hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
kyberkůžepodst. ž.
Z nanovláken tkají na Technické univerzitě v Liberci mimo jiné scaffold, česky lešení či nosič. Na tkaninu vědci umístí buňky, které mají za úkol uhnízdit se na vláknech tenčích než ony samy a během několika týdnů vytvořit novou náhradní tkáň pro svého majitele. Vypěstovaným čtverečkem kyberkůže potom lékaři zakryjí pacientovu popáleninu, kousek kyberchrupavky se zase šikne třeba při opravě artrotického kolena. Vlákna, která jsou většinou z polysacharidů, se po několika týdnech či měsících rozpadnou - a je to. Této problematice se u nás věnuje doktor Evžen Amler z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd: "Mým snem je vytvořit…Reflex
2007

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   13 08 2020