Detail hesla
[  merkelující  ]
Heslomerkelující
Slovní druh / typ heslapříd.
Podheslíslovo merkeln ("merkelovat") - což znamená "odkládat a zamlžovat
TitulekNenahraditelná Evropanka
RubrikaFokus
Autor(The Economist)
Postavení autora 
Mluvčí 
Postavení mluvčího 
Poznámka 
Kontext
Němcům vládne Merkelová už deset let; do úřadu vstoupila 22. listopadu 2005. A domnívali se, že ji znají. Zatímco jejímu předchůdci Gerhardu Schröderovi říkali pro jeho neomalenou asertivitu "kancléř basta", Merkelové si vážili - ale často ji také kritizovali - pro její obezřetnost. Její vládnutí se vyznačovalo "malými politickými kroky", vysmívanými pro nekonečné hledání pojistek a "vedení z pozadí". Ještě nedávno, letos v létě, se očekávalo, že porota, která v Německu vybírá "slovo roku mládeže", zvolí ze seznamu neologismů vyjadřujících ducha doby slovo merkeln ("merkelovat") - což znamená "odkládat a zamlžovat s cílem vyhnout se vážným rozhodnutím". Velké překvapení - a také jisté znepokojení - tedy vyvolalo zjištění, že merkelující kancléřka se změnila. Našla nový hlas, srozumitelný a silný. "Jestliže se začneme omlouvat za to, že v nouzi ukážeme vlídnou tvář," řekla, "pak toto není má vlast."
ZdrojRespektČíslo46Strana35Datum9.11.2015Rok2015
Export dat
cls

Pro import exportovaného souboru dat ve formátu *.csv je třeba při načtení do programu Microsoft Excel 2010 v Průvodci importem textu zaškrtnout pole Oddělovač textu, pak stisknout tlačítko Další. V kartě Nastavení oddělovačů dat je nutné v sekci Oddělovače vybrat volbu Středník. V poli Textový kvalifikátor je třeba vybrat volbu " a potvrdit tlačítkem Další. Pak už je možné nastavit si v Průvodci importem textu v poli Náhled dat formát textu v jednotlivých sloupcích: obecný, text, datum nebo Neimportovat sloupec (přeskočit). Výsledek exportu potvrdíme tlačítkem Dokončit.

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   20 05 2024