Detail hesla
[  vzpamatovák  ]
Heslovzpamatovák
Slovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslítakzvané "vzpamatováky", v nichž se lidé vzpamatovávají (z něčeho)
TitulekPerličky ve tmě
RubrikaFenomén
AutorMilan Tesař
Postavení autoravedoucí redaktor
Mluvčí 
Postavení mluvčího 
Poznámka 
Kontext
Kdybych vám chtěl předestřít, o čem všem se dneska točí filmy, pak bych na jedné straně jmenoval takzvané "vzpamatováky", v nichž se lidé vzpamatovávají ze smrti blízkých, z genocidy, z bulimie, z komunistické minulosti a podobně. Na druhém kraji by byl film s Colinem Farrellem, jenž je o muži, který si přeje proměnit se v Humra, ale nepovede se mu to. Neodolám a svěřím vám obsah filmu. Živě si totiž představuju, jak ho nějaký fantazií stižený autor nabízí dramaturgům České televize. V blízké budoucnosti musí mít každý svého partnera. Kdo zůstane single, je deportován do hotelu, kde má 45 dní na to, aby se do někoho zamiloval, jinak se změní ve zvíře podle svého výběru. Colin chce být v případě neúspěchu Humrem, protože humr je plodný celý život a má stejně jako Colin rád moře. Nakonec je všechno jinak. Závěr filmu zachytí Colina před zrcadlem, kterak se chystá vypíchnout si oči, aby si lépe porozuměl se svou nevidomou dívkou. Udělá to? Nevím, do toho přišly závěrečné titulky. Ale asi ne.
ZdrojReflexČíslo29Strana45Datum16.7.2015Rok2015
Export dat
cls

Pro import exportovaného souboru dat ve formátu *.csv je třeba při načtení do programu Microsoft Excel 2010 v Průvodci importem textu zaškrtnout pole Oddělovač textu, pak stisknout tlačítko Další. V kartě Nastavení oddělovačů dat je nutné v sekci Oddělovače vybrat volbu Středník. V poli Textový kvalifikátor je třeba vybrat volbu " a potvrdit tlačítkem Další. Pak už je možné nastavit si v Průvodci importem textu v poli Náhled dat formát textu v jednotlivých sloupcích: obecný, text, datum nebo Neimportovat sloupec (přeskočit). Výsledek exportu potvrdíme tlačítkem Dokončit.

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   20 05 2024