Heslokyber penízeSlovní druhpodst. m. mn.
Podheslípostupně začít masově platit "kyber" penězi
TitulekOtázka: Představují virtuální měny hrozbu?RubrikaByznys
AutorHelena HorskáPostavení autorahlavní ekonomka Raiffeisenbank
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAktuálně nejznámější bezhotovostní měna bitcoin je podle mého názoru nezamýšleným vedlejším produktem přehnané regulace finančního sektoru. Úporná snaha regulovat finanční trh za každou cenu ho "zahnala do kouta" a vyklidila tak nemalý prostor pro lidskou kreativitu. Bitcoin jako soukromá (neregulovaná) měna má své dávné předky v dobách raného kapitalismu 19. století. ... Bitcoin není prostě pro masy. Bitcoin je něco jako adrenalinový sport nebo adrenalinová investice pro "hráče", zvědavce a spekulanty, popřípadě pro ty, kdo chtějí být "in". Na začátku to byla hra s "malými čísly", teď už jde o "velká čísla". Téměř absolutní nekontrolovatelnost toků této bezhotovostní měny je navíc velkým lákadlem pro ilegální obchod. Nicméně umím si představit, že nějaká budoucí generace vymyslí ještě dokonalejší algoritmus zohledňující vývoj poptávky po měně a super bezpečný systém a postupně začne masově platit "kyber" penězi.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum9.12.2013
Číslo Strana20Rok2013

Heslokyber(demo)kracieSlovní druhpodst. ž.
Podheslí 
Titulek Rubrika 
AutorPetra JedličkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVítězství technokracie nad kyber(demo)kracií # ... Není pochyb o tom, že za většinou internetovských projektů stojí podpora z komerční sféry a že rozvoj tohoto média (ostatně jako všech předcházejících médií) je v rukou komerce, spíše než vlád jednotlivých států nebo neziskových organizací. Fakt, že projekt eCity bude komerčně laděn, tedy není zarážející. Odzbrojující je však (česká, nikoli americká) nestoudnost, s jakou komerční zájmy (především získání mailingových adres a testování systému pro Expandia banku) převážily nad vkusem a originalitou. Nejenom, že je naše informační město vykresleno jako technokratická struktura založená na finančních (nikoli komunikačních nebo obecně informačních) tocích, ale samotné místo, kde by si na své (utrácení) přišel i návštěvník tedy nákupní zóna, je tak chudé, nenápadité a neoriginální, že by bylo skutečně ostudou jej nazývat "virtuálním obchodem". Po každé recenzi se žádá objektivnost (která je v postmoderní společnosti stejně nesplnitelná, jako fungování komerčních lobby na principech morálky), kdy se za objektivní považuje vyváženost negativních a pozitivních stránek recenzovaného. Marně se tedy snažím vyhovět nemožnému na druhou. Tedy snad jen úlitba bohům: eCity je přínosem pro naší transformující se společnost především jako pokus, na kterém lze mnohé odladit (tedy nejen systém elektronického finančnictví).
PoznámkaTitulek recenze.
ZdrojČNK_synDatum
Číslo Strana Rok1999

Heslokyber(ne)bezpečnostSlovní druhpodst. ž.
Podheslísegmentu robotiky se kyber(ne)bezpečnost týká velmi zásadně
TitulekBezpečnost v automatizaci, kolaborace robota a člověkaRubrikaRozhovor
AutorRichard Jan VoigtsPostavení autora 
MluvčíMichal NevěřilPostavení mluvčíhojednatel české a slovenské pobočky společnosti Pilz
KontextDotýkají se oblasti robotizace také problémy spojené s kyberbezpečností? | Segmentu robotiky se kyber(ne)bezpečnost týká velmi zásadně. Gros celého průmyslu nemá prakticky žádnou ochranu proti kyberútokům. Většina zařízení je připojena k síti, ať už podnikové nebo přes bránu či VPN. Jde o velmi aktuální téma. Sami ve firmě Pilz máme snahy bezpečnost posunout dál. Viděl jsem simulovaný hackerský útok na robotickou linku, kdy hackeři dokázali během pár minut nejen změnit výrobek, ale celou linku v podstatě zničit.
PoznámkaKomerční příloha ICT revue speciál - Digitalizace průmyslu.
ZdrojHospodářské novinyDatum11.7.2017
Číslo Strana13Rok2017

Heslokyber-egyptologieSlovní druhpodst. ž.
Podheslíbyl definován nový vědní obor kyber-egyptologie
TitulekVědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy zavedli novou vědní disciplínu kyber-egyptologiiRubrikaAktuality
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČeský egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pod vedením prof. Miroslava Bárty dlouhodobě rozvíjí bádání o dynamice vývoje komplexních společností, jehož základem je studium anatomie vnitřní dynamiky staroegyptské civilizace. Mezi zásadní aktivity na tomto poli patří od roku 2006 vytváření a intenzivní plnění databáze úředníků pohřbených v Abúsíru a na přilehlých pohřebištích v Sakkáře a Gíze a dalších vybraných lokalitách, které vede Dr. Veronika Dulíková. Vzhledem k rozsahu databáze bylo nutné najít metody, které si umějí poradit s fragmentárně dochovanými informacemi. Této úloze se začal věnovat Ing. Radek Mařík z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Postupně se egyptologicko-kybernetickému týmu podařilo úspěšně aplikovat několik metod z kybernetiky či umělé inteligence a společně získali podporu u Grantové agentury ČR na projekt "Metody komplexních sítí aplikované na data starověkého Egypta v období Staré říše (2700-2180 př. Kr.)". Hlavním cílem projektu je nový přístup ke zpracování a interpretaci dostupných dat z období stavitelů pyramid a použití poloautomatizovaných metod při jejich zpracování. Tím byl definován nový vědní obor kyber-egyptologie.
PoznámkaStaženo z https://www.ff.cuni.cz/2018/07/vedci-fakulty-elektrotechnicke-cvut-praze-ceskeho-egyptologickeho-ustavu-filozoficke-fakulty-univerzity-karlovy-zavedli-novou-vedni-disciplinu-kyber-egyptologii/
ZdrojInternetDatum9.7.2018
Číslo Strana Rok2018

Heslokyber-egyptologieSlovní druhpodst. ž.
Podheslíustavit zcela nový obor nazývaný kyber-egyptologie
TitulekNový obor: kyber-egyptologieRubrikaVěda
Autor(szb)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČeští vědci propojili dva na první pohled nesourodé obory. Egyptologie a kybernetika společně pomáhají podrobně rozkrýt společenské vztahy mezi hodnostáři, členy královských rodin a kněžími v době stavitelů pyramid. Vědci z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se zabývají obdobím Staré říše z let 2700 až 2180 před naším letopočtem. Z této éry nashromáždili z různých pramenů útržkovité údaje o více než pěti tisících výše postavených osobách. Propojit jejich životy z neúplných dat byl pro ně takřka nadlidský úkol. Pomocnou ruku jim podal Radek Mařík z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Ten vytvořil program, který roztřídí, doplní a propojí strohé informace. Pomohl tím ustavit zcela nový obor nazývaný kyber-egyptologie. Díky němu se podařilo vytvořit komplexní databázi mapující rodinné i mezilidské vztahy úředníků pohřbených v Abúsíru, Sakkáře a Gíze.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum16.7.2018
Číslo30Strana92Rok2018

Heslokyber-egyptologieSlovní druhpodst. ž.
Podheslísvůj výzkum nazývají kyber-egyptologií
TitulekÚspěchy české vědyRubrikaZ domova
AutorRadka HrdinováPostavení autorareportérka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextEgyptologové z Karlovy univerzity vytvářejí databázi pěti tisíc úředníků, kněží a členů královské rodiny, pohřbených v době stavitelů pyramid v Abúsíru, Sakkáře a Gíze. Za pomoci speciálního softwaru, který vznikl na ČVUT, dávají dohromady jejich příbuzenské vztahy. Mapují díky tomu složitou strukturu moci za egyptské Staré říše a svůj výzkum nazývají kyber-egyptologií.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum28.7.2018
Číslo Strana6Rok2018

Heslokyber-intelektSlovní druhpodst. m.
Podheslínic takového by nevymyslel, protože na to nemá dostatečný kyber-intelekt
TitulekŘepka a Kristelová: příběh dvou podivínůRubrikaNázory a komentáře
AutorJakub KvasničkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZ příběhu dvou podivínů se stal exemplární případ české justice v kategorii kyberšikana. Jak možná víte nejen z bulvárních médií, Řepka s Kristelovou podali několik falešných erotických inzerátů jménem Vlaďky Erbové, bývalé Řepkovy ženy. Té následně samozřejmě psali úchylové a posílali jí penisy a její syn to viděl. Řepka pak v neprůstřelné obhajobě u soudu naznačil, že inzeráty mohla podat Jiřina Bohdalová (za mě spíš Petr Salava), protože jeden z nich byl podán z Lucemburska, kde byl Řepka na zájezdu fotbalové Amfory. Fakt to nemá dno. N-E-M-Á. Každopádně Kristelová, která podle všeho byla skutečný architekt celé nenávisti vůči Erbové, z toho vyšla ještě dobře. Pokuta padesát tisíc, obvinění v jednom ze tří případů pornoinzerátů. A chudák Řepka půjde sedět (sice se odvolal, ale...). Už má podmínku, je v háji. Co na tom, že by nikdy nic takového nevymyslel, protože na to prostě nemá dostatečný kyber-intelekt. A vlastně ani žádný jiný intelekt. Taková úplně divná, nechlapská msta... Řepka se stal obětí své šílené přítelkyně, která navíc ani k soudu nepřišla a tvrdila, že s případem nemá nic společného - což dokonale potvrdily záběry bezpečnostních kamer, které ji natočily, jak jeden z inzerátů podává. Slávistovi by se samozřejmě nic takového nestalo, chtěl jsem dodat. Tam jsou inteligentní kluci (i holky).
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum27.8.2018
Číslo36Strana32Rok2018

Heslokyber-jazykSlovní druhpodst. m.
Podheslírůzné typy "kyber-jazyka"
TitulekVěčná hra mezi mantinelyRubrikaInternet
AutorJakub MacekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAlespoň základní pochopení a ovládnutí pravidel různých typů "kyber-jazyka" je nutné k tomu, aby se z nás stali přijatelní komunikátoři. Je dobré vědět, proč v e-mailu nepoužívat nabodeníčka a proč do dopisu pro potenciálního zaměstnavatele necpat žoviální úsměvy. Na chatu je praktické zorientovat se v pozdravech a nacucat základní obraty elektronického flirtu, nutného "vyfuckování" obšourníka i neutrální společenské konverzace.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojComputerDatum21.9.2000
Číslo Strana73Rok2000

Heslokyber-kapitálSlovní druhpodst. m.
Podheslíkyber-kapitál v podobě proudících dat ze všech možných burz
TitulekKyber-kapitál a jedlá krysaRubrikaKultura
AutorHana UlmanováPostavení autoraamerikanistka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOsmadvacetiletý Eric Packer, pohádkově bohatý obchodník s měnami, věří, že svět je tu pro něj. Když se jednoho dne vydá ve své limuzíně přes celý Manhattan nechat se ostříhat, myšlenky i lidé chodí za ním: na obrazovkách v autě mu neustále září kyber-kapitál v podobě proudících dat ze všech možných burz a podle harmonogramu si k němu přisedají vybraní zaměstnanci. Na své cestě však zjistí, že je stejně smrtelný jako oni (doktor mu diagnostikuje asymetrickou prostatu) a pořád žije ve fyzickém světě (zastaví ho hned několik dopravních kolapsů: prezidentská kolona, pohřební průvod, demonstrace a prasklý vodovodní řad). I ve svém třináctém románu Cosmopolis nám americký spisovatel Don DeLillo naservíroval svá příznačná témata jako globální kapitál, informační exploze a síla peněz. A podobně jako u předchozích knih jde v zásadě o román idejí, jehož postavy občas hovoří a myslí jako filozof kombinovaný s literárním vědcem. Když si třeba protagonista v diskusi ozřejmuje, proč si koupil byt za 104 milionů dolarů včetně žraloka v akváriu, jeho závěr zní, že "kvůli té cifře samotné", neboť "peníze zcela pozbyly svůj narativní aspekt" a "promlouvají jen k sobě samým".
PoznámkaRecenze publikace Don DeLillo: Cosmopolis, překlad Ladislav Nagy, Euromedia Group-Odeon, Praha 2012.
ZdrojRespektDatum5.3.2012
Číslo10Strana63Rok2012

Heslokyber-kovbojSlovní druhpodst. m.
Podheslíkyber-kovbojové reprezentují kriminální odnož hackerů
TitulekNení to jen literaturaRubrikaEsej
AutorOndřej NeffPostavení autoraspolupracovník redakce
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKyberpunk byl od počátku vnitřně spojen s hackery a není náhoda, že právě Bruce Sterling se hackerstvím soustavně zabývá jako historik a lze říci i jako ideolog. Gibsonovi kyber-kovbojové (připomínám román Neuromancer 1992) reprezentují kriminální odnož hackerů, těchto počítačových čarodějů...
Poznámka 
ZdrojSoftwarové novinyDatum
Číslo3Strana128Rok1996

Heslokyber-mazlíčekSlovní druhpodst. m.
PodheslíSony věří, že bude na rozvíjejícím se trhu kyber-mazlíčků úspěšná
TitulekPes Aibo - nejlepší "kovo-přítel" člověka?Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext...Sony věří, že bude na rozvíjejícím se trhu kyber-mazlíčků úspěšná. Jinými slovy, že po vajíčku tamagoči a americkém Furbym se nyní prosadí robo-pes.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum13.5.1999
Číslo Strana12Rok1999

Heslokyber-postavaSlovní druhpodst. ž.
Podheslí 
TitulekJak se bloguje proti CastroviRubrikaKavárna
AutorTomáš NídrPostavení autora 
MluvčíYoani SánchezováPostavení mluvčíhokubánská opoziční blogerka
KontextKromě týdeníku Time vás do stovky nejvlivnějších zařadil i časopis Foreign Policy. Figurujete tam vedle Fidela Castra. Jak se v jeho společnosti cítíte? | On už se pomalu s podobnými seznamy loučí. Zatímco Castro je osobnost 20. století, já jsem postava kybernetického 21. století. On ovlivňoval život z reálného prostředí, já prostřednictvím blogu z prostředí virtuálního. Jsem kyber-postava. Takové dříve neexistovaly, ale bude jich stále víc.
PoznámkaPříloha o společnosti, myšlení a politice.
ZdrojMladá fronta DnesDatum7.3.2009
Číslo Strana7Rok2009

Heslokyber-svatbaSlovní druhpodst. ž.
Podheslí 
Titulek RubrikaStřepy
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKyber-svatba. Že se každé třetí, v Praze každé druhé manželství rozvádí? To neznamená, že se nevěsta vzdá možnosti se jednou za život stát princeznou. Jak vidíte, současné představy o romantice jsou na hony vzdálené klasické představě bílých nadýchaných šatů: ty na obrázku sice jsou krajkové, ale vyrobené z ocele.
PoznámkaPopisek fotografie.
ZdrojQuoDatum
Číslo1Strana13Rok2000

