HesloAntizemanSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslívolba tématu mezi Antizemanem a antiunií
TitulekODS: Hledání smyslu existenceRubrikaNázory
AutorJakub JandaPostavení autorazástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDřívější matka pravice se dnes potácí rozsekaná osobními skandály a absencí důvěryhodných lidí, kteří by ji byli schopni vést. Jak trefně poznamenal Petr Holec z Reflexu, občanští demokraté dnes připomínají obklíčenou vojenskou jednotku, která neví, jak kapitulovat. Množství lidí a subjektů, které strana definuje jako nepřátele, se každým týdnem zvyšuje. … Část ODS tedy již volá po jiném přístupu - europoslanec Jan Zahradil tvrdí, že je třeba kampaň postavit na kritice EU, jelikož to je jediné silné téma, v němž se ODS může od Zemana a Schwarzenberga odlišit. Pokud Zahradilův přístup v modré straně zvítězí, můžeme se těšit na masové měření české eurofobie. Osobně stojím v tomto ohledu v opozici vůči euroautismu ODS. Společenským přínosem by však bylo, kdyby kampaň ověnčená hesly ve stylu "Čechy Čechům" či "Suverenitu si nedáme" a strašení eurem veřejně otestovala, nakolik jsou v občanech naší země zakořeněny demagogické pravdy Václava Klause za poslední dvě dekády. Jak jsme si všimli při prezidentské volbě, jediné dvě kampaně postavené na euroautismu (Sobotka a Bobošíková) skončily na posledních dvou příčkách. Volba tématu mezi Antizemanem a antiunií je pro ODS pro její důstojné politické přežití klíčová. Tam nepomůže ani Václav Klaus.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum15.8.2013
Číslo Strana8Rok2013

HesloAntizemanSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípředhánět se v tom, kdo bude hlavní Antizeman
TitulekZačal závod o to, kdo se stane AntizemanemRubrikaZ domova
AutorJakub PokornýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPravicoví politici rychle pochopili, že rozpínavý prezident Miloš Zeman pro ně nakonec může být spásou. Levicovou ČSSD, jasného favorita voleb, jim sám rozvrtá. A oni se teď se silnými výroky předhánějí v tom, kdo z nich bude hlavní Antizeman. Tedy politik, jehož odpůrci prezidenta budou před sněmovními volbami považovat za figuru, která je schopna ho alespoň brzdit, když ne zastavit. V roce 2008 takhle brzdil Václava Klause "Antiklaus" Jan Švejnar. O víkendu se nejhlasitěji přihlásil Karel Schwarzenberg, když řekl v rakouských novinách Kleine Zeitung, že Zemanův výklad ústavy připomíná uchopení moci nacisty a komunisty v letech 1933 a 1948, tedy nástup totalitních režimů. Pro doplnění: v pátek označil i jinak mírný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prezidentskou vládu za "jalovou". Miroslav Kalousek z TOP 09 o Zemanovi už běžně mluví jako o "gosudarovi" (ruský car) a jmenování Jana Fischera ministrem financí lehce nadzvedlo i jinak Zemanovi loajální komunisty. "Mě zaskočily výroky pana prezidenta, že neuznává ústavní zvyklosti. Proto souhlasím s předsedou Schwarzenbergem, že Zeman postupuje nebezpečně," řekl včera místopředseda ODS Jiří Pospíšil.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum15.7.2013
Číslo Strana2Rok2013

HesloAntizemanSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíostatní strany ledají Antizemana špendlíčkem, a stále ho nemohou najít
TitulekDěláme zemanovskou revoluciRubrikaAktuálně
AutorBohumil PečinkaPostavení autorakomentátor
MluvčíRadek AugustinPostavení mluvčíhovedoucí Úřadu vlády ČR
KontextBude Miloš Zeman kandidovat i v roce 2018? | Myslím, že ano. Ostatní strany zatím hledají Antizemana špendlíčkem, a stále ho nemohou najít a jen reagují na jeho tahy. | Stane se silné prezidentství novou ústavní zvyklostí? Jinak řečeno, myslíte, že v budoucnu začnou politické strany nominovat své vůdce nikoli do premiérské, ale prezidentské funkce? | Smyslem toho, co jste označil jako zemanovská revoluce, je v první řadě upevnit politický systém. Jestli to nakonec skončí u prezidentského, nebo poloprezidentského režimu, bude výsledkem velkých diskusí. Rozhodně to nepůjde ze dne na den jako při přijímání zákona o přímé volbě prezidenta. Tehdy se strany nedokázaly dohodnout na svých kandidátech, a tak rozhodnutí přehodily na voliče. Dnes toho nejspíš litují.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum19.9.2013
Číslo38Strana12Rok2013

HesloAntizemanSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíAntizeman musí posbírat nejen těch 45 procent Karla Schwarzenberga
TitulekJak se dělá 51procentní AntizemanRubrikaNázory
AutorDavid KlimešPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNestačí tedy, že po republice začne kočovat antizemanovské společenství. Ansámbl vzdělaných a úspěšných Pražanů musí také vědět, čím zaujmout lidi v Mostu či Karviné. A jen řeči o odkazu Václava Havla a zodpovědnosti za evropskou spolupráci to nejspíše být nemohou. Zatímco Zeman přesně ví, koho chce oslovit (volili ho starší 50 let, z venkova, se středoškolským vzděláním, spíše levičáci), Antizeman musí posbírat nejen těch 45 procent Karla Schwarzenberga, ale přidat k tomu i těch klíčových pět šest procent, aby z toho byla výhra. Že to jde, ukázal naposled, v našem regionu Andrej Kiska, který k slovenským voličům Ivety Radičově přidal klíčová procenta.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum6.3.2015
Číslo Strana8Rok2015

HesloAntizemanSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíjejí hlavní chybou však prý je, že hledá Antizemana
TitulekProzemanRubrikaReflexe
AutorJana BendováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHradní mluvčí Ovčáček by uměl "pražské kavárně" poradit, jak porazit Zemana, ale neudělá to. Její hlavní chybou však prý je, že hledá Antizemana. Ha, už to máme! Kavárna musí hledat Prozemana. Ovčáček for president!
Poznámka 
ZdrojReflexDatum12.5.2016
Číslo19Strana14Rok2016

HesloantizemanSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíneměl žádné volební téma kromě toho, že je "antizeman"
TitulekProč kníže prohrál//Prohra Karla Schwarzenberga nebyla o nelhaní, ale o amatérské kampaniRubrikaReflexe
AutorLuděk StaněkPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSledovat kampaň knížete bylo i pro mě jako jeho voliče utrpení. Fakt, že se po výsledku voleb on i lidé kolem něj zaklínají tím, že v kampani "byli slušní a nelhali", jen dokazuje, že naprosto nepochopili situaci, v níž se nalézají. Protože to, co jsme poslední měsíce absolvovali, nebyly závody ve slušném chování, nýbrž předvolební kampaň se vším, co k ní patří. Ať už to byla neschopnost, nebo naivita lidí kolem Schwarzenberga, před druhým kolem vypadal kníže žalostně. Byl jako boxer, který stojí nehnutě v ringu, zatímco jeho soupeř do něj mlátí, krouží kolem něj, zkouší výpady i to, co mu projde u rozhodčích. Chvíli můžete přemýšlet o tom, že je to mazaná taktika, ale po nějaké době si začnete říkat, co tam ten člověk, sakra, dělá. Proč tam lezl, když neumí dát ránu? A z pocitů sympatií se rychle stanou rozpaky. … Že Schwarzenberg neměl mezi prvním a druhým kolem žádné volební téma kromě toho, že je "antizeman" a že chodil na televizní debaty zoufale nepřipraven, byla největší ostuda jeho týmu. Možná z něho měli jeho lidé respekt, možná to byla jeho pověstná svéhlavost. Ale jeho neschopnost podřídit se pravidlům vedení prezidentské kampaně byla neuvěřitelná - a pro výsledek voleb tragická. Nejenže kníže nic nenabídl lidem, kteří nebyli jeho rozhodnutí voliči. Ta chyba byla daleko hlubší. Poznámka o Benešovi a Haagu, jež by mu možná prošla v nějaké intelektuální debatě v Mlýnské kavárně, je něco, co by mu nikdo soudný nikdy nedovolil říct, pokud by vedle sebe kníže někoho soudného měl. Právě tahle poznámka byla nabitá zbraň, kterou bezelstně věnoval svému soupeři, aby ho s ní zastřelil. A s podobnými věcmi neměl Miloš Zeman nikdy problém.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum31.1.2013
Číslo5Strana19Rok2013

HesloantizemanismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslísvou kampaň postavit na "antizemanismu"
TitulekMinistři Rusnokovy vlády se vrátili, odkud přišliRubrikaZ domova
AutorTomáš SyrovátkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJak rychle a nečekaně se objevili, tak bleskově také zmizeli. Třináct měsíců poté, co si prezident Miloš Zeman proti všem zvyklostem jmenoval vlastní vládu Jiřího Rusnoka, se po jejích tehdejších členech slehla zem. Ministři se vesměs vrátili k původním profesím. Lukrativní "trafiku" či odměnu tak dostal letos v březnu jen expremiér Jiří Rusnok: prezident jej jmenoval do prestižní funkce člena bankovní rady České národní banky. … Důvodů, proč se i jeho tehdejší ministři neobjevili v nějaké vysoké státní funkci, je několik: někdejší Rusnokovi podřízení si během krátkého vládního "angažmá" podrželi svá původní úspěšná zaměstnání, do kterých se po odchodu z úřadu plynule vrátili. Kromě toho jim trafiku neměl kdo nabídnout. Tím, že nešlo o klasickou vládu opřenou o politické strany, se o její členy vlastně neměl kdo postarat. Nový Sobotkův kabinet neoplýval touhou s většinou tehdejších Rusnokových ministrů spolupracovat a prezident neměl příliš funkcí, které by mohl sám rozdat. Příkladem může být tehdejší Rusnokův vicepremiér a ministr financí Jan Fischer. Toho do kabinetu přivedli lidé ze Zemanova okolí. Fischer byl sice Zemanovým soupeřem v prvním kole prezidentské volby a svou kampaň dokonce postavil na "antizemanismu", ale před druhým kolem překvapivě současnou hlavu státu podpořil. A tím si získal přízeň Zemanových lidí.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum9.8.2014
Číslo Strana5Rok2014

HesloantizemanismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíantizemanismus je nový hradní pojem
TitulekRozbal to, zabal toRubrikaReflexe
AutorKarel SteigerwaldPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAntizemanismus je nový hradní pojem. Kdo ho zastává, nebude zván na státní recepce. Letos se to týká dvou rektorů vysokých škol a norské velvyslankyně. Málem to chytil i velvyslanec USA, ale Zeman mu odpustil. A obráceně, antizemanisté se poznají podle toho, že na hradní recepce odmítnou přijít. To se letos týká zbývajících rektorů. Na konferenci rozhodli, že nepřijdou, ač pozváni, čímž se vybarvili. Bude nás zajímat, zda jim to vybarvení vydrželo. A také jestli počet nepozvaných bude stoupat a s nimi i počet pozvaných, kteří odmítnou přijít. A kterých bude víc? Tato aritmetika bude pěkným příspěvkem k oslavě svátku, jenž není Zemanův, nýbrž republiky.
PoznámkaKomentář k uplynulému týdnu.
ZdrojReflexDatum29.10.2015
Číslo44Strana19Rok2015

HesloantizemanismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekKalousek: Proti Babišovi bych se spojil i s ČSSDRubrikaTitulní strana
AutorOldřich DandaPostavení autora 
MluvčíMiroslav KalousekPostavení mluvčíhočeský politik
KontextV projevu jste řekl, že vaším základním úkolem je boj za demokracii proti babišismu a zemanismu. Budou mít vaše místopředsedkyně dost ostré lokty a hroší kůži na střet s ostříleným protivníkem? | Náš program je pozitivní. Jsme pro svobodné a demokratické Česko, proto se musíme pevně stavět snahám, které naši demokracii chtějí okleštit a které nás chtějí orientovat na Východ. Pokud tomu někdo chce říkat antibabišismus, antizemanismus či antiputinismus, může. To je jeho věc. My tomu tak neříkáme, my jsme pro svobodu a demokracii a pro západní orientaci. Naše političky jsou v tomto velmi zásadové a statečné, rozhodně ne méně než muži.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum30.11.2015
Číslo Strana1Rok2015

HesloantizemanismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslínesmí se nechat natlačit do pozice prvoplánového antizemanismu
TitulekMůže Zemana porazit Drahoš?RubrikaTéma
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPředně se svým okolím a příznivci nesmí nechat natlačit do pozice prvoplánového antizemanismu. Tento postoj už čtvrtým rokem praktikují všemožní aktivisté z okruhu volebního štábu neúspěšného prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga. … Navíc volební kampaň byla hodně pragocentrická, zahleděná do provokativních gest, nesrozumitelných hlavnímu voličskému proudu. Byly to tyto momenty, které rozhodly volby ve prospěch Zemana, nikoli jeden lživý inzerát v Blesku. Drahoš prostě nesmí těmto lidem naslouchat a naskočit na jejich vlak se směrovkou "Zeman je zemský škůdce". Naopak by měl neproduktivní štěpení Zeman versus pražská kavárna překonat. Musí jasně ocenit Zemanův přínos, navázat na jeho dobré momenty a současně být, tak nějak macronovsky, mlčky… Antizemanem. Stručně řečeno: být Zemanem i Antizemanem současně. Jde o to, nespadnout ani do jednoho z postojů. Za určitých okolností to může politiky macronovského střihu vybalancovat.
PoznámkaAutoři: Bohumil Pečinka, Petr Sokol.
ZdrojReflexDatum30.3.2017
Číslo13Strana27Rok2017

HesloantizemanistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíantizemanisté se poznají podle toho, že na hradní recepce odmítnou přijít
TitulekRozbal to, zabal toRubrikaReflexe
AutorKarel SteigerwaldPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAntizemanismus je nový hradní pojem. Kdo ho zastává, nebude zván na státní recepce. Letos se to týká dvou rektorů vysokých škol a norské velvyslankyně. Málem to chytil i velvyslanec USA, ale Zeman mu odpustil. A obráceně, antizemanisté se poznají podle toho, že na hradní recepce odmítnou přijít. To se letos týká zbývajících rektorů. Na konferenci rozhodli, že nepřijdou, ač pozváni, čímž se vybarvili. Bude nás zajímat, zda jim to vybarvení vydrželo. A také jestli počet nepozvaných bude stoupat a s nimi i počet pozvaných, kteří odmítnou přijít. A kterých bude víc? Tato aritmetika bude pěkným příspěvkem k oslavě svátku, jenž není Zemanův, nýbrž republiky.
PoznámkaKomentář k uplynulému týdnu.
ZdrojReflexDatum29.10.2015
Číslo44Strana19Rok2015

HesloantizemanovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekZemanošpidlaRubrikaKomentáře, názory
AutorJana BendováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČSSD má fakticky dva šéfy s různoběžnými zájmy. Jeden z důsledků schizofrenní dvojhlavosti: nemá(me) prezidenta. Vladimír Špidla jde od porážky k porážce. Usedl do Strakovky, a hned se mu téměř rozsypala vláda. Vybíral kvazireferendem prezidentského kandidáta, a vyšel mu z něj nevolitelný Bureš. Chtěl zabránit Zemanovi v cestě na Hrad, a on si už sumíruje projev pro druhou volbu. Chyby sázel i do vlastních prostor Lidového domu. Zeman svého času stranické "antizemanovce" (Buzkovou, Zaorálka…) sice dusil, ale od vlivu výrazně neodřezával. Špidla své antikřídlo vystrašil, odsunul na druhou partajní kolej. To se neodpouští.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojiDnes.czDatum16.1.2003
Číslo Strana Rok2003

HesloantizemanovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíantizemanovci v ČSSD
TitulekKlaus na hrad, Zeman do Evropy?RubrikaPolitika
Autor(fra, poe, jz)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTři dny před druhou volbou prezidenta hledají někteří poslanci a senátoři kvapem "někoho" na Hrad. Jen aby nebyl zvolen Klaus nebo Zeman. Padla už jména - senátorka Jaroslava Moserová, ombudsman Otakar Motejl nebo vicepremiér Pavel Rychetský. Antizemanovci v ČSSD, unionisté, někteří lidovci i nezávislí senátoři chtějí těmito jmény volbu prezidenta rozmělnit. Pak budeme bez prezidenta a nakonec zvolíme hlavu státu přímo. Podle důvěrných zdrojů však z druhé volby může už prezident vzejít. A to za předpokladu, že vznikne jakási nová opoziční smlouva…
PoznámkaText perexu.
ZdrojBleskDatum21.1.2003
Číslo17Strana22Rok2003

HesloantizemanovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíhlasy antizemanovců z ČSSD
TitulekKlaus na hrad, Zeman do Evropy?RubrikaPolitika
Autor(fra, poe, jz)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextLidovecké hlasy by mohly nahradit i případný výpadek hlasů antizemanovců z ČSSD ve sněmovně…
Poznámka 
ZdrojBleskDatum21.1.2003
Číslo17Strana22Rok2003

HesloantizemanovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíkřídlo antizemanovců
TitulekKandidát ODS potřebuje "komunistický jazýček"RubrikaPrezidentské volby
AutorJaroslav PleslPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextI Klaus se však ztotožňuje s názorem, že dalším klíčovým momentem prezidentské volby může být současné rozdělení sociálních demokratů na dvě významná křídla - na zemanovce a na antizemanovce. Neformálním vůdcem prvního křídla je místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a do druhého tábora patří jak předseda ČSSD Špidla, tak jeho zástupce Stanislav Gross.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum13.1.2003
Číslo Strana6Rok2003

HesloantizemanovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekZemanovy tři brady aneb proč ČSSD sluší DienstbierRubrikaNázory
AutorJiří KubíkPostavení autorazástupce šéfredaktora
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZemanovo zvolení na Hrad v sociální demokracii probudilo "spodní proudy": nostalgiky vzpomínající s láskou na doby opoziční smlouvy, kdy silná Zemanova ČSSD vládla a opoziční Klausova ODS dělala, že nic nevidí. A tak jim to spolu vydrželo čtyři roky. Škromach, Foldyna, Hulinský, Benešová… ti všichni by asi byli nejšťastnější, kdyby se Zemanova nová strana SPOZ stala součástí sociální demokracie a ta by pak s oblíbeným prezidentem na štítu mohla stoupat k fenomenálnímu vítězství v parlamentních volbách. Těmto lidem proto Dienstbier a další antizemanovci překážejí.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum4.2.2013
Číslo Strana8Rok2013

HesloantizemanovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíantizemanovci doufají ve slovenský scénář
TitulekNávod na budoucího prezidentaRubrikaAktuálně
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPříští rok touto dobou bude vrcholit prezidentská volební kampaň. V úvahách o příští hlavě státu je česká veřejnost uvězněna ve starém schématu. Prozemanovské Česko sní o tom, že Miloš zvítězí už v prvním kole. Naopak antizemanovci doufají ve slovenský scénář. V roce 2014 byl premiér Fico jasný favorit, ale Slováci se nakonec sjednotili kolem neznámého podnikatele Kisky. Všechno může být jinak.
PoznámkaAutoři: Bohumil Pečinka, Petr Sokol.
ZdrojReflexDatum29.12.2016
Číslo52Strana10Rok2016

HesloantizemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslínaděje, že zde převáží jiná skupina, než je ta antizemanovská
TitulekKdyž v Čechách vládnou malíRubrikaReflexe
AutorRadko KubičkoPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTen (exc.: prezident Václav Havel) se dokonce nerozpakoval požádat Miloše Zemana, aby byl ještě k unii (exc: Unii svobody) shovívavý, což skoro zní, jako že unie není zatím ve svých rozhodnutích zcela svéprávná. Zřejmě tak činí v naději, že zde převáží jiná skupina, než je ta antizemanovská Rumlova.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum
Číslo28Strana12Rok1998

HesloantizemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíantizemanovská rétorika
TitulekLidovečtí včelaři jen záplatují vetché úlyRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTo je ovšem v případě Jana Kasala, jenž se vždycky rád blýskl antizemanovskou rétorikou, zásadní obrat.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum22.12.1998
Číslo Strana12Rok1998

HesloantizemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípo republice začne kočovat antizemanovské společenství
TitulekJak se dělá 51procentní AntizemanRubrikaNázory
AutorDavid KlimešPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNestačí tedy, že po republice začne kočovat antizemanovské společenství. Ansámbl vzdělaných a úspěšných Pražanů musí také vědět, čím zaujmout lidi v Mostu či Karviné. A jen řeči o odkazu Václava Havla a zodpovědnosti za evropskou spolupráci to nejspíše být nemohou. Zatímco Zeman přesně ví, koho chce oslovit (volili ho starší 50 let, z venkova, se středoškolským vzděláním, spíše levičáci), Antizeman musí posbírat nejen těch 45 procent Karla Schwarzenberga, ale přidat k tomu i těch klíčových pět šest procent, aby z toho byla výhra. Že to jde, ukázal naposled, v našem regionu Andrej Kiska, který k slovenským voličům Ivety Radičově přidal klíčová procenta.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum6.3.2015
Číslo Strana8Rok2015

HesloantizemanovstvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslínaskočíte do vlaku, třeba do vlaku antizemanovství
TitulekTechno, ženy a ZemanRubrikaRozhovor
AutorMarek GregorPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTo, jak se zastáváte Zemana, to taky jen provokace? | Zábranský: Napsal jsem divadelní hru, ne politický pamflet. Je to umělecky stylizovaný text. Tím vypravěčem nejsem ze sta procent já, ale zároveň bych nerad říkal, že to je jenom hra, pábení. S názory řečníka do jisté míry souzním, tedy pokud jde o názory na Zemana a na český porevoluční vývoj. Důležité však je, že prvotně mi v textu nejde o našeho prezidenta a o jeho předchůdce, jak to někdo hodně zkratkovitě popsal v novinovém titulku, že tvrdím, že Zeman, Klaus i Havel jsou všichni stejně dobří prezidenti. Používám postoj "já jsem zemanovec a kdo je víc" k tomu, abych něco sdělil. Pokud něco skutečně pojmenovávám, pak je to aktuální všudypřítomná rozlítanost, myšlenková i jiná. S tím pracuju z různých úhlů pohledu. Neschopnost soustředit se, ta lehkost, se kterou se dneska lidi hlásí k prefabrikovaným postojům, to je to, co mě irituje. Souvisí to jedno s druhým: nemáte čas na nic, nemáte čas myslet, číst, studovat… Co uděláte? Naskočíte do vlaku, který jede nějakým směrem, třeba do vlaku antizemanovství, a víc neřešíte. Máte vlastně odbyto. Jste elita. Jste kulturní. Dobří. Vznešení. Zatímco všichni ostatní jsou burani a hulváti. Lezou mi na nervy ti, kteří těmi slovy operují!
PoznámkaMluvčí: herec a truhlář Stanislav Majer, spisovatel David Zábranský.
ZdrojReflexDatum20.10.2016
Číslo42Strana48Rok2016

HesloantizemanovstvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíprojevuje se v antikomunismu, antizemanovství a antibabišismu
TitulekZ revoluční vize nic KSČM nezbyloRubrikaČeská pozice
AutorPřemysl HoudaPostavení autoraredaktor
MluvčíMichal KopečekPostavení mluvčíhohistorik
KontextProč ale vyšli do ulic proti Ondráčkovi obyčejní lidé? Proč je v tuto chvíli zajímá právě on? | Důvodem byla do velké míry samolibá arogance pana Ondráčka, ale hlubší důvod je jiný - frustrace liberálních voličů, potřeba upustit páru po dvojích volbách, které velká část liberálně smýšlejícího středního stavu, ta, která nevolí ANO, cítí jako prohru. Tato frustrace bývalých kulturträgerů liberální transformace se někde potřebuje projevit a projevuje se v antikomunismu, antizemanovství a antibabišismu. Tito lidé cítí potřebu něco udělat, protože demokracie je v krizi ve velké části západního světa, a oni to vidí. Měli by si ale uvědomit, že pokud ji někdo někde zničí, nebudou to staří komunisté.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum14.4.2018
Číslo Strana14Rok2018

HesloČtvrtzemanSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíbude to takový Čtvrtzeman
TitulekHledá se AntizemanRubrikaAktuálně
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTi, kdo pomáhali na svět přímé volbě prezidenta, musí dnes přijmout všechny její důsledky. Hlavním je, že hlava státu musí být zvolena většinou společnosti a nový prezident musí v podstatných otázkách reprezentovat její názor. To jde pochopitelně více nebo méně vkusně. Hlava státu rozhodně není mechanickým otrokem veřejného mínění. Naopak ho musí rozvíjet a kultivovat. Také protiimigrační konsensus není žádné dogma. Tento postoj se zcela jistě bude vyvíjet a může vyústit například ve větší otevřenost k imigrantům z Ukrajiny a dalších zemí s podobným životním stylem a kulturou. V tom všem může budoucí prezident sehrát neopakovatelnou roli. Podstatné je tohle: protizemanovský kandidát nesmí být mechanický Antizeman ve smyslu celkové negace současné hlavy státu. Na to je bývalý premiér a dnešní prezident Miloš Zeman až příliš spojen s některými hodnotami české společnosti. Potenciální prezidentský vyzývatel musí naopak integrovat část jeho témat a voličstva a přidat k nim další. Bude to takový Čtvrtzeman - a teprve ve zbytku témat si může dovolit být skutečným Antizemanem.
PoznámkaAutoři: Bohumil Pečinka, Petr Sokol.
ZdrojReflexDatum17.12.2015
Číslo51Strana12Rok2015

Hesloklaus-zemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíklaus-zemanovský politický režim
TitulekČtyřkoalice a prezident Václav KlausRubrika 
Autor Postavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPokud se čtyřkoalice nebude schopna jasně profilovat nabídnutím pozitivního programu, který bude zaměřen na překonání Klausova degradujícího odkazu české pravici a obecněji pak ne překonání klaus-zemanovského politického režimu, nemůže si vůbec dělat naděje, že se trvale stane dominující politickou silou.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum18.4.2000
Číslo Strana9Rok2000

Hesloklausismus-zemanismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíslib návratu stability v duchu klausismu-zemanismu
TitulekŠkatule, škatule, hejbejte seRubrikaPublicistika
AutorLukáš JelínekPostavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNež budou podány kandidátní listiny, je poslední příležitost zatřást se stranickými škatulaty. Děje se tak ostošest v partajích velkých i malých. Není snad týdne, kdy před předsedou sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou neodhodí nějaký významný spolustraník slupku od banánu. Zatím balanc drží - a ostatní se bude odvíjet od volebního výsledku celé ČSSD. Jak s ním zamává turné prezidenta Miloše Zemana po regionech, na němž bude jednak vychvalovat poslanecké adepty SPOZ-Zemanovců, jednak nabádat voliče soc. dem. k přidělování preferenčních hlasů "těm spolehlivým", se nechejme překvapit. … Suchá politologická věda by řekla, že v předvečer volebního otočení politickým kormidlem dochází k logickým mezi- a vnitrostranickým přesunům. Upravenou optiku ale nabídla paní Bobošíková, která hned na dvou místech sobotního rozhovoru říká: "Zeman s Klausem byli stabilita a prosperita. Sobotka s Kalouskem jsou deficity, chudoba a strach z budoucnosti." Štěpících linií nastíní nadcházející volby několik. Jednou z nich bude slib návratu stability v duchu klausismu-zemanismu.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum26.8.2013
Číslo Strana6Rok2013

Hesloklausismus-zemanismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslízákonitosti vědeckého klausismu-zemanismu
TitulekJsme národ, který se nevměšuje do svých vlastních záležitostíRubrikaNázory
AutorRostislav MatulíkPostavení autoraeditor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČeská politická scéna se stále více řídí zákonitostmi vědeckého klausismu-zemanismu a udivení intelektuálové se s Woody Allenem ptají, jak se to mohlo stát. Inu, dopustili jsme to sami. Nejsme politický národ - z historicky známých důvodů jsme se naučili nevměšovat do svých vlastních věcí a bez zájmu svěřujeme své záležitosti hrstce "těch nahoře", jimž zároveň spíláme. Polistopadovou nezralost politickou i občanskou jsme vyřešili závislostí na dvou pánech, kteří nás v úhrnu povedou asi o dost déle než doktor Husák.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum26.8.2013
Číslo Strana10Rok2013

Hesloklausismus-zemanismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekO lžiRubrikaPublicistika
AutorKarel ČermákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextLháři se rádi vymlouvají na zbožnou lež (že chtějí vyvolat příznivá očekávání), na konkurenceschopnost (že chtějí upozornit na svoje přednosti) i na svou bájnou lhavost (že jsou v reklamě a v marketingu umělecky kreativní). Jsou ale jako ten Plautův Miles gloriosus (Voják tlučhuba) či baron Prášil jen pro pláč těm, které doběhli, a pro smích těm, kteří jim nenaletěli. Vzorem směšné myslivecké latiny jsou naše volební kampaně, ať už kdysi pod praporem marxismu-leninismu nebo později klausismu-zemanismu. Ale on i teď nás vítbártismus, okamurismus, bobošíkismus a snad i babišismus dokáže na svých promoakcích rozesmát až k pláči. A to máme letos před sebou hned aspoň troje volby. Co ještě zažijeme? Neměla by divadla Vojáka tlučhubu preventivně zařadit na repertoár?
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojPrávo & ByznysDatum29.1.2014
Číslo Strana32Rok2014

Hesloklausovsko-zemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíšlo by o určitou obdobu klausovsko-zemanovské opoziční smlouvy
TitulekProtivolební koalice spřádá scénáře, co po pádu vládyRubrikaZ domova
AutorTomáš SyrovátkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPoté, co lídři ODS i TOP 09 Petr Nečas a Miroslav Kalousek nabyli přesvědčení, že pád vlády už zřejmě nic neodvrátí, rozjela se ve Sněmovně akce s názvem: Jak odvrátit předčasné volby. Vládní strany ODS, TOP 09 i odpadlíci Karolíny Peake brzké volby nechtějí, protože by v nich zřejmě propadli. A přidávají se i Věci veřejné, které by úplně zmizely z politické mapy. "Protivolební koalice" má tedy ve Sněmovně pohodlnou většinu - více než sto poslanců. Teď už zbývá "maličkost", shodnout se na nějaké vládě. A to je problém. Řešení zatím nikdo nezná. Vzniká řada divokých scénářů, co po pádu Nečasova kabinetu dělat. … # Menšinová vláda občanských demokratů # Druhý scénář počítá s tím, že by TOP 09 a LIDEM odešly z koalice a kabinet by sestavili jen občanští demokraté. Jako premiér by jej vedl jiný člen ODS než Nečas. Třeba jeden z ministrů - Martin Kuba či Pavel Blažek. "Jestli chtějí jen odstranit Nečase a pokračovat dál, tak bez nás," prohlásil rezolutně Kalousek. Poslanci TOP 09, LIDEM a Věcí veřejných by podle tohoto scénáře svými hlasy vznik menšinového kabinetu umožnili. S vládou by dojednávali podporu pro jednotlivé zákony. Šlo by tedy o určitou obdobu někdejší klausovsko-zemanovské opoziční smlouvy. Jde o vysněný scénář rebelů ODS v čele s Petrem Tluchořem. Ale i ten má velké trhliny.
PoznámkaODS - Občanská demokratická strana. TOP 09 - politická strana (Tradice, Odpovědnost, Prosperita, číslo devět symbolizuje rok vzniku strany). LIDEM - Liberální demokraté.
ZdrojMladá fronta DnesDatum25.10.2012
Číslo Strana2Rok2012

HesloklauszemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíklauszemanovský kapitalismus
TitulekVyhodíme normální diváky, přichází pan prezident…RubrikaDemokracie v ČR
AutorPetr JánskýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKlauszemanovský kapitalismus zdokonalil společenské vztahy tak, že nejen u soudu, nejen na úřadě, nejen ve frontě u lyžařského vleku, ale už ani v kině si nejsme rovni. Pan Bartoška postavil Listinu práv a svobod na úroveň toaletního papíru. Patrně se domnívá, že až poletí s Fischerem na dovolenou, přihrne se na letiště na poslední chvíli a zavolá panu senátorovi. Ten natáhne Bartoškově famílii kobereček a zároveň nechá vyvést z letadla pár cestujících, kteří sice mají platné letenky, ale zároveň smůlu, protože nejsou celebrity, nejsou VIP, zkrátka protože takovým Bartoškům nesahají ani po kotníky. Jistě to pochopí a poletí příštím letadlem. V tomto "právním" státě jim totiž nic jiného nezbude!
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojblisty.czDatum10.7.2001
Číslo Strana Rok2001

HesloklauszemanskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíklauszemanská propaganda
TitulekPamflet Děkujeme, odejděte! přichází právě včasRubrikaNázory
AutorJiří LeschtinaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdo by se mohl divit, že klauszemanská propaganda útočí na autory ostrého pamfletu Děkujeme, odejděte!? Vždyť odrostlí studentští vůdci vyzvali k odstoupení premiéra a šéfa sněmovny, kteří osudově provázali své politické životy právě proto, aby vydrželi u kormidla státu. Co je však zvláštní, když i glosátoři nespojení s toleranční smlouvou vyčítají výzvě patetičnost, útoky na legitimně zvolené vůdce či nedostatek pozitivních řešení. Tito kritici asi přesně nechápou, co se před našima očima odehrává. Ne, nejde o revitalizaci deset let starých listopadových dnů. Bylo by naivní chtít oživovat emocionální atmosféru přelomu devětaosmdesátého a devadesátého roku.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum26.11.1999
Číslo Strana12Rok1999

HesloklauszemanskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíklauszemanský plán
TitulekLevicové blýskání nad ústavouRubrikaNázory
AutorJiří LeschtinaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJestliže komise ČSSD a ODS prosazuje, aby vedení Nejvyššího soudu navrhoval Senát, jde nejen o rozbití pracně dosažené mocenské rovnováhy. Je to útok na politickou neutralitu vrcholné části soudní moci. Funkce nejvyššího soudce se stane předmětem stranických obchodů a vyjednávání. Což může vést k tomu, že kandidáti se budou senátorům předem zavazovat sliby a službami. Všechno toto platí i pro klauszemanský plán, aby členy bankovní rady navrhovali politici z vlády, Poslanecké sněmovny a Senátu. Emisní banka by se mohla dostat (zejména v případě odkladu našeho vstupu do evropského měnového systému) pod diktát centrální státní moci.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum17.9.1999
Číslo Strana14Rok1999

HesloklauszemanskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípříchod doby klauszemanského absolutismu
TitulekLidovecká bedra tíží kříž rozhodnutíRubrikaNázory
AutorJiří LeschtinaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZřejmě příliš málo členů lidové strany si uvědomuje, že současná mizerie jim hází úplně jinou rukavici. Je to výzva k vytvoření silné opoziční aliance KDU-ČSL/US, jež by před příštími volbami nabídla občanům politika schopného zvládnout premiérskou funkci. Teprve ten by měl šanci přesvědčit veřejnost, že je v jejím zájmu posílit třetí stranu, a zabránit tak příchodu doby klauszemanského absolutismu. To vše mluví pro to, že by si lidovci měli zvolit buď dynamického Svobodu vybaveného kasalovskou pravicovostí, nebo pravicového Kasala se svobodovskou dynamikou.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum28.5.1999
Číslo Strana10Rok1999

HesloklauszemanskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprogramy, jež by vyplnily rychle se šířící klauszemanskou prázdnotu
TitulekJak se ti spí a trouchniví, Unie svobody?Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNikdo z nich zatím nedokázal vyjít vstříc poptávce po politicích, kteří by občany zaujali promyšlenými, nejalovými programy, jež by vyplnily rychle se šířící klauszemanskou prázdnotu.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum14.10.1998
Číslo Strana12Rok1998

HesloklauszemanskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíklauszemanská smlouva
TitulekPrinc Gross docválal na křižovatkuRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV chystaném souboru opatření, jak vylepšit klauszemanskou smlouvu pro oči veřejnosti, stojí za větší pozornost snad jediný moment. Úmysl premiéra vtáhnout do nejméně oblíbené polistopadové vlády jednoho z nejpopulárnějších politiků země - Stanislava Grosse.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum12.1.2000
Číslo Strana6Rok2000

Heslomajorovsko-zemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíjak rád měl role, především tu "majorovsko-zemanovskou"
TitulekCo dnes dělá major Zeman alias Vladimír Brabec, který mu půjčil svou tvářRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJak se srovnává s minulostí? Jak rád měl role, především tu "majorovsko-zemanovskou", v nichž vystupoval jako reprezentant totalitní moci?
Poznámka 
ZdrojPátek Lidových novinDatum6.11.1998
Číslo45Strana13Rok1998

HesloNezemanSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípreference Zemana a Nezemanů jsou podle Medianu stejné
TitulekZeman a NezemaniRubrikaPublicistika
AutorAlexandr MitrofanovPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPodle průzkumu agentury Median pro Český rozhlas by v prvním kole prezidentské volby volilo Miloše Zemana 37 procent lidí. Na druhém místě by skončil Michal Horáček s 20 procenty, třetí pak Jiří Drahoš se 17 procenty. … Na jedné straně je Zeman, na druhé Horáček a Drahoš. Dělicí čára vede mezi protikladnými postoji ohledně místa Česka v EU, v hodnocení Ruska a Číny a mezi základními principy domácí politiky. Zeman staví svůj úspěch na rozdělování společnosti, další dva naopak volají po jejím sjednocení. Takové schéma je příznivější než představy voličů o hlavních kandidátech před předchozími prezidentskými volbami. Tehdy zvláště u Zemana převládaly iluze, že bude jiný, než jak následně ukázal v praktickém výkonu úřadu. Udělal začasté opak toho, co sliboval. Preference Zemana a Nezemanů jsou podle Medianu stejné: 37 procent. V zásobě jsou hlasy více než 20 procent lidí, kteří zatím nevědí, koho budou volit.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum19.4.2017
Číslo Strana6Rok2017

HesloNezemanSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslínejde jen o toho či onoho "Nezemana"
TitulekNezemani se mydlí a Zeman se smějeRubrikaNázory
AutorPetr HonzejkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPostupně se též ukazuje, že mezi nezemanovskými kandidáty jsou ve skutečnosti velké hodnotové rozdíly - nejde jen o toho či onoho "Nezemana". Třeba Pavel Fischer reprezentuje sociálně-konzervativní náhled na svět, který je sice legitimní, ale na liberály působí jako červený hadr na býka. Mirek Topolánek zase oslovuje pravicově založené lidi, kteří si najednou uvědomují, že nechtějí jen "slušnost na Hradě", ale i razanci, politickou zkušenost a výraz. Expremiér naopak dráždí všechny, kdo Topolánkovu éru asociují (ať už oprávněně nebo ne) s pramalými sociálními ohledy a korupcí. Nezemanovské pole se zkrátka rozrůzňuje. Nelze donekonečna zachovávat dekorum slušné obecnosti a obecné přijatelnosti. Nakonec se projeví "chuť a zápach" kandidátů, jež některé voliče přitáhnou, jiné odpudí. A když se chuť a zápach u někoho neobjeví, je to pro voliče také informace, která může fungovat úplně stejně. Nastávající rvačka Zemanových protikandidátů o postupové místo je pochopitelná, ale má samozřejmě svá rizika. Především v tom, že nakonec mohou útoky dosáhnout takové intenzity, že se vyzývatelé současné hlavy státu vzájemně pohaní a "znenávidí" natolik, že budou mít problém vzájemně se podpořit v druhém kole.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum21.12.2017
Číslo Strana8Rok2017

HeslonezemanovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíjacísi zdivočelí nezemanovci
TitulekCharismaRubrikaPublicistika
AutorJiří HanákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSlovo charisma v církevním světě označuje zvláštní duševní schopnost ke konání zázraků. Přeneseno do moderní politiky hovoříme o charismatu u lidí schopných za sebou sešikovat houfy příznivců, věřících v jejich schopnosti poradit si s čímkoli, vždycky najít řešení, prostě vést. Charismatický politik ovšem nezaručuje nic, vždyť charismatický byl jak Adolf Hitler, tak jeho protipól Winston Churchill. První houfoval lidi ke zločinu, druhý k jeho porážce. … Dá se však z toho žít na pokračování? Václav Klaus z toho žije a Miloš Zeman se o to pokouší. Politik jistě charismatický ztratil hodně na pověsti, když z obav z prohry ve sněmovních volbách 2002 hodil stranické opratě vrcholně necharismatickému Vladimíru Špidlovi. Ten si však dovolil volby vyhrát, čímž se zřejmě dopustil urážky majestátu, dovršené Zemanovým nezvolením prezidentem roku 2003 po jeho poněkud zmatené kandidatuře. Jak už ale řečeno, charismatický politik není zárukou ničeho, není-li pod zákonem politické kultury. V klání o prezidentskou funkci ovšem Zemanovo pochroumané charisma září. Mezi šedými kandidátskými myšmi obzvláště. Popularita Jana Fischera, opírající se o to, že jako úřednický premiér nic nepokazil, neboť mnoho dělat nemohl, není zárukou ničeho. Zeman úspěšně líčí na odběhlíky modré i oranžové. Jacísi zdivočelí nezemanovci? A pak samozřejmě na lidi, kteří jsou stále ještě schopni před jeho charismatem učurávat. Je tedy velice pravděpodobné, že Lidový dům bude spravedlivě odměněn za to, jak prosazoval přímou prezidentskou volbu.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum29.8.2012
Číslo Strana6Rok2012

HeslonezemanovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíobčané našeho státu se dělí na zemanovce a nezemanovce
TitulekHotovo, za oponou je vykolíkováno a vymalovánoRubrikaNázory
AutorPetr HavlíkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNeustále jsme přesvědčováni o tom, jak je naše společnost fatálně rozdělena. Dělení je vášnivé, všudypřítomné a doslova přehlušující. Občané našeho státu se dělí na zemanovce a nezemanovce, na klausovce a neklausovce, na levičáky a pravičáky, na pražáky a nepražáky, na kavárnu a nekavárnu, na babišovce a nebabišovce, na prozápadní a provýchodní, na mladé a staré, na pravdoláskaře a lžinenávistníky… Tyto a jiné virtuální konstrukce vytvářejí dokonalou kouřovou clonu, která zcela překrývá zákulisní parcelaci země nejmocnější skupinou domácích oligarchů. Média, která patří této skupině, nám servírují raporty o střetech fandů těch či oněch táborů. Ty pak denně přiživují rozohněné diskuse na internetových portálech. S neutuchající pravidelností se první stránky novin věnují galérce druhého sledu. V přímých přenosech sledujeme zatčení a následné propuštění Rittiga, Janouškovu dopravní nehodu a mnohé další lapálie rybek z našeho akvária. A skuteční žraloci mezitím v zákrytu dále posilují své pozice.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojaktualne.czDatum28.11.2014
Číslo Strana Rok2014

HeslonezemanovskySlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslípokud chtěl hrát fér, nezemanovsky, z jednání o platech by odstoupil
TitulekHon na 2,5 milionu důvěřivých//Nálada v pelotonu kandidátů naznačuje, že příští prezident se bude podobat více Miloši Zemanovi než Zuzaně ČaputovéRubrikaKomentáře
AutorMarek ŠvehlaPostavení autoravedoucí rubriky
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBabiš zatím vstup do voleb neohlásil, ovšem chová se, jako by kandidovat chtěl: místo práce v parlamentu podniká spektakulární jízdy obytným autem po republice a rozjel sebepropagační billboardovou kampaň. Jaký by byl prezident, nevíme, ovšem s Babišem na Pražském hradě by Česko opět nasedlo na kolotoč střetu zájmů a koncentrace moci v rukou jednoho člověka. Jako vážný soupeř se mu rýsuje odborářský předák Josef Středula, zřejmě jediný levičák, který může pomýšlet na zvolení. Karavan sice nemá, zato vede jednání s vládou o zvýšení platů. To mu už před zahájením kampaně zajišťuje popularitu a mocenské páky, jimiž nikdo další nedisponuje. Pokud Středula vyhrožuje vládě stávkou, nevíme, jestli to dělá ze starosti o zaměstnance, jak tvrdí, nebo prostě nedokázal odolat pokušení, jak si zkrátit cestu k voličské přízni. Středula tak vstupuje do kampaně jako autentický Zemanův kandidát - na hraně etiky: pokud chtěl hrát fér, nezemanovsky, z jednání o platech by odstoupil a nezaplétal by do něj své politické ambice. Středula se ale k takovému kroku zatím nechystá a dá se tedy čekat, že s Babišem udělají z prezidentských voleb boj proti "asociální" vládě. Povede je k tomu i volební matematika.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum30.5.2022
Číslo22Strana10Rok2022

HeslonezemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslí"nezemanovská" část ČSSD
TitulekMacek nevyloučil, že opoziční smlouva "vyhasne"RubrikaZ domova
AutorIvan JemelkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPodle místopředsedy Klausovy strany Miroslava Macka je politické napětí kolem ČT důsledkem toho, že postoje veřejnosti jsou nyní jiné, než byly před parlamentními volbami. Jak dodal, čtyřkoalice se toho snaží využít ve svůj prospěch podobně, jako "nezemanovská" část ČSSD.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum12.1.2001
Číslo Strana2Rok2001

HeslonezemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslívnitřní nezemanovská opozice
TitulekJiří Svoboda už ČSSD neublížíRubrikaPoznámka
Autor(ms)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdyž se před dvěma lety pokoušel předseda sociálních demokratů Zeman propašovat do strany bývalého předsedu KSČM Svobodu, zvedla se vlna protestů. Z angažmá extrémně levicového borce, který měl do Lidového domu přitáhnout zástupy komunistických stoupenců, nakonec sešlo. Obavy, že by se "moderní levicová strana" mohla nakazit postkomunistickým virem, byly tehdy ještě silné. Dnes už je všechno jinak. Počátkem června vstoupil Svoboda do ČSSD, dokonce na výzvu místní organizace a aniž to vůbec vyvolalo zjevnou diskusi. Upřímně řečeno už také není proč se Svobody bát. Po úspěšné šloufizaci strany, po pacifikaci vnitřní nezemanovské opozice, která byla zatracena jakožto nositelka bludařských liberálních ideí, po názorovém ukotvení ČSSD poblíž komunistického levicově autoritativního přístaviště lze k Svobodově vstupu říci jediné: svůj k svému neboli soudruzi z vandru domů.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum20.6.1997
Číslo Strana Rok1997

HeslonezemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslínezemanovský kandidát na prezidenta musí být průřezovou figurou
TitulekHledá se AntizemanRubrikaAktuálně
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMiloš Zeman má jednu výhodu. Jeho levicově venkovsko-antiislámský blok je relativně homogenní. Potenciální "protistrana" politicky hýří téměř všemi barvami - od modré po zelenou. Úspěšný nezemanovský kandidát na prezidenta musí totiž být průřezovou figurou. Pokud chce porazit Zemana, musí být kandidátem modro-zelené koalice voličů, od ODS po Stranu zelených. Vycházíme z toho, že voliči ČSSD budou ve druhém kole - stejně jako minule - většinově hlasovat pro Zemana. Mylná je proto představa Miroslava Kalouska, že cestou k poražení Zemana je vytvoření společné kandidátky s ČSSD. Všechny sociologické průzkumy naznačují, že se levicoví voliči nakonec přikloní k Zemanovi - podobně jako před třemi lety. Základem voličské koalice budoucího Antizemana je logicky česká pravice. Přestože stále žije ve schématu války dvou Václavů a dělí se na "ryzí thatcherovské pravičáky" (ODS) a proevropské pravdoláskaře (TOP 09). Jenže i když se tihle dají pro účely porážky Miloše Zemana alespoň voličsky dohromady, nebude to stačit proti nyní "vybetonovanému" Zemanovu bloku. Bude nutné z levice "ukrást" například příznivce zelených, kteří Zemana považují za autoritáře a mohou být v druhém kole "k mání" pro podporu Antizemana.
PoznámkaAutoři: Bohumil Pečinka, Petr Sokol.
ZdrojReflexDatum17.12.2015
Číslo51Strana14Rok2015

HeslonezemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíporazit nezemanovský svět kandidátů na prezidenta
TitulekMůže Zemana porazit Drahoš?RubrikaTéma
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAby profesor Drahoš mohl uspět v prezidentských dostizích s Milošem Zemanem, musí nejdříve porazit nezemanovský svět kandidátů na prezidenta a fakticky nastolit polarizaci Zeman-Drahoš. Předvídat soupeření nezemanovského světa by předpokládalo vidět do hlavy Andreje Babiše, jestli připustí, nebo nepřipustí do prezidentské volby ministra obrany Martina Stropnického. Soupeřící svět Stropnický-Horáček-Drahoš by vypadal zcela jinak se Stropnickým a bez něj. Hledání českého Macrona tak bude ještě nějaký čas připomínat křížovku s nevyluštěnou tajenkou.
PoznámkaAutoři: Bohumil Pečinka, Petr Sokol.
ZdrojReflexDatum30.3.2017
Číslo13Strana28Rok2017

HeslonezemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípotenciální voliči Pavla Fischera patří do nezemanovského tábora
TitulekKvalitní kandidát s nulovou šancíRubrikaNázory
AutorPetr HonzejkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMáme tu dalšího prezidentského kandidáta, který není na první pohled směšný. Je jím ředitel agentury STEM Pavel Fischer. … Důsledky kandidatury? Potenciální voliči Pavla Fischera samozřejmě patří do nezemanovského tábora. Leč z jeho kandidatury může mít paradoxně největší radost právě Miloš Zeman. Fischer odebere pár procent hlasů Drahošovi a Horáčkovi. Takže v situaci, kdy bude kandidovat i senátor ODS Jaroslav Kubera, což je velmi pravděpodobné, se lehce může stát, že do druhého kola nepostoupí ani Drahoš, ani Horáček, ale právě protřelý provokatér z Teplic. No a toho Miloš Zeman v druhém kole slupne jako malinu.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum6.10.2017
Číslo Strana8Rok2017

HesloodzemanovatSlovní druh / typ heslaslov. dok.
Podheslísamozřejmě že bych odzemanoval Hrad se všemi bezpečnostními rámy
TitulekVolte diskžokeje Rejžka!RubrikaKdybych byl prezidentem
AutorJan RejžekPostavení autorakritik, publicista, moderátor, překladatel a emeritní básník
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBez poradců bych se samozřejmě neobešel. Na Facebooku jsem se ptal přátel, co o mé hypotetické kandidatuře soudí. Pomíjím duchaplné vtípky, abych si vzal Helenu Vondráčkovou za tiskovou mluvčí. Samozřejmě že bych odzemanoval Hrad se všemi absurdními bezpečnostními rámy a poslal drzého Jiřího Ovčáčka zpět do Haló novin a Martina Nejedlého do Kremlu za jeho kágébáckými kamarády z Lukoilu. Určitě bych k národu nepromlouval přes úslužného šaška Jaromíra Soukupa na TV Barrandov, ale tuze rád bych si čas od času popovídal o situaci v zemi s Markem Wollnerem na ČT nebo s Martinem Veselovským na DVTV. Kdyby to nešlo jinak, zavedl bych dekrety. Třeba ať si každý majitel restaurace sám určí, kde se může kouřit a kde ne. Nebo bych navrhl zákonodárcům, nechť každý poúnorový člen KSČ, StB a lampasák odvádí pár procent ze své penze na důchody politickým vězňům.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum2.5.2017
Číslo18Strana11Rok2017

Heslopo zemanovskuSlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslí 
Titulek RubrikaPolitický boj
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVladimír Špidla vládne - konec legrace po zemanovsku # Sociální demokracie se prý pod vedením svého nového šéfa Vladimíra Špidly vydává ostře doleva a kromě toho chce změnit svůj dosavadní politický styl. … Co se týče levicovosti - nalevo od sociální demokracie je zeď, za kterou se hemží už pouze čeští komunisté. Chce snad Špidla onu pomyslnou pinkfloydovskou zeď zbořit a uzavřít Grebeníčkovými bolševiky pakt, proti kterému je opoziční smlouva neškodný cár papíru?
PoznámkaTitulek komentáře.
ZdrojRedhotDatum
Číslo5Strana7Rok2001

Heslopo zemanovskuSlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslípo zemanovsku se obrátit na publikum
TitulekPříspěvek do encyklopedie: "antiparoubkovství"RubrikaNázory
AutorJana BendováPostavení autorakomentátorka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJiří Paroubek zacházel s mocí v ocelářských rukavicích. On, někdejší pravičák v ČSSD, se po zemanovsku obrátil na publikum, jemuž dělá dobře pevná ruka. Jemu nabízel mačistickou sebejistotu, bojovné pohrdání, schopnost provokovat - a stal se tak pro něj novým vůdcem levice, symbolem sociálních jistot.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum29.6.2006
Číslo Strana6Rok2006

Heslopo zemanovskuSlovní druh / typ heslapřísl.
PodheslíHrad reagoval po zemanovsku
TitulekPrezident nenávistiRubrikaNázory
AutorMartin ZvěřinaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVe středu se nechal Miloš Zeman v Kojetíně slyšet na adresu Romů: "Rozhodně nejsem přítelem komunismu, ale za komunismu Romové museli pracovat." Nejen Romové, všichni, dodá pamětník, ale fakta prezidenta nezajímají. A aby nebylo pochyb, co chtěla hlava státu kojetínským vysvětlit, "upřesnil": "Když v jejich týmu někdo nepracoval, tak ho zfackovali. Je to velmi humánní metoda a zpravidla se osvědčuje." Co prezident říká? Že Romy přivede k zaměstnání jen pracovní povinnost a fyzické tresty. Není divu, že to spoustu lidí naštvalo a Romové na Hrad posílali své fotografie z práce. Hrad reagoval po zemanovsku, je prý rád, že dostal fotografie deseti procent Romů, kteří pracují.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum6.10.2018
Číslo Strana10Rok2018

Heslopo zemanovskuSlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslítak nějak po zemanovsku bych to uzavřel
TitulekBez vesmíru i bez pytleRubrika48 hodin
AutorJan ŠvédPostavení autoravedoucí magazínu
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDnes je na obzoru doba kosmických výletů. Jak jsme k takové éře dospěli, si přečtete v článku Karla Pacnera, experta přes kosmonautiku a mimochodem jednoho ze zakladatelů sobotní přílohy Víkend z roku 1968. Dnešní magazín nabízí i jiné srovnání věků - slovník Miloše Zemana nás inspiroval k pohledu na poklesky prezidentů různých generací. Abych to tak nějak po zemanovsku uzavřel, musím napsat: většina z nás by v roce 2015 měla zůstat při zemi, nemyslet na cestu do vesmíru, ale jak se nedostat do pr… No, za časů Masaryka se ještě říkalo "nebýt v pytli".
Poznámka 
ZdrojMagazín Víkend DnesDatum10.1.2015
Číslo Strana3Rok2015

HeslopostzemanovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípostzemanovci, grossovci, leví nebo praví
TitulekRozhodnout se musí ČSSDRubrikaNázory a komentáře
AutorPatricie PolanskáPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextA může si k tomu navzájem pogratulovat Špidla se všemi stranickými frakcemi, ať už jsou to postzemanovci, grossovci, leví nebo praví nebo třeba fialoví. Všichni ostatně přispěli do volebního programu nějakým tím od počátku nesmyslným slibem, takže si ani v tomto ohledu nemají co vyčítat.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum25.7.2003
Číslo Strana9Rok2003

HeslopostzemanovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípostzemanovci luxují sociální demokraty, jak se dá
TitulekFrikulíniRubrikaPublicistika
AutorLukáš JelínekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMinulý týden se připomněly dvě naprosto odlišné strany. Senátní adepty představili zemanovci, kteří však už prezidentovo jméno po loňském volebním debaklu ze svého názvu raději škrtli. Jejich čerstvý šéf Jan Veleba odmítá názor svých předchůdců, že by Strana práv občanů měla sdružovat Zemanovy apoštoly, a neváhá ani hlavu státu (a čestného předsedu SPO) kritizovat, třeba za zahraniční politiku. Strana se dožaduje návratu právního státu a angažovanosti občanů, přesto jejím trumfem je venkov a zemědělství. Senátor Veleba řídil agrární komoru a i nejslavnější ze senátních uchazečů je od fochu - František Čuba. I když právě tady možná dojde k jistému generačnímu neporozumění: jen nemnoho lidí pod třicet si pod pojmem JZD Slušovice něco vybaví. Nadto obyvatelé daného obvodu na Zlínsku docela berou jednu z mála výrazných sociálních demokratek, Alenu Gajdůškovou, která mandát obhajuje. A přestup do Strany práv občanů neplánuje, dere se na jazyk. Poněvadž jinak postzemanovci luxují sociální demokraty, jak se dá. Naposledy v Ostravě klofli dosavadního senátora Petra Guzianu.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum4.8.2014
Číslo Strana6Rok2014

HeslopostzemanovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíúčtovat, co vlastně Sobotka a další postzemanovci přinesli
TitulekSe Sobotkou končí jedna éraRubrikaTéma
AutorJan ŠtětkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextByli většinou mladí a mohli si říkat Zemanovi pohrobci. Případně "socánci" - podle někdejšího stranického maskota. Na sjezdech i na veřejnosti se oslovovali familiárně Slávku, Stando, Luboši, Jirko, Zdeňku, Vláďo nebo Petro a občas jim tak přezdíval i národ. A každý z nich postupně ochutnal moc: Petra Buzková, Lubomír Zaorálek a Zdeněk Škromach místopředsednickou a ministerskou, Vladimír Špidla, Stanislav Gross, Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka předsednickou a premiérskou. Nynějším odchodem Bohuslava Sobotky z čela Lidového domu ovšem éra téhle generace sociálních demokratů de facto končí. Zaorálek vydrží v roli náhradního lídra pravděpodobně jen do říjnových voleb podobně jako Sobotka v premiérském křesle a úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec už patří k další oranžové generaci. Proto je namístě účtovat, co vlastně Sobotka a další postzemanovci přinesli a co po nich zůstane.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum16.6.2017
Číslo Strana2Rok2017

HeslopostzemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípostzemanovské křídlo ČSSD
TitulekKoalice na prahu kritického rokuRubrikaNázory a komentáře
AutorLukáš JelínekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČeští politici nezapřou, že jsou z valné většiny odkojeni předlistopadovým systémem, zvyklým nelítostně válcovat konkurenci i s jejími názory stylem "všechno nebo nic". Že podobné uvažování je populární u postzemanovského křídla ČSSD, nepřekvapí. Zaráží však, jak chápou konsensuální politiku lídři tuzemské neklausovské pravice. Hana Marvanová, Michael Hvížďala a další špičkoví unionisté, sdružení v Pravicové platformě, by měli znovu absolvovat střední školu, aby se dozvěděli něco málo o principu utváření politických, v našem případě vládních koalic. Je to otřepané, nicméně připomeňme si: Každá strana má svůj koaliční potenciál, tedy schopnost vstupovat do užších svazků s politickými partnery. Každá strana má souseda "napravo" i "nalevo". K těm by měla zpravidla vést nejkratší cesta.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojHospodářské novinyDatum9.1.2003
Číslo Strana8Rok2003

HeslopostzemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípostzemanovské vedení ČSSD
TitulekMotejl a Bureš for president?RubrikaNázory
AutorBohumil DoležalPostavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMiloš Zeman nikomu nechybí, nikdo jej nepovolává zpět z Vysočiny, snad s výjimkou nějakých tří paní, které se ho před časem rozhodly přemluvit. Nikoho nenapadlo, že by snad mohl být nástupcem Václava Havla - dokonce ani vedení jeho vlastní strany (Marek Švehla). Naproti tomu Otakar Motejl je ctihodný, důstojný muž. Osvědčil statečnost, jemnost a citlivost (Karel Steigerwald). Je morálně a politicky přijatelnější a výhledově prospěšnější nejen pro jednu stranu, ale i pro celou zemi, než je Miloš Zeman, a není proti mysli ani vedení ČSSD, ani patrně valné části stranické základny (Pavel Tigrid). Postzemanovské vedení ČSSD hraje komedii s tzv. prezidentským referendem, které karikuje smysl přímé demokracie a je precedentem k vytváření obecné nedůvěry k ní (Ota Novotný). Referendum v ČSSD je paskvil a Zemanovo vítězství bezcenné. Mělo by být na sobotním zasedání ÚVV ČSSD opomenuto a místo toho by se mělo přihlédnout k věrohodnému výzkumu agentury STEM, která nedávno předložila seznam osmi kandidátů v čele s Otakarem Motejlem (Pavel Tigrid).
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum7.12.2002
Číslo Strana9Rok2002

HeslopostzemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípostzemanovské období
TitulekRozhovor s Rayem FurlongemRubrikaOzvěny dne
Autor Postavení autora 
MluvčíAleš HeřmánekPostavení mluvčíhoredaktor
KontextMiloš Zeman jako předseda sociální demokracie tento víkend končí, zůstává premiérem. Co bude vláda ČSSD i samotná ČSSD v tom postzemanovském období? | No, tak to je ve hvězdách zatím, ale já si myslím, že jeho odstoupení bude mít vliv na stranu. V podstatě Vladimír Špidla přinese nový styl, který zřejmě bude pro ČSSD prospěšný před volbami a také je možné, že ČSSD bude moci uzavřít koalici třeba se čtyřkoalicí nebo s ODS po příštích volbách a na druhé straně odpor Vladimíra Špidly k penzijní reformě nebo jeho představa penzijní reformy se velmi liší od představ třeba Unie svobody nebo ODS, a to by mohlo být překážkou.
PoznámkaRozhovor s Rayem FURLONGEM, korespondentem BBC v ČR. Vysílání ČRo 1 - Radiožurnálu. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojvyslČRDatum6.4.2001
Číslo Strana Rok2001

HeslopostzemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípostzemanovský šéf ČSSD
TitulekOtevření hryRubrikaPublicistika
AutorMartin HekrdlaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNutno si připomenout, že Svobodovo protikasalovské křídlo bylo v konzervativních lidoveckých kuloárech hanlivě nazýváno "rudým koutkem", který pošilhává na sociálnědemokratický břeh a odhaduje reálnost přeskoku. Přeskoku do míst, kde přešlapuje postzemanovský šéf ČSSD Vladimír Špidla, od počátku se profilující na rezervovaném postoji k opoziční smlouvě a vlídně se tvářící k lidovcům - a jedině k nim. Velkou koalici či další smlouvu s Klausem by zdůvodňoval obtížně. "Jsou chvíle, kdy je třeba jasně říci, co se bude dít dál," pravil o tomto rušném víkendu Cyril Svoboda. Jenže právě tohle - z hlediska příštích spojenectví - řečeno nebylo. A tak lze soudit, že nerozbijí-li lidovci do voleb čtyřkoalici, budou muset ještě pár podobných demonstrací svébytnosti - dva tři hlučné skandály jako z oka vypadlé tomu "odistickému" - voličům připravit. Aby výsledek byl přibližně stejný jako v případě úhynu čtyřkoalice: aby tu byla silná a samostatná KDU-ČSL, vždy schopná a ochotná s kýmkoliv - s výjimkou let 1998-2002 - sestavovat vládu.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojPrávoDatum22.1.2002
Číslo Strana7Rok2002

HeslopostzemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípostzemanovský Špidla
TitulekPojištění rizika "Kramářovy vily"RubrikaNázory a komentáře
AutorPavel ŠevčíkPostavení autorašéfredaktor The Finance magazine
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextRozpad čtyřkoalice ve spojení s příliš brzkým odchodem Zemana na Vysočinu a příliš pozdním odchodem Klause z vedení ODS způsobil, že na Špidlu souhrou náhod spadla povinnost naplnit poslání a funkce "premiérské instituce". Snížit riziko vyplývající z této nahodilosti, tedy snížit systémové riziko plynoucí dnes z Kramářovy vily, je možné pouze jediným způsobem. Nalézt politika, který si nebude plést velké muže s malými. Pro ČSSD je postzemanovský Špidla tímtéž, čím byl postthatcherovský Major pro britské konzervativce. Dodnes se z jeho "schopností" nevzpamatovali. Vládl příliš dlouho.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum4.3.2003
Číslo Strana10Rok2003

HeslopostzemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípolitici postzemanovské éry
TitulekTichý růst Mertlíka a ŠpidlyRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSociální demokraté tedy ve svých dvou vicepremiérech mají kandidáty na politiky postzemanovské éry. Kdyby však zvedli hlavu příliš vysoko už dnes, podstoupili by riziko být o ni kratší.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum3.12.1999
Číslo Strana6Rok1999

HeslopostzemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíformování postzemanovské vlády
TitulekRequiem za vládu Miloše ZemanaRubrika 
Autor Postavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV případě formování postzemanovské vlády bude rozhodující roli hrát ten, kdo převezme politickou iniciativu - prezident, nebo politické strany.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum
Číslo50Strana12Rok1998

HeslopostzemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípostzemanovská ČSSD
TitulekModernisté v ČSSD nemají ještě zdaleka vyhránoRubrikaNázory
AutorLukáš JelínekPostavení autorapublicista a analytik
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNejsnadnějšími náměty k plamenným debatám jsou mimozemšťané, Yetti a lochneská příšera: nikdo je neviděl a každý k nim chce něco říci. Podobně tomu je s postzemanovskou ČSSD; vždyť i ona se dosud zdála pouhou chimérou. Čas nicméně plyne a příští měsíc již budeme vědět, jaká čerstvá čelná sociálnědemokratická sestava nahradí tu dnešní.
Poznámka 
ZdrojSlovoDatum14.3.2001
Číslo Strana7Rok2001

HeslopozemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíživot strany v době pozemanovské
TitulekSociální demokracie? No přece Miloš Zeman!Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZatím prý obsazují pozice a chystají se na vypracování stranického programu, který by byl hoden tohoto jména. Neboli na život strany v době pozemanovské. … V každém případě úspěch tohoto plánu závisí na tom, zda Zeman splní svůj závazek, že za dva roky odejde.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum12.4.1999
Číslo Strana10Rok1999

HeslopozemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípozemanovské vedení strany
TitulekČas pro mobilizaci je až nyníRubrikaNázory
AutorBohumil DoležalPostavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext…ČSSD byla k této politice do jisté míry dotlačena. Předpoklady vytvořil katastrofální volební výsledek z roku 2002 s latentní sociálnědemokratickokomunistickou stojedenáctkou. Koncepci načrtl expředseda strany Zeman: vydírání demokratických partnerů pomocí komunistů. Tím, jak se pozemanovské vedení strany postupně odepisovalo, nabývala Zemanova výzva na naléhavosti.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum21.11.2005
Číslo Strana6Rok2005

HeslopozemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslídoba pozemanovská
Titulek Rubrika 
AutorTomáš VodvářkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDoba pozemanovská # Zdá se, že i mnohým voličům Miloše Zemana začíná docházet, komu dali svůj hlas. Šarády okolo "objasňování stanovisek", kancléřovo pohrdání soudci a výroky mluvčího Hradu jsou již daleko za hranou elementární slušnosti. … Pokud se nic zásadního nestane, budeme tento systém trpět ještě 4 roky. Za tu dobu je docela možné, že budeme svědky dalších neuvěřitelných postupů Miloše Zemana, které mohou být za jistých okolností již nezvratné. Nahlodávání důvěry občanů v soudní systém, veřejné tupení vážených osob a pronášené lži bez jakékoli korekce způsobí, že přinejmenším část občanů bude považovat uvedené postupy za normativ. Pak se může stát, že následníkem na Hradě může být člověk podobných "kvalit". Že bude některým voličům úplně jedno, že se do funkce hlásí jedinec, jehož morální kvality pro tuto funkci jsou slušně řečeno spíše nižší. Že mu bude jeho voliči promíjena lež a vulgarity, že se stane normativem, že se v jeho okolí pohybují temné figury, dělající si z demokracie v podstatě legraci. Naše vlast má dostatek jedinců, kteří by onen úřad zastávali s patřičnou úctou k této funkci, kteří by nezneužívali tohoto postavení k nestandardním krokům, kteří by neměli potřebu považovat občany, kteří s ním nesouhlasí, za duševně méněcenné a neměli by obavy z veřejného vystoupení. Chce to, aby se tyto osobnosti dostatečně profilovaly již nyní, neboť si dobře pamatujeme situaci, kdy někteří voliči svou preferenci pana Zemana uváděli argumentem, že "ty ostatní kandidáty neznají a pan Zeman jim jako předseda vlády zvýšil důchod".
PoznámkaTitulek blogu. Staženo z https://vodvarka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=698100
Zdrojblog.idnes.czDatum26.1.2019
Číslo Strana Rok2019

HesloprotizemanovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekČSSD na rozcestíRubrikaPublicistika
AutorPetr UhlPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPředsedou nové menšinové vlády by mohl být třeba Stanislav Gross. Státní politika by vlivem posunu k ODS byla méně vstřícná k integraci do Evropské unie a v době referenda o vstupu by protiunijní nálady byly silnější. KSČM by se dobrala drobků spadlých ze společného stolu, ve Sněmovně, na radnicích i jinde. Většina poslanců a senátorů ČSSD není ještě rozhodnuta, zda zmaří první volbu prezidenta republiky a podpoří pak Zemana spolu s ODS a KSČM ve volbě druhé. Skalní zemanovci či protizemanovci tvoří menšiny. Nemají-li se pohřbít naděje na překonání klientelismu, korupce a zneužívání moci, musí se o tom otevřeně mluvit. Výsledky ankety o prezidentských kandidátech ukazují, že ČSSD je v krizi.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojPrávoDatum30.11.2002
Číslo Strana6Rok2002

HesloprotizemanovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíprotizemanovci, chvilkaři či liberálové z měst tahají za kratší provaz
TitulekHrátky s OvčáčkemRubrikaAktuálně
AutorKryštof PavelkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTwitterový Jie se označuje za "glosátora českého politického bizáru" a nejčastěji se strefuje do prezidenta, premiéra a Tomia Okamury. A právě pan Jie vyzval uživatele Twitteru, aby sociální sítě mluvčího Hradu Ovčáčka proměnili na lifestylový blog. Pravidla jsou prostá: debata pod Ovčáčkovými příspěvky musí původní téma zcela ignorovat a nikdy by se neměla týkat politiky. … Hravost a neagresivita celé gerilové akce pěkně kontrastují s čím dál vzteklejším prskáním pana mluvčího, jenž se navíc od dob působení ve stalinistických Haló novinách nikterak nevylepšil ani po stránce stylistické, ani na poli argumentačním. Je zřejmé, jací lidé si dávají na profilu Jiřího Ovčáčka sraz: patří k těm desítkám tisíc, kteří v horkém závěru června zaplnili pražskou Letnou. Motiv hravosti a ironie, přítomný na transparentech protibabišovských demonstrantů, se manifestuje i ve stovkách odpovědí na Ovčáčkově profilu. Móda zahlcování diskusních vláken nesouvisejícím, avšak veskrze pozitivním obsahem se kromě toho začala šířit i na další profily veřejně známých osob, na něž mají lidé z antibabišovského a protizemanovského světa spadeno. Lifestylových rad se tak nyní dočkáme třeba i na facebooku šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla. Jenže on-line svět pouze kopíruje analogovou realitu. A v té protizemanovci, chvilkaři či liberálové z měst pořád evidentně tahají za kratší provaz.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum11.7.2019
Číslo28Strana15Rok2019

HesloprotizemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprotizemanovské agitky
TitulekBohumín proti Godesbergu?RubrikaPublicistika
AutorMartin HekrdlaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV posledním předsjezdovém rozběhu protizemanovských agitek se znovu stal oblíbeným profil šéfa komise politických analýz ČSSD Jiřího Vraného, jehož deníkoví psavci v pravý čas odhalili coby "marxistu" a "jednoho ze zakladatelů Levé alternativy".
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum15.3.1997
Číslo Strana4Rok1997

HesloprotizemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslítah, který byl interpretován jako protizemanovský
TitulekZeman si může mnout ruceRubrikaPublicistika
AutorAlexandr MitrofanovPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextS naprostým klidem přijal zprávu o chystaném založení frakce v ČSSD šéf soc. dem. Miloš Zeman. Upřímně řečeno, nemá se také proč vzrušovat. Oznámení frakčního záměru, tak jak zaznělo, jen těžko mohlo být pro Zemana příznivější. Machovcův středeční průlom do tisku s ohlášením tohoto tahu, který byl interpretován jako protizemanovský, přivedl děj přesně na to pole, kde se Miloš Zeman cítí náramně.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum11.4.1997
Číslo Strana4Rok1997

HesloprotizemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprotizemanovské rebelie
TitulekPlíživí revolucionáři strany růžeRubrikaPublicistika
AutorAlexandr MitrofanovPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextStředočeská skupina kolem Grosse se dobře poučila ze všech předchozích protizemanovských rebelií. Byly totiž vedeny mimostranickými prostředky a velký šéf je za účasti členské základny snadno rozptýlil.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum17.3.1998
Číslo Strana4Rok1998

HesloprotizemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprotizemanovská tažení
TitulekPohyb v kruhu na konci dějinRubrikaPublicistika
AutorMartin HekrdlaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextLevicoví voliči, kteří jsou již léta atakováni protizemanovským tažením mnohých médií a "bamberky" různých "temných sil" a kteří tudíž mají sklon hledat artikulaci své "blbé nálady" i mimo střílny Lidového domu, nyní provedli jistý odvrat od lechtivého opozičního experimentu Důchodců za životní jistoty.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum11.9.1998
Číslo Strana6Rok1998

HesloprotizemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprotizemanovský útok
TitulekWaigel v nouzi faulujeRubrikaZe zahraničí
AutorJan KovaříkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPáteční předvolební pokřik bonnského ministra financí a šéfa bavorské CSU Theo Waigela na českého premiéra Miloše Zemana…, je už z posledních pokusů získat co nejvíce voličů před bavorskými zemskými volbami 13. září. Opakuje dezinterpretaci, jíž se dopustil již při prvém protizemanovském útoku před několika týdny.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum31.8.1998
Číslo Strana7Rok1998

HesloprotizemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslístavba protizemanovské hráze
TitulekKroupovy kotrmelceRubrikaPublicistika
AutorKamil HouskaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJedním z hlavních důvodů, proč Kroupa mění své základní politické postoje, je ale nátlak regionálních organizací ODA, a nikoliv stavba protizemanovské hráze. Oblastním sdružením se totiž vůbec nelíbí, že si svoji kandidaturu na předsedu podmiňuje Kroupa odhlasováním jemu vyhovujících místopředsedů, a s rozpaky sledovala i některé jeho další kroky - např. změnu stranického loga.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum19.3.1998
Číslo Strana4Rok1998

HesloprotizemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslígrossovci zahájili protizemanovskou ofenzivu
Titulek"Grossovci" šlapou Zemanovi na patyRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextGrossovci zahájili protizemanovskou ofenzivu v místech, kde stranický boss s podporou problémy neměl.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum4.3.1999
Číslo Strana2Rok1999

HesloprotizemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslírealitou je i silné protizemanovské křídlo uvnitř ČSSD
TitulekVelmi blbá nálada//Rok 1999 po českuRubrika 
Autor Postavení autorazástupce šéfredaktora
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext…třenice a impotenci kabinetu chápou nejlépe chytří lidé s levicovým myšlením, kteří dostali nabídky na poradenská vládní místa, ale odmítli se k rozhádanému týmu Zemanových "sebevrahů" s nevyjasněnými kompetencemi jednotlivých funkcionářů připojit. Realitou je i silné protizemanovské křídlo uvnitř ČSSD symbolizované mladým, ale už velmi zkušeným sněmovním tandemem Petra Buzková - Stanislav Gross.
Poznámka 
ZdrojEuroDatum
Číslo1Strana16Rok1999

HesloprotizemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslírepublika je prostoupena protizemanovským spiknutím
TitulekBamberský škandál má druhé pokračováníRubrika 
AutorOndřej NeffPostavení autorapublicista, spisovatel
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextByl to moc hezký pořad. Každý si přišel na své. Kdo je přesvědčen, že je sociální demokracie banda podvodníků, byl ve svém přesvědčení utvrzen. Kdo byl přesvědčen, že republika je prostoupena protizemanovským spiknutím, uviděl důkaz. Z pořadu se jasně vyloupla figura Jaroslava Vlčka - muž, který měl na záchodku roztrhat koncepty bamberského memoranda, a on je podle svého vlastního prohlášení skutečně roztrhal, akorát jedno memorando ne a ten exemplář si nechal…
Poznámka 
ZdrojČeský cirkusDatum
Číslo Strana364Rok1998

HesloprotizemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslínejužší vedení je protizemanovské
Titulek"Grossovci" šlapou Zemanovi na patyRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNejužší vedení je protizemanovské
PoznámkaMezititulek zprávy.
ZdrojLidové novinyDatum4.3.1999
Číslo Strana2Rok1999

HesloprotizemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprotizemanovská část ČSSD
TitulekKomunisté sledují a čekajíRubrikaNázory a komentáře
AutorPatricie PolanskáPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČSSD a ODS se mohou dohodnout na "hradním" dodatku k opoziční smlouvě, jenže i ony by musely postupovat téměř jednomyslně. A jestliže první volbu zmařila prozemanovská část ČSSD, protizemanovská jí to nepochybně oplatí. Ať tak, či tak, komunistické hlasy budou žádaným zbožím pro každého kandidáta. A to je ten největší paradox první takzvané normální "pohavlovské" volby českého prezidenta.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum16.1.2003
Číslo Strana10Rok2003

HesloProzemanSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíkavárna musí hledat Prozemana
TitulekProzemanRubrikaReflexe
AutorJana BendováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHradní mluvčí Ovčáček by uměl "pražské kavárně" poradit, jak porazit Zemana, ale neudělá to. Její hlavní chybou však prý je, že hledá Antizemana. Ha, už to máme! Kavárna musí hledat Prozemana. Ovčáček for president!
Poznámka 
ZdrojReflexDatum12.5.2016
Číslo19Strana14Rok2016

HesloprozemanovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslísmiřovací gesto s prozemanovci
TitulekCo si počne rozpolcená sociální demokracie?RubrikaNázory
AutorŠtěpán KotrbaPostavení autoramediální analytik
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZa čtrnáct dnů má sociální demokracie sjezd. Je plánován jen jako půldenní, i když je předem jasné, že mu to nebude stačit. Prezident je totiž zvolen a o to víc je hluboký příkop mezi částí strany, která volila poraženého, a tou, která dopřála bývalému předsedovi "standing ovation" podruhé. … Dovedu si ovšem představit předjednání budoucí omluvy úřadujícího předsedy z tribuny sjezdu za zradu v prezidentské volbě v roce 2003. Krok k zakopání válečné sekyry a smiřovací gesto s prozemanovci. A pak s hodinovým odstupem Zemanovu zdravici těm sociálním demokratům, kteří nevolili jeho odpůrce. Bude to obtížné, ale nutné.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum29.1.2018
Číslo Strana12Rok2018

HesloprozemanovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslína akci se zformovala radikální křídla antizemanovců a prozemanovců
TitulekLetos na Pražský hrad výjimečně půjduRubrikaRozhovor
AutorJakub PokornýPostavení autorareportér
MluvčíTomáš ZimaPostavení mluvčíhorektor Univerzity Karlovy
KontextPro mnoho lidí jste tím, kdo přivedl na pódium na pražském Albertově 17. listopadu 2014 prezidenta Miloše Zemana, a proto proti vám létala vejce. Jak to vnímáte s odstupem času? | Proti mně vajíčka nelétala. Je ale dobré podívat se, jak to skutečně bylo. Na akci na Albertově se zformovala radikální křídla antizemanovců a prozemanovců. Stačí se podívat na věkovou strukturu lidí, kteří byli pod pódiem. Nešlo o studenty, ti stáli dále a chovali se slušně. Bylo to nedůstojné, vajíčko dopadlo i na německého prezidenta Joachima Gaucka, velká ostuda pro Českou republiku. Nyní jsme uzavřeli memorandum s městem Prahou, aby tento prostor byl v budoucnu svěřen naší univerzitě. Díky tomu zajistíme, aby bylo místo plně k dispozici veřejnosti studentům a nesloužilo kampaním.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum27.10.2018
Číslo Strana16Rok2018

HesloprozemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprozemanovský kandidát
TitulekKdyž ta růže uvadáRubrika 
Autor Postavení autoraredaktorka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdyž se v první volbě nepodařilo ani Grossovu kandidátovi na místopředsedu pro řízení strany Karlu Kobesovi, ani prozemanovskému kandidátovi Miroslavu Foldynovi získat nadpoloviční většinu hlasů, vložila se do hry předsedkyně Sociálnědemokratických žen a přívrženkyně Šloufova křídla Jana Volfová. Neobratným tahem …dopomohla k vítězství úhlavnímu nepříteli.
Poznámka 
ZdrojEuroDatum
Číslo16Strana32Rok1999

HesloprozemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprozemanovská část ČSSD
TitulekKomunisté sledují a čekajíRubrikaNázory a komentáře
AutorPatricie PolanskáPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČSSD a ODS se mohou dohodnout na "hradním" dodatku k opoziční smlouvě, jenže i ony by musely postupovat téměř jednomyslně. A jestliže první volbu zmařila prozemanovská část ČSSD, protizemanovská jí to nepochybně oplatí. Ať tak, či tak, komunistické hlasy budou žádaným zbožím pro každého kandidáta. A to je ten největší paradox první takzvané normální "pohavlovské" volby českého prezidenta.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum16.1.2003
Číslo Strana10Rok2003

HesloprozemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslínálada mezi nimi je výrazně prozemanovská
TitulekJde o to, kdo bude na levici udávat tónRubrikaRozhovor
AutorMarek ŠvehlaPostavení autora 
MluvčíLukáš JelínekPostavení mluvčíhopolitolog
KontextJaký konflikt jim kvůli nepodpoře Zemana hrozil? A kdo by ho vyvolal? | Rozhořel by se docela určitě, protože jakkoli Jiří Dienstbier od začátku tvrdil ve své kampani, že tady neexistuje jiný levicový kandidát, tak většinový názor - a to i v sociální demokracii - byl, že se tady o hlasy ucházejí dva levicoví kandidáti. A není nic nového, že spousta sociálních demokratů považuje za mnohem pevnějšího, radikálnějšího nebo i zasloužilejšího reprezentanta sociálnědemokratického programu Miloše Zemana. Také z komunikace sympatizantů, voličů a členů sociální demokracie na sociálních sítích je patrné, že nálada mezi nimi je výrazně prozemanovská. A usnesení politického grémia je spíš považováno za příliš slabé.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum21.1.2013
Číslo4Strana44Rok2013

HeslopředzemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípředzemanovská ČSSD
TitulekWagner, ztracený syn ČSSDRubrikaPublicistika
AutorAlexandr MitrofanovPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV opoziční ČSSD…, měl Wagner stoupence i nepřátele dávno před Zemanem. Jeho boj s Jiřím Horákem skončil Wagnerovým odvoláním z postu ústředního tajemníka předzemanovské ČSSD. Se Zemanem se dohodl právě jako s protihorákovským beranidlem, a měl výborný politický čich.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum19.2.1997
Číslo Strana4Rok1997

HeslopředzemanovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíkabinet vychází z výsledků činnosti "předzemanovských" vlád
TitulekSociální rozum a šokRubrika 
Autor Postavení autorapublicista
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBuď se ČSSD domnívá, že i v příštích volbách opět zvítězí, anebo předpokládá, že příští vláda - byť třeba formálně nesocialistická - bude opět provádět socialistickou politiku. Možná přitom ale současný kabinet vychází z výsledků činnosti "předzemanovských" vlád.
Poznámka 
ZdrojMetroDatum3.5.1999
Číslo Strana6Rok1999

HesloSoftzemanSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslínějaký narafičený Softzeman
TitulekZeman žádá repeteRubrikaTéma
AutorJan ŠtětkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPodle posledního, únorového průzkumu CVVM věří prezidentovi 54 procent Čechů, z toho 15 procent důvěřuje "rozhodně" a 39 procent "spíše". Politicky vzato pak Zeman vyhovuje hlavně levicovým a radikálním voličům ČSSD, KSČM a hnutí ANO. A tyto strany získaly ve volbách 2013 dohromady většinu 54 procent hlasů. Z toho lze usuzovat, že přinejmenším v prvním kole příštích prezidentských voleb by měl být Zeman favoritem. Podle sociologa Daniela Prokopa z agentury Median však část důvěry v prezidenta vychází z vážnosti prezidentského úřadu. "Důvěra v Zemana jako vrcholového politika je totiž vždy zhruba o pět procent pod tou v prezidenta. V průměru tak v posledních dvou letech Zemanovi věřilo necelých 50 procent populace, z čehož vyplývají i jeho volební šance. Ve druhém kole nemusí být nutně favoritem," soudí Prokop. Proto bude klíčové, kdo ze soupeřů Zemana vyzve. Respektive kdo má naději projít s ním do druhého kola. Bude to onen Antizeman, vysněný kdysi pravostředovou vládní opozicí? Nebo spíš nějaký narafičený Softzeman, před nímž dá většina lidí přednost raději originálnímu "prezidentovi dolních 10 milionů"?
PoznámkaCVVM - Centrum pro výzkum veřejného mínění.
ZdrojHospodářské novinyDatum10.3.2017
Číslo Strana2Rok2017

HesloStrana práv občanů - zemanovciSlovní druh / typ heslaVLJ
PodheslíStrana práv občanů - zemanovci (SPOZ)
TitulekMalí rozhodnouRubrikaPolitika
AutorOndřej KundraPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSlova o "novosti" padají i o pět hodin později a dvě stě kilometrů dál na předvolebním mítinku Miloše Zemana a jeho Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ). "Sice už jsem v politice byl, ale teď se do ní vracím s novou energií," hřímá bývalý premiér k několika stovkám zvědavců uprostřed náměstí ve Žďáru nad Sázavou. "A hlavně, mám kolem sebe spoustu nových lidí. S nekompetentními vládnoucími stranami nemáme nic společného." Stejně jako John i Zeman si dává záležet, aby co nejvíc vyniklo, že nepatří do družiny parlamentních partají.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum29.3.2010
Číslo13Strana16Rok2010

