Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
bémovecpodst. m.
Koncem minulého týdne informoval končící středočeský hejtman Petr Bendl, že mu Topolánek nabídl ministerské křeslo. Zatím ho odmítl, ještě však neřekl poslední slovo. Premiér by tím sice "umlčel" svého - v posledních dnech asi nejhlasitějšího - oponenta, velký dojem by tím ovšem neudělal. Na druhou stranu ani premiérovi oponenti nemají…Týden
2008
bémovecpodst. m.
Občanští demokraté v Praze potřebují nové lídry. Hodně sázejí na starostku Prahy 2 Janu Černochovou (36). Když si loni v létě schválila pražská ODS sněmovní kandidátku, jeden z jejích hlavních architektů Tomáš Hrdlička si ji pochvaloval slovy: "Na trojce máme mladou, úspěšnou političku. … Přestože není pochyb o tom, že…Hospodářské noviny
2010
bémovecpodst. m.
ODS dnes řídí dvojice Topolánek-Langer. Dva měsíce před volbami mají plné ruce práce, jak zlikvidovat Pavla Béma a pozměnit pražskou kandidátku do Poslanecké sněmovny. Jejich výchozí úvahou je, že se připravují na fungování v rámci padesátičlenného poslaneckého klubu (dnes zhruba osmdesát křesel) a přibližně sedm bémovců z Prahy by jim…Reflex
2010
bémovecpodst. m.
Hlavním důvodem pro případný odchod tria Jančík, Janeček, Chalupa má být vylepšení obrazu pražské ODS v očích veřejnosti. "Uvolní se přetlak, ta dvě křídla - bémovců a blažkovců - se vyrovnají a situace se celkově uklidní. To je pozitivní před podzimními komunálními volbami, ty jsou pro členy regionálního sdružení stěžejní,"…Lidové noviny
2010

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   13 06 2024