HesloodsarkozováníSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíodsarkozování může začít
TitulekHollande: ze stínu do záře reflektorůRubrikaNázory
AutorAnna DurnováPostavení autoraučitelka politologie na Vídeňské univerzitě
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextFrançois Hollande? Ach ano, ten nový francouzský prezident, co porazil Sarkozyho. V českých médiích jsme o něm slyšeli velmi málo. Ani v Evropě nikdo nevěřil, že onen příliš obyčejný "chlápek od vedle" - jak o něm mluví občané jeho politického domova Tulle - to dotáhne až do Elysejského paláce. François Hollande překvapil a s 52 procenty hlasů se stal druhým socialistickým prezidentem francouzské páté republiky. … # A odsarkozování může začít # Když vyšly v neděli najevo první odhady, zaplňovaly sociální sítě bonmoty podobné výše zmíněnému. Francie bez Sarkozyho se jevila mnoha Francouzům jako ráj na zemi, i kdyby zemi měla vést cvičená opice. Vlna proti Sarkozymu tak konsolidovala levicové a středové voliče a nahrála nevýraznému muži ve stínu přesně těch pár hlasů, které k vítězství potřeboval. Hollande je ve skutečnosti mistrem překvapení. V pátek před volbami, když jsem chystala informace k oběma kandidátům, mi renomovaný politolog Philippe Zittoun řekl: "O Sarkozym psát nebudeš. On ten Hollande je takový ten slušňák, co vždycky vyhraje, protože ho každý podceňuje a nevěří, že by měl něco za lubem. Proto se udržel deset let ve vedení strany a proto bude příštím prezidentem Francie." Měl pravdu a já jsem díky němu vyhrála sázku.
PoznámkaMezititulek komentáře.
ZdrojHospodářské novinyDatum9.5.2012
Číslo Strana9Rok2012

HeslosarkozismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslítypické poznávací znaky "sarkozismu"
TitulekNenápadný půvab Cécilie SarkozyovéRubrikaNázory
AutorLubomír HegerPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKritici spatřují v jednání první dámy Francie typické poznávací znaky "sarkozismu" - čili jakési směsi energičnosti a okázalosti prezidentova týmu. Mají pravdu v tom, že horečná diplomatická aktivita paní Cécilie odporuje nejen francouzským tradicím, ale i jejímu dosavadnímu chování.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum15.7.2007
Číslo Strana10Rok2007

HeslosarkozistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslístát se sarkozistou
TitulekSarkozyho ministr fandí leviciRubrikaZe světa
AutorTomáš NídrPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextFrancouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner se před nedělními parlamentními volbami, které podle průzkumů gaullisté drtivě vyhrají, ocitl ve schizofrenní situaci. Je sice členem pravicové vlády, ale srdce ho táhne doleva. Léta je znám jako významný levicový intelektuál, vůdce studentských protestů v roce 1968 a člen socialistické strany. Tedy partajníkem už není. Když v květnu oznámil, že přijímá Sarkozyho nabídku řídit francouzskou diplomacii, generální tajemník socialistů Francois Hollande naštvaně sdělil veřejnosti, že Kouchnera už strana ve svých řadách mít nechce, když se spřáhl s protivníkem. Kouchner na to reagoval článkem otištěným v deníku Le Monde: "Zahraniční politika naší země není pravicová ani levicová. … Když mě prezident poctil návrhem, abych řídil francouzskou diplomacii, neočekával, že se stanu sarkozistou." Běžné Francouze nové angažmá oblíbeného politika a jeho stranická nevěra na rozdíl od socialistických předáků nijak netrápí. Gérard Jouon, informatik z Bretaně, tvrdí: "Kouchner je schopný člověk, bude to dobrý ministr." Také Sébastien Tonda, obchodník s nábytkem, nad tím krčí rameny: "Je jedno, kdo konkrétně ve vládě je, hlavně ať pořádně funguje."
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum15.6.2007
Číslo Strana7Rok2007

HeslosarkozistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslívnitrostranický spor mezi "sarkozisty" a umírněným křídlem
TitulekLe Penová odražena. ProzatímRubrikaSvět
AutorJan BrodníčekPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextFrancouzská "énarchie" je v ohrožení. V zemi tradičně tvoří uzavřenou vládní kastu absolventi Vysoké školy administrativy ve Štrasburku (ÉNA). Diplom odtud má prezident François Hollande i čtyři ministři jeho vlády. Stále větší část veřejnosti ovšem žádá politiky "z lidu", kterých je nejvíce právě v řadách Národní fronty. O přiblížení "lidu" se dlouhodobě snaží Nicolas Sarkozy. Svou stranu by rád posunul více doprava, aby populistům ukradl voliče. Výsledkem je ovšem vnitrostranický spor mezi "sarkozisty" a umírněným křídlem, do něhož patří expremiér Alain Juppé. Aby strana působila před prezidentskými volbami jednotně, objevil se návrh na dřívější konání primárek, z nichž má být vybrán její kandidát. Na boj o Elysejský palác už se připravuje i Národní fronta. Zatímco politický mainstream musí vykoumat, jak opět získat důvěru voličů, Le Penová potřebuje přijít se strategií, která by mohla přinést konečně úspěch i ve druhém kole. Lze očekávat, že bude pokračovat ve své snaze stranu "oddémonizovat". V květnu pozastavila členství svému otci, opakovaně se spekuluje o změně názvu FN. Možná je také aliance se stranou Vzhůru, Francie (DLF) Nicolase Dupont-Aignana, která je o něco umírněnější.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum21.12.2015
Číslo52Strana76Rok2015

HeslosarkozyismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslívymítač ďábla sarkozyismu
TitulekProdavač větruRubrikaZoom
AutorZdeněk MüllerPostavení autorazahraniční dopisovatel
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextIdoly "správného kluka" okatě korespondují s vkusem připisovaným prezidentovi. I Mickaelovi se líbí drahé a velké hodinky na ruce a přepychové restaurace typu Fouquet's, kde Sarkozy slavil volební vítězství. Lichotí Sarkozymu, jak může. Je to jeho "duchovní otec" a "supertřída". A tak se objevil názor, že Vendetta je bombou zákeřně nastraženou momentálně zdecimovanou levicí. Tento pohledný idiot totiž opravdu efektivně funguje jako znechucovač všeho, co propaguje současná francouzská vláda. Takže prodavač větru, nebo lišácký vymítač ďábla sarkozyismu? Kdo ví?
Poznámka 
ZdrojPátek Lidových novinDatum6.2.2009
Číslo6Strana4Rok2009

HeslosarkozymanieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslísarkozymanie pokračuje
TitulekTrikoloře vládne modráRubrikaSvět
AutorIlja KunešPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNicolas Sarkozy si po triumfu v prezidentských volbách přál co největší parlamentní většinu. Francouzi mu nadělili rekordní. Sarkozymanie pokračuje. Modrá vlna, tsunami, smršť - francouzská média se po parlamentních volbách předháněla v meteorologických přirovnáních. Bylo proč. Nový prezident se v Národním shromáždění může opřít o největší vládní většinu od vzniku páté republiky. Čtyři pětiny dolní komory se zbarvily na modro. Zemi zachvátila sakrozymanie. Ostrá bipolarizace, smetení malých a extrémních stran, rekordní volební absence. To jsou další charakteristiky červnových voleb. A bez ohledu na bonus, který vítězi přináší většinový volební systém (viz Volby do…), je podle procentuálních výsledků prvního kola jasné, že Francouzi masivně volili pravici (47 procent).
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum18.6.2007
Číslo25Strana50Rok2007

HeslosarkozyovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíhollandovci hlasitě povykovali a gestikulovali na sarkozyovce
TitulekHollande poslal Sarkozyho do dějinRubrikaTitulní strana
AutorPetr PešekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNahoře duněla hudba, na pódiu se občas objevil některý ze socialistů, po okraji náměstí šly hromadně na odbyt buřty, pivo a víno, někteří ochotně nalévali ze svých lahví víno i ostatním. A když se před půl desátou objevil na obří obrazovce i Hollande, lidé ztichli. Téměř po každé větě svého socialistického oblíbence ale euforie gradovala, s výjimkou pasáží, kdy mluvil o Sarkozym - to se ozývaly pískot a bučení. Veselí pokračovalo i v metru, které přiváželo čerstvé levicové síly a odváželo ty, kterým už oslava stačila. Dav černošských příznivců nového prezidenta spustil divoký africký tanec a po nastoupení do metra i mírně rozkýval jeden z jeho vagonů. Podzemní (a občas i nadzemní) dráha se chvílemi stala i terčem střetů obou táborů - tedy jen slovních. Když například metro projíždělo stanicí Maubert-Mutualité, v jejíž blízkosti se konalo volební shromáždění dosavadního prezidenta, a tudíž tu byla vysoká koncentrace jeho příznivců, mladí hollandovci hlasitě povykovali a gestikulovali na taktéž mladé sarkozyovce.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum7.5.2012
Číslo Strana1Rok2012

HesloSarkozysmusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekSarkozy se stal hrdinou komiksuRubrikaZe zahraničí
AutorJiří SládekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPíše se rok 2098. Student Sorbonny pracuje na své disertační práci na téma jednoho z nejúchvatnějších politických fenoménů tohoto století: Sarkozysmu. Tak začíná komiksový příběh autorů Philippa Cohena, Richarda Malka a Risse, který se stal osobitým příspěvkem ke kampani před prezidentskými volbami. Jeden z favoritů, jednapadesátiletý ministr vnitra Nicolas Sarkozy, se v něm stal hlavním hrdinou.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum12.2.2008
Číslo Strana6Rok2008

HeslosarkozysmusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslílekce ze "sarkozysmu"
TitulekPotlesk pro madame u beduínaRubrikaAktuálně
Autor(pp)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextFrancie je v Evropě zase někdo a Sarkozy se v severní Africe opět chopil kormidla, hlásala minulý týden média blízká pařížské vládě. A některé západoafrické listy označovaly nového francouzského prezidenta Nikolase Sarkozyho (52) jako "Afričana". Nakolik mají podobné mediální proklamace reálný obsah, ukáže přirozeně teprve čas. Lekci ze "sarkozysmu" dal nicméně nový vládce Elysejského paláce nejen partnerům v Unii už nyní. Umí jednat pragmaticky a bleskově, dokáže využít společné zásluhy co nejvíce ve vlastní prospěch a postupovat nekonvenčně.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum30.7.2007
Číslo31Strana12Rok2007

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   29 09 2022