Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
protikaddáfíovskýpříd.
Blížíme se k ropné rafinerii Rás Lanúf, kde se na čas zasekla protikaddáfíovská revoluce. Půldruhého tisíce kilometrů dlouhá pouť pouští nám trvala tři dny. Na úvod překračujeme egyptskolybijskou hranici, kde pod igelity a dekami přečkávají súdánští a bangladéšští gastarbeitři, kteří utekli z ropných rafinerií poté, co jim Kaddáfího režim přestal…Magazín Dnes + TV
2011
protikaddáfíovskýpříd.
Rás Lanúf tvoří všehovšudy pár budov s vymlácenými okny. Zdi nicméně nejsou popsané protikaddáfíovským…Mladá fronta Dnes
2011
protikaddáfíovskýpříd.
Režim Muammara Kaddáfího (69) je historií. Plukovníkův stín se ale bude nad jeho dílem, moderní Libyí, vznášet ještě dlouho. Stejně tak obavy z vývoje podobného Iráku, který po osvobození od despoty Saddáma (2003) ovládla anarchie a zalily řeky krve. … "Katastrofický úspěch." Tak nazval vysoce postavený diplomat NATO před dvěma…Týden
2011
protikaddáfíovskýpříd.
Od října 2011 spojuje všechny tuarežské a arabské skupiny bojující za vlastní stát v severní části Mali. Hnutí se sjednotilo v době, kdy byl zlikvidován libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, který se z praktických důvodů vydával za přítele Tuaregů. Sloužili mu jako námezdní vojáci a bojovali po boku libyjské armády s protikaddáfíovským…Týden
2012
protikaddáfíovskýpříd.
…zájmy některého z regionů//… Přechodné národní radě (NTC), která je teď reprezentantkou centrální moci, se ovšem podařilo několik významných bodů získat pod kontrolu. Mezi jinými i letiště. V Tripolisu samém, alespoň podle dostupných zpráv, navíc nedochází obvykle k zásadním střetům mezi skupinami někdejších rebelů. Nicméně, velké peníze vyhrazené na odzbrojení protikaddáfíovskýc…Mladá fronta Dnes
2012

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   27 02 2024