Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář

O Neomatu

Databáze Neomat je budována průběžně od začátku 90. let 20. století, původně jako neologický excerpční materiál pro lexikografické účely. Dala vzniknout dvěma slovníkům – Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 1 (1998)Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 2 (2004) a rovněž sborníku statí Neologizmy v dnešní češtině (2005).

Databáze Neomat obsahuje 358 231 hesel.
jako tepláky znát pouze adidasky
Nedávno jsem na svůj blog o módě napsala článek o aktuálním trendu: kalhotách (pro dámy) se širokým lampasem. Světlý na tmavých kalhotách, tmavý na světlých, tón v tónu, na vzorovaných… Široký pruh na bočním švu nohu opticky prodlouží a zeštíhlí - které ženě by se to nelíbilo? … Přesto mě zaskočilo, jaké se pod článkem objevily reakce. Většinou byly odmítavé, četla jsem samozřejmě poznámky o lampasácích, kdosi dokonce ocitoval Krylovu Píseň Neznámého vojína ("Z lampasů je nám zle, proč nám sem leze?"). Většina pohrdavě argumentovala, že to vypadá jako tepláky, což by platilo, pokud bychom jako tepláky znali pouze adidasky - pravda, to může být v Česku jádro problému, protože adidasky bývaly a pro mnohé stále jsou modla, vedle které nic jiného neexistuje. Na ostatních teplácích se lampasy zase tak často nevyskytují. Při pohledu do ulic by jeden řekl, že Češi jsou pohodáři, kteří módu neřeší, ale opakovaně jsem se přesvědčila, že ji řeší velmi intenzivně, bohužel mnozí v rámci svého zaprděného miniobzoru. K lampasům kupodivu nikdo nenamítl, že by mu to příliš připomínalo smokingové kalhoty, protože o smokingu většina Čechů nemá ani potuchy.
Napište nám:   neomat@ujc.cas.cz

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   07 12 2023