Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
kybersportpodst. m.
…životního stylu doby. Online hry hrají na internetu desítky milionů lidí, ochotných utrácet své peníze za připojení i za nejmodernější výpočetní techniku. Tím se tato cílová skupina stává zajímavou pro společnosti prodávající hardware, které se stávají ochotnými sponzory turnajů tohoto typu. Myslím, že nás v blízké budoucnosti čeká další rozvoj "kybersportů" a třeba se už v příštích letech dočkáme i v zahraničí obvyklého přímého přenosu finálových zápasů…Internet měsíčník
2002
kybersportpodst. m.
…a jeho asociace ji chce sama vytvářet. "Chtěl bych se ale vymezit vůči zjednodušujícím soudům, že jsou hraní a esport nebezpečné. Například existuje takzvaná muskulární dysmorfie, kdy je člověk závislý na posilování, z čehož mu také hrozí zdravotní problémy. A také určitě nebudete svým dětem zakazovat cvičení," říká na obranu kybersportu. Gameři světové extratřídy pak při sobě mají dostatečně velký ansámbl, který se o ně stará. "Nemyslím si, že těm nejlepším profesionálním hráčům hrozí přímo zdravotní rizika, protože velké týmy, za něž hrají, si jejich kondici hlídají. Podle mého názoru zde existují stejná rizika jako ve vrcholovém sportu," dodává Pleskot s…Reflex
2019

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   10 09 2020