Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
Antiklauspodst. m.
Kdo podpoří vládu Antiklausů? # Problém existuje jen jeden. Je totiž skoro jisté, že se potenciální protiklausovské koalici nepodaří získat v Poslanecké sněmovně většinu. Vyloučíme-li tichou podporu ODS, která kvůli uražené ješitnosti svého předsedy "Havlovu vládu" nepodpoří, jsou tu jenom dvě možnosti, z nichž jedna je čistě teoretická…Lidové noviny
2002
Antiklauspodst. m.
…kdyby se někdo flákal. A česáči česali jako o závod. Zůstaneme-li u příměru oko-slovo, trochu mi to připomíná české politiky a novináře. Na počátku se kdosi podíval skleněným okem a nespatřil žádného důstojného kandidáta na post prezidenta než toho současného. A pod přísným pohledem slepé skleněné bulvy jménem Antiklaus psáči píší jako o závod, nehledají člověka, ale antičlověka, a - světe, div se - nikoho nenalézají…Lidové noviny
2007
Antiklauspodst. m.
…jeho případě došlo k tomu, co jsem avizoval během kandidatury, že bude mít černobílé vidění světa s dosti extrémními názory. To není pro naši zemi blahodárné, jsme často vnímáni jako černá ovce Evropy, která má problém se rozhodnout. Máme prezidenta, který je euroskeptik, pro někoho přímo eurofob… | … Připadáte si jako Antiklaus? | V tom smyslu, že jsme často na opačných stranách argumentů, tak samozřejmě. Ale já bych spíš řekl, že on je Antišvejnar. Můžeme tomu říkat, jak chceme…Mladá fronta Dnes
2011
Antiklauspodst. m.
Evropská unie: Antiklaus na Hradě, federace EU bude # Dokonalý Antiklaus v přístupu k Evropské unii by byl Karel Schwarzenberg na Pražském hradě. Zatímco dosavadní prezident vidí v současné podobě evropské integrace socialismus, omezování svobody a hlavně podvazování hospodářského růstu, předseda TOP 09 se na věc dívá přesně opačně. "Leckterá kritika Václava Klause mířená na EU má dobré důvody. Kdyby to…Mladá fronta Dnes
2013

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   16 04 2024