HeslokyberagentSlovní druhpodst. m.
Podheslí 
TitulekMuž celý v černém//Deus ExRubrikaIQ zóna
AutorTomáš SuchomelPostavení autoraspolupracovník redakce
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVymýšlení počítačových her má něco společného s kulinářským uměním. Ideálem je z běžných surovin vytvořit nápaditým spojením a okořeněním lahůdku. Role speciálního kyberagenta v Deus Ex je důkazem, že to jde.
PoznámkaTest počítačové hry.
ZdrojRolling StoneDatum
Číslo10Strana86Rok2000

HeslokyberagentSlovní druhpodst. m.
Podheslíelitní skupina kyberagentů
TitulekDoživotí za heroin on-lineRubrikaStory
AutorJakub KvasničkaPostavení autorazástupce šéfredaktora
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdo je Dread Pirate Roberts? Toužila to vědět jak komunita, tak především FBI. Jeden z jejích kybernetických expertů se podle časopisu Wired dokonce na anonymním chatu vetřel do Dreadovy přízně. Vymyslel si důvěryhodný příběh, že hodlá Silk Road koupit. "Chci miliardu dolarů. Už jen kvůli tomu, že to není jen byznys, ale moje životní filozofie," napsal Dread, který s tajným agentem komunikoval rok. Prozradil naivně některé citlivé věci a dokonce i jednoho spolupracovníka, který FBI později dopomohl Dreada identifikovat (mimochodem, Dread chtěl tohoto spolupracovníka později nechat zabít kvůli obavám z prozrazení - vraždu ale objednal právě u tajného agenta FBI...). Na Silk Road navíc pracovala i elitní skupina kyberagentů, bývalých hackerů, kterým se po nekonečných pokusech podařilo zjistit IP adresu Silk Roadu a zablokovat ji (rok 2013). Velká ilegální party skončila. Trvala dva roky.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum8.6.2015
Číslo24Strana42Rok2015

HeslokyberagreseSlovní druhpodst. ž.
Podheslíkyberagrese vůči některému z členských států NATO
TitulekNATO stále nerozhodlo o pomoci při kyberagresiRubrikaZe zahraničí
AutorJiří RoškotPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNATO se sice letos rozhodlo centrálně chránit vlastní počítačové sítě a zřídit k tomu i rychlé technické týmy, ministři obrany se ale ani včera v Bruselu nedohodli stran pomoci proti kyberagresi vůči některému ze svých členských států. "NATO řeší, zda má ze svého rozpočtu pomoci členské zemi napadené kyberútokem," řekl Právu první náměstek ministra obrany Daniel Koštoval, který vede českou delegaci. Aliance přitom uznává, že svět počítačů je novou dimenzí možného konfliktu, který může stát lidské životy a působit devastující škody. Diskuse se zároveň vede o tom, zda mají členům s méně rozvinutou kyberobranou solidárně pomoci ti vyspělejší.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum23.10.2013
Číslo Strana16Rok2013

HeslokyberagreseSlovní druhpodst. ž.
PodheslíUnie chce za kyberagresi trestat země, odkud útok přišel
Titulek RubrikaUdálosti
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextUnie chce za kyberagresi trestat země, odkud útok přišel # Pokud se budou opakovat krádeže e-mailů vládních orgánů či útoky na volební štáby (jako u prezidentských voleb ve Francii) cizí mocností, uvalí na ni Evropská unie sankce. Minulý týden se na tom shodli ministři zahraničí zemí EU. Prokázat útok je ale značně komplikované. Se sankcemi už má zkušenosti Ruská federace po anexi Krymu a právě východní obr je často označován za jednoho z organizátorů útoků na suverenitu voleb v zemích, kde má své zájmy.
PoznámkaTitulek zprávy. Autoři: Lukáš Prchal, Jakub Zelenka.
ZdrojHospodářské novinyDatum26.6.2017
Číslo Strana3Rok2017

HeslokyberaktivismusSlovní druhpodst. m.
Podheslílavina kyberaktivismu a alterglobalismu
TitulekPavučina bez pavoukaRubrikaSpolečnost
AutorBob KuříkPostavení autoraredaktor časopisu A-kontra
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHarry Cleaver mluví o "elektronické tkanině boje", která propojuje a rovněž spirálovitě inspiruje decentralizovaná aktivistická hnutí, ať již jsou kdekoliv. Ronfeldt označil zapatistické hnutí jako "první informační guerillové hnutí". Zapatistické povstání se stalo pověstným prvním kamínkem v dnes již nezadržitelně se valící a rostoucí lavině kyberaktivismu a alterglobalismu. Vznikají další a další kyberválky s lokálním ukotvením, které se koncentrují kolem určitých společných témat (např. environmentalismu). Kyberválky umožňují sdílet neznámým skupinám z nejrůznějších míst lokální problémy a příběhy v globálním kontextu požadavků.
Poznámka 
ZdrojA2Datum15.11.2006
Číslo46Strana19Rok2006

HeslokyberaktivismusSlovní druhpodst. m.
Podheslízlatý věk kyberaktivismu
TitulekZastavte úniky datRubrikaKomentáře
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextWebové stránky, které může redakčně upravovat kdokoli kdekoli na světě, tvoří součást fenoménu nazývaného často Web 2.0 a jsou účinným nástrojem politického a společenského protestu. Občané protestující proti guerillové skupině FARC v Kolumbii využili aplikace Facebook ke svolání čtyřmilionové demonstrace. Několik chytrých keňských blogerů dokázalo s použitím Google Maps zmapovat výskyt povolebního násilí hlášeného pomocí textových zpráv. Ruští blogeři na stránkách Live Journal mobilizovali proti korupci v jedné farmaceutické firmě. Zlatý věk kyberaktivismu se ale možná chýlí ke konci. Čína omezuje přístup k veškerému materiálu, který má protibetský nebo prodemokratický charakter. Turecko zablokovalo přístup ke stránkám na populární blogerské platformě Word Press, protože na ní byl materiál kritizující Kemala Atatürka, uctívaného zakladatele této sekulární republiky. Muslimské země jsou nervózní z toho, jak internet podrývá konzervativní společenskou morálku v oblasti odhalování nahoty a vzájemných kontaktů mužů a žen, a také se začínají ošívat.
PoznámkaPodle The Economist Newspaper Limited, London.
ZdrojRespektDatum10.3.2008
Číslo11Strana12Rok2008

HeslokyberaktivistaSlovní druhpodst. m.
Podheslíkyberaktivisté ohrožují bezpečnost jedinců, společností a institucí
TitulekSkončí Divoký západ v kyberprostoru?RubrikaSloupek
AutorJiří DevátPostavení autoragenerální ředitel společnosti Cisco Systems ČR
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdy jste naposledy četli dobrou zprávu o internetu? Kybernetická bezpečnost pronikla mezi témata, která v poslední době pravidelně plní stránky novin. Mezi množstvím negativních zpráv o tom, jak hackeři a kyberaktivisté ohrožují bezpečnost jedinců, společností a státních institucí, se nedávno objevila konečně i zpráva pozitivní: Národní bezpečnostní úřad předložil věcný záměr zákona o kybernetické bezpečnosti, který by měl dát jasný rámec snahám udělat náš digitální svět bezpečnějším. Od záměru ke skutečně bezpečnému kybernetickému prostředí však zbývá ujít velký kus cesty. Již dnes existuje řada řešení, která pomáhají zabezpečit počítač, podnikovou síť nebo celé informační systémy. Situace, kdy si každý sám hájí svůj prostor a svou bezpečnost, ale trochu připomíná Divoký západ - místo, kde každý musí nosit kolty u pasu a být neustále ve střehu, a kde jsme v bezpečí jen tehdy, pokud se o to sami postaráme.
PoznámkaKomerční příloha ICT revue.
ZdrojEkonomDatum5.4.2012
Číslo14Strana5Rok2012

HeslokyberaktivistkaSlovní druhpodst. ž.
Podheslí 
TitulekZkažený, zlý a radikální holky na internetuRubrika 
AutorDenisa KeraPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPodobná společenství žen na webu prezentují celou škálu postojů: od yuppiovského nadšení pro nové technologie a možnosti e-businessu (geekgirls, cybergirls), přes sebevědomé ovládnutí technologií s cílem přinést novou estetickou hodnotu (webgodesses, geekgodesses), ke kyberaktivistkám, které novým způsobem a skoro z recese pokračují v tradičním boji (riotgirls). Toto kyberfeministické milieu je třeba doplnit ještě o hrůzu budící anarchistky, které se nebojí označení děvka (bitches) a bojují nejen proti mužům, ale také ženám, nebo o různé pro-porno aktivistky a umělkyně, které pornografii využívají k prezentaci svých často kontroverzních názorů a uměleckých projektů. Samotná slova, kterým se různé kyberfeministické skupiny identifikují, vždy znamenají něco rebelujícího, nepřirozeného až monstrózního (riot, geek, grrrl, gorilla, guerilla, cyborg, bitch), čímž navazují na Donnu Haraway, která poprvé použila slovo kyborg jako metaforu ztráty původu, přirozenosti a tajemné ženskosti ve svém slavném eseji "Manifest kyborgů" .
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojInternet měsíčníkDatum1.3.2001
Číslo Strana18Rok2001

HeslokyberaktivitaSlovní druhpodst. ž.
Podheslí"kyberaktivity" Vatikánu
TitulekCírkev dobývá kyberprostor. I papež bude na FacebookuRubrikaZe světa
AutorMagdalena SodomkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJe mu dvaaosmdesát a říká se o něm, že je konzervativní. Papež Benedikt XVI. však už rozeslal věřícím stovky SMS zpráv, kázal prostřednictvím videí na serveru YouTube. A nyní chce ovečky oslovovat i na Facebooku. ... Profil svatého otce "Papež se s tebou spojí na Facebooku" Vatikán zveřejní na adrese www.pope2you.net tento čtvrtek. Věřící v něm pak najdou projevy Benedikta XVI., fotografie z cest (třeba i z té podzimní po Česku) a na dvacet pohlednic s fragmenty evangelií. A jak arcibiskup Celli prozradil, postupem času se nabídka bude rozšiřovat. Na nové stránce už pracuje i italský kněz Paolo Padrini, duchovní otec "kyberaktivit" Vatikánu, autor takzvaného iBreviáře. Tato aplikace umožňuje mladým katolíkům poslouchat mši svatou pomocí iPhonu, nebo ji dokonce sledovat na obrazovce audio- a videopřehrávače iPodu třeba v autobuse. A to hned v osmi jazycích.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum20.5.2009
Číslo Strana8Rok2009

HeslokyberaktivitaSlovní druhpodst. ž.
Podheslínarušit škodlivé kyberaktivity severokorejské vlády
TitulekSeverní Korea propustila polomrtvého Američana. USA tlačí na Čínu, aby omezila pomoc Kimovu režimuRubrikaUdálosti
AutorMarek HudemaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKomunistický severokorejský režim propustil po 17 měsících z vězení amerického studenta Otto Warmbiera. Ten byl původně odsouzen na 15 let těžkých nucených prací za pokus o ukradení propagandistického plakátu v hotelu v Pchjongjangu, kde byl na krátkém zájezdu. ... Warmbier byl totiž vynesen v úterý večer z vězení v bezvědomí. "Je v kómatu a bylo nám řečeno, že je v tomto stavu od března roku 2016. Zjistili jsme to až před týdnem. Chceme, aby svět věděl, jak jsme my a náš syn byli týráni ničemným režimem v Severní Koreji," oznámili jeho rodiče. Spekuluje se o tom, že Warmbier má otravu botulinem, která většinou vzniká ze zkaženého jídla. Nemocní ale při ní nejsou v kómatu. Podle dalších zpráv ztratil vědomí, když mu byly dány léky na spaní. Severokorejští představitelé odmítli Warmbierův stav vysvětlit. Jeden z amerických úředníků listu The New York Times sdělil, že podle zpráv tajné služby byl Warmbier ve vězení opakovaně zbit. Po osvobození Warmbiera navíc úřady USA obvinily režim Kim Čong-una z několika počítačových útoků a varovaly, že chystá další útok. FBI a americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti zveřejnily popis technických detailů útoků, což by mělo pomoci "identifikovat, zaznamenat a narušit škodlivé kyberaktivity severokorejské vlády". Tedy zjistit napadené počítače a sítě a zničit v nich virus.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum15.6.2017
Číslo Strana7Rok2017

HeslokyberaktivitaSlovní druhpodst. ž.
Podheslípodle WikiLeaks vybudovala CIA své kyberaktivity tajně
TitulekWikiLeaks: CIA chtěla dělat z TV štěniceRubrikaZe zahraničí
Autor(mcm, ČTK, DPA)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAmerická CIA pracovala společně s britskou tajnou službou MI5 intenzívně na počítačovém viru, jenž umožňuje hackerské útoky tak, že změní chytré televize Samsung v odposlouchávací "štěnice". Ty jsou pak schopny zachytit hovor v místech, kde jsou zavirované přístroje umístěny, a přeposílat informaci na servery špionážních služeb. Podle britského listu The Daily Telegraph to vyplývá z dokumentů, které včera zveřejnila WikiLeaks. ... Podle prohlášení WikiLeaks byl jedním z výchozích míst odposlechů německý Frankfurt am Main. Agenti CIA z tamního generálním konzulátu USA řídili kyberútoky v Evropě, na Blízkém východě a v Africe. Jak řekl počítačový expert Jake Williams, konverzaci obsaženou v dokumentech zveřejněných WikiLeaks mohli "vést jedině lidé, kteří se zabývají hackerskými aktivitami na státní a federální úrovni". Podle WikiLeaks vybudovala CIA své kyberaktivity tajně, a vytvořila tak vlastně novou NSA, což je americká tajná služba, která provádí špionáž elektronické komunikace v celém světě.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum8.3.2017
Číslo Strana16Rok2017

HeslokyberaktivitaSlovní druhpodst. ž.
Podheslírozdíly mezi jednotlivými kategoriemi těchto kyberaktivit se často stírají
TitulekRuští hackeři přicházejí!RubrikaTéma
AutorOwen MatthewsPostavení autoradopisovatel magazínu Newsweek
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZejména způsoby, jakými je infikován cílový počítač, bývají totožné. Hackeři hledají zranitelná místa u oblíbených programů, která jim umožní infiltrovat cizí kód. Jedná se zejména o slabé místo kódů známé jako "zero-day". Jak říká Klimburg, dobrý "zero-day" se prodává i za 200 000 dolarů, ale je známá řada příkladů ruských hackerů, kteří své "zero-day hacky" "půjčují" vládě za účelem špionáže a teprve později je zneužívají pro svou trestnou činnost. Společnost Kaspersky informovala o tom, že má důkazy o ztrátě 300 milionů dolarů - a to se jedná pouze o ty banky, které si ji najaly na prošetření situace a vyčištění počítačů. Podle odhadů dosáhla celková odcizená částka zřejmě až 900 milionů dolarů. Konkrétní povaha vazeb mezi těmito hackery a ruskou vládou zůstává nejasná. "Počítačová kriminalita, kyberterorismus a kybernetické války mají společný technický základ, nástroje, logistiku i operační metody," říká Klimburg. "Mohou také sdílet stejné sociální sítě a mívají srovnatelné cíle. Rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi těchto kyberaktivit se často stírají. Občas je těžké v kyberprostoru rozlišit, jestli se jedná o finanční nebo politickou motivaci."
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojdotyk.czDatum12.6.2015
Číslo Strana Rok2015

