Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
klaustrofobikpodst. m.
…do uličního kolektoru C1A vstupem ve dvoře Telecomu. Jsme samozřejmě řádně nahlášeni. Pan Trávníček odemyká poklop a na nás dýchne chlad. Vedoucí údržby se noří do hlubin jako první. Se svou mohutnou postavou se do průlezu vejde tak akorát. Slézáme po třech žebřících, je to docela výška, nic pro tlouštíky, klaustrofobiky a lidi trpící závratí. Dole v kolektoru vidíme identické značení ulic s tím nahoře nad zemí, nacházíme se pod ulicí Politických vězňů a dojdeme na křižovatku s kolektorem pod Washingtonovou. Přípojky, které vedou přímo do budov, mají i číslo popisné: 1419, čtu na štítku…Reflex
2007
klaustrofobikpodst. m.
Zatímco do podzemních dopravních staveb se člověk běžně dostane, a pokud není technický fanda nebo klaustrofobik, nevyvolávají u něj větší vzrušení, návštěva historických podzemních prostor nechává domýšlet příběhy o dosud nenalezeném pokladu nebo záhadných zmizeních. I když se ale budeme s fantazií držet při zemi, uchovávají si historická podzemí řadu tajemství. V první řadě je to rozsah podzemních chodeb. S jejich průzkumem se dá začít pod…IN magazín
2008
klaustrofobikpodst. m.
Klaustrofobikům vstup zakázán # V Nizozemsku ještě zůstaňme. V létě tu začnou opět fungovat čtyři záchranné čluny, dnes ovšem pokoje mobilního Capsulehotelu, jehož základnou je Haag. Dva z nich se odtud letos vydají na cestu do Antverp. V každém ze dvou kulatých "pokojů" s víkem může být umístěna nouzová chemická toaleta a…IN magazín
2009
klaustrofobikpodst. m.
…léčbu mnohdy moc chápavě netváří. Máte taky takovou zkušenost? … Jste alternativní i jako matka? | Teď je boom návratu k přírodě, nošení dětí v šátku, bezplenkových metod, znakování s miminky… Já jsem přinesla dítě z porodnice, zkusila jsem ho dát do šátku, on dostal hysterický záchvat, protože oba jeho rodiče jsou klaustrofobici. Navíc jsem zjistila, že vázáním šátku strávím spoustu času a vlastně si nejsem vůbec jistá, jestli nevypadne…Ona Dnes
2015
klaustrofobikpodst. m.
…vážně možné, že už za 10 let se první cestující mezi Los Angeles a San Franciskem svezou za pouhých 35 minut, přičemž vzdálenost mezi městy činí 600 kilometrů! Jak by takové cestování vypadalo? Představte si kombinaci potrubní pošty a kapslí bez oken, v nichž se vsedě přepravují cestující. Nic pro klaustrofobiky. Hlavní výhodou hyperloopu má být rychlost, která překoná i běžná dopravní letadla…Magazín Víkend Dnes
2015

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   16 04 2024