Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2025-04-18. <http://neologismy.cz/>.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář

O Neomatu

Databáze Neomat je budována průběžně od začátku 90. let 20. století, původně jako neologický excerpční materiál pro lexikografické účely. Dala vzniknout dvěma slovníkům – Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 1 (1998)Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 2 (2004) a rovněž sborníku statí Neologizmy v dnešní češtině (2005).

Databáze Neomat obsahuje 363 730 hesel.
trojkód v počítači: 000
Je středa, půl deváté ráno a na chodbě neurologie v Motole už sedí spolu se mnou asi dvacítka lidí. Přede mnou jsou však podle sestry jen asi tři pacienti, takže bych měla být brzy na řadě. Nevídáno: kolega tu onehdy čekal se skřípnutými zády v předklonu tři a půl hodiny. … Od rána do jedenácti hodin jich tu ten den měli třiatřicet, což je nebývale málo, normální je jednou tolik. "Střídají se chřipky, záněty močového měchýře, drobná zranění, natažená záda… A večer a v noci pak opilci, kteří se porvali," vypočítává zdravotnice na recepci, s čím sem nejčastěji lidé chodí. Denně tu ošetří celkem 150 až 180 lidí. "Tak co vás trápí?" obrací se na mladíka na druhé straně okénka. "Taková kuriózní věc. Zabouchl jsem auto a zavřel jsem si tam prsty," ukazuje lehce oteklou ruku. Stačí zkušený pohled a mladík vyfasuje vedle jména, pojišťovny, rodného čísla a popisu potíží trojkód v počítači: 000. To znamená vzkaz lékaři: Nic superakutního, může počkat… Dalším kódem je například písmeno N pro zraněné dítě do patnácti let. Tedy v překladu: Doktore, toho berte co nejdřív!
Hesla z Akademického slovníku současné češtiny
Napište nám:   neomat@ujc.cas.cz

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   15 04 2025