Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
neklausovecpodst. m.
Nelze pominout, že v jednom si budou obě lodičky podobné jako vejce vejci. V čem? No přece ve vztahu k Václavu Klausovi! Prostě ho nemají rády. Předpokládám, že totéž se bude očekávat od voličů rodící se strany. Pravičáci neklausovci.Mladý svět
1998
neklausovecpodst. m.
Vítězství Topolánka nad Nečasem vyvolalo u Klause, kterého nový šéf strany navrhl a kongres okamžitě jmenoval čestným předsedou, kožený výraz. I když později novinářům tvrdil, že mezi ním a novým předsedou nejde o názorové spory, nýbrž jen o lidsky typové odlišnosti, nikdo mu moc nevěřil. Zvláště když předtím preferoval Nečase.…Ekonom
2002
neklausovecpodst. m.
Pokud Zahradil chtěl v posledních měsících vyvolat dojem, že svému nadřízenému z dob poradcování přerostl přes hlavu, pak se mu to podařilo na výbornou. Takže vlastně zase kompromis. Nečas je zjednodušeně řečeno neklausovec s Klausovou podporou a Zahradil klausovec momentálně bez ní. Pro Zahradila může v následujících dnech ještě sehrát pozitivní roli kandidatura předsedy senátorů Mirka Topolánka, který je zatím v boji o nejvyšší stranický post oním černým vzadu. Ostravský senátor, a v poslední době čím dál hlasitější rebel, ubírá potenciální hlasy pro…flashnews.cz
2002
neklausovecpodst. m.
Neplodí to zdánlivé usazení problémů šedivost na politické scéně? | Chybí tu větší počet osobností s přirozenou autoritou. Buď jsou tady autoritáři typu Klause a Zemana, anebo intrikáni. Scházejí tu svérázné osobnosti s přirozenými vlastnostmi komunikace a vytváření konsenzu. V politice se to pak projevuje velmi nešťastně ve všech politických…Právo
2002
neklausovecpodst. m.
Důvodem podle Macka je, že v případě moravskoslezského hejtmana Tošenovského by Klaus neměl záruku, že by se v budoucnu nový šéf řídil jeho názory více než názory jiných členů ODS. Macek dále odhaduje Klausovy úvahy: Nechte na mně, abych si našel svého zástupce k obrazu svému (a uchoval si tak…Právo
2002
Export dat
cls

Pro import exportovaného souboru dat ve formátu *.csv je třeba při načtení do programu Microsoft Excel 2010 v Průvodci importem textu zaškrtnout pole Oddělovač textu, pak stisknout tlačítko Další. V kartě Nastavení oddělovačů dat je nutné v sekci Oddělovače vybrat volbu Středník. V poli Textový kvalifikátor je třeba vybrat volbu " a potvrdit tlačítkem Další. Pak už je možné nastavit si v Průvodci importem textu v poli Náhled dat formát textu v jednotlivých sloupcích: obecný, text, datum nebo Neimportovat sloupec (přeskočit). Výsledek exportu potvrdíme tlačítkem Dokončit.

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   27 02 2024