HeslokyberaktivitaSlovní druhpodst. ž.
Podheslíruské vlivové možnosti se omezují na zbraně, kyberaktivity, ropu a plyn
TitulekNač sází Henry Kissinger?RubrikaPublicistika
AutorMichal MocekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNikdo netuší, zda bývalý ministr zahraničí Henry Kissinger ještě jednou prosadí svou. Jisté je jen jedno: zkouší to. Muž, který svou politikou ne úmyslně přispěl ke vzrůstu Číny, se nyní od Pekingu odvrací a podle amerických médií hledá protiváhu proti rostoucímu vlivu ČLR. Při soukromých setkáních prý doporučuje prezidentu Donaldu Trumpovi, aby se pokusil využít Rusko. ... Američtí experti hodnotí využití Moskvy proti Číně velmi skepticky: ruské vlivové možnosti se podle nich omezují na zbraně, kyberaktivity, ropu a plyn. Lidé establishmentu jako Richard Haass, šéf americké Rady pro zahraniční vztahy, navíc tvrdí, že chápou "ideu kolektivního přístupu s cílem přitlačit Čínu ke zdi a pokoušet se integrovat ji do systému, který odpovídá našim zájmům". "Jen nevidím Rusko při jeho nynější orientaci, jak v tom hraje roli," dodává Haas.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum2.8.2018
Číslo Strana6Rok2018

HeslokyberanalytickýSlovní druhpříd.
Podheslíjeden z významných dodavatelů kyberanalytických nástrojů
TitulekPeter Thiel, miliardář proti svýmRubrikaEkonomika
AutorLuděk VokáčPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPřed volbami označila stovka profesionálů amerického technologického světa případné Trumpovo vítězství za "katastrofu pro inovace". Velkou výjimkou byl mezi nimi miliardář Peter Thiel, který Trumpa oficiálně podporoval. ... Thiel by ovšem mohl ze svého spojenectví s novým šéfem Bílého domu těžit i jinak. Jeho často kontroverzní postoje, které se možná dají v něčem přirovnat k divokým prohlášením Donalda Trumpa, ho totiž sem tam dostanou i do potíží. Jeho firma Palantir Technologies, která je jedním z významných dodavatelů kyberanalytických nástrojů pro americkou vládu, je totiž v současnosti pod palbou kritiky. Americké ministerstvo práce ji žaluje za diskriminaci asijských uchazečů o práci. Podle ministerstva firma v podstatě rutinně vyřazovala uchazeče asijského původu ze svých výběrových řízení.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum11.11.2016
Číslo Strana15Rok2016

HeslokyberanalytickýSlovní druhpříd.
Podheslízakladatel kyberanalytické společnosti
TitulekZemě, kde se hackeři neskrývají. Ti neslavnější učí na univerzitách své nástupceRubrikaZprávy
AutorHana DubnováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBýt hackerem v Íránu není vůbec špatné. Někde chlapci sní o tom, že budou jako hasiči zachraňovat životy, mladí nadšenci do počítačů v Teheránu si plánují, jak se jejich jméno zapíše zlatým písmem do hackerských dějin. ... V roce 2012 napadli íránští hackeři síť největší ropné společnosti na světě, saúdskoarabské Saudi Aramco, a vyřadili jí z provozu 30 tisíc počítačů. O rok později opakovaně přerušili zabezpečení řídícího střediska přehrady nedaleko New Yorku a v roce 2014 hacknuli a zavirovali síť amerických hotelů a kasin Las Vegas Sands. ... Ne že by se ale nějak příliš schovávali. Mají dobrou práci z kanceláře a vedou poměrně aktivní veřejný život. Nemají problém s tím sdílet soukromé informace o sobě, své rodině a přátelích či studiích na vysoké škole na sociálních sítích, včetně těch západních v čele s Facebookem. Mohou si to dovolit, povolání hackera je v Íránu velmi vážené, píše expert na kybernetickou bezpečnost a zakladatel kyberanalytické společnosti Treadstone 71 Jeff Bardin na severu Business Insider.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojzpravy.tiscali.czDatum4.3.2016
Číslo Strana Rok2016

HeslokyberanalytičkaSlovní druhpodst. ž.
Podheslíliberální "kyberanalytička" má na poličce titul z psychologie a sociologie
TitulekSpolu, ale sami//Máme raději digitální technologie, nebo skutečné lidi?Rubrika 
AutorSilvie LauderPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextŘečiště digitálních kanálů, na nichž dnes můžeme světu něco sdělovat, je den ode dne širší a širší. Spolu s tímhle utěšeným růstem ovšem roste i nepříjemná obava, zda nejsme navzdory tomu nekonečnému švitoření stále osamělejší. Tento pocit vede kyberskeptiky k volání na poplach a jejich oponenty k tomu, aby jim všechna podezření promptně vyvraceli. ... Pro známou americkou psycholožku Sherry Turkleovou bylo ještě před deseti lety všechno jasné jak facka. A to tak naprosto, že se zařadila do čela nejznámějších propagátorů toho pohledu: děti a teenageři by měli trávit co nejvíce času on-line, protože tak rozvíjejí svoje schopnosti komunikovat a k tomu ještě mají možnost na síti "prozkoumávat svoji identitu". Názor to byl respektovaný, protože liberální "kyberanalytička" má na poličce titul z psychologie a sociologie z prestižního Harvardu, a tu poličku má v kanceláři profesorky na neméně prestižní MIT (Massachusetts Institute of Technology).
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojrespekt.czDatum18.5.2012
Číslo Strana Rok2012

HeslokyberanarchieSlovní druhpodst. ž.
Podheslíotevřená platforma, kam může přijít kdokoli, i když o kyberanarchii nic neví
TitulekV objetí nepříteleRubrikaTéma
AutorJan H. VitvarPostavení autoravedoucí redaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Mně je třeba bitcoin ukradenej. Ale je to obdobná chvíle, jako když přišla průmyslová revoluce. Je to jeden z nástrojů decentralizace," odmítá naznačené pochybnosti Matěj Hájek. Decentralizace podle něj nespočívá jen ve využívání virtuální měny. Smysl Paralelní Polis vidí Týcova pravá ruka především v demokratickém sdílení informací. Mohou se tu potkat lidé, kteří něco nezávisle na sobě vyvíjejí, a přijít na to, jak své myšlenky spojit. Paralelní Polis nechce být jen dalším izolovaným hackerspacem, jakých už pár v Praze je - například Brmlab na nedaleké Vltavské, odkud sem přešlo pár experimentátorů. V Holešovicích má totiž vzniknout otevřená platforma, kam může přijít kdokoli, i když o kyberanarchii nic neví. Pak bude naplněn symbol, který má budova na štítu: otevřený trojúhelník, jehož strany představují umění, vědu a technologie.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum1.12.2014
Číslo49Strana56Rok2014

HeslokyberanarchistaSlovní druhpodst. m.
Podheslípřerod kyberanarchistů v bezpečnostní experty
Titulek RubrikaPoslední strana
AutorRichard MüllerPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPřerod kyberanarchistů v bezpečnostní experty odpovídá narativní logice hollywoodských trháků o napraveném zločinci. Logiku má i z hlediska "profesního růstu" byvších "white hats" (hackerů pracujících pro radost z věci, nikoli např. na zakázku konkurence). Jejich jména získala již věhlas i značku.
Poznámka 
ZdrojA2Datum1.8.2007
Číslo31Strana32Rok2007

HeslokyberanarchistaSlovní druhpodst. m.
Podheslí 
TitulekOranžový odlivRubrikaNázory
AutorPetr PešekPostavení autorakomentátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAž se zítra ve dvě odpoledne uzavřou volební místnosti, leckdo si oddychne - finále senátního klání a celý supervolební podzim budou za námi. Předáci sociálních demokratů v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou si možná oddychnou dvojnásob. Pokud v dobře rozjetém souboji o Senát nenastane nečekaná kolize a prognózy nezklamou, měla by ČSSD laťku ve výši devíti křesel pohodlně přelézt. A viděno optikou čísel, nedopadly pro Sobotku a spol. tak špatně ani uplynulé komunální volby - ze stran skončili druzí jak co do počtu zastupitelů (těsně za lidovci), tak i odevzdaných hlasů (už s větší mezerou za ANO). Takže v oranžovém táboře radost? Pochopitelně nikoliv. ... Sociální demokracie jako historicky nejstarší strana je na vzestupy a pády zvyklá, takže by ji jednorázový neúspěch neměl rozhodit. Zvlášť když je tak trochu naruby celá politická scéna - ať už rostoucí oblibou nezávislých kandidátů a místních sdružení v komunálních volbách, či nástupem celostátních "nepolitických" hnutí v čele s ANO. Jenže v Lidovém domě by nervózní být měli. Ovšem z jiného důvodu, který s výsledkem voleb souvisí. Strana nedokáže úspěšně čelit tlačenici v části politického spektra, která je vykolíkována z jedné strany středem a z druhé komunisty, kyberanarchisty a aktivisty různého ražení.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum17.10.2014
Číslo Strana10Rok2014

HeslokyberanarchistaSlovní druhpodst. m.
Podheslístal se modlou kyberanarchistů
TitulekDoživotí za heroin on-lineRubrikaStory
AutorJakub KvasničkaPostavení autorazástupce šéfredaktora
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSilk Road se jeho majiteli, který teď navíc musí zaplatit pokutu 183 milionů dolarů, totálně vymkl z rukou. Začal si žít vlastním životem gigantického ilegálního organismu. Nabídka byla pestrá: falešné řidičáky, pasy, ukradené kreditní karty, dětská pornografie, zbraně všeho druhu, možnost objednat si vraždu. Sedmdesát procent nabídky ale tvořily drogy. "Rok a půl jsem si tam kupoval tu nejlepší trávu z Kanady, nikdy nebyl problém," říká Týdnu devětadvacetiletý Petr, jeden ze statisíců uživatelů serveru Silk Road. Jeho provozovatel už se na svobodu nikdy nepodívá. Nemá ani šanci na odvolání. "Zničil jsem si život, tohle jsem nechtěl," říká dnes jedenatřicetiletý Ross Ulbricht, v temné on-line komunitě známý pod přezdívkou Dread Pirate Roberts (...). Dread se stal modlou kyberanarchistů, filozofickým přístupem i životním stylem. Symbolem webového poloboha. Ulbricht, velmi vzdělaný chlapík, totiž na Silk Roadu šířil nejen tuny drog a dalšího ilegálního zboží, ale i svoje radikální anarchisticko-liberální myšlenky. Hackerská komunita k němu vzhlížela jako ke kazateli virtuálního prostoru. Byl neskutečně populární postavou.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum8.6.2015
Číslo24Strana40Rok2015

HeslokyberanarchistaSlovní druhpodst. m.
Podheslí 
TitulekVraždy jako krásné uměníRubrikaReport
AutorJiří ZatloukalPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Geekové", kryptoanarchisté a salonní revolucionáři z celého světa se sjeli do Prahy a vymýšleli, jak bojovat proti tradičnímu státu. V prostorách občanského sdružení Paralelní Polis je přísně zakázáno pořizovat fotky a natáčet video. A pokud nemáte vstupenku - začínaly se prodávat za 1 500 korun a poslední stála víc než 100 tisíc - můžete rovnou zapomenout na to, že byste se dostali do některého z přednáškových sálů černého tříposchoďového domu, případně do přilehlého divadla La Fabrika. Kolem baru, kde se za kávu, limo či speciálně uvařené "kryptopivo" platí pouze v elektronické měně litecoin, posedávají hackeři a další návštěvníci. Někteří skrývají tvář za šátky a tmavými brýlemi, čeština se mísí s angličtinou. Pražský kongres je největší středoevropskou akcí svého druhu, na kterou se sjely hvězdy, jako je třeba aktivista a hacker Amir Taaki, který bojoval na straně Kurdů proti Islámskému státu, kryptoanarchista Jim Bell, teoretický fyzik Giacomo Zucco, obchodník s kryptoměnami Tone Vays či kyberanarchista Smuggler. Jména mimo kryptosvět běžně neznámá.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojEuroDatum16.10.2017
Číslo Strana34Rok2017

HeslokyberantropologieSlovní druhpodst. ž.
Podheslíco se týká například nejnovějších trendů typu kyberantropologie
TitulekKe kořenům antropologieRubrikaOrientace
AutorJan LukavecPostavení autorakulturolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNová kniha Martina Soukupa se snaží znovu kriticky promyslet základy antropologie. Do centra autorovy pozornosti se dostávají sami antropologové. ... Co se týká například nejnovějších trendů typu kyberantropologie, čtenář se v publikaci dozví méně než ve starší publikaci Václava Soukupa. (Kromě zmínek o tom, že se antropologie dá dělat i v internetové kavárně na předměstí nějaké africké metropole.) Zato velký důraz klade Martin Soukup na sebereflexivní antropologii. Řeší například pochybnosti o tom, co podstatného vůbec dokáže antropolog o druhé kultuře napsat nebo zda jeho texty nejsou spíše zhmotněním a ospravedlněním obranných mechanismů badatele, který se ocitl v novém, neznámém prostředí. Líčí složité vztahy, které mohou nastat mezi antropologem a jeho informátory, které jistě nejsou statické, ale musí procházet různými fázemi vyjednávání, zkoušení sil "protivníka" a boje o moc.
PoznámkaRecenze publikace Martin Soukup: Antropologie. Teorie, koncepty a osobnosti, Mervart, Praha 2018. Příloha.
ZdrojLidové novinyDatum23.3.2019
Číslo Strana24Rok2019

HeslokyberarénaSlovní druhpodst. ž.
Podheslíco se děje v kyberaréně
TitulekPravda, láska a kyberbezpečnostRubrikaPáteční oběd
AutorZuzana VálkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Do svých nových rolí jsem se hluboce ponořil a stala se z nich má vášeň, což je, myslím, jeden z předpokladů k tomu, aby byl člověk úspěšný," říká Rostislav Jirkal, když se ho ptám, s jakými pocity se po čtvrtstoletí rozvoje jednoho z nejúspěšnějších českých IT podniků pustil do práce hned na dvou projektech současně. Osud Servodat prý dnes sleduje tak, jako se otec dívá na syna, když je ve věku, aby se konečně osamostatnil. Ve společnosti QED Group, lídru v oblasti aplikované psychologie a behaviorální ekonomie, se Jirkal stará o rozvoj jejích programů v malých a středních firmách. ... # Co se děje v kyberaréně # Jirkalova mise v QED Group však přímo souvisí i s jeho druhou rolí - členstvím v představenstvu izraelského start-upu Cybergym Europe. "Podobných tréninkových arén, jako jsme vybudovali ve středních Čechách, je na světě jen několik. Cybergym vytváří podmínky pro týmový trénink v kyberbezpečnosti, která je čím dál důležitější. Současná praxe v organizacích, jež se potřebují bránit útokům zvenčí, obvykle vypadá tak, že se lidé školí individuálně, například podle toho, na jaké jsou pozici," líčí Jirkal. Ale to prý jako příprava na reálné ohrožení nefunguje dobře.
PoznámkaMezititulek reportáže.
ZdrojEgo!Datum3.3.2017
Číslo9Strana5Rok2017

