Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
klausostranapodst. ž.
Klausostrana # … Vedení ODS tradičně dominuje předseda Václav Klaus, který se obklopil novým týmem poradců, v poslední době nápadně ožil a určitě se od něj dočkáme ještě mnoha překvapení. Bude to ale známá one man show Klaus, přičemž odlesk částečně dopadne i na ODS jako stranu…Reflex
1999
klausostranapodst. ž.
…předčasné volby, respektive konec vlády s premiérem ODS v čele." Dává to smysl: modrá strana chátrá, kdežto topka se drží. Předčasné volby, které by se odehrály během půl roku či roku, by měly pro topku a ČSSD jednu výhodu. Klaus je stále na Hradě a těžko odtud odejde předčasně. Takže klausostrana nevznikne. Taky seskupení Jiřího Paroubka, kterým hrozí, by nemělo čas, aby se prosadilo. Předčasné volby by vyhovovaly sociální demokracii a topce. Vyhrála by nepochybně a suverénně ČSSD…Týden
2011
klausostranapodst. ž.
Václav Klaus nabízí tvář státníka. V projevu mluvil o "nedobré společenské atmosféře" (myslel zřejmě atmosféru ve stranách, protože nálada ve společnosti se lepší, lidi víc štve, co se u nás děje, jak se krade) a dodal: "Neumíme si nacházet politické lídry." To je věta, která Víta Bártu, Petra Nečase, Bohuslava…Týden
2012

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   07 12 2023