Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2024-02-28. <http://neologismy.cz/>.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
klausovinapodst. ž.
Po Klausově kritice Gruzie leckdo řekl, že hlava státu je konzervativní až po uchvácení slavjanofilstvím či panslavismem. Připomněli jeho zatvrzelou obranu Srbů. … Slavjanofilství je hloupost. Což Václav Klaus dobře ví. Proto přisuzovat mu víru v tuto mrtvou relikvii je bláhovost. Jde nejspíš o nějakou potutelnou klausovinu. Teď jen vypátrat,…Mladá fronta Dnes
2008
klausovinapodst. ž.
…alternativou jsou samozřejmě jiné strany než ODS a ČSSD (o VV raději ani nemluvě). Voliči v Česku si zřejmě budou muset projít ještě jedním obdobím zklamání - vládou pod taktovkou socialistů -, aby jim došlo, že odevzdávání hlasů ODS nebo ČSSD je cesta do pekel. Strašení vládou ČSSD s podporou bolševiků je klausovina. Nejde o to, aby tento stát byl pravý nebo levý, ale aby byl svobodný a právní. Právní rozhodně není. A komunisti, kteří dokázali, že svobodu nenávidí, nemají sílu demokratický systém zvrátit. ČSSD není ani horší, ani lepší než ODS. Ideální řešení? Nevolit ani modré, ani oranžádu, a už vůbec ne…Týden
2012
klausovinapodst. ž.
…si lze typické mentorování Klause staršího živě představit. "Podroboval mě až do mých patnácti let diskusím, které byly tak nepříjemné, stokrát horší než nějaký výprask," vzpomínal před deseti lety Klaus mladší. Například následující historka z cestování v trabantu z pražského Proseka, kde tehdy bydleli, na chalupu v jihočeských Prudicích je "klausovina" jak vyšitá. "Někde u Benešova ho vždycky napadlo, že se budeme cestou učit anglicky. Měli jsme trabanta, ten supěl a smrděl do kopce a otec nás s bratrem zkoušel z anglických slovíček. Byla to moje noční můra…Reflex
2013
klausovinapodst. ž.
Nepřekvapuje vás také, že se u nás téměř nediskutuje, zda jít s "tvrdým jádrem" EU kolem Německa a Francie? | To ale už vůbec nepřipadá v úvahu, do toho jádra nás už nikdo nevezme. Za tohoto stavu věcí, s tím, co ti naši hoši předvádějí, to není myslitelné. | Co…Hospodářské noviny
2017

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   27 02 2024