HeslokyberarénaSlovní druhpodst. ž.
Podheslí 
TitulekInstagram: minimalistický americký senRubrikaMarketing
AutorDaniel DeylPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPokud jste o platformě Meebo už nikdy neslyšeli, jedním z důvodů může být, že Krieger se pustil se Systromem do Burbnu. Jejich spolupráce v té době byla pro dnešní Instagram klíčová. Na rozdíl od mnoha technologických koumesů dneška totiž Krieger a Systrom dokázali být uměření. Pochopili, že méně umí být více: chcete-li v kyberéteru vystavit fotku, nepotřebujete, aby program, který vám to umožní, uměl taky zjistit vaši krevní skupinu, objednat vám palivové dříví a sehnat milenku. U vědomí toho Krieger a Systrom Burbn zcela přehodnotili; rozhodli se, že právě fotky jsou jeho nejnadějnější součástí. Přidali k fotkám možnost komentovat, "olajkovat" a přilípnout na Facebook - a zbytek bez pardonu zrušili. Výslednou věc pojmenovali Instagram. Vyladit tuhle legraci technicky jim trvalo osm týdnů. Jak píše časopis Fortune, jeden druhého neustále drželi pod krkem, aby zachovali minimalistický ráz aplikace. Šlo o to, aby uživatel Instagramu musel provádět co nejméně kroků. Výsledek stál za to. Systrom a Krieger ho vypustili do kyberarény 6. října 2010. Ještě týž den Instagram nasbíral 25 000 uživatelů a stal se nejpoužívanějším zdarma dostupným softwarem pro sdílení fotografií. Za týden jich bylo sto tisíc a za dva měsíce milion.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojStrategieDatum20.5.2016
Číslo Strana38Rok2016

HeslokyberarcheologieSlovní druhpodst. ž.
Podheslíjednou z nedávných velkých změn je kyberarcheologie
TitulekTenhle objev se vymyká všemu, co známeRubrikaRozhovor
AutorIvana FaryováPostavení autoravedoucí pražské přílohy
MluvčíMiroslav BártaPostavení mluvčíhoředitel Českého egyptologického ústavu
KontextČeští egyptologové pracují v Abúsíru 60 let a každý rok ohlašují významné objevy. Jak se změnila vaše práce třeba od doby, kdy jste do Egypta poprvé přijel vy? | Poprvé jsem byl v Egyptě pracovně jako student v roce 1991 a ve srovnání s dneškem se ta doba dá nazvat pravěkem egyptologie. Velká část úspěchu v terénu se rodí na pražském pracovišti v tichu knihoven a při večerních lampách na stole, kdy se zpracovávají výsledky takzvaných nedestruktivních metod, které roky provádíme a které jsme uváděli v život možná jako vůbec první v egyptské archeologii. Jde o detailní satelitní snímkování pyramidových polí nebo geofyzikální průzkum, skenování objektů nebo topografické mapování lokality ve 3D. Naše práce spočívá v široké multidisciplinární komunikaci s technickými a přírodovědnými obory, proto přináší úspěchy. Jednou z nedávných velkých změn je kyberarcheologie. Snažíme se staroegyptskou společnost analyzovat nejnovějšími výpočetními metodami. Máme už velkou databázi jednotlivých osudů ze 3. tisíciletí před Kristem a díky ní se dají modelovat vztahy mezi rodinami, nepotické struktury, činnost zájmových skupin ve státě a podobně.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum13.10.2018
Číslo Strana16Rok2018

HeslokyberarcheologieSlovní druhpodst. ž.
Podheslínedávno jsme do naší práce zavedli kyberarcheologii
TitulekČeši uspěli, kde to jiní vzdaliRubrikaZ domova
AutorIvana FaryováPostavení autoravedoucí pražské přílohy MF Dnes
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Nedávno jsme do naší práce zavedli kyberarcheologii. Snažíme se staroegyptskou společnost analyzovat nejnovějšími výpočetními metodami. Máme už poměrně velkou databázi jednotlivých lidských osudů ze 3. tisíciletí před Kristem a díky ní modelujeme různé vztahy mezi rodinami, nepotické struktury, činnost zájmových skupin ve státě a podobně," vysvětluje ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta, jak lze díky archeologickým nálezům a jejich analýzám rozplétat vazby v tisíce let staré společnosti a poznávat její fungování.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum29.7.2019
Číslo Strana4Rok2019

HeslokyberarmádaSlovní druhpodst. ž.
Podheslíúder kyberarmády
TitulekKonec naivity. Internet si vzaly do parády kybermafieRubrikaČesko
AutorJan BeránekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextÚder kyberarmády jako první zažilo Estonsko v roce 2007, kdy odstranilo sochu ruského vojáka z talinnského náměstí na vojenský hřbitov. Následné nepokoje podpořily i útoky ruských hackerů, kteří během několika minut dokázali vyřadit z provozu většinu infrastruktury pobaltského státu.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum19.8.2009
Číslo Strana15Rok2009

HeslokyberarmádaSlovní druhpodst. ž.
Podheslíreálná "kyberarmáda" ve službách islámské republiky
TitulekDo počítačové války investuje i Írán, chce se vyrovnat nepřátelůmRubrikaTéma
AutorLucie BeranováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdyž íránští konzervativní studenti před pár lety vyrobili bojovou počítačovou hru "Zachraňte jaderného vědce", byl to spíše úsměvný začátek kyberválky. Hráč v ní osvobozuje dvojici zbožných jaderných vědců, kteří se vydali z Teheránu na pouť ke svatým místům islámu v Iráku. Unesou je ale Američané a končí v zemi nepřítele - v Izraeli. Tamní tajná služba, Mossad, vyznává nevyřčené pravidlo: všechny prostředky - ať už se podobají vraždě či terorismu - jsou v boji s Íránem povoleny. Pobouřen zabíjením svých jaderných vědců i počítačovými útoky, nezůstává režim v Teheránu ani v realitě bezmocný. Stejné zbraně, jaké používá Západ proti němu, chce také ovládnout. Na to, aby zlepšil své síly v "kyberválce", investoval Írán zhruba miliardu dolarů, uvádí zpráva amerického Kongresu z prosince roku 2011. Jeho schopnosti v této oblasti se podle studie brzy vyrovnají Číně, nyní považované za největší "počítačovou" hrozbu pro USA. Do státních služeb najímá Írán počítačové odborníky, kteří vyvíjejí vše: od antivirových programů a cenzorských systémů, až po zmiňované počítačové hry. Reálná "kyberarmáda" ve službách islámské republiky si chce vytvořit takovou kapacitu, aby mohla zaútočit na finanční sektor, dopravní uzly či energetické sítě nepřítele.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum30.5.2012
Číslo Strana2Rok2012

HeslokyberarmádaSlovní druhpodst. ž.
Podheslínárodní "kyberarmáda"
TitulekÍrán vytváří nábožensky čistý internet, odfiltruje vliv ZápaduRubrikaSvět
AutorLucie BeranováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVyužívat internet je mezi íránskými konzervativci stále více v módě. Režim proto chce do letošního srpna vytvořit vlastní, nábožensky čistý "národní internet", co nejvíce odtržený od světové webové sítě. Obsahovat má jen to, co je v souladu s šíitským islámem a vládní politikou. Že režim myslí svůj plán vážně, dokládá íránská verze vyhledávače Google či vlastní verze videoserveru YouTube, která vznikla v prosinci. Írán vymýšlí i nové druhy softwaru, které by režimu pomohly filtrovat internetové stránky a sociální sítě. Národní "kyberarmáda" fungující od roku 2010 má pak soupeřit s viry typu Stuxnet, Duqu či Flame, jejichž pomocí neznámí pachatelé - podle teheránského režimu to jsou Spojené státy a Izrael - útočí na íránský jaderný program a důležité státní a ekonomické instituce. Suma peněz, které režim do své verze internetu a do kyberválky investuje, nikdy nebyla zveřejněna. Zpráva amerického Kongresu z prosince 2011 ale uvádí, že na to, aby vyrovnal své schopnosti se Západem, investoval Írán už zhruba miliardu dolarů. Kongres zároveň varoval před hrozbou útoku Íránu na finanční či energetický sektor v USA.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum10.1.2013
Číslo Strana10Rok2013

HeslokyberarmádaSlovní druhpodst. ž.
Podheslípodle ukrajinských zákonů je činnost kyberarmády nezákonná
TitulekHackeři z Ukrajiny blokují účty nepříteleRubrikaSvět
AutorPetra ProcházkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Kybernetickému vojsku" Ukrajiny velí jedenatřicetiletý kyjevský programátor Jevgenij Dokukin. Budovat ho začal počátkem června, kdy se vyostřila situace na východě země a Krym již byl v ruských rukách. Hlavním cílem této svérázné armády dobrovolníků je "útočit permanentně na nepřítele v síti". ... Kybervojáci mají v popisu práce především blokovat účty východoukrajinských rebelů v elektronických platebních systémech. Mezi snadnější operace patří prolamování přístupu na nejrůznější separatistické weby. Za velmi podařenou považuje Jevgenij operaci "Msta", v rámci níž jsou stránky separatistů blokovány útoky typu DDoS (distributed denialof-service). ... Armáda hackerů dokáže uskutečňovat i odposlechy členů hlavního štábu separatistů Donbasu - tahle akce se nazývá "Bond, James Bond". "Vypni propagandu" se zase říká blokování šotů natočených rebely a uváděných na YouTube. "Lov trollů" je blokování separatistů v sociálních sítích. Hackeři, kteří se zabývají trolly, se nazývají "bílí hackeři". ... Jeho vojsko má prý za sebou obrovské množství úspěšných akcí. Například se kybervojákům podařilo ovládnout veřejný kamerový bezpečnostní systém v Donbasu, na Krymu a částečně i v Rusku. Jevgenij tvrdí, že "prostřílet se" přes login a heslo nebývá problém, samozřejmě čím je heslo jednodušší, tím je operace kratší. ... Podle ukrajinských zákonů je činnost kyberarmády nezákonná. Ovšem společenská tolerance ke kybervlastencům je v současnosti na Ukrajině vysoká. Navíc vyšetřovatelé ministerstva vnitra tvrdí, že i v době míru je obtížné pachatele podobných kriminálních činů dopadnout. Anonymně v rozhovoru pro Segodňa přiznávají: "Za války jsou všechny prostředky dobré, včetně kyberútoku."
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum12.12.2014
Číslo Strana6Rok2014

HeslokyberarmádaSlovní druhpodst. ž.
Podheslíruská kyberarmáda
TitulekJak se ubránit ruské propagandě a nestydět se za toRubrikaMimochodem
AutorDavid KlimešPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPřes veškeré sympatie Západu ke Kyjevu asi není tím nejlepším řešením ustanovení ministerstva informací, které v Kyjevu funguje od konce minulého roku. I mezi příznivci kyjevské vlády si okamžitě získalo s odkazem na Orwellův román přezdívku ministerstvo pravdy. Vágně definované pravomoce úřadu dávají politikům právo "zavádět profesionální standardy do mediální sféry". Reportéři bez hranic takový dohled nad médii už odmítli, i mnozí vládní politici požadují jeho zrušení. Vedení nového úřadu se nevěnuje navíc jen dozoru médií, ale i boji proti ruskému trollingu. Kyjev chce odpovídat stejnou mincí na ruskou kyberarmádu, která v odkazech a komentářích pod texty ukrajinských a západních médií podporuje proruský sentiment. Ukrajinci jim neříkají jen trollové, ale dobrovolníci, kteří čelí ruské dezinformační kampani. Jejich práce je ale de facto stejná.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum24.3.2015
Číslo Strana24Rok2015

HeslokyberarmádaSlovní druhpodst. ž.
Podheslíplacená kyberarmáda
TitulekUkrajinští blogeři vedou válkuRubrikaSvět
AutorPetra ProcházkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPlacená kyberarmáda # Ukrajinské ministerstvo informační politiky tento týden oznámilo, že vytvoří "internetové vojsko Ukrajiny". Jak uvedl ministr Jurij Stěc, do této specifické armády budou povoláni blogeři, kteří už nyní bojují na internetu proti ruské propagandě jako dobrovolníci. Úřad už oslovil špičky typu slavného "Kruse" nebo Dmitrije Tymčuka. "Tak teď i na Ukrajině budou takovým chlapcům, kteří šíří pravdu, platit mzdu," komentoval nápad rusko-ukrajinský publicista Matvej Gonopolskij. Problém ale podle něj může nastat v okamžiku, kdy blogeři a úředníci budou mít jiný názor na to, co je pravda a zda je vláda tím nejvěrohodnějším zdrojem. Či spíše cenzorem? Častá praxe ruských kybervojáků je účast v diskusích pod články. Nepřestávají tvrdit, že na Majdanu stáli fašisti se svastikami a že ruský prezident Vladimir Putin zachránil Krym před vojsky NATO, a nahlodávají i mínění těch, kteří nejsou prvoplánově proruští. Argumentují například americkým imperialismem, který je podle nich stejný jako ten ruský a malé státy se s tím musejí smířit. Dokázat, že jde o kyberúder, a nikoliv o nezávislé vyjádření svobodného občana, je velmi obtížné.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum31.1.2015
Číslo Strana6Rok2015

HeslokyberasistenceSlovní druhpodst. ž.
Podheslído kyberasistence spadá zajištění obnovení smazaných souborů
TitulekPojistky jsou odrazem dobyRubrikaKomerční speciál
AutorJarmila JelínkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextGenerali # V průběhu letošního jara nabídne upravené asistenční služby, rozšířené o pojištění následných škod. Jde o náklady vynaložené v důsledku potřeby uvést domácnost do obyvatelného stavu a náklady vynaložené v důsledku nemožnosti čerpat služby, které byly prokazatelně objednané a zaplacené před vznikem pojistné události, jako například nevyužité jízdenky, vstupenky, poukazy, stornopoplatky. Nově bude nabízet i další druhy asistenčních služeb: pozáruční servis spotřebičů, cykloasistenci, IT asistenci, která zahrnuje vzdálenou nebo telefonickou asistenci, a to nejen k výpočetní technice. Do kyberasistence - v případě napadení PC či on-line účtů - spadá zajištění obnovení smazaných souborů, vyhledání serverů, kde jsou ukradené soubory použity, aktivní blokování zneužitých dat a účtů, obnova hesel. Rozšiřuje i právní asistenci na internetová rizika a poškození pověsti na internetu a sociálních sítích.
Poznámka 
ZdrojEgo!Datum24.3.2017
Číslo12Strana38Rok2017

HeslokyberasistentkaSlovní druhpodst. ž.
Podheslívolant nahradí kyberasistentka Eleanor
Titulek RubrikaAuto
AutorFrantišek DvořákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKoncept rollsu je dokonalý odvaz. Volant nahradí kyberasistentka Eleanor # ... Na palubě čeká na posádku Eleanor Thorntonová, která nahradila toho komorníka čpícího naftalínem. Thorntonová byla sekretářkou pionýra automobilismu, lorda Montagu of Beaulieu a jeho milenkou, se kterou měl i dítě. Hlavně ale stála modelem sochaři Charlesi Sykesovi, když tvaroval tu slavnou sošku Spirit of Ectasy, která balancuje na přídi všech rollsů. V jednadvacátém století je Eleanor virtuální kybernetickou asistentkou, digitální bytostí obhospodařující životní a pracovní agendu přebohatého majitele rollse. iPhonisté mají svou robotickou Siri, rollsaři by tak mohli mít svou Eleanor, které nadiktují, kam chtějí jet a ona vše obstará. Rolls-Royce říká, že pro urozený, neslyšně se převalující dvanáctiválec pod kapotou už nebude v budoucnosti místo. "Můžeme jen tušit, co bude rolls-royce pohánět," uvádí automobilka. Pro koncept na oslavu století mateřského BMW si vysnili bezemisní (rozuměj elektrický) pohon.
PoznámkaTitulek článku. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojiDnes.czDatum16.6.2016
Číslo Strana Rok2016

