Detail hesla
[  mimopartnerský  ]
Heslomimopartnerský
Slovní druh / typ heslapříd.
Podheslídebatovat o zásadních partnerských i mimopartnerských otázkách
TitulekUmění od popelnice
RubrikaKultura
AutorJan H. Vitvar
Postavení autoravedoucí redaktor
Mluvčí 
Postavení mluvčího 
PoznámkaPortrét české umělkyně Venduly Chalánkové.
Kontext
Momentálně se živí hlavně ilustrací. Na komiksové scéně je známá stripy, na nichž postavičky poslepované z vystříhaných barevných papírů debatují o zásadních partnerských i mimopartnerských otázkách dneška (ačkoli nemají oči ani ústa). V bolestně suchém humoru se Chalánková inspirovala u autora přezdívaného Kakalík, ovšem její dialogy nahlížené ženskou optikou jsou často ještě krutější. Odposlouchává je od kamarádů nebo používá své vlastní - a většina z nich je pro silné nátury. Nicméně umí ukázat také jemnější tvář, tak jako v křehké knize pro děti O Červené karkulce, za kterou před pěti lety dostala Zlatou stuhu udílenou literatuře pro začínající čtenáře, nebo v chystaném zpěvníku lidových písní pro Kühnův dětský sbor.
ZdrojRespektČíslo46Strana67Datum10.11.2014Rok2014

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   23 04 2024