HesloantijulínkovstvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslízaložit kampaň na antijulínkovství
TitulekKlaus, Bendl, Bém, dobří modří kamarádiRubrikaNázory
AutorJana BendováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBém zase v sobotu svolal věrné na magistrát: Nesahat, tři pražští senátoři jsou mí! To aby byla vidět distanc od celostátního Topolánka. A kdyby byla vidět málo, šéfa před novináři prakticky odstřelil. K Bémovi se přitulil i Petr Bendl, prý náhodou, cestou od holiče. A zůstaneme-li u té party, co tak drží pospolu, senátor Schwarz založil kampaň na antijulínkovství.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum27.10.2008
Číslo Strana10Rok2008

HesloantijulínkovštinaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíhvězda spadlá z nebe vezoucí se na vlně antijulínkovštiny
TitulekO kandidátech do Senátu v BrněRubrikaPublicistika
AutorPetr PaulczyňskiPostavení autorabrněnský zastupitel (ODS)
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextA nakonec si nechám Petra Duchoně. V politice, jak už jsem zmínil, prošel cestu od píky. Není to žádná hvězda spadlá z nebe vezoucí se na vlně antijulínkovštiny. Jeho činy Brňané znají. Ze všech možných politiků ODS má dost dobrou pozici i u mediální sféry, a to hovoří samo za sebe. Co na závěr. Je třeba, aby lidé šli znovu k urnám a hlasovali tak, aby se ukázalo jako šílené heslo, které vyhlásil pan Paroubek, který řekl: "Jen politicky stupidní člověk by ve druhém kole volil proti ČSSD." Takové je myšlení pana Paroubka, takové je zřejmě i myšlení jeho kandidátů. Nevolíte nás, jste politicky stupidní. To je něco jako kdo nejde s námi, jde proti nám. ODS je někdy označována jako strana arogantní. Tento víkend dostala naklepáno jak sedláci u Chlumce. Ale neslyšel jsem jediného politika ODS, který by voliče, kteří takto rozhodli, označil za debily, či chcete-li za politicky stupidní.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojBrněnský deníkDatum21.10.2008
Číslo Strana27Rok2008

HeslojulínekSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípacienti říkají poplatku u lékaře posměšně "julínek"
TitulekJak Julínek zachraňuje nahé pacošeRubrikaNázory
AutorMartin KomárekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNěkteří pacienti říkají poplatku u lékaře posměšně "julínek". A někteří doktoři se tváří, jako by nebyli přítomni, když sestra peníze vybírá. Připadá jim to trapné. Je to nejviditelnější začátek zdravotnické reformy. Ale je na jejím konci "šťastný" pacient, okolo kterého všichni poskakují? Výkonnější a bohatší zdravotnictví s lépe placenými lékaři a sestrami?
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum4.3.2008
Číslo Strana10Rok2008

HeslojulínekSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslítřicetikorunové julínky (jak už byly poplatky překřtěny)
TitulekČím se vyzbrojí modří hejtmaniRubrikaNázory
AutorMartin KomárekPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextODS vládne krajům a větším městům stejně jako Senátu téměř absolutně. Proto varoval v roce 2006 před volbami Jiří Paroubek před modrou totalitou. Jenže voliči ještě přilili na mapu blankytné barvy. Udržet tváří v tvář lidem, kteří nadávají na třicetikorunové julínky (jak už byly poplatky překřtěny), na drahotu a ořezané sociální dávky, absolutní převahu v krajích je nemožné.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum9.4.2008
Číslo Strana9Rok2008

HeslojulínekSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíšlo to pravděpodobně udělat jiným způsobem než "třiceti julínky"
TitulekUtéct od svého doktora?RubrikaTéma
AutorOndřej VrtiškaPostavení autora 
MluvčíPavel KleknerPostavení mluvčíhoonkolog
KontextJak jsou u nás cílené léky a další moderní metody dostupné? | Většina nových léků je zde dostupná a onkologičtí pacienti dostávají léčbu, kterou potřebují - i když je drahá. Řekněme v převážné většině, nikdy nic není stoprocentní. Zatím to pojišťovny hradí. | Zatím? Může se stát, že moderní léky sice budou existovat, ale nebudeme na ně mít peníze? | Některé léky se musejí brát dlouhodobě a měsíční dávka stojí třeba osmdesát tisíc korun. Pacienti s nimi žijí mnoho let. To jsou astronomické sumy, které si nemůže dovolit žádný stát na světě. A chronicky nemocných lidí vyžadujících dlouhodobou péči neustále přibývá. Také proto jsem zastánce spoluúčasti. I když to šlo pravděpodobně udělat jiným způsobem než "třiceti julínky". Nejde jen o léky, ale i o stále dražší diagnostické přístroje.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum23.11.2009
Číslo47Strana39Rok2009

HeslojulínkiádaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslírakouská julínkiáda
Titulek RubrikaNázory a komentáře
AutorAnna DurnováPostavení autoraVídeňská univerzita
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextRakouská julínkiáda # Rakousko začalo jednat o zdravotnické reformě a rakouská lékařská komora kvůli tomu 16. června vyhlásila generální stávku. Ordinace v ten den skutečně zely prázdnotou. Smyslem stávky bylo dát občanům pocítit rozklížení systému, k němuž podle lékařů reforma povede.
PoznámkaTitulek komentáře.
ZdrojTýdenDatum30.6.2008
Číslo26Strana67Rok2008

HeslojulínkovatětSlovní druh / typ heslaslov. ned.
Podheslídoposud uvážlivý ministr Heger nám nějak julínkovatí
TitulekHeger: Za den ve špitále 200 korunRubrikaDomov
Autor(iDNES)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMinistr zdravotnictví Leoš Heger podle informací České televize zvažuje zvýšení zdravotnických poplatků. U lékaře by se mělo platit 50 korun, za pobyt v nemocnici a návštěvu specialisty bez doporučení až 200 korun. Zpoplatněna by měla být také doprava sanitkou, a to pětikorunou za kilometr. "Pro mě je šokující, že doposud uvážlivý ministr Heger nám nějak julínkovatí," řekl stínový ministr zdravotnictví David Rath v narážce na exministra Julínka, který poplatky zavedl.
Poznámka 
ZdrojMetroDatum24.3.2011
Číslo Strana10Rok2011

HeslojulínkovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekTrh, jak jej Rath neznáRubrikaNázory
AutorMiroslav ZámečníkPostavení autoraekonom
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNavozování dojmu, že na specializovanou péči budou v "Julínkově kolchoznictví" mít peníze jen bohatí, je sice politicky atraktivní, ale přece jen trochu příliš silná káva, a tak se kritika soustřeďuje na soukromé zdravotní pojišťovny, které zákonitě musí pacienty šidit zejména na drahé specializované péči, aby vydělaly. Jako exministr dobře ví, že zvlášť nákladná péče se hradí z následného přerozdělení vybraného zdravotního pojištění, takže na jejím odpírání zisk nevytvoříte, akorát peníze odvedete do společného kotle, a jinak to není a nebude. Pojistné se přerozděluje nejen "po" přidělení vybraných peněz do pojišťoven, ale také "předem", a julínkovci chtějí, aby se v tomto případě přihlíželo nejen k věku a pohlaví pojištěnců, ale také k chronicky nemocným, tedy spravedlivěji a s menším prostorem pro vybírání rozinek.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum17.3.2008
Číslo Strana11Rok2008

HeslojulínkovinaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
TitulekZdravotnická kopanáRubrikaPublicistika
AutorJiří FraněkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNic proti docentu Trněnému, je to vysoce kvalifikovaný odborník, nic proti Daniele Filipiové, která to jmenování stihla mezi dveřmi, přičemž přiznala, že ji obelhali, pokud jde o výsledek konkurzu. Formálně je všechno v cajku, ministryně má právo rozhodnout po svém, pochybnosti jsou však mnohé. Potvrzuje se totiž dojem, že Filipiová fungovala jako ozdoba pro nápravu nedobrého dojmu z Tomáše Julínka a že za ni rozhodovali jiní. Především se ale stále šíří zvěsti, že jde jen o pokračování záměru přifařit samostatný Ústav hematologie a krevní transfuze ke Všeobecné fakultní nemocnici, kvůli němuž Julínek v listopadu 2007 vyhodil z ředitelské funkce profesora Pavla Klenera. Ale také se Prahou šířil vládní dokument, podle něhož se celá VFN má "strategicky" odstěhovat z lukrativních pozemků v centru Prahy, což je též původně julínkovina.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum13.5.2009
Číslo Strana6Rok2009

HeslojulínkovnéSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslítermín pro zdravotnické poplatky "julínkovné a cikrtné"
Titulek RubrikaUdálosti
AutorMiroslav KoreckýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDva zdravotničtí Tomášové, ministr-senátor Julínek a mluvčí Cikrt, se zvolna stávají legendou. V parlamentu se už ustálil termín pro zdravotnické poplatky "julínkovné a cikrtné" a obrysy obou pánů se po ministerské brožuře objevily i na plakátech odborářů. Postavičky mají ale nyní vzhled dvou desperátů.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum5.5.2008
Číslo18Strana27Rok2008

HeslojulínkovnéSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslídva zákony proti "julínkovnému"
TitulekNad "julínkovným" se smrákáRubrikaNázory
AutorMartin KomárekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextStarostové některých obcí platí poplatky v nemocnici za novorozence. Jiné obce dokonce i za děti a důchodce. Sociální demokraté zatím předkládají dva zákony proti "julínkovnému". První je má zrušit zcela, druhý je jen pro děti, důchodce, invalidy a chudé. Tak, jak chtějí lidovci Šojdrová a Hovorka. Jak starostové, tak opozice i část koalice se chovají rozumně. Zvyšují své šance na vítězství v příštích volbách. Pár korun zaplacených u lékaře se stalo symbolem "vládní nelidskosti". Občánek vstupuje do života a už ho kasírují! Hesla sociálních demokratů i lidovců znějí jako slogany o světě násilí a bezpráví. Stejně uvažují i někteří starostové za ODS. Místo osobní odpovědnosti dávají přednost socialistické solidaritě. Obecní peníze nevykopali jako řepu, nýbrž je vybrali na daních.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum3.5.2008
Číslo Strana10Rok2008

HeslojulínkovnéSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíodcházím, ale vymrští se sestra s požadavkem tzv. julínkovného
TitulekA co vztah pacienta a lékaře?RubrikaTéma
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPo návratu z lázní jsem u svého praktického lékaře odevzdal zprávu a nechal si napsat recept. Odcházím, ale vymrští se sestra s požadavkem tzv. julínkovného. Pravím, že jsem nebyl klinicky vyšetřen a že se mě pan doktor ani nedotkl. Obracím se na lékaře: "Sáhl jste na mě, pane doktore?" Lékař: "Nesáhl."
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum28.5.2008
Číslo Strana4Rok2008

HeslojulínkovnéSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslímy řadoví poslanci máme julínkovné odpuštěné
TitulekTajný deník neznámého poslanceRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJulínka bych taky bral, kdyby prosadil, že my řadoví poslanci máme julínkovné odpuštěné jako placení v tramvaji. Jenže to on ne, že spravedlnost musí bejt. Tak ji má. Největší legra je to ale s Parkanovou. Za celou dobu nepředvedla nic jinýho než písničku o radaru. A teď je vicepremiérka. A pak že umělce nedokážem ocenit!
Poznámka 
ZdrojMagazín Dnes + TVDatum22.1.2009
Číslo3Strana3Rok2009

HeslojulínkovnéSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslínemilovaným zdravotním poplatkům se přezdívá "julínkovné"
TitulekMísto "julínkovného" zaplatíme "hegerovné"RubrikaNázory
AutorJana BendováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNemilovaným zdravotním poplatkům se přezdívá "julínkovné". Teď se má změnit na "hegerovné", pokud jízlivý lidový jazýček pojmenuje i nově nastavené poplatky podle nastupujícího ministra. Hegerovné míří správným směrem, i když zatím neznáme ani detaily, ani ochranu sociálně slabých. Rozhodně však ohlášené zrušení poplatku za položku na receptu je dobrý nápad.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum9.7.2010
Číslo Strana12Rok2010

HeslojulínkovnéSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíinvestovat šedesát korun do "julínkovného" za noc v nemocnici
TitulekUž víte, koho budete volit v předčasných volbách 2012?RubrikaByznys speciál
AutorJaroslav MašekPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZatímco ministr zdravotnictví Leoš Heger trochu opožděně sliboval lékařům hory doly, aby neodcházeli za kopečky, autor tohoto textu ležel doma po operaci tříselné kýly. Podrobil se jí v soukromé pražské nemocnici a měl tedy možnost na vlastní oči vidět, že zdravotnictví může být efektivní. (Pro pořádek: nemocnice je sice soukromá, ale má smlouvy se všemi pojišťovnami. Autor tedy investoval jen do nového pyžama, aby nedělal ostudu a šedesát korun do "julínkovného" za noc v nemocnici). Pár příkladů: na příjem se čekalo asi patnáct minut, pak krátká konzultace s lékařem a během dvou hodin člověk leží na sále. Domů se jde hned druhý den, kdy na lůžko už netrpělivě čeká další pacient. Jasně, takto se nedají dělat velké zákroky. Jenže z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že například v Motole se čeká jen na příjem 3 až 4 hodiny. Je jedno, zda na slepák, nebo na operaci plic. Nevýhody efektivního přístupu? Nestačíte pohovořit s ostatními pacienty.
PoznámkaPříloha.
ZdrojMladá fronta DnesDatum31.1.2011
Číslo Strana4Rok2011

