HesloantiokamuristickySlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslí 
TitulekVolební porážka politologů, MFD, LN, HN, ČT, Respektu a ReflexuRubrikaNázory
AutorFrantišek PillmannPostavení autoralékař, bývalý poslanec za ODS a předseda jeho sociálního výboru
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMezi poraženými z voleb se ocitla i mainstreamová média. Antibabišisticky a antiokamuristicky psaly jak Bakalovy HN a Respekt, tak LN a MFD, které paradoxně patří Babišovi. Pozadu nezůstala ani elektronická média, včetně veřejnoprávních. Tam byla vyváženost jen v předvolebních diskusích, Interview DD, OVM a některých Hyde Parcích, nikoliv v kontinuálním vysílání ČT24. Nejhůře proti Babišovi a Okamurovi psal Reflex skandalisty Šafra. Zajímavé je, že všichni, kdo předpovídali Babišovi neúspěch a aktivně pro to pracovali, hned po volbách věděli, proč Babiš skoro vyhrál: prý díky finančně vyfutrované kampani. Ale zapomněli, že kdyby se materializovaly všechny komentáře a selektivní zpravodajství, které se proti Babišovi valily ze všech stran, tak antikampaň proti Babišovi byla mnohem dražší, než kampaň ANO. A přesto to nezabralo.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojparlamentnilisty.czDatum14.11.2013
Číslo Strana Rok2013

Heslokomunisticko-okamurovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípo volbách zesílí antilistopadová komunisticko-okamurovská aliance
TitulekDnešní vítězové, příští poraženíRubrikaAktuálně
AutorKarel SteigerwaldPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPro program by Drahoše asi volil málokdo, protože jeho program byl nejasný, spíše žádný než naopak. Nebyla to však Drahošova chyba. Kde nic není, ani čert program nesežene. V řadách osiřelého voličstva je takový zmatek, že mnozí volili Zemana pro jeho programovou jasnost, jíž dali přednost před jeho programovým hulvátstvím. … Možná by Drahošovo vítězství a bezradnost, s níž by nový prezident to vítězství úročil, situaci dále zatemňovaly. Dnes je jasno. Voliči dali straně Zemana všechno. To je neopatrné. I Churchillovi sebrali voliči vládu v okamžiku vítězství, aby neměl těch darů v klíně moc. Na to, jak těsně vyhrál, byl Zeman, aniž bych ho přirovnával k Churchillovi, obdarován přebytečně. Po volbách zesílí antilistopadová komunisticko-okamurovská aliance vedená stíhaným čapím magnátem a tu těžko porazíte.
PoznámkaKomentář k uplynulému týdnu.
ZdrojReflexDatum1.2.2018
Číslo5Strana24Rok2018

Heslookamur ?Slovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíkomunisté a okamuři ve vládě
TitulekMiloši, končíme!RubrikaReflexe
AutorKarel SteigerwaldPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVítězný pokřik není na místě. Bojovníky čeká ještě osm dní a jezevec z Vysočiny může překvapit. Spustí svůj oblíbený hnusostroj. Obviní Drahoše, že jeho bratranec byl esesákem. Nebo že je Drahoš Arab. U Schwarzenberga se mu to osvědčilo. Ale třeba nasadí masku Otce vlasti. Drahošovi možná stačí zachovat klid a s věcným komentářem přihlížet, jak se ten Otec vlasti sám odkopává. … Předseda sněmovny takový postup obhajuje, protože je to prý konstruktivní jednání. Politolog Klíma jde ještě dál. Doporučuje odhodit nekonstruktivní antibabišismus a jít ve jménu vyšších principů s Babišem do koalice, protože republice hrozí něco mnohem horšího: komunisté a okamuři ve vládě. Nedocenil, že dějiny české politiky jsou kurvárnami ve jménu ochrany vyšších hodnot prolezlé, ale vždy se to vyplatilo jen záporně.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojReflexDatum18.1.2018
Číslo3Strana23Rok2018

HeslookamurákSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíBabiše zase podpoří komunisté s okamuráky
TitulekZneškodní OLAF, nebo Babiše?RubrikaKomentář
AutorKarel SteigerwaldPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPokud Babiš svůj smrtelný zápas prohraje, přijde konec politické kariéry a vězení. Nasadí do boje vše, co má i nemá. Politický systém republiky se otřese - pokud přežije. Vláda bude nebo ne. To jsou dva odborné pohledy, oba mají stejnou cenu. Babiše zase podpoří komunisté s okamuráky. Ale je mu to jedno. Důvěru vlády považuje za formalitu. Říkal to i prezident. Jen hraje o čas. Potřebuje ho, aby zahladil Čapí stopy. Prezident už slíbil, že mu dá šanci i podruhé. A po třetím neúspěchu předčasné volby v žádném případě nevypíše. Prostě, v pojetí prezidentově budeme mít Babiše. Pokud k tomu dojde, republika se promění z demokratické na samozvaneckou. Je to důvod k občanské vzpouře, do níž se nikdo nepustí. Je to důvod k sesazení prezidenta, což by jemu bylo jedno, protože prý bude vzápětí zase zvolen.
PoznámkaOLAF - Evropský úřad pro boj proti podvodům (Office européen de lutte antifraude).
ZdrojReflexDatum4.1.2018
Číslo1Strana14Rok2018

HeslookamurismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekO lžiRubrikaPublicistika
AutorKarel ČermákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextLháři se rádi vymlouvají na zbožnou lež (že chtějí vyvolat příznivá očekávání), na konkurenceschopnost (že chtějí upozornit na svoje přednosti) i na svou bájnou lhavost (že jsou v reklamě a v marketingu umělecky kreativní). Jsou ale jako ten Plautův Miles gloriosus (Voják tlučhuba) či baron Prášil jen pro pláč těm, které doběhli, a pro smích těm, kteří jim nenaletěli. Vzorem směšné myslivecké latiny jsou naše volební kampaně, ať už kdysi pod praporem marxismu-leninismu nebo později klausismu-zemanismu. Ale on i teď nás vítbártismus, okamurismus, bobošíkismus a snad i babišismus dokáže na svých promoakcích rozesmát až k pláči. A to máme letos před sebou hned aspoň troje volby. Co ještě zažijeme? Neměla by divadla Vojáka tlučhubu preventivně zařadit na repertoár?
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojPrávo & ByznysDatum29.1.2014
Číslo Strana32Rok2014

HeslookamuristaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslína žádost komunistů a okamuristů se zabývat církevními restitucemi
TitulekZákon nenávisti dua Filip-OkamuraRubrikaNázory
AutorPetr HonzejkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPoslanecká sněmovna se dnes bude na žádost komunistů a okamuristů mimořádně zabývat církevními restitucemi. Procedurálně nic proti, když seženete 40 podpisů poslanců, můžete si mimořádnou schůzi svolat k čemukoli. Přesto člověk vybavený alespoň průměrným citem pro míru předpokládá, že se zákonodárný sbor mimořádně schází, jen když se děje něco skutečně závažného - zhruba na úrovni ohrožení bezpečnosti státu nebo ústavních principů. A tady? Okamura a Filip "se doslechli", že některé úřady požadují při vracení majetku církvím méně papírů, než mají. Tedy nejde o to, že by se některá z náboženských společností dostala k nemovitostem, na které nemá nárok, nebo že by docházelo k podvodům, zpronevěrám, zneužívání pravomocí. Jen o to, že jedna paní prý povídala, že někde v Bechyni chyběl nějaký papír. Je to až dojemná starost o detail. Jak od komunistů, kteří se většinou z principu o maličkosti nestarají: když se kácí les, létají přece třísky. Tak od Okamury, který je jinak proslulý sklonem k hodně volným interpretacím norem - například těch, které se týkají stranického účetnictví.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum24.7.2014
Číslo Strana8Rok2014

HeslookamuristaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíkromě komunistů a okamuristů návrh nepodpořilo osm vládních poslanců
TitulekVojáci do Pobaltí ano, ale…RubrikaNázory
AutorPetr HonzejkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČeští vojáci budou nasazeni v Pobaltí, aby v případě nutnosti chránili Litvu, Lotyšsko a Estonsko před agresivním Ruskem. Sněmovna nasazení 290 vojáků schválila na první pohled bezproblémově 119 hlasy. Jenže kromě komunistů a okamuristů, kteří se vcelku podle očekávání chovali, jako by byli zvoleni za Putinovu formaci Jednotné Rusko, návrh nepodpořilo ani osm vládních poslanců: šest za ČSSD a dva za Babišovo ANO. Vláda sama by potřebných 101 hlasů dohromady nedala, a tak není divu, že se ministr obrany Stropnický z ANO tvářil poněkud rozpačitě. Za strany, které si jsou stoprocentně jisté prozápadní, euroatlantickou orientací Česka, lze ve světle hlasování označit pouze KDU, ODS a TOP 09. Dobré vědět.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum13.7.2017
Číslo Strana9Rok2017

HeslookamuristaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíkoketerie babišovců s okamuristy
TitulekNelidostan, babišmůra a jiné úkazyRubrikaNázory
AutorPetr HonzejkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJiná noční můra se postupně materializuje v táboře sociálních demokratů. Tam nefunguje nic, i když Lubomír Zaorálek obráží open air festivaly se stejnou vervou jako Andrej Babiš. Lidé možná pořád nezaznamenali, kdo vlastně sociální demokraty vede, ale spíš jim to je úplně jedno. Uvidíme, co ještě stratégové v Lidovém domě vymyslí, ale lze jim doporučit, aby se v zoufalství aspoň nenaváželi do koketerie babišovců s okamuristy, nebo budou pro smích. Sami už několikrát chtěli vládnout za podpory komunistů, což je prašť jako uhoď. Vypadá to každopádně, že oranžoví si jdou pro porážku, jakou zatím nezažili.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum31.7.2017
Číslo Strana8Rok2017

HeslookamuristickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíti druzí jsou - okamuristickým slangem - zrádci národa
TitulekNelidostan, babišmůra a jiné úkazyRubrikaNázory
AutorPetr HonzejkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMohla by třeba vzniknout vláda, která nikomu nesahá na jeho byznys (především ovšem těm největším), přičemž by se postupně směřovalo k režimu, v němž jsou sice formálně zachovány demokratické instituce (ovšem je jich stále méně, aby zase tolik neobtěžovaly), ale kde je vše podstatné nakonec schvalováno v referendech. Vůle všeholidu je zachována, menšiny mají demokratické právo držet ústa a krok. Jistotu slušného zacházení mají jen lidé s českou občankou, kteří s poměry souzní, ti druzí jsou - okamuristickým slangem - zrádci národa se vším, co k tomu patří. Jak se takovému režimu říká, nechť si každý doplní sám. Že je tahle vize přehnaná? Asi ano, ale Andrej Babiš se nesmí zlobit, když tuhle eventualitu někdo zmiňuje. On sám seznamuje veřejnost se svými fantaskními růžovými sny a láká na ně voliče, takže je korektní pro vyváženost doplnit děsivé noční můry.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum31.7.2017
Číslo Strana8Rok2017

HeslookamurizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslínebezpečí okamurizace české zahraniční politiky
TitulekSofiina volbaRubrikaHorizont
AutorJiří HanákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKochám se nadějí, že ČSSD se začíná probouzet ze zemanovského obluzení a že bude jednat samostatně. Čeká ji však pekelná Sofiina volba. Románová matka Sofie musela v koncentráku rozhodnout nabídku: Jedno dítě ti pošleme do plynu, druhému zaručíme přežití! Možnost ČSSD: Buď do opozice, kde nic nesvedeme, ale zachováme si čistou foremetku, nebo do vlády s trestně stíhaným pane Babišem. Samozřejmě s vlajícími prapory a se zapálenými doutnáky u děl, jak se dříve říkávalo velice čestné kapitulaci. To znamená s jedním až se dvěma ministerstvy. Foremetku sice poznamená nějaké hovínko, ale zabráníme vzniku vlády s podporou Okamurových fašounků a podpoříme tím evropskou orientaci republiky. Stará pravda praví, že může-li někdo v kritické chvíli učinit něco dobrého a nemůže-li to učinit nikdo jiný, musí to učinit. A nebezpečí okamurizace české zahraniční politiky bez podpory ČSSD vlády pana Babiše je reálné.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum24.2.2018
Číslo Strana12Rok2018

HeslookamurkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíhnědá košile okamurka
TitulekNení tak zleRubrikaHorizont
AutorJiří HanákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDalší vývoj odhaduji takto: Nejdříve prezident Zeman zpevní své spojenectví s panem Okamurou. Poté učiní z ČSSD svoji prezidentskou stranu a následně dá panu Babišovi čuchnout ke své pěsti. Načež nastane čas šňoření se do kroje národních zájmů. Skládat se bude z červených trenýrek putinovek, hnědé košile okamurky a že čtyřrohého žlutého klobouku, jaký nosívali čínští správcové provincií. Tak by nás viděl svět.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum3.2.2018
Číslo Strana12Rok2018

HeslookamurováníSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíto okamurování je co, v životě jsem to slovo neslyšel
TitulekO domnělém Čočkinovi a nejen haškování a jedné virózeRubrikaNázory, komentáře
AutorMiloš VsetínskýPostavení autoralingvista
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextStojím na zastávce, čekám se skupinkou dobře se bavících studentek na příjezd autobusu a nechtěně kromě jiného zaslechnu, že třídní profesor oněch upovídaných děvčat - nějaký Čočkin - okamuruje. Říkám si, že by ty holky měly za třídního Rusa? A co vlastně ten Čočkin dělá, když okamuruje, ptám se v duchu sám sebe. Odložil jsem ostych stranou, dodal si trochu kuráže a coby nevzdělanec lačný rozumět i těm náctiletým, vyzvídám: "Děvčata, promiňte, že vás ruším. Ten Čočkin, o němž se bavíte, to je nějaký Rus? A to okamurování je co, v životě jsem to slovo neslyšel." Můj zájem o Čočkina a mně dosud neznámý výraz holky rozesmál, možná i potěšil. "Pavlínko, vysvětli pánovi, vo co gou," špitla směrem k nejhezčí dívce z trojice jedna z nich. A pán se dozvěděl, že okamurovat (nepřipomíná vám to slovo náhodou Tomia Okamuru?) znamená vyjadřovat se rádobyfundovaně k jakémukoliv problému nebo tématu. No a ten Čočkin? Není to Rus, není to ani Čočkin, je to čočkin. Koho by napadlo, mě určitě ne, že čočkin je člověk, který nosí brýle nebo místo nich čočky. Moc vtipné nové slovo, moc vtipný neologizmus. Jen nevím, jestli něžné pohlaví nosící brýle, to byla i jedna z holek, je čočkina nebo čočka…
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojProstějovský deníkDatum17.12.2013
Číslo Strana6Rok2013

HeslookamurovatSlovní druh / typ heslaslov. ned.
Podheslíokamurovat - rádoby fundovaně se vyjadřovat k čemukoli
TitulekKdopak to tu mluví?RubrikaCivilizace
AutorAlbína MrázováPostavení autora 
MluvčíMartin KavkaPostavení mluvčíhozakladatel webového slovníku Čeština 2.0
KontextAktivně člověk používá okolo dvou až tří tisíc slov. Na vašem webu jich je přibližně šest tisíc a každý den přibývají. Budeme jednou všichni mluvit česky 2.0? | Byl by to hezký experiment, ale nerozuměli bychom si. Slovník nepokryje všechny výrazy, které běžně používáme. Takže vždycky to bude hlavně zábava. Některá slova jsou nám okamžitě jasná. Jako okamurovat - rádoby fundovaně se vyjadřovat k čemukoli - či babicovat, tedy vařit z náhražek podle Babici. Pak jsou to slova z angličtiny nebo z chatovacích zkratek, jako třeba lolek - znamená neustále roztlemeného člověka podle zkratky LOL, laughing out loud, hlasitě se směji. U některých slov je naopak nutný komentář; třeba bílý sex je noční vyjídání ledničky a duhové dítě potomek lesbického nebo gay páru.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum18.4.2016
Číslo16Strana64Rok2016

