Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
po zemanovskupřísl.
Vladimír Špidla vládne - konec legrace po zemanovsku # Sociální demokracie se prý pod vedením svého nového šéfa Vladimíra Špidly vydává ostře doleva a kromě toho chce změnit svůj dosavadní politický styl. … Co se týče levicovosti - nalevo od sociální demokracie je zeď, za kterou se hemží už pouze čeští komunisté. Chce snad Špidla onu pomyslnou pinkfloydovskou zeď zbořit a…Redhot
2001
po zemanovskupřísl.
Jiří Paroubek zacházel s mocí v ocelářských rukavicích. On, někdejší pravičák v ČSSD, se po zemanovsku obrátil na publikum, jemuž dělá dobře pevná ruka. Jemu nabízel mačistickou sebejistotu, bojovné pohrdání, schopnost provokovat - a stal se tak pro něj novým vůdcem levice, symbolem sociálních jistot…Mladá fronta Dnes
2006
po zemanovskupřísl.
…Když v jejich týmu někdo nepracoval, tak ho zfackovali. Je to velmi humánní metoda a zpravidla se osvědčuje." Co prezident říká? Že Romy přivede k zaměstnání jen pracovní povinnost a fyzické tresty. Není divu, že to spoustu lidí naštvalo a Romové na Hrad posílali své fotografie z práce. Hrad reagoval po zemanovsku, je prý rád, že dostal fotografie deseti procent Romů, kteří pracují…Lidové noviny
2018
po zemanovskupřísl.
…výletů. Jak jsme k takové éře dospěli, si přečtete v článku Karla Pacnera, experta přes kosmonautiku a mimochodem jednoho ze zakladatelů sobotní přílohy Víkend z roku 1968. Dnešní magazín nabízí i jiné srovnání věků - slovník Miloše Zemana nás inspiroval k pohledu na poklesky prezidentů různých generací. Abych to tak nějak po zemanovsku uzavřel, musím napsat: většina z nás by v roce 2015 měla zůstat při zemi, nemyslet na cestu do vesmíru, ale jak se nedostat do pr… No, za časů Masaryka se ještě říkalo "nebýt v pytli…Magazín Víkend Dnes
2015

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   26 01 2022