Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
předparoubkovskýpříd.
…z úpadku až k jednomu z největších vítězství ve volbách. Zatímco ODS doopravdy nevyhrála, ČSSD se umístila na druhém vítězném místě, a dosáhla tak remízy. Vláda přivedla zemi k nevídané prosperitě. To je výklad premiéra. Oponent připomene, že Paroubkova vláda byla jen tečkou za osmi lety socialistického vládnutí. Zatímco pro předparoubkovské vlády ČSSD byla rozhodující bezradnost a zmatky, které zakrývaly rostoucí daně a dluhy státu, Paroubek cíle vládnutí orientoval k volbám. Přímočaře vládnout na vítězství, pak se uvidí, to byl program čtvrté vlády ČSSD…Mladá fronta Dnes
2006
předparoubkovskýpříd.
Rozvrácené veřejné finance a stále rostoucí státní dluh jsou dalším politickým omylem ČSSD, v tomto případě už z předparoubkovské éry. Vládní dluhy se dělají z jednoduché příčiny: umělým zvyšováním blahobytu za půjčené peníze se korumpují voliči. Krátkodobě to bývá úspěšné, dlouhodobě to přínese pachateli úpadek…Mladá fronta Dnes
2006
předparoubkovskýpříd.
Bude. Víte, já si myslím, že na uplynulé předparoubkovské období - a teď prosím, vy jste také hypertrofoval analogie - se jednou bude vzpomínat, jako dnes v Rusku se vzpomíná na ježovštinu (období v letech 1937-38 za absolutní vlády J. V. Stalina, během kterého proběhly masové represe komunistů i bezpartijních, kteří buď byli popraveni, nebo skončili v Gulagu. Název odvozen…Právo
2005
předparoubkovskýpříd.
Vedle mocenského má spor škromachovců a paroubkovců také svůj programový obsah, který se táhne ještě z předparoubkovské éry. Výrazně se projevil například na programové konferenci v lednu 2005, kdy Škromachova skupina usilovala o radikálně levicové formulace v dlouhodobém programu, zatímco kolem Stanislava Grosse byli nakloněni více levicově liberálním přístupům. Tento spor nakonec skončil někde v půli cesty…Reflex
2007
Export dat
cls

Pro import exportovaného souboru dat ve formátu *.csv je třeba při načtení do programu Microsoft Excel 2010 v Průvodci importem textu zaškrtnout pole Oddělovač textu, pak stisknout tlačítko Další. V kartě Nastavení oddělovačů dat je nutné v sekci Oddělovače vybrat volbu Středník. V poli Textový kvalifikátor je třeba vybrat volbu " a potvrdit tlačítkem Další. Pak už je možné nastavit si v Průvodci importem textu v poli Náhled dat formát textu v jednotlivých sloupcích: obecný, text, datum nebo Neimportovat sloupec (přeskočit). Výsledek exportu potvrdíme tlačítkem Dokončit.

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   20 06 2022