HeslokyberasistentkaSlovní druhpodst. ž.
Podheslínasazovat kyberasistentku
Titulek Rubrika 
AutorPavel SrpPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextElektrifikace a robořízení jsou pro Seat drahé. Nasazuje kyberasistentku # Španělská automobilka už nebude v koncernu sázet jen na sportovní styl, chce se stát lídrem v oblasti propojených aut. Vcelku nedávno se tak Seat stal první evropskou automobilkou, která bude ve svých vozech (do konce roku v Leonu a Atece, později i dalších modelech) nabízet digitální asistentku Alexu od Amazonu (nově oznámilo její integraci do svých aut BMW). Jde o pokročilé hlasové ovládání: Alexa bude důsledně integrována do palubního systému. Kromě zadání cíle do navigace s ní budete přirozenými hlasovými pokyny (přehraj písničku, odemkni dveře) používat i další funkce auta. V době komplikovaných palubních systémů se hlas ostatně jeví jako nejsnazší cesta, jak vůz ovládat. Alexa navíc bude propojena s internetem a účtem na Amazonu, takže by s ní měla jít ovládat i zařízení, která máte doma, případně i funkce tzv. chytrého domu. Zatím bohužel funguje jen v angličtině a němčině.
PoznámkaTitulek zprávy. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojiDnes.czDatum5.10.2017
Číslo Strana Rok2017

HeslokyberatakSlovní druhpodst. m.
Podheslí"kyberatak" na páteřní uzly internetu
TitulekPentagon reaguje na měnící se světRubrikaKavárna
AutorJan DudaPostavení autorastudent politických teorií a moderních dějin FF UK
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV bezpečnostní strategii vydané roku 2006 administrativou prezidenta Bushe byly za největší hrozby označeny "darebácké státy" (Írán, Severní Korea) a Čína, přičemž charakter těchto hrozeb byl zejména vojenský. Podle nynější zprávy se hrozba ze strany Číny nezmenšila, avšak získala jiný charakter. Pentagon přestal brát v úvahu reálnou možnost masivní konvenční války s Čínou; namísto ní se zaměřuje kupříkladu na možnost "kyberataku" na páteřní uzly internetu.
PoznámkaPříloha o společnosti, myšlení a politice.
ZdrojMagazín Víkend DnesDatum13.2.2010
Číslo Strana41Rok2010

HeslokyberatakSlovní druhpodst. m.
Podheslíačkoliv změnila školu, kyberataky pokračovaly
TitulekDigitální lynčRubrikaTéma
AutorLeoš KyšaPostavení autoraredaktor webu o médiích Mediahub.cz
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAmanda Toddová se stala obětí digitálního lynče ve svých patnácti letech. V sedmé třídě se přes webkameru bavila s přáteli a z legrace si odhalila prsa. Po nějaké době ji začal vydírat člověk, který po přátelích rozeslal její odhalené fotografie, a dokonce založil stránku na Facebooku. Amandu začaly atakovat výsměšnými texty stovky lidí. Ačkoliv změnila školu, kyberataky pokračovaly. Dostalo se jí i rad, jak úspěšně spáchat sebevraždu. V roce 2012 ji spáchala.
PoznámkaPopisek fotografie.
ZdrojPátek Lidových novinDatum21.8.2015
Číslo34Strana15Rok2015

HeslokyberatakSlovní druhpodst. m.
Podheslíasistenční IT služby, které mají kyberatakům předcházet
TitulekTisíc IT útoků na firmu znamená ztrátu 1,7 milionuRubrikaPodniky a trhy
AutorJan ÚšelaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVedle průmyslové špionáže nebo vydírání podniku stále častěji přibývá případů cílené manipulace firemních ukazatelů, která má snížit cenu podniku před jeho akvizicí. "Když to hacker provede chytře, tak si budete chvíli myslet, že vám rostou výnosy, ale potom zjistíte, že vám očekávané peníze vůbec nepřijdou," uvedl příklad Petr Plecháček z EY. Auditorská firma už tři roky nabízí svým klientům asistenční IT služby, které mají kyberatakům předcházet. Podle Plecháčka využívá těchto služeb asi třetina firemní klientely EY. Průzkum konkurenční firmy PwC, která v Česku firmám nabízí rovněž pomoc s IT riziky, udává, že podniky zvyšují rozpočty na dříve podfinancovanou ochranu dat. Více než deset tisíc respondentů z řad podnikatelů z celého světa uvedlo, že v roce 2015 zvýšili oproti předešlému roku rozpočty na informační bezpečnost o 24 procent.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum11.1.2016
Číslo Strana13Rok2016

HeslokyberatašéSlovní druhpodst. m. neskl.
Podheslí"kyberatašé" na české ambasádě v USA
TitulekJe třeba zametat elektronickou stopuRubrikaSvět
AutorDavid JarešPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVálka v kyberprostoru má mnoho podob - od dezinformačních kampaní přes pokus vypnout protivníkovi elektrárnu až po infiltraci jeho zbraňových systémů. Stejně jako státy jsou na internetu ohroženi i běžní uživatelé. Dodržovat digitální hygienu doporučuje Daniel Bagge, expert na kybernetickou bezpečnost a "kyberatašé" na české ambasádě v USA.
PoznámkaÚvod rozhovoru.
ZdrojTýdenDatum17.9.2018
Číslo39Strana58Rok2018

HeslokyberautobusSlovní druhpodst. m.
Podheslí"kyberautobusy" brázdící francouzský venkov
TitulekInternet není zlá věc, zjišťují teď FrancouziRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPo prvních krůčcích, kdy cestu internetu dláždily kulturní instituce jako Louvre, středisko Georgese Pompidoua či francouzská Národní knihovna až po "kyberautobusy" brázdící francouzský venkov, přišly na řadu další.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum23.6.1999
Číslo Strana10Rok1999

HeslokyberbestieSlovní druhpodst. ž.
Podheslíje uvolněn z pout kyberbestie
TitulekPneumatický taneček v mauzoleuRubrika 
Autor Postavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPo asi půlhodině přískoků, rotací, úklonů a dalších baletních kreací, doprovázených klapáním hliníkových prstů, představení končí. Stelarc je uvolněn z pout kyberbestie, sklízí ovace a slibuje druhé představení v deset hodin. Následuje diskuse s umělcem a nezbytné pózování před pavoukem.
PoznámkaReportáž z představení exoskeletonu.
ZdrojSoftwarové novinyDatum
Číslo7Strana104Rok1999

HeslokyberbezpečnostSlovní druhpodst. ž.
Podheslí"vyhodnocovací středisko kyberbezpečnosti"
TitulekFirma, která vystrašila světRubrikaEkonomika
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNikdo by si asi netipl, že anglické městečko Banbury, proslulé epizodní rolí v dětské říkance a jako rodiště biskupského chlebíčku, bude hrát tak významnou roli v rovnováze moci v telekomunikačním světě. "Vyhodnocovací středisko kyberbezpečnosti", které tam v roce 2010 vybudoval čínský telekomunikační gigant Huawei, totiž představuje nový způsob přesvědčování zákazníků a britské vlády, že se technice od tohoto výrobce dá věřit. Funguje v úzké spolupráci s GCHQ, britskou rozvědkou, která se zabývá rádiovým zpravodajstvím a příhodně se nachází v Cheltenhamu v pahorkatině Cotswolds. Jeho zaměstnanci, kteří disponují bezpečnostní prověrkou a v některých případech dříve pracovali pro GCHQ, se starají o to, aby síťová zařízení a software, které tato čínská firma chce prodat britským telekomunikačním společnostem, byly spolehlivé, dělaly jen to, co od nich zákazníci chtějí, a nedaly se využít kyberzločinci či zahraničními špiony - včetně těch čínských. Zhruba v posledních deseti letech čínské telekomunikační firmy jako Huawei a ZTE (další výrobce telekomunikačních zařízení) expandovaly z ohromného domácího trhu a staly se globálními hráči. To znepokojuje nejen ohrožené tradiční výrobce z vyspělého světa, ale i organizace zodpovědné za celistvost životně důležité infrastruktury, jakou je telefonní síť. Obávají se, že čínští špioni by mohli využít síťovou techniku a software těchto společností k odposlouchávání citlivé komunikace nebo že by mohla obsahovat spínače, které by Číně v případě válečného konfliktu umožnily uvedené systémy zablokovat. "Podle mě je absurdní umožnit čínské firmě napojené na čínskou vládu a Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (ČLOA) přístup k síti," tvrdí Dmitri Alperovitch ze společnosti CrowdStrike, která se zaměřuje na bezpečnost na internetu.
PoznámkaPodle The Economist Newspaper Limited.
ZdrojRespektDatum13.8.2012
Číslo33Strana22Rok2012

HeslokyberbezpečnostSlovní druhpodst. ž.
Podheslíkoordinátor, který bude řídit agendu federální "kyberbezpečnosti"
TitulekObama bude mít kyberpolicistuRubrikaNews
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPrezident Obama oznámil vytvoření nové pozice koordinátora, který bude řídit agendu federální "kyberbezpečnosti". Mezi jmény, o kterých se hovoří, je i šéfka kybernetické bezpečnosti Melissa Hathaway a viceprezident Microsoftu Scott Charney. Koordinátora bude Obama vybírat osobně.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojStrategieDatum1.6.2009
Číslo Strana15Rok2009

HeslokyberbezpečnostSlovní druhpodst. ž.
Podheslíalianční středisko kyberbezpečnosti
TitulekKyberútoky znepokojují AlianciRubrikaZe zahraničí
AutorJiří RoškotPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHackeři útočí proti NATO denně. V létě 2011 například pronikli do zálohovaných dat, stáhli jich celý gigabit, a na důkaz toho zveřejnili 2 646 důvěrných složek. Jde o jednotlivce, skupiny i cizí vlády. V říjnu 2012 propašovali e-mailem vir do počítačové sítě sil rychlé reakce NATO. Minulý týden vyšlo ve Spojených státech najevo, že byla narušena databáze dvou desítek zbrojních programů. Ve hře je úsilí povýšit důležitost kybernetické ochrany na úroveň kapacit, jako je raketová obrana a jiné. V estonském Tallinnu sice působí od roku 2008 alianční středisko kyberbezpečnosti, avšak na dobrovolné bázi.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum5.6.2013
Číslo Strana13Rok2013

HeslokyberbezpečnostSlovní druhpodst. ž.
Podheslíkyberbezpečnost přidělá podnikům starosti
Titulek RubrikaEkonomika
AutorOndřej VyhnanovskýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKyberbezpečnost přidělá podnikům starosti # Praha - Úroveň zabezpečení internetového provozu v České republice není dostačující. Všimli si toho i poslanci, kteří s účinností od 1. ledna 2015 schválili zákon o kybernetické bezpečnosti. Jeho cílem je vytvořit platformu, kde budou spolupracovat soukromé firmy a vládní organizace, předávat si informace o útocích a společně proti nim postupovat. Experti po podobné normě již dlouho volali a přijetí zákona proto veskrze vítají. Zároveň však přiznávají, že většina dotčených firem a institucí ještě není na novou normu připravena a pro některé to může být problém.
PoznámkaTitulek zprávy.
ZdrojLidové novinyDatum27.6.2014
Číslo Strana12Rok2014

HeslokyberbezpečnostSlovní druhpodst. ž.
Podheslíchtít lepší kyberbezpečnost
TitulekObama v poselství: Růst pro všechnyRubrikaZe zahraničí
AutorJiří RoškotPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZvýšit daně nejbohatším, a ulevit naopak střední třídě hodlá v době obnoveného ekonomického růstu prezident USA Barack Obama. Návrh avizoval Bílý dům jako ústřední téma výročního poselství prezidenta Kongresu naplánovaného na dnešní brzké hodiny našeho času. ... Daňový plán se kupříkladu setkal se souhlasem i třetiny řadových republikánů. Obama chce dále lepší kyberbezpečnost, rychlejší internet, bezplatné studium pro premianty místních univerzit či snížit emise (během deseti let o 45 procent z úrovně roku 2012).
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum21.1.2015
Číslo Strana13Rok2015

HeslokyberbezpečnostníSlovní druhpříd.
Podheslíbudovat vládní kyberbezpečnostní tým
TitulekKomu svědčí kyberútokRubrikaNázory
AutorJan KleslaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPět minut po deváté ranní přišla odpověď na hlavní otázku včerejšího dne - cílem dalšího kyberútoku se staly stránky mobilních operátorů. Správci ostatních systémů si oddechli a ti, kdo sázeli, že terčem bude státní správa nebo e-shopy, byli trochu zklamaní. Jejich kurz na další den se mírně zvedl. Jinak ale nepřinesl čtvrtý den v bitvě o český internet žádné překvapení. Opět šlo o primitivní snahu zahltit firemní weby, které se opět nakonec ubránily blokováním přístupů ze zahraničí, a opět se nejednalo o žádné hackery. ... Ukázat na pachatele se tak s jistotou nedá. Existuje ale řada lidí, kterým probíhající kybervandalismus zcela jistě prospěje. První na řadě jsou samozřejmě bezpečnostní a na kyberochranu specializované firmy a experti. Jejich nabídky také už od pondělí zahlcují e-mailové schránky tuzemských správců IT systémů. K pořízení odolnějších a dražších linek a serverů také nejspíš řadu svých zákazníků přesvědčí poskytovatelé připojení a provozovatelé serverových hostingů. Ti mají ale zatím plné ruce práce v první linii obrany, než aby se těšili na budoucí zisky. Těšit se z mediálního zájmu mohou nejvíc ti, které chce obranou pověřit stát. Dosud nevídaný zájem se strhl okolo Národního bezpečnostního úřadu, který buduje vládní kyberbezpečnostní tým. A hned si také stěžuje na nedostatek peněz, lidí a kompetencí.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum8.3.2013
Číslo Strana10Rok2013

HeslokyberbezpečnostníSlovní druhpříd.
Podheslínárodní kyberbezpečnostní tým
TitulekWeby mobilních operátorů novým útokům pirátů odolalyRubrikaByznys
AutorJan KleslaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČtvrtý den kybernetických útoků na weby českých firem přišly na řadu dva největší mobilní operátoři a jejich regulátor. Telefóniku postihly výpadky stránek, web T-Mobilu nefungoval desítky minut. Třetí Vodafone cílem nebyl. Zákaznických služeb se útoky dotkly minimálně, některé měly pomalejší odezvu. Kvůli odlišnému typu útoku na pět až patnáct minut vypadlo objednávání jízdenek pro městskou dopravu. ... T-Mobile měl výpadek několik desítek minut. Stejně jako u Telefóniky se ale útok zachytil na prvních ochranných prvcích sítě (firewallech). K narušení samotných systémů nedošlo a podle mluvčí T-Mobilu Martiny Kemrové nezaznamenali ani výpadek zákaznických služeb. Operátoři se připojili ke spolupráci dosud napadených firem a národního kyberbezpečnostního týmu provozovaného správcem české domény CZ.NIC. Podařilo se jim identifikovat síť napadených počítačů, takzvaný botnet, a počítačový virus, který je k útokům zneužívá. Potvrdili, že útok přichází ze zahraničí, ale zatím neposkytli další informace.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum8.3.2013
Číslo Strana15Rok2013

