Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2024-04-12. <http://neologismy.cz/>.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
bémokraciepodst. ž.
…zeleného náměstka Matěje Stropnického, aby ho nakonec v bojovém hlasování podpořila proti většině svého mateřského zastupitelského klubu ANO. Stejně tak bezmocně přihlížela, jak ve vendetě padá jedna z těch lepších radních Prahy, Irena Ropková, a ti méně kvalitní naopak zůstávají. To by se za Béma nikdy nestalo. Po osmi letech bémokracie v roce 2010 Pražané měli chuť na něco nového, méně korupčního, idealistického…Hospodářské noviny
2015
bémokraciepodst. ž.
Dosluhující primátor Pavel Bém stlačil demokratičnost pražského zastupitelstva pod nulu. Žádný hlas veřejnosti, žádné jednaní, ticho po pěšině. To byla tyranská bémokracie, forma vlády zjevně nepodobná demokracii. Pak přišly volby a…, nic se nezměnilo! Volba nového primátora ukázala, že se na magistrátu udržela nejenom stará kabinetní šeď, ale také podezřelé manýry kabinetního handlování. Magistrátní "politici" neznají politiku jinak než jako manipulování jednacím a volebním řádem. Neustále někam vkládají vložené věty a přou…Lidové noviny
2010
bémokraciepodst. ž.
Od začátku svého působení na pražské radnici - od pozice opozičního zastupitele přes funkci primátora po opět opoziční lavici - zcela konzistentně tvrdím, že Praha potřebuje celkovou reformu územního plánování. To a nic menšího je totiž potřeba k tomu, aby se probrala ze zakletého spánku, do kterého ji uvrhla minulá léta tzv. bémokracie. Množství problémů, které se v oblasti územního rozvoje v Praze vyskytlo, je skutečně enormní a zcela nesrovnatelné s jakoukoliv jinou západoevropskou metropolí. V uplynulých dvou letech se nám podařilo prosadit a rozjet klíčové projekty této reformy včetně nového znění obecně technických požadavků na výstavbu, které se později začaly označovat jako…Lidové noviny
2014

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   09 04 2024