Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
kaddáfíovecpodst. m.
Upřímně, když jsem se dozvěděl, že mám do Libye vyrazit, nijak jsem se neradoval. Válku jsem dosud nefotil. Rozpaky jsou dávno pryč, protože Rás Lanúf je místo plné napětí a strachu, nadějí, bojovnosti, odhodlání. Je to místo, kde chcete a nechcete být. Každou chvíli tu můžete přijít o život, ale…Magazín Dnes + TV
2011
kaddáfíovecpodst. m.
Rás Lanúf tvoří všehovšudy pár budov s vymlácenými okny. Zdi nicméně nejsou popsané protikaddáfíovskými hesly, povstalci na to evidentně nemají čas. Zato pod stěnami v závětří, vedle svých kulometů, spí pod dekami ti, kteří byli vzhůru v noci. "Já jsem sem přijel včera," podotýká pětadvacetiletý Reda, který pracuje v Benghází…Mladá fronta Dnes
2011
kaddáfíovecpodst. m.
Tisícovka rebelů včera obklíčila asi deset budov ve tripoliské čtvrti Abu Salím, v nichž se zabarikádovali stoupenci svrženého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Ten v poslední zvukové nahrávce, zveřejněné včera v podvečer, vyzval svoje lidi ke zničení "potkanů", jak povstalce od počátku revoluce před půlrokem nazývá. "Bojujte! Buď vás čeká mučednická…Mladá fronta Dnes
2011
kaddáfíovecpodst. m.
Tucty dosud neidentifikovaných těl ležely včera podle agentury AP v tripoliské nemocnici ve čtvrti Abu Salím. Právě ona se stala dějištěm bojů mezi rebely a silami kaddáfíovců. Těla byla navršena na dvoře nemocnice, přikryta dekami. V teple se začínala rozkládat. Soudě podle barvy kůže se zřejmě jednalo o profesionální vojáky,…Mladá fronta Dnes
2011
kaddáfíovecpodst. m.
Kaddáfího dědictví # Despotův odkaz je příšerný. Čtyři pětiny z více než šesti milionů Libyjců se narodily za jeho vlády. Peníze z ropy vydal na sociální programy v rozsahu nezvyklém pro arabské republikánské režimy a na jednu z nejnižších cen benzinu na světě, ale struktura hospodářství je zcela zastaralá. Muammar…Týden
2011
Export dat
cls

Pro import exportovaného souboru dat ve formátu *.csv je třeba při načtení do programu Microsoft Excel 2010 v Průvodci importem textu zaškrtnout pole Oddělovač textu, pak stisknout tlačítko Další. V kartě Nastavení oddělovačů dat je nutné v sekci Oddělovače vybrat volbu Středník. V poli Textový kvalifikátor je třeba vybrat volbu " a potvrdit tlačítkem Další. Pak už je možné nastavit si v Průvodci importem textu v poli Náhled dat formát textu v jednotlivých sloupcích: obecný, text, datum nebo Neimportovat sloupec (přeskočit). Výsledek exportu potvrdíme tlačítkem Dokončit.

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   16 07 2024