Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
Zemanovecpodst. m.
Z čtyřprocentního odlivu voličských preferencí (exc.: ČSSD) přece jenom až tak moc netěží konkurenční Rumlova Unie svobody, ale úbytek jde spíše na úkor tzv. nerozhodnutých. Zatím průzkumy mezi nerozhodnutými signalizují, že by se jejich podstatná část mohla připojit k Zemanovcům a vrátila by je až k třicetiprocentní hranici preferencí…Slovo
1998
Zemanovecpodst. m.
…a zákulisních dohod, v nichž se nehledí na předchozí sliby a vize. Symbolizuje dobu pochybných státních zakázek, prorůstání nových a starých struktur, pokusů o politicky účelové změny ústavy, potlačování oponentů a zvýhodňování těch poslušných. Toto dědictví se jeho stoupencům zřejmě líbí. Co s tím? Řešení je překvapivě prosté. Nechť se Zemanovci spojí s komunisty a sociální demokracii ponechají demokratům…Hospodářské noviny
2003
Zemanovecpodst. m.
Den s SPO - Zemanovci, jak se strana správně jmenuje, lze-li tak nazývat partu zamilovaných do prvního polistopadového premiéra ČSSD, pro mě začal osobním debutem. Do Zemáku jsem měl nastoupit ráno v Kroměříži, kde Zeman začínal v domově důchodců a večer končil na náměstí. "Musím vás zklamat," uslyšel jsem před snídaní v mobilu Šloufův…Reflex
2010
Zemanovecpodst. m.
Lidovci by mohli spolupracovat se Zemanovci v případě, že obě strany uspějí v příštích parlamentních volbách a budou mít své zástupce v Poslanecké sněmovně. Po jednání s budoucím prezidentem a čestným předsedou Strany práv občanů - Zemanovců (SPOZ) Milošem Zemanem to řekl šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek…Hospodářské noviny
2013

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   26 01 2022