Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2024-07-14. <http://neologismy.cz/>.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
klaustrofobnípříd.
Hra s použitím moderních prostředků zpracovává starou hratelnost, ale není čistým převedením jedna ku jedné. Lokace a rébusy jsou mírně upravené. Primárně jde o zvětšení kdysi klaustrofobních prostor. Sekundárně o ovládací model a bohaté animace, které Anniversary sdílí společně s předchozím Tomb Raider: Legend. Opět je vidět, co udělalo Tomb Raider tak kvalitní hrou: nikoliv akční souboje, nikoliv prsatá hrdinka, ale čisté a ničím nezkažené skákání po plošinách a řešení jednoduchých hádanek. Anniversary klade požadavky na mozek…Click!
2007
klaustrofobnípříd.
Režisér často využívá detailní záběry na tváře protagonistů a pomáhá tak divákovi lépe se s nimi identifikovat; povedené jsou i triky. Jeden z vězňů se například vznese a ve vzduchu se mu pomalu začnou protáčet kosti v těle. Klaustrofobní prostor cely, ze kterého režisér vykročí jen v případě vzpomínek hrdinů nebo jejich snů, navíc podporuje stísněnou atmosféru filmu. Nechybí tu ani moderní technologie v podobě (poněkud obehrané) videokamery, kterou je vidět do budoucna…A2
2006
klaustrofobnípříd.
…obývá páté patro. Stejně jako Renée pozoruje okolí, což ji přivádí k jednoznačnému rozhodnutí - v den třináctých narozenin spáchá sebevraždu. Jejich paralelní hlasy se protnou, když prázdný byt ve třetím podlaží koupí pan Kakuro Ozu, bohatý a vzdělaný Japonec. Setkají se bytosti zásadně rozdílné a přitom stejné. Bytosti, které unikají klaustrofobnímu mikrokosmu činžáku, kde veškeré jednání řídí konvence…Právo
2008
klaustrofobnípříd.
…kteří se na létání laiků do vesmíru a kapitalistické obchodování s vesmírným dobrodružstvím dívají skrz prsty, oponuje i Eric Anderson ze společnosti Space Adventures, která na komerčních letech vydělává: "Proč by měli do vesmíru létat jen vládní zaměstnanci?" ptá se provokativně. Ostatně představa, že se v raketoplánu budete tísnit v klaustrofobním prostoru s několika dalšími lidmi a že budete jíst nechutné pasty z tuby, už dávno neplatí…Mladá fronta Dnes
2008
klaustrofobnípříd.
Nvotová se zároveň podílela na scénáři) je přesvědčená, že je nejdůležitější členkou posádky, protože člověk je nejrizikovější faktor, a inženýr (Petr Prokop) se na cestu vydal, aby si vydělal peníze. Každý z nich včetně robota je jinak porouchaný, každý po něčem touží a všichni společně tráví čas ve vesmíru v klaustrofobním prostoru základny s občasnými výstupy ven…Právo
2018

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   17 06 2024