HeslookamurovatSlovní druh / typ heslaslov. ned.
Podheslíokamurovat… vyjadřovat se rádobyfundovaně k jakémukoliv problému
TitulekO domnělém Čočkinovi a nejen haškování a jedné virózeRubrikaNázory, komentáře
AutorMiloš VsetínskýPostavení autoralingvista
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextStojím na zastávce, čekám se skupinkou dobře se bavících studentek na příjezd autobusu a nechtěně kromě jiného zaslechnu, že třídní profesor oněch upovídaných děvčat - nějaký Čočkin - okamuruje. Říkám si, že by ty holky měly za třídního Rusa? A co vlastně ten Čočkin dělá, když okamuruje, ptám se v duchu sám sebe. Odložil jsem ostych stranou, dodal si trochu kuráže a coby nevzdělanec lačný rozumět i těm náctiletým, vyzvídám: "Děvčata, promiňte, že vás ruším. Ten Čočkin, o němž se bavíte, to je nějaký Rus? A to okamurování je co, v životě jsem to slovo neslyšel." Můj zájem o Čočkina a mně dosud neznámý výraz holky rozesmál, možná i potěšil. "Pavlínko, vysvětli pánovi, vo co gou," špitla směrem k nejhezčí dívce z trojice jedna z nich. A pán se dozvěděl, že okamurovat (nepřipomíná vám to slovo náhodou Tomia Okamuru?) znamená vyjadřovat se rádobyfundovaně k jakémukoliv problému nebo tématu. No a ten Čočkin? Není to Rus, není to ani Čočkin, je to čočkin. Koho by napadlo, mě určitě ne, že čočkin je člověk, který nosí brýle nebo místo nich čočky. Moc vtipné nové slovo, moc vtipný neologizmus. Jen nevím, jestli něžné pohlaví nosící brýle, to byla i jedna z holek, je čočkina nebo čočka…
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojProstějovský deníkDatum17.12.2013
Číslo Strana6Rok2013

HeslookamurovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíokamurovci představili politický program
TitulekMayové a HusákRubrikaReflexe
AutorZbyněk KlíčPostavení autoraeditor serveru Prostějovské novinky
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOkamurovci představili politický program # Minulou středu se skupina kolem Tomia Okamury rozhodla v Olomouci uspořádat první setkání s občany, kde by je seznámila se svou politickou strategií. Debatu otevřel ekonom Pavel Kohout, jenž představil svůj návrh nové ústavy. Poté nastoupila hodina a tři čtvrtě nadávání v podání Tomia Okamury, který po nezbytné úvodní kritice uplynulých dvaceti let nastínil svůj program.
PoznámkaPodtitulek článku.
ZdrojReflexDatum21.3.2013
Číslo12Strana19Rok2013

HeslookamurovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekVeselý český podzimRubrikaEditorial
AutorMarek StonišPostavení autorazástupce šéfredaktora
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBabišovci, okamurovci: Ti jdou do volebního boje s tvrzením, že nejsou jako politici. Ale proč tedy těmi politiky chtějí být? Inu, čeká nás vskutku zajímavá sezóna, na jejímž konci můžeme být až po krk ponoření v pořádně husté politické bramboračce. A že jsme ve výčtu zapomněli na komunisty? Nezapomněli. Ti ale neřeší žádný problém. Už dávno přece pochopili, že žádná kampaň je nejlepší kampaň. Moc jim leží na chodníku. A o tom už se žertovat nedá.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum15.8.2013
Číslo33Strana3Rok2013

HeslookamurovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslítiskové zprávy hnutí okamurovců
TitulekSenátRubrikaČeská republika
AutorMiroslav KoreckýPostavení autoravedoucí redaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTáta pracujících Jaroslav Zavadil se zase prořekl, že si jako poslanec platově pohorší, protože jako odborový baron má více. Grafoman Jiří Paroubek se odmlčel, ale e-mailové schránky novinářů napadl nový virus: tiskové zprávy hnutí okamurovců. Jen za minulý týden se v několika desítkách zpráv vyjádřili k pražským tramvajím, seniorům, gripenům, OKD, sportu, armádě, památkám či německým volbám. Mít tolik názorů je až děsivé.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum30.9.2013
Číslo40Strana25Rok2013

HeslookamurovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekKoho volit?//Palba Zemanovců na Kalouska se nemusí vyplatitRubrikaNázory
AutorStanislav BalíkPostavení autorapolitolog, historik
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPlakáty Strany práv občanů Zemanovci s hesly Řekněte ne zlodějům nebo Stop Kalouskovi naznačují, jakým směrem se bude ubírat kampaň před předčasnými volbami. SPOZ i TOP 09 by však na příliš ostré konfrontaci mohly prodělat.//Blížící se předčasné volby, a asi k nim i přes pozdní zděšené prozření mnoha poslanců skutečně dojde, mají, zdá se, jasný výsledek. Málokdo pochybuje o tom, že nás čeká velká výhra levice. Na pravici je situace oproti levici paradoxně mnohem přehlednější. Za těch (snad) pár týdnů, které uplynou do voleb, zřejmě nestihne vyrůst alternativa současným dvěma stranám, jež před třemi lety získaly dohromady asi sedmatřicet procent hlasů. … Z vyostřeného střetu dvou se občas také raduje třetí - a tím může být nyní téměř kdokoli - třeba babišovci nebo okamurovci - ale dost možná právě ten, kdo bude šetřit nejsilnějšími výrazy.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum12.8.2013
Číslo Strana10Rok2013

HeslookamurovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekSněmovnaRubrikaČeská republika
AutorMiroslav KoreckýPostavení autoravedoucí redaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTěšíme se na novou sněmovnu: do voleb jde komunista Gottwald, okamurovci Václav Klaus a Olga Havlová, také babišovec Eduardo Fernandez Gomez Junior, topák Petr Vošoust či bobošíkovkyně Světlana Šoustalová.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum21.10.2013
Číslo43Strana19Rok2013

Heslopo okamurovskuSlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslípo okamurovsku se pojmenovat Evropa svobody a přímé demokracie
TitulekSobotní zápisník z Malé StranyRubrikaNázory
AutorMiroslav KoreckýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČerný kůň eurovoleb Petr Mach se zasnoubil se spolustraničkou Andreou Holopovou, ale dál zůstává Svobodný. Útěk z českého rybníčku do Bruselu mu jeho euroskeptická frakce opepřila tím, že se po okamurovsku pojmenovala Evropa svobody a přímé demokracie.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum28.6.2014
Číslo Strana11Rok2014

HeslopostokamurovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslísrovnání "postokamurovského" Úsvitu a nového Úsvitu neboli SPD
TitulekPolitika za diskontní cenu?RubrikaNázory
AutorJosef MlejnekPostavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHesla o přímé demokracii či odvolatelnosti politiků jsou nejen u nás docela přitažlivá pro voliče spíše s nižším vzděláním i nižšími příjmy, kteří cítí odcizení vůči etablovaným strukturám. Přímou demokracii vnímají jako potenciální hůl na zavedené a úspěšné, ovšem pokud se jim naskytne příležitost ji skutečně využít, třeba v nějakém místním referendu, obvykle zůstanou trčet doma. Uvedené voličské skupiny lze pak poměrně snadno mobilizovat i odporem k přistěhovalcům. A byť o jejich přízeň usiluje řada jiných, nejde jim to tak dobře jako Tomiovi. Ostatně, ze srovnání "postokamurovského" Úsvitu a nového Úsvitu neboli nynější SPD pěkně vyplyne význam role osoby lídra, zejména u populistické strany.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum11.8.2017
Číslo Strana8Rok2017

Hesloprookamurovat seSlovní druh / typ heslaslov. dok.
PodheslíTomio se právě prookamuroval až k pravdě
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTomio se právě prookamuroval až k pravdě!!! "Chceme vystřídat ten špatný program SPD. Zprofanované SPD, která propadla u voleb."
PoznámkaFacebooková stránka Diagnóza Tomio Okamura.
ZdrojFacebookDatum23.11.2018
Číslo Strana Rok2018

HesloprotiokamurovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprotiokamurovský převrat v poslaneckém klubu
TitulekPoločas protestu//Měsíc před sjezdem se ANO začíná projevovat politickyRubrikaKomentář
AutorBohumil PečinkaPostavení autoravedoucí redaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextProtestní hnutí Úsvit přímé demokracie přestavuje populistickou variantu pro nejchudší a spíše mladší sociální vrstvy, jež kdysi "zájmově obsluhoval" Miroslav Sládek. Okamurův protest byl však postaven poměrně mělce a reprezentoval především moralistické rozhořčení na poměry. Když však chcete moralizovat stát a ostatní politiky, jak nakládají s penězi, měli byste mít ty svoje v pořádku. Před rokem přinesl Reflex sérií článků o přelévání minimálně dvou miliónů korun z hnutí Úsvit přímo na osobní konto předsedy Okamury, což vyvolalo mezi jeho příznivci velkou kocovinu a první pnutí v poslaneckém klubu, jehož členové si uvědomili, že fungují jako divadelní kompars. Když chtěl Okamura skandál přehlušit několika akcemi typu boje proti exekutorům, přinesl náš časopis opět článek o tom, že tvůrce podkladů pro nový zákon o exekutorech, místopředseda Novák, je sám obtížen mnoha exekucemi. Výsledkem bylo jeho odstoupení a postupná emancipace poslaneckého klubu, která vyvrcholila minulý týden, když si poslanci do svého čela zvolili nového předsedu. Podle prvních prohlášení budou usilovat o větší vnitřní demokracii, otevření a politickou standardizaci. Bude zajímavé sledovat, jestli protiokamurovský převrat v poslaneckém klubu zastaví evidentní rozpad tohoto protestního hnutí.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum29.1.2015
Číslo5Strana129Rok2015

HesloprotiokamurovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíjeden z dnešních protiokamurovských rebelů
TitulekKreativní účetnictví Tomia OkamuryRubrikaReflexe
AutorBohumil PečinkaPostavení autoravedoucí redaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNa základě auditu hlavní účetní, jejž má Reflex k dispozici, lze konstatovat, že Úsvit je rok a půl od sněmovních voleb předluženou stranou. … Navzdory svým minimálním politickým aktivitám se nachází prakticky ve finančním bankrotu, za nějž je zodpovědný právě Tomio Okamura. V několika článcích v minulém roce jsme se pokoušeli popsat, jak autokraticky funguje politická strana o devíti členech, v níž se výkonný tajemník a předseda stávají pány nad finančními prostředky, které stát poskytuje politickým stranám na jejich činnost. … Dnes víme, že na účet poslance Okamury došly celkově čtyři milióny korun. Po zveřejnění článků nastal v Úsvitu, především v jeho poslaneckém klubu, poprask. Poslanec a dnes jeden z dnešních protiokamurovských rebelů, Marek Černoch, tehdy prohlásil, že "byl z toho rozsekaný". Okamura pak v médiích (včetně Reflexu) prohlašoval, že jen organizačně zajišťoval marketingové a PR akce Úsvitu. Takže peníze, jež došly na jeho soukromý účet u Komerční banky, jen přeposílal různým agenturám. Tento způsob financování činnosti politické strany jsme tehdy označili za politický švarcsystém a předsedovi Okamurovi adresovali deset otázek. Na většinu nám nikdy neodpověděl.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum5.3.2015
Číslo10Strana15Rok2015

HesloprotiokamurovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíosm "protiokamurovských" poslanců změnilo jméno klubu na Úsvit
TitulekExtremista a jeho byznysmeniRubrikaDomov
AutorOndřej KoutníkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDivoké dění kolem Úsvitu přímé demokracie začalo letos na jaře. Okamura se po vstupu do sněmovny na podzim roku 2013 emancipoval, začal manipulovat se stranickou kasou a jeho tehdejší spojenec Vít Bárta nad ním ztratil kontrolu. Před půl rokem proto Okamuru poslanecký klub, o jehož chodu má Bárta díky třem poslancům pocházejícím z "véček" dobrý přehled, vyšachoval ze hry. Zbylých osm "protiokamurovských" poslanců změnilo jméno klubu na Úsvit - národní koalice a začalo spolupracovat s Blokem proti islámu, jehož zakladatelem a lídrem je právě Konvička.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum27.11.2015
Číslo Strana4Rok2015

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   01 12 2022