HeslokyberbezpečnostníSlovní druhpříd.
Podheslízáklad kyberbezpečnostních aktivit
TitulekMicrosoft nabízí 320 milionů za izraelský AdallomRubrikaPodniky a trhy
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAmerická softwarová společnost Microsoft plánuje koupit izraelskou firmu z oboru počítačové bezpečnosti Adallom, nabízí za ni 320 milionů dolarů (zhruba osm miliard Kč). Napsal to izraelský finanční deník Calcalist. Adallom vyvíjí bezpečnostní ochranu takzvaných cloudových serverů a měl by se stát základem kyberbezpečnostních aktivit Microsoftu v Izraeli.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum21.7.2015
Číslo Strana15Rok2015

HeslokyberbezpečnostníSlovní druhpříd.
Podheslíkyberbezpečnostní hrozbou bude legislativa zasahující do soukromí lidí
TitulekKyberútoky: do tří let budou umírat lidéRubrikaReflexe
AutorLukáš KovandaPostavení autorahlavní ekonom finanční skupiny Roklen
MluvčíJustin HarveyPostavení mluvčíhobezpečnostní ředitel společnosti Fidelis CyberSecurity
KontextKoncem minulého roku jste uvedl, že největší kyberbezpečnostní hrozbou bude letos další legislativa zasahující do soukromí lidí. Co tím myslíte? | Po útocích v Paříži a Bruselu jdou politici přehnaně do kolen. Ano, teroristé se dorozumívali šifrovaně. Ale to přece ještě neznamená, že musíme šifrování limitovat nebo je zakazovat. Politici by měli být kurážnější a neomezovat hned naši svobodu. Spíše by třeba měli více investovat do zpravodajských služeb, jež by příště takový útok v předstihu odhalily.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum9.6.2016
Číslo23Strana18Rok2016

HeslokyberbezpečnostníSlovní druhpříd.
Podheslíředitel kyberbezpečnostní firmy Safetica
TitulekČeské firmy budou muset utratit miliony korun za povinnou ochranu dat. Kvůli aféře SnowdenRubrikaPodniky a trhy
AutorJan ÚšelaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAž v roce 2018 vstoupí v účinnost nové evropské nařízení o ochraně osobních údajů, budou muset všechny firmy, státní úřady nebo třeba nemocnice ještě více zajistit, aby se žádná osobní informace, kterou spravují, nedostala do nepovolaných rukou. Kdo přitom svá data dostatečně nezabezpečí, tomu může hrozit pokuta až do výše čtyř procent celosvětových tržeb jeho firmy. ... Na nové pravidlo však většina z více než 400 tisíc českých firem zatím není připravena. "Mezi malými a středními podniky dnes podmínky nového nařízení splňuje ani ne desetina společností," odhaduje šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Toho doplňuje Petr Žikeš, ředitel kyberbezpečnostní firmy Safetica, podle něhož se investice do zabezpečení dat u středně velké společnosti mohou pohybovat v řádu několika set tisíc korun.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum10.10.2016
Číslo Strana13Rok2016

HeslokyberbojovníkSlovní druhpodst. m.
Podheslínoví kyberbojovníci se kromě obrany vydávají i na hon za trofejemi
TitulekHorká linka z Nigérie//Komu z vás už neznámý africký princ nabídl půl království?RubrikaFokus
AutorTomáš LindnerPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAhoj milý příteli. Jsem nemanželskou dcerou Muammara Kaddáfího a můj milovaný tatínek mi před smrtí odkázal 25 milionů dolarů. Vložil je na konto v severní Nigérii, o kterém nikdo jiný neví. Nemohu se ale k penězům dostat a potřebuji vaši pomoc. Jen vy jste důvěryhodná osoba, a pokud mi vyjdete vstříc, tak vám nabízím 20 procent ze svého dědictví. Jsou vám tyhle řádky povědomé? Anebo vám ghanský princ e-mailem poslal lákavou nabídku v angličtině či v překladu z Googlu plném roztomilých chyb a za malou pomoc slíbil půlku svého budoucího království? ... Potenciál podobných - a lepších - e-triků se s rozvojem technologií a internetové gramotnosti pochopitelně zvyšuje. Lákavé nabídky přicházejí pomocí SMS na chytré telefony, pánům na Facebooku chodí žádosti o přátelství od vnadných slečen, singles se zoufale zamilovávají na seznamkách do neexistujících osob a půjčují jim peníze. ... Smršti se brání alespoň internetová komunita - na serverech, které vedou s podvodníky svoji soukromou kyberválku. Více než 50 tisíc registrovaných členů nejznámějšího takového webu 419 Eater.com odpovídá na podvodné e-maily a snaží se s pachateli na druhé straně světa co nejdéle komunikovat, zdržovat je a bránit jim v dalších podvodech. Každý zájemce o "boj" může poprosit o mentora, který mu poradí základní taktiku, třeba že tuhle hru nelze hrát z domácího počítače ani ze soukromého e-mailu. Noví kyberbojovníci se kromě obrany vydávají i na hon za trofejemi. Snaží se e-mailové podvodníky zesměšnit a pak se svým úlovkem na webu 419 Eater pochlubit.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum28.4.2014
Číslo18Strana35Rok2014

HeslokyberbroukSlovní druhpodst. m.
Podheslí"kyberbrouci", v obou instalacích přítomné pohyblivé drobné objekty
TitulekDůmyslné hrátky s časemRubrikaKultura
AutorAntonín KocábekPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextProstor ve druhém podlaží Městské knihovny na pražském Mariánském náměstí byl plně využit a umožnil rozčlenit expozici do jednotlivých tematicky odlišných oddílů, které fenomén času spojuje jako jednotící motiv. Autor s kurátorem vybírali z dlouhého období, nejde ale o tradiční retrospektivu. Nepostupují chronologicky nebo ve snaze ukázat všechny tváře Niklovy tvorby - přísně vše podřizují tématu. Neúprosnost času je tu patrná na každém kroku. Už úvodní mnohometrová malba Proudící tvář, evokující letící mraky, přímo popichuje myšlenku na to, že nic okolo nás nezůstává v klidu a ušetřeno setrvalého pohybu. Faktor času tu zkrátka nefiguruje jako varovný faktor pomíjivosti, ale jako připomínka neustálé nestability a proměny, jejíž jsme součástí. Hravou formou to připomínají i "kyberbrouci", v obou proměnlivých instalacích přítomné pohyblivé drobné objekty, které mohou buď přímo roznášet barvu, anebo čeřit podsvícené rozsypané kuličky, což následně mění stíny, které vrhají. Hry se světlem jsou i součástí proměnlivé instalace, jejíž podstatou je portrét Niklovy maminky v mladistvém věku.
PoznámkaRecenze výstavy Petr Nikl: Hra o čas. Galerie hlavního města Prahy, Městská knihovna.
ZdrojTýdenDatum23.12.2013
Číslo52Strana71Rok2013

HeslokyberbublinaSlovní druhpodst. ž.
Podheslíexperti varují před izraelskou kyberbublinou
Titulek RubrikaPodniky a trhy
AutorMarek HudemaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextExperti varují před izraelskou kyberbublinou # Firmy působící v Izraeli poprvé v historii utržily za vývoz takzvaných nástrojů kybernetické bezpečnosti více než za prodej klasických zbraní. Zpráva, kterou nedávno zveřejnil úřad izraelského premiéra, uvádí, že zařízení a programů zaměřených proti počítačovým pirátům, zlodějům a teroristům se loni vyvezlo z Izraele za šest miliard dolarů. Naproti tomu do zahraničí ze země putovaly zbraně za "pouhých" 5,7 miliardy dolarů. Někteří odborníci se ale začínají bát, zda nejde o další počítačovou bublinu, která brzy splaskne.
PoznámkaTitulek zprávy.
ZdrojHospodářské novinyDatum21.8.2015
Číslo Strana16Rok2015

HeslokyberbytostSlovní druhpodst. ž.
Podheslísebevědomé kyberbytosti
TitulekZkažený, zlý a radikální holky na internetuRubrika 
AutorDenisa KeraPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextProměna dámy na kyberdívku nebo na kyberfeministku či ještě radikálnější kyberděvku je ve všech třech případech evolučním krokem podobným tomu, kdy se z opice stal člověk. Zatímco v minulých stoletích bylo vrcholem ženské kreativity psaní milostných románků à la Brontë, malování krajinek či kvílení romantických písniček, dnešní ženská populace umí vytvářet webové stránky a aplikace, řvát rockové písně, psát pamflety, vést politickou kampaň nebo se dokonale bavit různými recesemi a performancemi. Těmto sebevědomým kyberbytostem už nemá co nabídnout tradiční feminismus a jeho zastaralá představa sdružování na základě sdílení identity, problémů nebo cílů. Naopak, právě pluralita, často konfliktních cílů a identit je předpokladem pro kyberfeminismus a další novodobá ženská hnutí. Feministický projekt už není chápán jako budování dokonalé a rovnoprávné společnosti, ale jako experiment a neustálé hledání, jehož cílem je vždy a všude problematizovat společenské stereotypy a vytvářet podmínky pro pluralitu a jinakost.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojInternet měsíčníkDatum1.3.2001
Číslo Strana18Rok2001

HeslokyberbyznysmenSlovní druhpodst. m.
Podheslí 
TitulekČíšník se ke mně naklonil...RubrikaBar
AutorMiloš ČermákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZatímco v minulém století vznikaly technologické firmy v legendárních garážích v Silicon Valley, dnes se rodí v kavárnách s wi-fi. Podle autora článku se kyberbyznysmenům kočujícím po kavárnách s notebooky přezdívá beduíni. Není vyloučeno, že se jim kavárny začnou bránit. V některých podnicích už najdete upozornění, že používání notebooků se omezuje. Nejčastěji je zakázáno o sobotách a nedělích, protože majitelé tvrdí, že lidé s počítači ničí pohodovou víkendovou atmosféru. Jiní kavárníci to řeší tak, že wi-fi ve svém podniku vypnou. Ale že by se něco takového dělo i v mé oblíbené pražské kavárně? Nechtělo se mi tomu uvěřit. Přivolal jsem zpátky číšníka a zeptal se: "Vám to opravdu vadí?" Rozhlédl se a zašeptal: "Mně ne. Ale tamhle ty dvě dámy si už několikrát stěžovaly."
Poznámka 
ZdrojReflexDatum22.3.2007
Číslo12Strana50Rok2007

HeslokybercelebritaSlovní druhpodst. ž.
Podheslístal se kybercelebritou
TitulekV sedmnácti okradl Billa Gatese. Teď se skrývá v OstravěRubrikaRozhovor
AutorJakub KvasničkaPostavení autorazástupce šéfredaktora
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBylo mu pouhých sedmnáct let, když se stal jedním z nejslavnějších hackerů světa. Microsoftu ukradl data v přepočtu za 2,5 až 5 miliard korun, "hacknul" i US Army. Teď se Australan Dylan Wheeler (20) skrývá v Česku, které je jeho druhým domovem. Díky matce Anně má český pas. Týdnu poskytl exkluzivní rozhovor. Doma v Austrálii mu hrozí až deset let vězení. Proto utekl do Česka. "Tuhle zemi miluju a plánuju tu zůstat," říká pro Týden mladík, jenž figuruje na černé listině jednoho z nejbohatších lidí světa Billa Gatese. V roce 2013, když mu bylo sedmnáct, ukradl Wheeler důležitá data k chystané (a tehdy utajované) herní konzoli Xbox One, kterou připravoval Gatesův Microsoft. Naložil s nimi klasicky "po hackersku", provokativně: vypustil je do světa. A také sestavil vlastní konzoli k nerozeznání od skutečného Xboxu - a z legrace ji nabídl v aukční síni eBay za směšných 50 dolarů. Byla z toho globální kauza a pro Microsoft průšvih: jeho konzole utekla do světa dříve, než ji sám stihl představit. Wheeler neměl v plánu se nijak obohatit. Vyrobil jen jeden model konzole. Šlo mu o jediné: úplně rozhodit jednu z největších korporací na světě. Povedlo se. Microsoft se vztekal a hledal viníky. Wheeler sklidil slávu nejen v hackerské komunitě, stal se kybercelebritou, doma v Austrálii je známý i mezi běžnými lidmi.
PoznámkaÚvod rozhovoru.
ZdrojTýdenDatum11.1.2016
Číslo3Strana28Rok2016

HeslokybercelebritaSlovní druhpodst. ž.
Podheslíměl pozici jakési kybercelebrity
TitulekFBI zatýkala elitní hackery, udával je jejich guruRubrikaSvět
AutorOndřej SoukupPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV hackerské komunitě byl znám pod jménem Sabu a požíval statusu skutečné celebrity. Prostě guru. Byl vlivným členem skupiny Anonymous, později si založil neméně slavnou skupinu LulzSec. Nyní mu jeho soukmenovci nemohou přijít na jméno. Ukázalo se, že poslední půlrok spolupracoval s FBI. Skupina LulzSec sice fungovala jen od května do června loňského roku, za tu dobu ale stačila vstoupit do dějin. Kvůli neuctivé reportáži o WikiLeaks se skupina nabourala do systému televize PBS. Ukradla osobní údaje zákazníků Sony Pictures a Bethesda Software. Zveřejnila dokumenty zimbabwské a jemenské vlády. Jak se nyní ukázalo, za zveřejněním osobních údajů skoro milionu lidí stálo jen pět lidí. Ryan Ackroyd a Jake Davis ve Velké Británii, Darren Martyn a Donncha O'Cearrbhail v Irsku a a jeden v USA. Právě v newyorském obecním domě žil s dvěma malými dětmi 28letý Hector Xavier Monsegur, mezi hackery známý jako Sabu. Známý byl hlavně kvůli tomu, že se svými útoky chlubil, aby si mezi kolegy vydobyl respekt. "Měl pozici jakési kybercelebrity," řekl deníku Wall Street Journal John D'Arcy z University of Notre Dame, který se hackerům profesně věnuje.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojHospodářské novinyDatum8.3.2012
Číslo Strana7Rok2012

HeslokybercentrálaSlovní druhpodst. ž.
Podheslítallinská kybercentrála
TitulekNATO v sítiRubrikaSvět
AutorTomáš SacherPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOtázka dne zní: Pracovat v utajení, nebo přizvat na pomoc veřejnost? (Kenneth Geers - vpravo - a Madis Tyyr v tallinské kybercentrále)
PoznámkaPopisek fotografie v reportáži.
ZdrojRespektDatum11.5.2009
Číslo20Strana31Rok2009

