Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
po klausovskupřísl.
Vzpomínám se i na Koukalův jiskřivý nástup do politiky. Jeho dnešní slovní i činné projevy zato působí setrvačně a někdy i nadutě. Jeho strana to buď může vzít na vědomí a snažit se to nějak napravit, nebo nad tím vyslovit údiv, vyčíst to voličům a Rumla po klausovsku ťafnout…Reflex
1998
po klausovskupřísl.
Já už bych olympijské hry jako politický nástroj nepoužíval. Dal bych přednost spíše přímému tlaku. Nejprve to byl Tibet v Číně a teď na nedemokratičnost Ruska upozornil vpád do Gruzie. Evropská unie k tomu musí říct nějaké jednotné stanovisko. Je to velmoc, a přitom se v podstatě projevuje "po klausovsku". Každý stát má vlastní postoj a výsledkem je, že Evropa v celosvětovém kontextu nehraje žádnou roli…Reflex
2008
po klausovskupřísl.
…parku jsou okřídlené - a dlouho trvalo, než získali zpět starou klientelu a nové zájemce. Nástup zájmu o menší pivovary je nicméně zastihl připravené. Sortiment pivovaru je stylově strohý: s nadsázkou lze říci, že kdyby v Poličce zničehonic začali vařit třeba Oatmeal Stout nebo American Pale Ale, asi by jejich příznivci po klausovsku povytáhli obočí. Za jejich ležáky Otakar a Záviš - zejména v nefiltrované verzi - jsou však ochotni bít se do hrdel a statků a stavět je na špičku českého pivovarnictví…IN magazín
2013
Export dat
cls

Pro import exportovaného souboru dat ve formátu *.csv je třeba při načtení do programu Microsoft Excel 2010 v Průvodci importem textu zaškrtnout pole Oddělovač textu, pak stisknout tlačítko Další. V kartě Nastavení oddělovačů dat je nutné v sekci Oddělovače vybrat volbu Středník. V poli Textový kvalifikátor je třeba vybrat volbu " a potvrdit tlačítkem Další. Pak už je možné nastavit si v Průvodci importem textu v poli Náhled dat formát textu v jednotlivých sloupcích: obecný, text, datum nebo Neimportovat sloupec (přeskočit). Výsledek exportu potvrdíme tlačítkem Dokončit.

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   17 06 2024