Detail hesla
[  mikropeleta  ]
Heslomikropeleta
Slovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslípodíl mikropelet obsahujících materiály se změnou skupenství
TitulekVysoké školy představí své nejzajímavější projekty
RubrikaVeletržní Brno
AutorVeronika Šmídová
Postavení autora 
Mluvčí 
Postavení mluvčího 
PoznámkaSpeciální příloha.
Kontext
Projekt Chytré stěny pomáhá řešit problém, který v létě zažívá řada domácností i firem. "Přehřívání místností je především v letních měsících běžným jevem. Obvyklým, avšak ne příliš hospodárným řešením je využití běžné klimatizace. Náš systém je její ekologickou alternativou," vysvětluje manažerka transferu technologií VUT v Brně Božena Dohnálková. Chytrá stěna se hodí se do všech typů budov včetně dřevostaveb a pasivních domů. Kromě ochlazení místnosti v horkých letních dnech ji lze využít i k nízkonákladovému vytápění během zimy. "Hlavními technologickými součástmi modulu jsou podkladní deska, izolační vrstva a rohož z kapilárních trubiček zaplavených vodou pro odvod či dodávku tepla. Rohož je umístěna ve vrstvě sádrové omítky s podílem mikropelet obsahujících materiály se změnou skupenství," vysvětluje Dohnálková princip, na kterém vynález funguje.
ZdrojHospodářské novinyČíslo Strana4Datum25.9.2014Rok2014

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   07 12 2023