HeslokybercentrumSlovní druhpodst. s.
Podheslípostavit kybercentrum
TitulekPohodlný zločin na sítiRubrikaTéma
AutorPetr TřešňákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBěhem několika týdnů útoku kolabovaly zpravodajské servery i vládní weby, své on-line služby musela na hodinu zavřít i největší banka v zemi. Estonsko už tou dobou naštěstí mělo zřízený krizový internetový štáb, nazývaný CERT - instituci, kterou na národní úrovni teď houfně vytvářejí všechny evropské země včetně Česka. Její specialisté analyzovali podezřelé toky dat a blokovali zahraniční IP adresy, z nichž útok přicházel. "Jsou opravdu dobří," komentoval uznale práci Estonců americký expert Bill Woodock, který na místo dorazil jako pozorovatel. "Není mnoho zemí, které by dokázaly bojovat na takhle profesionální úrovni." Ruská lekce udělala z Estonců žádané odborníky. Generální štáb NATO se rozhodl, že v Tallinu postaví své kybercentrum, a letos v létě pak místní specialisté promptně odletěli pomáhat do stejným způsobem napadené Gruzie.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum24.11.2008
Číslo48Strana48Rok2008

HeslokybercentrumSlovní druhpodst. s.
Podheslíbudova kybercentra
TitulekNATO v sítiRubrikaSvět
AutorTomáš SacherPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTo, že se z kybercentra v Tallinu stane jedno ze světově nejdůležitějších ústředí NATO, přesto až donedávna nikdo nečekal. "Nebýt vojáka, přípravy by sotva nabraly takový spád," pokyvuje hlavou Kenneth Geers a připomíná dva roky staré události, které oblétly svět - stěhování sochy ruského vojáka z centra Tallinu, následné bouřlivé demonstrace v Estonsku žijících Rusů, a především kybernetický útok, který neměl obdoby.Jen pro připomenutí. Když se v létě roku 2007 tallinské úřady rozhodly přemístit bronzovou sochu rudoarmějce z centra města na periferii, zkolaboval při útoku hackerů počítačový systém největší estonské banky a několika úřadů. Experti později identifikovali ruské počítačové adresy útočníků, na následná obvinění ale Rusko nikdy nereagovalo. Závěr zněl: sólo akce několika hackerů. Estonce útok nezlomil - železný rudoarmějec byl z centra města přemístěn na vojenský hřbitov, těsně navazující na dnešní budovu kybercentra.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum11.5.2009
Číslo20Strana31Rok2009

HeslokybercentrumSlovní druhpodst. s.
Podheslívšechna nejvýznamnější kybercentra v USA
TitulekKybercentra byla ve střehuRubrikaZe zahraničí
Autor(roš)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAmerické volby provázela bezprecedentní okolnost. Podezření, že mohou být zmanipulovány hackery, bylo natolik vážné, že tentokrát byla v plné pohotovosti všechna nejvýznamnější kybercentra v USA. "Tyto prezidentské volby sleduje spousta očí. Víc, než by tomu normálně bylo," avizoval podle televize NBC vysoký činitel Bílého domu. V akci byly stovky expertů tajných služeb, CIA, FBI, Pentagonu i resortů vnitřní bezpečnosti a spravedlnosti. Ti ze svých pracovišť v přísně utajovaných budovách i bunkrech sledovali veškeré elektronické dění a měli zasáhnout proti jakémukoli pokusu o narušení komunikace federální vlády či velitelských míst.
PoznámkaNBC - National Broadcasting Company.
ZdrojPrávoDatum9.11.2016
Číslo Strana13Rok2016

HeslokybercentrumSlovní druhpodst. s.
Podheslíspor, který se na pražské technice vede o pojetí kybercentra
TitulekBabiš přišel na ČVUT, řešil IT ústavRubrikaDomov
AutorMartin RychlíkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSpor, který se na pražské technice vede o pojetí kybercentra CIIRC, přivedl včera na akademickou půdu i premiéra. Apeloval na řešení napjaté situace. Podle kritiků ovšem mohl činit nepřípustný nátlak.
PoznámkaCIIRC - Czech Institute of Informatics, Robotics and Cybernetics.
ZdrojLidové novinyDatum5.10.2018
Číslo Strana4Rok2018

HeslokybercentrumSlovní druhpodst. s.
Podheslíspor o kybercentrum CIIRC
TitulekRektor ČVUT volá na pomoc MerkelovouRubrikaTitulní strana
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDo sporu o kybercentrum CIIRC vstupují Zeman i Babiš. Jde o česko-německý výzkum za 1,3 miliardy korun. Názvem je to České vysoké učení technické (ČVUT), ale ve dvou velkých případech se široce rozkročilo i do zahraničí. Za prvé: miliardový projekt na výzkum průmyslových robotů, jenž zajímá i okolí kancléřky Angely Merkelové a dotýká se českoněmeckých vztahů. Za druhé: ve dvoumiliardovém výzkumu leteckých motorů s firmou GE Aviation se zase hraje o vazby s USA. I to je důvod, proč se o složité dění na ČVUT čím dál více zajímají vrcholní čeští státníci, jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak prezident Miloš Zeman.
PoznámkaAutoři: Martin Rychlík, Kateřina Surmanová. CIIRC - Czech Institute of Informatics, Robotics and Cybernetics.
ZdrojLidové novinyDatum12.10.2018
Číslo Strana1Rok2018

HeslokybercenzuraSlovní druhpodst. ž.
PodheslíMezinárodní den proti kybercenzuře
TitulekBezbřehá svoboda na internetu končíRubrikaFenomén
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAktuální zprávu o Nepřátelích internetu zveřejní Reportéři bez hranic k Mezinárodnímu dni proti kybercenzuře, tedy 12. března. Již nyní se dá očekávat, že se na letošním žebříčku ocitnou i "známé firmy". "Našlápnuto" má opět například Francie, která letos schválila další kontroverzní zákon. Na začátku února vstoupil v platnost kodex, jenž umožňuje policii bez soudního dohledu cenzurovat internet. Poskytovatelé připojení k internetu budou mít povinnost blokovat stránky, u nichž tak rozhodne generální ředitelství francouzské policie. Záminka nepřekvapí - terorismus a dětská pornografie. Praktický dopad tohoto ustanovení proti šíření obojího ale bude pravděpodobně nulový. Možná dojde i na dosud svobodný sever. Švédsko totiž na konci roku 2014 schválilo zákon proti pomluvám (förolämpning), který umožňuje stíhat každého, kdo bude kritizovat menšiny, imigraci a vládu. Norma postihuje i internetové diskuse. Je totiž výslovně namířena proti "šiřitelům nenávisti na internetu" (nethätare).
PoznámkaAutoři: Michaela Zahrádková, Jakub Křešnička.
ZdrojTýdenDatum23.2.2015
Číslo9Strana45Rok2015

HeslokyberčervSlovní druhpodst. m.
Podheslí 
TitulekKomedie ve Strašnickém a Švandově divadle//Kosmická snídaně aneb NebřenskýRubrikaPraha
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBláznivou komedii Davida Drábka Kosmická snídaně aneb Nebřenský uvede v pondělí 21. května Strašnické divadlo. Příběh o vesmíru kolem i uvnitř, za přítomnosti kyberčervů, krásných žen, mužů i hermafroditů. Hlavní hrdina Nebřenský se rozhodne po smrti své milované Kateřiny spáchat sebevraždu. Úspěšně. Ovšem místo do nicoty se vydává do vesmíru, kde mu je jeho strážným andělem zjeven skrytý smysl jeho pozemského utrpení.
PoznámkaProgram divadel. Každodenní příloha pro metropoli.
ZdrojMladá fronta DnesDatum17.5.2007
Číslo Strana5Rok2007

HeslokyberčlověkSlovní druhpodst. m.
Podheslípojďme od kyberlidí rovnou k robotům
TitulekKapitán kyborgRubrikaRozhovor
AutorDarek ŠmídPostavení autora 
MluvčíKevin WarwickPostavení mluvčíhobritský vědec a profesor kybernetiky
KontextPojďme od kyberlidí rovnou k robotům. Zajímal by mne váš názor na diskusi ohledně lidských práv robotů a umělé inteligence, jež dnes rezonuje ve fikci, jako je televizní seriál Westworld, i ve skutečném světě, vizte přidělení občanství robotce Sophii v Saúdské Arábii... | Osobně si nemyslím, že za současného stavu technologií typu Sophie je to relevantní otázka. Do budoucna nicméně robot se šedesáti milióny lidských mozkových buněk předmětem takové diskuse bude. Nelze tedy říct ne, roboti nikdy práva mít nebudou.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum2.8.2018
Číslo31Strana49Rok2018

HeslokyberdálniceSlovní druhpodst. ž.
Podheslíanonymní entity, které se na kyberdálnici náhodně míjejí
TitulekFacebook: hřbitov soukromí na prodejRubrikaMédia
AutorJan MiesslerPostavení autoradoktorand oboru mediální studia na FSS MU
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextInformace o svých přátelích obvykle nesdělujeme jen tak někomu. Jenže nevyplnit svůj osobní profil ve virtuálně-sociální síti by pro mnohé přece postrádalo smysl. Facebook (a jeho české obdoby Spoluzaci.cz, Ukazse. idnes.cz nebo Libimseti.cz) je tak postavený na vazbách mezi skutečnými lidmi se jmény, obličeji a adresami - ne mezi pouhými anonymními entitami, které se na kyberdálnici náhodně míjejí. Jednoduše se zaregistrujete a pak si můžete své kamarády snadno proklepnout: jaké mají záliby, kdy mají narozeniny, kde se zrovna nacházejí, s kým jsou na fotkách z dovolené - a hlavně: kdo jsou jejich kamarádi? A jejich kamarádi? A kamarádi kamarádů...?
Poznámka 
ZdrojA2Datum14.11.2007
Číslo46Strana18Rok2007

HeslokyberdarebákSlovní druhpodst. m.
Podheslíjeden z nejúspěšnějších triků využívaných podvodníky a kyberdarebáky
Titulek50 bezpečnostních přikázáníRubrikaTéma
AutorTomáš PřibylPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNeinstalujte vše, co vám přijde pod ruku. Další zlaté pravidlo, které má hned několik rozměrů. V oblasti počítačů totiž platí staré dobré pravidlo "méně je někdy více". Jedním z nejúspěšnějších triků využívaných podvodníky a kyberdarebáky je, že se skrze smyšlené problémy (např. nefungující video) snaží přimět uživatele k instalaci "své" aplikace. Dalším problémem je, že mnoho (pochopitelně že ne všechny) aplikací dostupných na internetu je nějakým způsobem infikováno viry. A v neposlední řadě platí, že i korektní aplikace, kterou si nainstalujete, se může stát zdrojem problémů.
Poznámka 
ZdrojPočítač pro každéhoDatum7.11.2011
Číslo23Strana10Rok2011

HeslokyberdělníkSlovní druhpodst. m.
Podheslíkniha končí - jak jinak - vzpourou vykořisťovaných kyberdělníků
TitulekPane, pojďte si hrátRubrikaGlobal
AutorPetr MatějčekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPočítačová utopie # Do jakých extrémů se současný trend může vyvinout, popisuje ve své aktuální knize For the Win známý kanadský autor sci-fi románů Cory Doctorow. V jeho vizi budoucnosti se dědici World of Warcraft jmenují Svartalfaheim Warriors, Mushroom Kingdom či Zombie Mecha a generují miliardové zisky. V žebříčku dvaceti největších národních hospodářství je osm digitálních světů. Poptávka po virtuálním vybavení vytvořila společnost dvou tříd. Na jedné straně jsou bohatí hráči z Ameriky a Evropy, kteří si magický meč raději koupí, než aby kvůli němu hodiny bojovali s počítačovými draky. Na straně druhé stojí miliony mladých farmářů zlata, kteří v Číně a Indii za katastrofálních podmínek o digitální předměty hrají. Kniha končí - jak jinak - vzpourou vykořisťovaných kyberdělníků. Máme se tedy ještě na co těšit.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojEuroDatum7.7.2010
Číslo Strana80Rok2010

HeslokyberdemonstraceSlovní druhpodst. ž.
Podheslíhackerům říká jemněji "hacktivisté", jejich útokům "kyberdemonstrace"
TitulekAutora bych chránil jen deset let, navrhuje pirátRubrikaZ domova
Autor(jp)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHackerům říká jemněji "hacktivisté", jejich útokům "kyberdemonstrace" a českému autorskému právu "kopírovací monopol". Místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík má vazby na skupinu Anonymous, která útočí na weby institucí. "Ocenili bychom jakýkoli krok k lepšímu, ale v Česku se setkáváme s opakem. Autorská ochrana písní se posunula z padesáti let na sedmdesát," stěžuje si.
PoznámkaÚvod rozhovoru.
ZdrojMladá fronta DnesDatum28.1.2012
Číslo Strana3Rok2012

HeslokyberdetektivSlovní druhpodst. m.
Podheslí 
TitulekDetektivové na sítiRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKyberdetektivové u nás # Ve dvou umakartových místnostech normalizační budovy Policejního prezidia sedí čtyři muži a surfují internetem. ... "Těžko od nás můžete očekávat, že se během několika týdnů rozebereme v hromadách informací, které na internetu jsou. Navíc jde o práci ve velmi nepřátelské krajině, jakou kyberprostor představuje," říká šéf počítačových detektivů Jiří Dastych, který je průkopníkem české kyberkriminalistiky.
PoznámkaPodtitulek reportáže.
ZdrojTýdenDatum20.9.1999
Číslo39Strana20Rok1999

HeslokyberdetektivSlovní druhpodst. m.
Podheslíkyberdetektivové dostávají udání e-mailem
TitulekDetektivové na sítiRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZatímco jinde oznámení nosí lidé v písemné podobě na policejní stanici, nebo je sepisují se službu konajícím policistou, kyberdetektivové dostávají udání e-mailem.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum20.9.1999
Číslo39Strana20Rok1999

HeslokyberdetektivSlovní druhpodst. m.
Podheslí 
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKyberdetektivové nastupují do akce
PoznámkaTitulek zprávy. Příloha.
ZdrojHospodářské novinyDatum13.6.2000
Číslo Strana3Rok2000

HeslokyberděvkaSlovní druhpodst. ž.
Podheslí 
TitulekZkažený, zlý a radikální holky na internetuRubrika 
AutorDenisa KeraPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextProměna dámy na kyberdívku nebo na kyberfeministku či ještě radikálnější kyberděvku je ve všech třech případech evolučním krokem podobným tomu, kdy se z opice stal člověk. Zatímco v minulých stoletích bylo vrcholem ženské kreativity psaní milostných románků à la Brontë, malování krajinek či kvílení romantických písniček, dnešní ženská populace umí vytvářet webové stránky a aplikace, řvát rockové písně, psát pamflety, vést politickou kampaň nebo se dokonale bavit různými recesemi a performancemi. Těmto sebevědomým kyberbytostem už nemá co nabídnout tradiční feminismus a jeho zastaralá představa sdružování na základě sdílení identity, problémů nebo cílů. Naopak, právě pluralita, často konfliktních cílů a identit je předpokladem pro kyberfeminismus a další novodobá ženská hnutí. Feministický projekt už není chápán jako budování dokonalé a rovnoprávné společnosti, ale jako experiment a neustálé hledání, jehož cílem je vždy a všude problematizovat společenské stereotypy a vytvářet podmínky pro pluralitu a jinakost.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojInternet měsíčníkDatum1.3.2001
Číslo Strana18Rok2001