Heslovyzemanovat*Slovní druh / typ heslaslov. dok.
PodheslíVáclav Klaus ví, že v Česku už je vyzemanováno
Titulek RubrikaAktuálně
AutorLukáš BekPostavení autoraeditor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTo Václav Klaus ví, že v Česku už je vyzemanováno, a tak se přesunul k sousedům, kde v kampani podpořil Alternativu pro Německo. "Při hodině a půl trvající besedě s redakční radou regionálních Neckarquelle jsem pochopil, že má - v projevech opakovaná - věta, že jsou lidé v Evropě a Německu tak 'manipulovaní, indoktrinovaní, regulovaní', jako jsme byli my v pozdní éře komunismu, je plně oprávněná," popsal atmosféru na Západě v nejnovějších Zápiscích z cest. Rozeslal pak prý o tom několik SMS. "Hezky mi ještě v noci napsal Milan Knížák: 'To je mi líto, ale je to dobrodružství. Jsme s Tebou, vojáku protievropanských sil. Salutuje M. K.'"
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum21.3.2016
Číslo13Strana11Rok2016

HeslozemanSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíestébáčtí "zemanové"
TitulekOtevřený dopis Svazu skautů a skautekRubrika 
Autor Postavení autoračlen Svazu skautů a skautek ČR
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZa 40 let komunistické totality zanechali u nás za sebou estébáčtí "zemanové" ve spolupráci s bolševickou justicí na 300 politických poprav, kolem 10 000 postřílených i umučených a 243 000 uvězněných spoluobčanů, nepočítaje tisíce rozvrácených a násilně vystěhovaných rodin.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum9.10.1999
Číslo Strana11Rok1999

HesloZemanbusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekCirkus budeRubrika 
AutorOndřej NeffPostavení autorapublicista, spisovatel
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČlověk až ztrácí přehled, kdo je uličník a kdo ne. Po Praze se prodávají srandovní klobouky, cylindry s šaškovskými rolničkami, a lidi s nimi běhají po ulici a domorodec si bezděky říká, co je to za lidi? Nepřijeli Zemanbusem? Pak zahlédne na fotce pana Rumla v něžném objetí s velbloudem a říká si - on se rozvádí?
Poznámka 
ZdrojČeská politikaDatum
Číslo Strana7Rok1997

HesloZemanbusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekO vrtulnících a hlavně o vládě (6. 5. 1996)Rubrika 
AutorOndřej NeffPostavení autorapublicista, spisovatel
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMimochodem, všímejte si čilé anglické dámy paní Greenové, která se pohybuje po Česku a pomáhá Zemanovi. Je to takový labouristický šotek, něco jako poradce, britský Che Guevara. Nejspíš radí panu Zemanovi, jak se dělá státní dluh a utrácejí peníze poplatníků. … Nekrmit, živena jest ze zásob Zemanbusu.
Poznámka 
ZdrojČeská politikaDatum
Číslo Strana20Rok1997

HeslozemancipaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí"zemancipace" představuje instinktivně volený program "lidu"
TitulekEmancipace kontra zemancipaceRubrika 
AutorKarel DolejšíPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNa sociálních sítích se v souvislosti s nedávnou deklarací vazalství vůči Pekingu objevil zajímavý novotvar - "zemancipace". Pojem se ale, jak už to tak v daném kontextu bývá, nedočkal přesné definice. Zde jeden návrh. Emancipace bývala programem autentické levice. Jeho podpora však vždy byla poněkud vachrlatá, což odráží celá složitá problematika vztahu mezi "avantgardou" a "lidem". Emancipaci hlásala avantgarda, která vždy tvořila menšinu, leč užívala rétorických strategií, které ji představovaly coby mluvčí budoucí většiny. … Jak je na tom "zemancipace" ve vztahu k emancipaci? "Zemancipace" představuje instinktivně volený program "lidu", který se již odmítá jakkoliv identifikovat s emancipační avantgardou a jejím ambiciózním programem, na nějž rezignoval. Zemancipujete se tehdy, pokud namísto vlastního rozvoje a osvobozování, místo získávání vlastního vlivu na veřejné dění, akceptujete normalizační model "výhody za poslušnost". … Vlastní pocit méněcennosti stejně jako absence jakéhokoliv reálného politického programu zřejmě představují hlavní motivy identifikace s obrazy skutečně či údajně mocných a vlivných nepřátel establishmentu, k nimž se resentiment zemancipanta upíná a na nichž se zemancipant ipsuje. Sám se osvobodit nedovede a nezvládá, proto fandí těm, kdo to jeho pánům možná mohou vytmavit - bez ohledu na to, že pod knutou vítězů by pak byl utlačen mnohem dokonaleji než dnes.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojblisty.czDatum25.10.2016
Číslo Strana Rok2016

HeslozemancipaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
PodheslíZemanovy zástupce do každého podniku, když už je ta zemancipace
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextA vůbec, Zemanovy zástupce do každého státního podniku, když už je ta zemancipace.
Poznámka 
ZdrojTwitterDatum
Číslo Strana Rok2016

HeslozemancipaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslízemancipace znamená ztrátu svobody, nezávislosti a rovných práv
TitulekZemandrtálci, zemantropové a zemancipace. Znáte nová slova?RubrikaZpravodajství
AutorZuzana ŠpánikováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPokud se někdy setkáte se slovem zemancipace, věřte, že jde o opak slova emancipace. Zemancipace znamená ztrátu svobody, nezávislosti a rovných práv. Hodit Zemana pak znamená zakopnout. (Jde o slovní spojení použitelné při jakémkoliv držkopádu. Zejména, pokud v něm hraje roli i alkohol.) Hlavní roli hraje alkohol (nebo spíše kocovina) i při klasické zemanovské viróze. Zemanokracie je zase pojem pro snahy, touhy a potřeby Miloše Zemana měnit politický systém z parlamentní demokracie na prezidentskou republiku.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojctidoma.czDatum23.2.2017
Číslo Strana Rok2017

HeslozemancipantSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslínepřátelé establishmentu, k nimž se resentiment zemancipanta upíná
TitulekEmancipace kontra zemancipaceRubrika 
AutorKarel DolejšíPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNa sociálních sítích se v souvislosti s nedávnou deklarací vazalství vůči Pekingu objevil zajímavý novotvar - "zemancipace". Pojem se ale, jak už to tak v daném kontextu bývá, nedočkal přesné definice. Zde jeden návrh. Emancipace bývala programem autentické levice. Jeho podpora však vždy byla poněkud vachrlatá, což odráží celá složitá problematika vztahu mezi "avantgardou" a "lidem". Emancipaci hlásala avantgarda, která vždy tvořila menšinu, leč užívala rétorických strategií, které ji představovaly coby mluvčí budoucí většiny. … Jak je na tom "zemancipace" ve vztahu k emancipaci? "Zemancipace" představuje instinktivně volený program "lidu", který se již odmítá jakkoliv identifikovat s emancipační avantgardou a jejím ambiciózním programem, na nějž rezignoval. Zemancipujete se tehdy, pokud namísto vlastního rozvoje a osvobozování, místo získávání vlastního vlivu na veřejné dění, akceptujete normalizační model "výhody za poslušnost". … Vlastní pocit méněcennosti stejně jako absence jakéhokoliv reálného politického programu zřejmě představují hlavní motivy identifikace s obrazy skutečně či údajně mocných a vlivných nepřátel establishmentu, k nimž se resentiment zemancipanta upíná a na nichž se zemancipant ipsuje. Sám se osvobodit nedovede a nezvládá, proto fandí těm, kdo to jeho pánům možná mohou vytmavit - bez ohledu na to, že pod knutou vítězů by pak byl utlačen mnohem dokonaleji než dnes.
Poznámka 
Zdrojblisty.czDatum25.10.2016
Číslo Strana Rok2016

HeslozemancipovanýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslízemancipovaná, cigaretou zdobená dívčí tvář
TitulekNež jsem se tam dohrcal…RubrikaTak to vidím já
AutorVladimír StiborPostavení autoračtenář z Dašic
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJářku, i nastala doba, kdy rozeznat chlapa od ženský je kumšt, natož poznat, hrcá-li se chasník culíkem a náušnicemi okrášlený k bydlení svému na samotu u lesa, či chodí-li mu pošta do věžového panelového stavení. Našinec je na pochybách, má-li zemancipovaná, cigaretou zdobená dívčí tvář po ránu za sebou již povinný obřad krmení stále nenasytných chovných domácích ptáků nebo se vrací ze služby v nočním pánském klubu, od stejně nenasytných kunčaftů. Nýčko již málokterému venkovanu ve městě vyčnívá z bot sláma, či jiné stelivo a základní čichem evidovatelné rozdíly (byly-li kdy nějaké) se již vytratily.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojPardubické novinyDatum1.2.1997
Číslo Strana8Rok1997

HeslozemancipovanýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslídnešní žena podstatně zemancipovaná
TitulekNejvětší klad: šetří časRubrika 
Autor(mar)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDnešní žena, na rozdíl od dob našich babiček a prababiček podstatně zemancipovaná, si málokdy může dovolit nebo chce zůstat v domácnosti. Ať už jí v tom brání důvody finanční nebo ctižádost, většinou má své zaměstnání a když přijde domů, nepatří-li k tak dobře situovaným, aby si mohla dovolit výpomoc v domácnosti, nastává jí tzv. druhá směna. Muži, ačkoli přes přežívající platové a postupové zvýhodnění už dávno nejsou jedinými živiteli rodiny, stále se tak chovají. Manželé, kteří jsou ochotni podělit se se ženou o domácí práce včetně vaření rovným dílem, jsou frajeři, ale bohužel ne každý je takový sekáč. Přesto vyznávají filozofii, že teplo domácího krbu vychází z kuchyně a mají mlsné jazýčky.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojDeník SměrDatum20.6.1998
Číslo Strana8Rok1998

HeslozemancipovanýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíslibně zemancipovaná dáma
TitulekNedivme se těm šelestům na srdci EvropyRubrikaDiskuse
AutorJan HalasPostavení autoraredaktor Českého rozhlasu
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTak například hned v prvních desetiletích našeho století jistý Kamil Zeman, jinak znamenitý spisovatel Ivan Olbracht, napsal román Anna proletářka, který je přímou apoteózou našich protievropských snah. Poselství této knihy pak bylo zcela pod tlakem huštěno do mé generace, když ještě byla školou povinná. Tato léta se přesně kryjí s působením majora Jana Zemana. Pravda, někdo namítne, že v tomto případě jde o smyšlenou postavu. Není to pravda, dobře si ho pamatuji. Už když jsem jako desetiletý v roce 1955 vjel na kole do protisměru, mne pak držel celé odpoledne na strážnici a o mnoho let později o mne jevil zájem, shodně se služebním postupem, v daleko lépe zařízených kancelářích v Bartolomějské a na Letné. Bylo to vždy nepříjemné a tak trochu neevropské. Současnému šelestu na srdci Evropy se tedy nelze vůbec divit. Léčba bude pravděpodobně trvat dost dlouho. Navíc pochybuji, že by nám někdy v budoucnu mohla vládnout nějaká slibně zemancipovaná dáma. To ať si dělají někde v Evropě, nám takové experimenty nehrozí!
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum11.12.1999
Číslo Strana24Rok1999

HeslozemancipovatSlovní druh / typ heslaslov. dok.
Podheslízemancipovat i pochmurnou profesi
TitulekJihlavské krematorium se představilo ze smrtelníkům nepřístupných místRubrikaJižní Morava
AutorJana PechováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"To byste koukala, kolik uren zůstává v areálu a pozůstalí si pro ně vůbec nepřijdou," okořenila mi prohlídku jihlavského krematoria jedna z přítomných žen, které zemancipovaly i pochmurnou profesi. Na oficiální premiéře nové pece a dílčích rekonstrukcí jihlavského krematoria v pondělí 22. března se v téže roli představila i zdejší ředitelka Lenka Medunová.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojPrávoDatum23.3.1999
Číslo Strana15Rok1999

Heslozemancipovat seSlovní druh / typ heslaslov. dok.
Podheslízemancipoval jsem se
TitulekPetr Muk: Láska mě spoutalaRubrika 
AutorVěra KeilováPostavení autora 
MluvčíPetr MukPostavení mluvčíhozpěvák
KontextObdobí rozchodu pro vás asi nebylo nejlehčí… | S Míšou jsme spolu byli 11 let. Stejně jako předtím s mojí manželkou. Po rozchodu jsem nebyl schopen skoro ničeho, ale na druhou stranu jsem se za ten rok, co jsem byl sám, naučil skoro všechny domácí práce. Zemancipoval jsem se a už mě něco podobného nemůže rozhodit. Vyperu si, vyžehlím a nedělá mi problém si uvařit.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojBleskDatum29.1.2006
Číslo Strana26Rok2006

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   05 10 2022