Detail hesla
[  irezumi  ]
Hesloirezumi
Slovní druh / typ heslapodst. s. neskl.
Podheslítvorba jednoho z nejmladších tatérů v takzvaném stylu irezumi
TitulekMoje technika tebori
RubrikaKraj Moravskoslezský
AutorMartin Jiroušek
Postavení autoraspolupracovník redakce
Mluvčí 
Postavení mluvčího 
PoznámkaÚvod rozhovoru. Nalezeno v archivu NewtonOne společnosti NEWTON Media, a.s.
Kontext
Javorové listy, sakurové květy pomíjivosti, ale třeba také aktualizovaná koronarybka s rouškou. I takové motivy nevšedního světa japonského tetování tebori provázejí tvorbu jednoho z nejmladších tatérů v takzvaném stylu irezumi. Tebori charakterizuje ruční práce s jehlou na bambusové hůlce. Dvaadvacetiletý Karel Doležal z Ostravy se nevyhýbá ani tetovacímu strojku, jeho stěžejní činností je ale právě tebori. Tato technika je spojená i s japonskou mafií jakuzou. "Stigma jakuzy je živé i v současné japonské společnosti, kromě Japonska je ale tebori uznáváno všude v okolním světě," vysvětluje mladík, který je absolventem Střední umělecké školy na Poděbradově ulici. Tetování se ostatně promítlo i do jeho studií: "Má maturitní práce se týkala klasického japonského tetování formou linorytu. Tehdy už jsem věděl, že se tímto chci do budoucna živit. Já se mimo jiné věnuji i sestavování příběhů z jednotlivých motivů. Každé tetování znamená něco jiného, a jakmile se kombinují, také to už znamená zase něco dalšího. Obsahují v sobě celou japonskou kulturu, jednotlivé legendy a mýty."
ZdrojMladá fronta DnesČíslo Strana14Datum14.8.2020Rok2020

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   20 05 2024