Detail hesla
[  skousnutelný  ]
Hesloskousnutelný
Slovní druh / typ heslapříd.
Podheslívšichni to chápou jako skousnutelnou daň za pomoc své zemi
TitulekOperace Dezinfekce. Na tři směny
RubrikaDomov
AutorKateřina Surmanová
Postavení autora 
Mluvčí 
Postavení mluvčího 
Poznámka 
Kontext
Hlavním dodavatelem lihu je Ethanol Energy, prvních čtyři sta tisíc litrů lihu poskytla zdarma, zbytek dodává v regulované ceně. Celé její zásoby, které činily milion litrů etanolu, už dezinfekční manufaktura pohltila, k tomu denně vyprodukuje nových 200 až 300 tisíc litrů. Drtivou většinu tohoto objemu spolykají dezinfekce. Druhým pilířem v dodávkách nezbytného lihu, protože právě ten koronavirus i další viry spolehlivě zabije, je Tereos TTD, největší zdejší producent cukru a potravinářského lihu. Na Anti-COVID firma uvolňuje maximum, co může, aby ještě zvládala obsloužit svoje běžné zákazníky, v úhrnu jsou to řádově stovky tisíc litrů. Na straně míchačů pak hlavní nápor leží na zmíněné zlínské DF Partner a na státním podniku Čepro. Zatímco soukromé firmy vydělávají na zapojení do dezinfekční bouře minimum, Čepro rovnou prodělává. Všichni to ale chápou jako skousnutelnou daň za pomoc své zemi a všichni jedou v takřka nepřetržitém provozu, na hraně vlastních sil.
ZdrojLidové novinyČíslo Strana4Datum28.3.2020Rok2020

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   21 02 2024