Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
klausokraciepodst. ž.
Václav Klaus má pravdu. Již nejde jen o Českou televizi, ale o zásadní politický střet dvou koncepcí demokracie. Demokracie standardní a "havlokracie", říká předseda ODS. Lze opáčit: demokracie standardní a "klausokracie". Otázka zní, co je to standardní. V pojetí ODS parlamentní demokracie znamená, že si lidé jednou za čtyři roky zvolí své zástupce, kteří vytvoří v Poslanecké sněmovně většinu a rozdělí si moc. Tuto skutečnost mohou změnit zase jenom volby. Cítí-li se občané nespokojení a nejsou-li zrovna volby, mohou…Právo
2001
klausokraciepodst. ž.
S demokracií je u nás zle. Žijeme v područí Bruselu a Ústavního soudu, soudí Václav Klaus. A vracejí se 50. léta, soudí hradní vicekancléř Petr Hájek. Naposledy ho nadzvedl soud s rasistickými žháři z Vítkova, kteří málem upálili Natálku Kudrikovou. Hájka popudilo, že veřejnoprávní televize proces vysílala v přímých přenosech.…Týden
2010
Export dat
cls

Pro import exportovaného souboru dat ve formátu *.csv je třeba při načtení do programu Microsoft Excel 2010 v Průvodci importem textu zaškrtnout pole Oddělovač textu, pak stisknout tlačítko Další. V kartě Nastavení oddělovačů dat je nutné v sekci Oddělovače vybrat volbu Středník. V poli Textový kvalifikátor je třeba vybrat volbu " a potvrdit tlačítkem Další. Pak už je možné nastavit si v Průvodci importem textu v poli Náhled dat formát textu v jednotlivých sloupcích: obecný, text, datum nebo Neimportovat sloupec (přeskočit). Výsledek exportu potvrdíme tlačítkem Dokončit.

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   28 05 2024