím pádem vyvolává zvědavost, proč odešel a jak se tím změní koncepce firmy ČEZ a celé české energetiky, která bude ovlivňovat kvalitu života v Česku i zdejší politickou scénu. … O odchodu Martina Romana se podle premiéra Petra Nečase i ministra financí Miroslava Kalouska mluvilo ve vrchních patrech exekutivy již několik týdnů. Nečas letos v únoru prohlásil, že mu bude muset šéf ČEZ vysvětlit některé podivné transakce firmy, které ovšem premiér neupřesnil, a naznačoval možnost jeho odchodu. Pak se nad náznaky zavřela po nečasovsku voda a vypadalo to, že Roman bude šéfovat další roky.
PoznámkaAutoři: Jaroslav Spurný, Marek Švehla.
ZdrojRespektDatum19.9.2011
Číslo38Strana13Rok2011

HesloponečasovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslísestavení ponečasovské vlády
TitulekBáječná léta pod ZemanemRubrikaAktuálně
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextK naturelu Miloše Zemana patří snaha dělat nečekaná gesta. Kdysi o tomto svém sklonu řekl: "Dejte mi sešit s linkami a já budu psát napříč." Takto přistoupil i k sestavení ponečasovské vlády. Odmítl jmenovat středopravicovou vládu v čele s Miroslavou Němcovou, která tehdy ve sněmovně disponovala 101 hlasem. Jeden z důvodů prý byl, že mu žalobce Ivo Ištvan řekl, že plánuje další zatýkání, a tak nechtěl jmenovat nestabilní vládu, jejíž ministři budou odcházet do vazby. To je však vedlejší zdůvodnění, které má spíš zakrýt zemanovskou náruživost hrát si s mocí a o moc.
PoznámkaAutoři: Bohumil Pečinka, Petr Sokol.
ZdrojReflexDatum3.9.2020
Číslo36Strana10Rok2020

HeslopostnečasovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíje podstatné, aby zde nevládla postnečasovská pravice
TitulekČSSD by měla převzít iniciativuRubrikaPublicistika
AutorLukáš JelínekPostavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSociální demokraty čeká rozhodování, jak se postaví k vládě Jiřího Rusnoka v případě, že se Poslanecká sněmovna nerozpustí. Mají v úmyslu zůstat jednotní, aby nezavdávali důvod ke spekulacím o zásadním štěpení. Zvolí ale správnou cestu? Všichni svorně říkají, že podstatné je, aby zde nevládla postnečasovská pravice. Liší se však v názoru, jak dlouho by byli ochotni "vládu odborníků" tolerovat. Jedni tvrdí: "Ani den." Druzí připouštějí: "Do předčasných voleb." Třetí jsou velkorysí: "Klidně až do května 2014."
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum15.7.2013
Číslo Strana6Rok2013

HesloprotinečasovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslívšichni nynější protinečasovci byli též nějak ukřivděni
TitulekPadne?RubrikaNázory
AutorMartin KomárekPostavení autorakomentátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNormální, nikoli obyčejný člověk si nyní nepochybně připadá, jako by na něj politici mluvili japonsky. Oč běží v současném sporu mezi premiérem Nečasem a tlupou vzbouřenců, která se semkla kolem Tluchoře a kterou shůry jako dobrotivý Antiantikrist podporuje Václav Klaus? V první řadě si musíme uvědomit, že v české politice je víc zhrzených citů a nehynoucí nenávisti než v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Topolánkovu vládu na jaře 2009 položily dvě nešťastné ženy a dva nešťastní muži, byť opět s požehnáním Václava Klause. Všichni nynější protinečasovci byli též nějak ukřivděni. Současný předseda ODS vzal jim osobně nebo jejich "patronům" kousek moci nebo veškerou moc. A když někoho opravdu nenávidíte a naskytne se vám příležitost (a nejste slušní lidé), použijete všech prostředků. Bez ohledu na osud země a svých přátel. Tento motiv nelze podceňovat, ale patří spíše do ordinace, nikoli v růžové zahradě, ale psychiatra Chocholouška. Pokusme se hledat rozumovější důvody.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum24.10.2012
Číslo Strana12Rok2012

HesloprotinečasovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslívytvářet protinečasovskou koalici
TitulekFemme fatale ODS//Kloudová - nezadržitelný vzestup mladé pražské političkyRubrikaReflexe
AutorDušan ŠrámekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPři sestavování "pražské vlády" padá v posledních dnech jméno jedné z nejambicióznějších političek ODS Gabriely Kloudové. Bývalá šéfka Topolánkova kabinetu kandidovala do letošních komunálních voleb jako dvojka v jednom ze sedmi pražských obvodů, kde figurovala jako garant pro oblast podnikání. Na letošním kongresu občanských demokratů už tak úspěšná nebyla. Navzdory tomu, že společně s Petrem Tluchořem objížděla půlku republiky a vytvářela protinečasovskou koalici. Nicméně se jí nepodařilo zabránit zvolení Petra Nečase za předsedu občanských demokratů. Případná volba Kloudové na jednu z radních bude svědectvím o tom, kdo má v této straně skutečný vliv a moc.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum4.11.2010
Číslo44Strana14Rok2010

HesloprotinečasovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslínečasovské a protinečasovské síly nejsou vyrovnané
TitulekTurnaj decibelůRubrikaPublicistika
AutorAlexandr MitrofanovPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextRozkolem v ODS takové obviňování zavání. Sobotní kongres ukáže, jak daleko zajde. Podle všech viditelných předpokladů ale nečasovské a protinečasovské síly nejsou vyrovnané. Jediný výrazný odpůrce předsedy, Tluchoř, prohrál, a tak stěží rozpoutá efektivní nečasovražednou válku. Takže na kongresu bude mnoho řečí, ujišťování z úst předsedy, že strana jde správnou cestou. Petr Nečas pak získá souhlas delegátů, že v nejvyšší funkci může zůstat déle, než ukládají stanovy. Nový předseda by se volil až na podzim, po krajských a senátních volbách.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum17.10.2011
Číslo Strana6Rok2011

HesloprotinečasovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípatřit k protinečasovské opozici v ODS
TitulekODS ve válceRubrikaNázory
AutorPetr HonzejkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPetr Nečas má primát, který by si asi rád odpustil. Ještě nikdy se v české politice nestalo, aby premiér odvolal ministra a vzápětí se proti němu postavila v přímém přenosu část vlastní partaje. ODS nám předvedla rozklíženost srovnatelnou snad jen s působením zelených za Topolánkovy vlády. Což je zdrcující vizitka. Věcně vzato - Ivan Fuksa nebyl ani vynikající, ani výrazný, ani oblíbený ministr zemědělství. Z jeho výkonů nejvíce zaujal nechtěně sebeparodický videoklip, ve kterém s čtvrtníčkovskou naléhavostí objasňuje, proč je třeba zachránit české čuníky. Postrádat ho nikdo nebude, zejména proto, že málokdo tuší, že ministrem zemědělství vůbec byl. Jenže podobně by se dalo mluvit minimálně o polovině členů Nečasovy vlády. Proto je třeba brát premiérovo zdůvodňování, proč byl s Fuksou odborně nespokojen, s rezervou. Fuksa musel jít, protože patří k protinečasovské opozici v ODS kolem Petra Tluchoře. Proti tomu se vlastně nedá nic namítnout. Je logické, že premiér nechce mít ve vládě člověka, kterému nedůvěřuje, ať už odborně, nebo politicky. Je to prostě jeho věc.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum5.10.2011
Číslo Strana10Rok2011

HesloprotinečasovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslístraničtí protinečasovští rebelové
TitulekHegerova sabotáž za 100RubrikaNázory
AutorPetr HonzejkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextLeoš Heger chce zvednout poplatek za návštěvu lékaře specialisty bez doporučení praktika na sto korun. Fiskálně to je možná rozumné. Ale udělat to mezi prvním a druhým kolem senátních voleb? To je čistá politická sabotáž. … Vláda navíc spolehlivě naštve i vlastní voliče - samostatné lidi, kteří se o své zdraví starají. Mentálně dospělý člověk, pokud má zlomenou ruku, zajde na chirurgii. S bradavicí na kožní. Proč by, ksakru, obtěžoval obvoďáka, který má čekárnu plnou lidí s chřipkou?! Povinnou stovku u specialisty nemůže pochopit jinak než jako penalizaci zdravého rozumu. Pozor: To není kritika Leoše Hegera, kterému nezbývá, než se chovat "rozpočtově odpovědně", jak mu káže jeho stranický nadřízený. Jeho resort nemá peníze, tak se stará. Potřebuje "rychlý prachy", neb ministr financí jiné, kvůli závazku "nepřekročitelného deficitu", nezná. Jenže my vidíme v systému i jiné rezervy. Zdravotní pojišťovny, kde se krade (VZP - IZIP), pochybné projekty (Severočeská zdravotní), předepisování léků spřízněných farmakofirem. Ještě jednou, aby to bylo úplně jasné: Nic z toho nelze ministru Hegerovi vyčítat. Podal trestní oznámení na IZIP, je na nože s bílou mafií v ODS, která ovládá VZP a je personálně identická se stranickými protinečasovskými rebely (Tluchoř, Šťastný, Šnajdr). Ale to je nakonec jedno. Voliči jsou tyhle půtky ukradené.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum17.10.2012
Číslo Strana10Rok2012

HesloprotinečasovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprotinečasovská aktivita
TitulekNečas se smaží. A Klaus dál přitápíRubrikaTitulní strana
AutorAntonín ViktoraPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPremiér Petr Nečas možná už brzy zjistí, že nedokáže to nejdůležitější - prosadit zákony ve Sněmovně. V momentě, kdy na Nečase útočí rebelové v ODS, zkouší vládu prezident Václav Klaus. Vrací jí jeden zákon za druhým. Klaus ostřeluje vládu v nejméně vhodný okamžik pro Nečase. Za poslední měsíc jí zamítl už tři zákony. K přehlasování prezidentského veta bude premiér ve Sněmovně potřebovat 101 hlasů, které se mu shánějí stále obtížněji. Pro novelu zákona o právní ochraně dětí sice naposledy hlasovalo 108 poslanců, Klaus ji vrátil, a navíc ji označil za "bezcitnou a surovou". Svými argumenty zviklal několik poslanců, kteří zákon dosud podporovali. Ještě těžší bude prosadit zákon o energetických štítcích, podle Klause nejhorší a nejškodlivější zákon, který kdy viděl. Ve Sněmovně prošel hlasy pouhých 93 poslanců. "Jsem trochu překvapen, ale je to právo prezidenta. Zřejmě chce komplikovat život vládě," říká místopředseda Senátu a prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka. Protinečasovské aktivity Václava Klause si všiml i šéf koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Zdá se, že na rozdíl od dob dřívějších si Nečase už tolik neváží, že pan premiér ztratil jeho přízeň. Mně se leckteré postupy pana prezidenta zdají svérázné," řekl Schwarzenberg MF Dnes.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum19.9.2012
Číslo Strana1Rok2012

Heslopřenečasovat*Slovní druh / typ heslaslov. dok.
Podheslíano, klidně namítněte, že je "přenečasováno"
TitulekTrumf Komety: ČiliakRubrikaSport
AutorJan DaněkPostavení autorahokejový reportér
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPřehled//Další hvězdy play off 2018 # … Martin Nečas (Kometa)//Ano, klidně namítněte, že je "přenečasováno". Ale z tohoto junáka se stává rozdílový hráč! Loni o finále přišel kvůli účasti na MS do 18 let, letos jeho výkony mohou dál růst.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum7.4.2018
Číslo Strana24Rok2018

HesloznečasovatSlovní druh / typ heslaslov. dok.
Podheslípěkně "zjulínkizovat", "zliškovat", "znečasovat"
TitulekNedorozumění kolem Lisabonské smlouvyRubrikaDopisy
AutorVladimír TupáčekPostavení autoračtenář z Prahy
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZe smlouvy jakoby zmizela Charta základních práv. Chce ještě rozšířit už tak všeovládající neoliberální ekonomické a (a)sociální koncepty tím, že by se měly všechny země ještě výrazněji než dnes zapojit do světové ekonomiky, což by mělo být usnadněno postupným odstraňováním překážek mezinárodního obchodu. Oblasti zdravotnictví, školství a jiných veřejných služeb by se měly hezky vymáchat v tržní vodě, čili pěkně "zjulínkizovat", "zliškovat", "znečasovat". Náš prezident je sice proti všemu z EU dost zaujatý, téměř nic, co přichází z Bruselu, mu nepřirůstá k srdci, jak ale může v rámci svého antieuropeistického boje opomenout takto "skvělé" návrhy, které jsou přímým naplněním jeho vize EU jakožto zóny volného obchodu, tedy Evropy neoliberální, a nikoliv Evropy solidární?
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojHaló novinyDatum29.7.2008
Číslo Strana13Rok2008

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   01 12 2022