Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
klausovstvípodst. s.
…mezi českými intelektuály a polointelektuály výjimkou, mohl bych nad tím mávnout rukou a říci si, že holt asi každá doba musí mít svoji Švorcovou. Není však sama, její víru sdílí mnoho dalších (včetně pár jedinců, jichž si pro cosi vážím), byť nejsou Lucie a nejsou B. Lze říci, že skalní klausovství není nějaká individuální úchylka, nýbrž společenský jev. Pokud to cosi připomíná, není to jistě náhodou. A třebaže toto připomínání a tato nenáhodnost lákají k mnoha roztomilým jízlivostem, já si pro tuto chvíli raději odpustím všechen humor. Ona to totiž vlastně vůbec není legrace. Pavel Kohout před pár lety napsal skvělý…Právo
1998
klausovstvípodst. s.
…po tomto datu nepochybně změní. Druhá nejsilnější strana po jedenácti letech začíná druhý, zcela odlišný život. Z každodenní politiky se stahuje jedna z nejvýraznějších osobností, která byla až dosud synonymem devadesátých let - jak v dobrém, tak ve zlém. Loučí se lídr, vůči němuž byl málokdo lhostejný. Vyhraněné antiklausovství i nadšené klausovství bránilo politikům utvářet přirozená spojenectví. Nebyl by to ovšem Václav Klaus, kdyby si nenechal otevřená dvířka: vrátí se, pokud "jeho" straně bude hrozit rozpad. Otcovská ruka bude připravena zasáhnout, když se dítko ocitne v hlubokém traumatu či zbloudí…Mladá fronta Dnes
2002
klausovstvípodst. s.
…se muže týkat senátora Kondra. Předvedl plné odhodlání dostát legitimitě postupu, ať to stojí, co stojí. Hlavně, když zdržuje a vyjadřuje nesouhlas. Myslím, že je třeba pozorně sledovat postupy, slova a manévry Milana Kondra, protože jde o příznačnou hlásnou troubu současné ODS. Nebo také, chcete-li, prezentaci představy o zlidovělém klausovství současnosti. Zase se sluší zeptat voličů Prahy 10, co že zůstalo z jejich představ o senátorovi, které vkládali tak intenzivně do Kondra, že ho zvolili už v prvním kole senátorem? A co z toho do něj ještě mohou vkládat dnes? A v době budoucích voleb…Slovo
1998

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   23 03 2023