Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2024-06-14. <http://neologismy.cz/>.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
bémokraciepodst. ž.
…zeleného náměstka Matěje Stropnického, aby ho nakonec v bojovém hlasování podpořila proti většině svého mateřského zastupitelského klubu ANO. Stejně tak bezmocně přihlížela, jak ve vendetě padá jedna z těch lepších radních Prahy, Irena Ropková, a ti méně kvalitní naopak zůstávají. To by se za Béma nikdy nestalo. Po osmi letech bémokracie v roce 2010 Pražané měli chuť na něco nového, méně korupčního, idealistického…Hospodářské noviny
2015
bémokraciepodst. ž.
Dosluhující primátor Pavel Bém stlačil demokratičnost pražského zastupitelstva pod nulu. Žádný hlas veřejnosti, žádné jednaní, ticho po pěšině. To byla tyranská bémokracie, forma vlády zjevně nepodobná demokracii. Pak přišly volby a…, nic se nezměnilo! Volba nového primátora ukázala, že se na magistrátu udržela nejenom stará kabinetní šeď, ale také podezřelé manýry kabinetního handlování. Magistrátní "politici" neznají politiku jinak než jako manipulování jednacím a volebním řádem. Neustále někam vkládají vložené věty a přou…Lidové noviny
2010
bémokraciepodst. ž.
Od začátku svého působení na pražské radnici - od pozice opozičního zastupitele přes funkci primátora po opět opoziční lavici - zcela konzistentně tvrdím, že Praha potřebuje celkovou reformu územního plánování. To a nic menšího je totiž potřeba k tomu, aby se probrala ze zakletého spánku, do kterého ji uvrhla minulá léta tzv. bémokracie. Množství problémů, které se v oblasti územního rozvoje v Praze vyskytlo, je skutečně enormní a zcela nesrovnatelné s jakoukoliv jinou západoevropskou metropolí. V uplynulých dvou letech se nám podařilo prosadit a rozjet klíčové projekty této reformy včetně nového znění obecně technických požadavků na výstavbu, které se později začaly označovat jako…Lidové noviny
2014
Export dat
cls

Pro import exportovaného souboru dat ve formátu *.csv je třeba při načtení do programu Microsoft Excel 2010 v Průvodci importem textu zaškrtnout pole Oddělovač textu, pak stisknout tlačítko Další. V kartě Nastavení oddělovačů dat je nutné v sekci Oddělovače vybrat volbu Středník. V poli Textový kvalifikátor je třeba vybrat volbu " a potvrdit tlačítkem Další. Pak už je možné nastavit si v Průvodci importem textu v poli Náhled dat formát textu v jednotlivých sloupcích: obecný, text, datum nebo Neimportovat sloupec (přeskočit). Výsledek exportu potvrdíme tlačítkem Dokončit.

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   13 06 2024