Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
kyberpenízepodst. m. mn.
Autoři například prorokují smrt centrálním bankéřům. "Kyberpeníze se stanou novými penězi informačního věku. To znamená smrt inflace a růst reálných úrokových sazeb…Euro
2000
kyberpenízepodst. m. mn.
…jedenadvacátého století. Objem elektronického obchodování mezi firmami či podniky a zákazníky prostřednictvím celosvětové počítačové sítě v nejbližších letech prudce poroste. Stále však existuje velký počet těch, kteří bezpečnosti elektronických finančních transakcí nevěří. Firmy působící na internetu proto nedůvěřivcům, kteří nechtějí používat své platební karty, začínají nabízet alternativu - virtuální měnu. Tyto kyberpeníze fyzicky jako bankovky nebo mince neexistují. Jsou to v podstatě jakési kredity, které uživatelé internetu zatím získávají za navštívení rozličných webových stránek nebo za vyplnění různých dotazníků využitelných pro komerční účely. Tyto kredity však mohou následně použít pro nákup skutečného zboží. Provozovatelé on-line obchodů se tak snaží zákazníky přimět…Lidové noviny
2000
kyberpenízepodst. m. mn.
Amsterdam - Kyberpeníze jsou novou možnou formou, jak pohodlně zaplatit přes počítačovou síť Internet za zboží na ní vyhlédnuté a objednané. Někteří experti však varují, že tato novinka je zároveň trojským koněm, který zlikviduje zásoby peněz, destabilizuje měnu a roztočí inflaci. Nizozemci, kteří patří mezi průkopníky v oblasti elektronického placení, tvrdí, že nakupování…Mladá fronta Dnes
1996
kyberpenízepodst. m. mn.
Dá se očekávat nějaké dění s penězi, něco jako měnová reforma. Lidé volají po penězích, které budou kryté zlatém, stříbrem. Kryptoměny a kyberpeníze pozbudou své hodnoty. Uran se od jara 2019 přesouvá na mnoho let do Býka. Můžeme očekávat neočekávané v souvislosti s penězi a majetkem občanů…Pátek Lidových novin
2018

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   03 08 2020