Heslojulínkovsko-cikrtovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíjulínkovsko-cikrtovská hororová úderka
TitulekPletací drátyRubrikaPublicistika
AutorPavel VernerPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMirek Topolánek se plete, když porážku svaluje na své kraje, které ho úspěšně přemluvily, aby rezignoval na centrální předvolební kampaň. Modří hejtmani nepředváděli národu folklór zvednutých prstů a vulgárních průpovídek. Neprosazovali svou politiku skrze neoficiální kamarádská doupata, umístěná přímo ve vládní budově. Neposílali novináře do análních dálav. Nezavedli u nás z kanálů vytěženou přeběhlickou kulturu. Když v krajích něco prosazovali, nevysílali na to julínkovsko-cikrtovskou hororovou úderku. Topolánek to prohrál hejtmanům, nikoli naopak, a centrální kampaň by na tom nemohla nic změnit.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum20.10.2008
Číslo Strana9Rok2008

HeslojulínkovskySlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslíjulínkovsky zahajovat reformu zdravotnictví
TitulekKdo bouchne do stolu?RubrikaNázory
AutorMiroslav MacekPostavení autorapublicista, bývalý politik
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVe zdravotnictví opět chybějí peníze (není pamětníka, že by - odhlédnuto od nezbytných rezerv - kdy přebývaly), a tak nám náš zaměstnanec ministr zdravotnictví Leoš Heger chce opět sáhnout ještě hlouběji do kapes. Pokud ne prostřednictvím státního rozpočtu, pak tedy přímo zvýšením poplatků. Tedy opětovně julínkovsky zahajuje reformu zdravotnictví tím, čím by měla velmi uvážlivě končit.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum25.3.2011
Číslo Strana18Rok2011

HesloodjulínkovatSlovní druh / typ heslaslov. dok.
Podheslísituaci je třeba uklidnit, odjulínkovat
TitulekSexy změnaRubrikaPublicistika
AutorPavel VernerPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPremiér teď má sice plnou hlavu Evropy, ale musí myslet na volby 2010. Jestliže voliči ukázali reformám podle Julínka palec dolů, pak by bylo sebevražedné je urputně prosazovat. Situaci ve zdravotnickém resortu je třeba uklidnit, odjulínkovat, odcikrtovat. K tomu se premiérovi nemůže hodit rebelující poslanec Boris Šťastný, střela neřízená. Nehledě k tomu, že jakýkoli personální návrh z lůna pražské ODS musí na něho spolehlivě působit jako červený hadr na krocana.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum14.1.2009
Číslo Strana6Rok2009

HesloprotijulínkovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprotijulínkovské protesty
TitulekAle vážně: Julínek není FantomasRubrikaNázory
AutorJana BendováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNe že by Julínek byl úžasný politik a skvělý prodavač reforem. Naopak. Ale zdravotní reformy jsou výbušné všude na světě, s potleskem je nezvládne snad ani pánbůh. Má-li ODS místo Julínka v záloze nějaký trumf, budiž. Ale co ten trumf kromě úsměvů na voliče do voleb stihne? Nejspíš jen předat štafetu dalšímu v řadě apoštolů. Při posledním z protijulínkovských protestů vyobrazili ministra jako Fantomase. Julínek Fantomas není. Kdyby byl, nikdy by ho nikdo nedostal!
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum24.5.2008
Číslo Strana10Rok2008

HeslozjulínkizovatSlovní druh / typ heslaslov. dok.
Podheslípěkně "zjulínkizovat", "zliškovat", "znečasovat"
TitulekNedorozumění kolem Lisabonské smlouvyRubrikaDopisy
AutorVladimír TupáčekPostavení autoračtenář z Prahy
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZe smlouvy jakoby zmizela Charta základních práv. Chce ještě rozšířit už tak všeovládající neoliberální ekonomické a (a)sociální koncepty tím, že by se měly všechny země ještě výrazněji než dnes zapojit do světové ekonomiky, což by mělo být usnadněno postupným odstraňováním překážek mezinárodního obchodu. Oblasti zdravotnictví, školství a jiných veřejných služeb by se měly hezky vymáchat v tržní vodě, čili pěkně "zjulínkizovat", "zliškovat", "znečasovat". Náš prezident je sice proti všemu z EU dost zaujatý, téměř nic, co přichází z Bruselu, mu nepřirůstá k srdci, jak ale může v rámci svého antieuropeistického boje opomenout takto "skvělé" návrhy, které jsou přímým naplněním jeho vize EU jakožto zóny volného obchodu, tedy Evropy neoliberální, a nikoliv Evropy solidární?
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojHaló novinyDatum29.7.2008
Číslo Strana13Rok2008

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   19 09 2023