HeslokyberděvkaSlovní druhpodst. ž.
Podheslí 
TitulekZkažený, zlý a radikální holky na internetuRubrika 
AutorDenisa KeraPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextFeministické coury a pornamilné feministky - lekce o svobodě slova a sexuálního cítění # Snad nejzajímavější a nejradikálnější skupinou na webu jsou kyberfeministky, které odmítají stereotyp ženy jako někoho, kdo nikdy nepoužívá vulgární slova a komu se hnusí pornografie. Do první skupiny patří například stránky Mezinárodní organizace bezcitných děvek "Heartless Bitches International" na adrese www.heartless-bitches.com. Za názvem se skrývá slovní hříčka, která převrací slovo bitch (děvka) na "B.I.T.C.H." jako zkratku pro "being into total control, Honey!" (Nemůžeš mě vytočit, drahoušku). Na stránkách najdeme pozoruhodná navigační tlačítka v podobě sekyry zarývající se do pulsujícího srdíčka. ... Tyto kyberděvky radikálně účtují nejenom s chlapy, ale především s ženskou hloupostí a pasivitou a vadí jim jak uhlazení muži, tak hloupé a primitivní ženské nebo srdcervoucí písničky a slova.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojInternet měsíčníkDatum1.3.2001
Číslo Strana18Rok2001

HeslokyberděvkaSlovní druhpodst. ž.
Podheslí 
TitulekZkažený, zlý a radikální holky na internetuRubrika 
AutorDenisa KeraPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNejvětším nepřítelem lidstva jsou, podle kyberděvek, líné ženy, které se uchylují k emocionální a sexuální manipulaci mužů, místo aby používaly vlastní mozek a svaly. Být bezcitnou děvkou je proto výrazem svobody a odvahy, na stránkách najdeme i další slova, jako třeba "Supreme Bitch" - vrchní děvka, která tento postoj zdůrazňují. ... Podobně agresivní je i feministická skupina kolem stránek www.hellfire.com, která používá velmi vulgární jazyk a trochu flirtuje s démonickými jmény a satanistickou image, nebo časopis www.bitchmagazine.com, který vychází i v tištěné podobě. ... Velmi radikální je ovšem německá verze kyberděvky na adrese www.melody.de/feminist. Hned na začátku najdeme popis typické uživatelky: "Ošklivá. Frustrovaná. Nenávidí muže a pohrdá jimi. Zahořklá a sprostá kráčí na chlupatých až zarostlých nohou směrem na Lesbos. Stále si stěžuje na svoje postavení a na výhody, které získali muži. Adam a celý jeho rod se třesou před jejím odhodláním toto změnit. Konečně jste ji našli: skutečná frustrovaná feministická děvka. Přistupte blíž a nebojte se."
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojInternet měsíčníkDatum1.3.2001
Číslo Strana18Rok2001

HeslokyberděvkaSlovní druhpodst. ž.
Podheslíněmecká verze kyberděvky
TitulekZkažený, zlý a radikální holky na internetuRubrika 
AutorDenisa KeraPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNejvětším nepřítelem lidstva jsou, podle kyberděvek, líné ženy, které se uchylují k emocionální a sexuální manipulaci mužů, místo aby používaly vlastní mozek a svaly. Být bezcitnou děvkou je proto výrazem svobody a odvahy, na stránkách najdeme i další slova, jako třeba "Supreme Bitch" - vrchní děvka, která tento postoj zdůrazňují. ... Podobně agresivní je i feministická skupina kolem stránek www.hellfire.com, která používá velmi vulgární jazyk a trochu flirtuje s démonickými jmény a satanistickou image, nebo časopis www.bitchmagazine.com, který vychází i v tištěné podobě. ... Velmi radikální je ovšem německá verze kyberděvky na adrese www.melody.de/feminist. Hned na začátku najdeme popis typické uživatelky: "Ošklivá. Frustrovaná. Nenávidí muže a pohrdá jimi. Zahořklá a sprostá kráčí na chlupatých až zarostlých nohou směrem na Lesbos. Stále si stěžuje na svoje postavení a na výhody, které získali muži. Adam a celý jeho rod se třesou před jejím odhodláním toto změnit. Konečně jste ji našli: skutečná frustrovaná feministická děvka. Přistupte blíž a nebojte se."
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojInternet měsíčníkDatum1.3.2001
Číslo Strana18Rok2001

HeslokyberdisidentSlovní druhpodst. m.
Podheslípřibývá takzvaných kyberdisidentů
TitulekZítřek nikdy neumíráRubrikaSvět
AutorDenisa KollmannováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPostup cenzury a nátlaku je však na hongkongských médiích vidět zřetelně. Od návratu Hongkongu pod čínskou správu roku 1997 kritických zpráv a investigativních novinářů ubylo. Sílí autocenzura. Číňané jsou již vychováni v tom, co se říkat má a co ne. Ostatně skutečně vězněných novinářů je podle údajů Reportérů bez hranic (RSF) "pouze" 33 (jiné odhady hovoří minimálně o osmdesáti). Na základě přísné cenzury internetu a smluv, které Čína uzavřela s Yahoo! a s Googlem, největšími světovými vyhledávači, a které jí umožňují dohledávat šiřitele "nevhodných" obsahů, přibývá takzvaných kyberdisidentů, jichž je v současnosti údajně 84.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum7.4.2008
Číslo14Strana60Rok2008

HeslokyberdívkaSlovní druhpodst. ž.
Podheslí 
TitulekZkažený, zlý a radikální holky na internetuRubrika 
AutorDenisa KeraPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextProměna dámy na kyberdívku nebo na kyberfeministku či ještě radikálnější kyberděvku je ve všech třech případech evolučním krokem podobným tomu, kdy se z opice stal člověk. Zatímco v minulých stoletích bylo vrcholem ženské kreativity psaní milostných románků à la Brontë, malování krajinek či kvílení romantických písniček, dnešní ženská populace umí vytvářet webové stránky a aplikace, řvát rockové písně, psát pamflety, vést politickou kampaň nebo se dokonale bavit různými recesemi a performancemi. Těmto sebevědomým kyberbytostem už nemá co nabídnout tradiční feminismus a jeho zastaralá představa sdružování na základě sdílení identity, problémů nebo cílů. Naopak, právě pluralita, často konfliktních cílů a identit je předpokladem pro kyberfeminismus a další novodobá ženská hnutí. Feministický projekt už není chápán jako budování dokonalé a rovnoprávné společnosti, ale jako experiment a neustálé hledání, jehož cílem je vždy a všude problematizovat společenské stereotypy a vytvářet podmínky pro pluralitu a jinakost.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojInternet měsíčníkDatum1.3.2001
Číslo Strana18Rok2001

HeslokyberdívkaSlovní druhpodst. ž.
Podheslíi-zine pro kyberženy a kyberdívky
TitulekZkažený, zlý a radikální holky na internetuRubrika 
AutorDenisa KeraPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZábavnější a odlehčenější i-zine pro kyberženy a kyberdívky se vyskytuje na stránkách www.cybergrrl.com, kde jsou kromě sekce technické ještě sekce zábavy a zdraví, v kterých se například dočtete, jak připravit svůj počítač na cestu apod. Na všech těchto stránkách vytvořených ženami pro ženy se vedle užitečných a praktických informací objevuje také hodně vtipných nápadů.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojInternet měsíčníkDatum1.3.2001
Číslo Strana18Rok2001

HeslokyberdívkaSlovní druhpodst. ž.
Podheslí 
TitulekZkažený, zlý a radikální holky na internetuRubrika 
AutorDenisa KeraPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKromě pracujících žen, které feminismus chápou jako snahu prosadit se v IT průmyslu a vést technologickou revoluci, působí na internetu také velmi zajímavá skupina, pro kterou se web stal dokonalým ženským médiem, nejvlastnějším prostředkem komunikace a dokonce láskou. Tyto kyberdívky profesionálně programují a vytvářejí stránky s cílem ztělesnit nový estetický ideál na webu. Většinou se sdružují do řetězců a používají označení bohyně webu (webgodesses nebo geekgodesses). Jejich stránky jsou skutečnými požitky pro oči, i když obsah je často příliš osobní a chaotický, což je dané fixací na tzv. weblog formát a styl psaní. Na některých stránkách dokonce najdete upozornění, že toto není webová stránka (website), ale weblog. Tato nová forma psaní na webu je něco mezi online deníkem a esejí, často se v ní mísí technické a osobní poznámky na hranici parodie a sentimentality. Jako důkaz grafického a estetického zápalu je na některých stránkách zvláštní fotoalbum s ukázkami a povídáním o tom, jak stránky vypadaly v minulosti a jak se vyvíjely.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojInternet měsíčníkDatum1.3.2001
Číslo Strana18Rok2001

HeslokyberdoplněkSlovní druhpodst. m.
Podheslívšechny ty kyberdoplňky
TitulekJak vypadá kyborg?RubrikaFenomén
AutorLucie TomanováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextObyvatel vyspělé části západního světa dnes s nelibostí zjišťuje, že v poměru k otevírajícím se možnostem je jeho tělesná schránka poměrně křehká. A taky nijak zvlášť výkonná. Nejen že jsou naše těla díky pohodlí stále chatrnější, ale navíc je využíváme dvakrát déle než naši dávní předkové. Nezbývá nám tedy než doufat, že pro nás medicína přichystá dostatek kvalitních náhradních součástek. A že všechny ty kyberdoplňky bude zároveň hradit zdravotní pojišťovna.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum11.10.2007
Číslo41Strana107Rok2007

HeslokyberdovolenáSlovní druhpodst. ž.
Podheslí 
TitulekPodívej, vůbec si nepovídajíRubrikaNázory a komentáře
AutorJakub KvasničkaPostavení autorazástupce šéfredaktora
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSeděli v romantickém bistru poblíž malebné mallorské pláže Santa Ponsa, srkali drink. Líný vítr v tropickém vedru milencům občas pročísl vlasy, avšak oni to ani nezaregistrovali. Jejich oči upřeně hleděly... na display mobilu. V tom bistru totiž byla wi-fi. "Podívej, láska na dovolené, rok 2015," říkám přítelkyni, aniž si uvědomuji, že v restauraci vedle, kam usedáme, děláme dlouhé minuty totéž - očima hypnotizujeme on-line prostor... ... Podle průzkumu společností IIBR a Google je dnes už 36 procent Čechů on-line pořád. Jsme závislí. I na dovolené. Dříve jsem vypnul. Data neexistovala či byla drahá. Teď už to nejde - vypnout. Jako by mi (nám) něco utíkalo. Ale neutíká. Samozřejmě. Okolní stoly, kde často obličeje osvěcovaly displeje mobilů, na tom byly podobně. Kyberdovolená. Je to nemoc? Zlo naší doby? Asi ano. Jenže už se z toho nikdy nedostaneme ven. Procento "pořád on-line lidí" se bude rok od roku zvyšovat. 2015 - 36 procent. 2020 - 60 procent. 2030 - 100 procent. Zdegenerují kvůli technologiím mezilidské vztahy? Nesmějí. Uprostřed dovolené jsem mobil jaksi utopil. Bylo to nejlepší, co se nám mohlo stát. Kecali jsme o všem možném. A pomlouvali kyberpáry u ostatních stolů: "Podívej, vůbec si nepovídají."
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum20.7.2015
Číslo30Strana29Rok2015

HeslokyberdžihádSlovní druhpodst. m.
Podheslí"kyberchalífát" vede svůj "kyberdžihád" proti nepřátelům IS
TitulekJsme kyberchalífát a vedeme kyberdžihád za Islámský státRubrikaZe světa
Autor(ČTK)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMezinárodní frankofonní televizi TV5Monde napadli hackeři hlásící se k hnutí Islámský stát (IS). Televize od 22.00 náhle nevysílala ani na jednom ze svých kanálů, diváci viděli jen černé obrazovky. Provoz byl přerušen několik hodin, plně funkční podle vedení televize bude až za několik dní. "Je to bezprecedentní pro nás a bezprecedentní i v dějinách televize," řekl generální ředitel stanice Yves Bigot. Upřesnil, že útok byl velice dobře připravený a byl veden prostřednictvím internetových sítí. Na internetové stránky TV5Monde a na její profily na sociálních sítích hackeři podle Bigota vyvěsili požadavky Islámského státu. Na Facebook pak umístili údajné průkazy totožnosti a životopisy příbuzných francouzských vojáků, kteří se podílejí na operacích proti Islámskému státu. "Vojáci Francie, držte se stranou Islámského státu! Máte šanci zachránit své rodiny, využijte ji," napsali piráti na Facebooku TV5Monde. Ve jménu Alláha prý vede "kyberchalífát" svůj "kyberdžihád" proti nepřátelům IS.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum10.4.2015
Číslo Strana6Rok2015

HeslokyberdžihádSlovní druhpodst. m.
Podheslívyhlášení elektronické svaté války, takzvaného kyberdžihádu
TitulekAl-Kajdá hrozí kyberdžihádemRubrikaZe zahraničí
Autor(los)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextRozpoutáním smrště útoků na počítačové sítě svých nepřátel hrozí teroristická síť al-Kajdá. Vyhlášení elektronické svaté války, takzvaného kyberdžihádu, objevili podle izraelského serveru Debka.com počítačoví experti v pondělí na internetu. Elektronický džihád údajně propukne v neděli 11. listopadu, kdy počítačoví experti al-Kajdá začnou napadat západní, židovské, izraelské a šíitské webové stránky. Neušetří ani stránky odpadlíků od muslimské víry. "Během Dne 1 si vyzkoušejí své dovednosti na patnácti vybraných stránkách," napsal server. Postupně se mají do války zapojit další příznivci al-Kajdá, až tento kyberdžihád přeroste v každodenní útoky tisíců islamistických hackerů. Krátce po tomto vyhlášení války kdosi napadl některé internetové stránky sympatizující s al-Kajdá a jejich obsah vymazal. ... Hned den poté, 30. října, však byly stránky znovu obnoveny, navíc doplněné prohlášením, že islámští antiviroví odborníci se dokázali ubránit "útoku nevěřících". Pochlubily se rovněž údajně nenarušitelnou e-mailovou sítí, jejímž prostřednictvím probíhá nábor dobrovolníků do řad islámských kyberválečníků. Lákají je slibem, že ačkoli nemohou svůj mučednický čin provést tváří v tvář protivníkovi, za kyberúder proti nevěřícím se dočkají stejné odměny jako za čin na "bojovém poli".
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojPrávoDatum2.11.2007
Číslo Strana8Rok2007

HeslokyberdžihádistaSlovní druhpodst. m.
Podheslíučí své kolegy kyberdžihádisty, jak si uchránit svou anonymitu na síti
TitulekDžihád na sítiRubrikaZahraničí
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextIrhábí007 se stal průkopníkem jedné z mnoha technik, bez nichž by se nic z toho neuskutečnilo. Byl neúnavným webmasterem několika extremistických internetových stránek, z nichž ta nejdůležitější byla zasvěcena prohlášením Abú Músy Zarkávího, někdejšího vůdce al-Káidy v Iráku. Výzvědné služby jen bezmocně přihlížely, jak se Irhábí007 nabourává do počítačů (například pro distribuci velkých videosouborů si vypůjčil síť arkansaského ministerstva dálnic a dopravy) a učí své kolegy kyberdžihádisty, jak si uchránit svou anonymitu na síti.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum16.7.2007
Číslo29Strana12Rok2007

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   21 10 2020