Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
protiklausovstvípodst. s.
US je jednou ze ztracených příležitostí jak obrodit českou politickou scénu. Je to strana založená pouze na protiklausovství a "osobnostech". Nedokázala předložit jakýkoli program a koncepci. Po Rumlově odchodu (ten měl ostatně z politiky odejít nejpozději v den, kdy odhalil Josefa Bartončíka jako agenta StB) se poměry v ní určitě změní. Ti mladí kluci, kteří to s Honzou dávali dohromady, totiž nemají mnoho společného. A Ruml jim dělal…Lidové noviny
1999
protiklausovstvípodst. s.
…fanoušků byla nechuť k malým středo-pravým stranám. Opovrhovali vždy ODA i její nepřímou nástupkyní Unií svobody, u jejíhož narození stáli Jan Ruml a Ivan Pilip s cejchem sarajevských atentátníků a zvláště jsou podle Klausových obhájců prohnaní křesťanští demokraté, jejichž předčasně zemřelý předseda Lux byl pro ně téměř ztělesněnou směsí protiklausovství a lstivosti. Drtivá většina příznivců nového prezidenta neměla v lásce jeho předchůdce Václava Havla ještě předtím, než se mezi oběma politiky rozpoutal otevřený boj. Pak zřejmě antipatie vůči Havlovi jen vzrostly…vyslČR
2003
protiklausovstvípodst. s.
Leccos dobrého by se v jeho prezidentování dalo najít. Mimo jiné velmi zdařilé nakládání s úřadem. K tomu patří i všelijaké jeho mezinárodněpolitické či klimatizační skopičiny. Působí při nich, pravda, občas zábavně, ale pro běžného občana ty kousky vypadají, jako by Klaus jezdil na koni. A proto hlavním problémem "protiklausovství" je najít sílu vymezit se vůči němu jako proti velmi umně dokomponované součásti velevážené prezidentské instituce…Mladá fronta Dnes
2007
protiklausovstvípodst. s.
Všichni ti, jimž kdy Václav Klaus šlápl na kuří oko, vás ale už dnes málem považují za nového spasitele. | Já tak sám sebe nevidím, protiklausovství nepovažuji za svůj cíl. Dva kandidáti se tu ucházejí o funkci prezidenta, ale to ze mě ještě nedělá lídra nějakého protiklausovského tábora. Já jsem Jan Švejnar, mám konzistentní názory a podle nich bych měl být také hodnocen…Týden
2008

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   09 04 2024