Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2023-03-27. <http://neologismy.cz/>.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
klausovicepodst. ž.
…když mířil na Hrad seznámit prezidenta s (ne)pokrokem v jednáních o podobě vlády. A naposledy na "Marečka" narazil v úterý na novoročním obědě s Klausem na zámku v Lánech. To když od Klause dostal jako dárek lahev slivovice. "Je vypálená ze švestek z vlastní zahrádky, z lánské. Je to klausovice signovaná prezidentem republiky," smál se Topolánek. Skoro už chybělo, aby podrážděný prezident při slavnostním obědě kontroval jinou větou ze zmíněného filmu: "Maminko, dej mu jen polévku, víc si nezaslouží…Mladá fronta Dnes
2007
klausovicepodst. ž.
…na ministra zahraničí Karel Schwarzenberg. A dále Klausovi vadí, že kabinet nemá zajištěnou podporu nebo toleranci u Paroubkovy ČSSD, aby přežil hlasování o důvěře ve Sněmovně. "Tato schůzka, tento oběd nebyl zásadním politickým jednáním. Další kroky budou následovat v průběhu tohoto týdne," dodal prezident a Topolánkovi dal na cestu láhev "klausovice" - slivovice ze švestek vypěstovaných v Lánech. Prezident vyčkává se jmenováním vlády až na zítřejší jednání výkonné rady ODS - ta má Topolánkův kabinet definitivně schválit…Mladá fronta Dnes
2007

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   27 03 2023